آخرین اخبار ورزشی


اخبار,اخبار ورزشی,برنامه نود

گزارش برنامه نود (97/11/29)؛ با رحمتی از حواشی استقلال تا خداحافظی ملی

عادل فردوسی‌پور در برنامه این هفته به حواشی فوتبال ایران پرداخت و گفت‌وگویی با دروازه‌بان استقلال داشت. به گزارش ورزش سه،…


هشدار جدی اینفانتینو به مجلس و دولت/ پشت پرده انتشار ویدیو مصاحبه رئیس فیفا و فردوسی پوراخبار,اخبار ورزشی,مصاحبه اینفانتینو و عادل فردوسی پور

رئیس فیفا عنوان کرد اگر مجلس و دولت ایران در امور فدراسیون فوتبال این کشور مداخله داشته باشند، تمام فعالیت‌های ورزشی این فدراسیون را تعلیق می‌کند.

به گزارش ورزش سه، عادل فردوسی‌پور آخرین بار در ۲۶ بهمن ۹۴ مصاحبه‌ای با جیانی اینفانتینو که در آن زمان دبیر کل یوفا و نامزد اصلی فیفا بود، انجام داد ولی شنبه هفته قبل که او به‌عنوان رئیس فیفا به ایران سفر کرده بود، مجری برنامه نود گفت‌وگویی جدید با اینفانتینو داشت ولی این بار اظهارات او اجازه پخش پیدا نکرد.

 

در گفت‌وگوی جدید اینفانتینو که قرار بود دوشنبه شب هفته قبل از برنامه نود پخش شود ولی این کار انجام نشد، او راجع به مسائل مختلفی صحبت کرده که مهم‌ترین آن به بحث تعلیق فوتبال ایران مربوط می‌شود.

 

رئیس فیفا در مصاحبه‌اش که تنها ۳ دقیقه و ۳۴ ثانیه آن امشب در فضای مجازی پخش شده و متن آن در زیر آمده، به مداخله مجلس و دولت ایران به کار مهدی تاج در فدراسیون فوتبال اشاره کرده که مشروح اظهارات او را می‌خوانید:

 

فردوسی‌پور: جیانی! فکر می‌کنم جنجال‌های اخیر درباره آقای تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ما به گوشت خورده باشد که دولت یا بهتر است بگویم مجلس، قوانینی در مورد بازنشستگی وضع کرده که می‌تواند مانع از ادامه کارش شود. وضعیت را چطور می‌بینی؟

 

اینفانتینو: ما موضع خیلی خیلی شفافی در این رابطه داریم که موضوع فیفاست؛ با آقای تاج هم در این باره صحبت کردیم؛ او هم با گروهش در فدراسیون نشان دادند که چه کارهایی می‌شود انجام داد؛ نتایجی که فوتبال ایران به آن رسیده، در قیاس با گذشته بی‌سابقه است؛ ایران حالا جزو قدرت‌های فوتبال آسیا و دنیاست و این مسئله که مجلس دارد از طریق یک مصوبه در اداره فدراسیون فوتبال دخالت می‌کند، از جانب فیفا قابل پذیرش نیست؛ برای فیفا، فدراسیون‌های فوتبال در سراسر دنیا، نهادهای غیر دولتی و غیر سیاسی محسوب می‌شوند و به هkمین دلیل هیچگونه دخالتی از جانب پارلمان‌ها، از طریق مصوبات و مداخله در اداره فدراسیون‌ها پذیرفته نیست و نخواهد بود و به نظرم نباید اتفاق بیافتد؛ البته ما مثل همیشه در کمال احترام این را برای مجلس مطرح می‌کنیم که نباید این قانون را به فدراسیون فوتبال تحمیل کند، چراکه پیامدهای جدی برای فوتبال ایران به دنبال خواهد داشت و این اتفاق نباید بیافتد و ما هم نمی‌خواهیم چنین اتفاقی بیافتد.

 

فردوسی‌پور: اما خب مجلس معتقد است که فدراسیون فوتبال ایران با اینکه یک نهاد دولتی نیست، اما مثل هر نهاد یا سازمان دیگر آنها نیز باید از قوانین کشور تبعیت کنند؛ آنها می‌گویند که طبق قوانین ما، آقای تاج بازنشسته به حساب می‌آید و نمی‌تواند به‌عنوان رئیس فدراسیون فوتبال کارش را ادامه دهد.

 

اینفانتینو: البته ما باید این مسئله را تحلیل کنیم، اما در نگاه اول این دقیقا چیزی است که ما به آن می‌گوییم دخالت؛ دخالت یک دولت یا مجلس در اداره فدراسیون. وقتی یک قانونی تصویب می‌شود و چنین تاثیر مستقیمی می‌گذارد، مثل حالا که آقای تاج را وادار به استعفاء می‌کند یا اینکه بخاطر یک قانون، بدون رای‌گیری و بدون استعفاء از فدراسیون برود، از دید فیفا مداخله محسوب می‌شود و ما این موضوع را تحمل نخواهیم کرد که این می‌تواند منجر به تعلیق شود.

 

فردوسی‌پور: تعلیق فعالیت‌های فوتبالی؟

 

اینفانتینو: فعالیت‌های فوتبالی ایران؛ تمام فعالیت‌های بین‌المللی؛ مردان، زنان، پسران، دختران، جوانان، فوتسال، فوتبال ساحلی و ... .

 

فردوسی‌پور: هرگونه فعالیت فوتبالی.

 

اینفانتینو: هرگونه فعالیت فوتبالی؛ چنین اتفاقی حتی برای یک مدت کوتاه، می‌تواند سال‌ها فوتبال ایران را عقب بیاندازد و این چیزی است که ما مسلما نمی‌خواهیم.

 

پشت پرده انتشار ویدئوی عادل - اینفانتینو

اخبار,اخبار ورزشی,مصاحبه اینفانتینو و عادل فردوسی پور

در شرایطی که این گفت وگو با برچسب غیرقابل پخش هفته گذشته مجوز انتشار از برنامه نود را نگرفته بود، در فضای اینستاگرام سید احسان قاضی زاده هاشمی نماینده فریمان و سرخس در مجلس شورای اسلامی بارگذاری شده و به سرعت بین علاقه مندان به فوتبال دست به دست شد.

 

نکته مهم در انتشار این گفت و گو شرحی بود که این نماینده که از طراحان قانون بازنشستگی به شمار می رود بر این ویدئو انگاشته است.

 

در شرحی که بر ویدئوی نوشته این گفت وگو را تلاش مافیای فوتبال برای ماندن در پست خود دانسته و البته تاکید کرده مجامع بین المللی مثل فیفا به قوانین داخلی کشورها احترام می گذارند. اگرچه جیانی اینفانتینو در گفت و گویش با عادل فردوسی پور تاکید کرده اجرایی کردن قانون بازنشستگی در فدراسیون فوتبال منجر به تعلیق فعالیت های فوتبال ایران خواهد شد.

 

این دست فرمان آشنا که مشابه آن را در گذشته و در مجادله بین فدراسیون فوتبال دادکان و دولت محمود احمدی نژاد تجربه کرده ایم یکبار منجر به تعلیق فوتبال ایران شده اما این نماینده جوان عقیده دارد اینبار مجلس باید با مذاکره با فیفا و تفهیم موضوع داخلی بودن این قانون، مانع از مستثنی شدن فدراسیون فوتبال از قانون بازنشستگی شود. او حتی پارا فراتر گذاشته و تاج را بخشی از خود مشکل دانسته است. به گفته او از این مصاحبه مشخص است که رییس فدراسیون فوتبال ایران علاقه ای به حل مساله ندارد.

 

اما نکته جالب تر و قابل بحث خود بحث انتشار این گفت و گو است. مصاحبه ای که پس از پخش نشدن در برنامه نود هفته گذشته با وجود تلاش مهدی تاج برای دریافت فایل به وی تحویل داده نشد. این گفت و گو برای ملاحظه در اختیار مجلس و وزارت ورزش قرار گرفته و ظاهرا در آنجا تصمیم بر آن شده که انتشار آن می تواند به اجرای قانون بازنشستگی در فدراسیون فوتبال کمک کند.

 

در یک هفته گذشته مهم ترین بحث فدراسیون فوتبال جنگ پنهانی بین مهدی تاج با وزیر ورزش و رییس کمیته ملی المپیک برای اشتغال یا جدایی بود. از اینکه تاج از اهرم فیفا برای حضور در پست خود استفاده می کند و از طرف دیگر وزارت ورزش تمام راه ها را برای شکستن مقاومت او امتحان کرده و البته با توجه به حضور فیفا و احتمال تعلیق با حداقل ماجراجویی این کار را انجام می دهد.

 

اما آنچه قاضی زاده در صفحه اینستاگرام خود گذاشته و شرحی که بر آن نوشته است، مشخص می کند که سیاست ها علیه تاج تندتر خواهد شد. چراکه برداشت اولیه از انتشار گفت و گوی اینفانتینو و شرح نوشته شده جا انداختن موضوع دخالت در قوانین داخلی کشور است.

 

روز گذشته در فدراسیون فوتبال جلسه ای بین اعضای هیات رییسه برگزار شده که برخلاف انتظار هنوز جمع بندی پایانی آن به انتشار نرسیده اما ظاهرا تصمیم اعضای هیات رییسه اتخاذ کرده اند، استعفای دسته جمعی در صورت افزایش فشارها بوده که همین مساله نیز قطعا برای ادامه فعالیت های فوتبال ایران در صحنه بین المللی بحران زا خواهد بود.

 

البته ممکن است با توجه به سیاسی شدن موضوع(به خصوص بعد از انتشار گفت و گوی اینفانتینو) مساله در مجرای دیگری بیفتد. این که کشمکش تاج و دولت و مجلس تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد مهم ترین سوال فوتبال ایران است. سوالی که اولین تاثیر پاسخ آن در جام ملت های پیش رو بر تیم ملی فوتبال ایران خواهد بود.

 

قاضی زاده نوشته است: «مافیای فوتبال برای حفظ پست دست به چنین مصاحبه سفارشی با عادل فردوسی پور می زندو اینگونه قانون کشورشان رامورد تعرض قرار می دهند. از وزیر ورزش انتظار می رود تبیین نماید که براساس قوانین بین الملل تمامی قوانین داخلی کشورها محترم اند کمااینکه قوانین زیادی اینگونه اند. نمایندگان مجلس آمادگی مذاکره بامقامات فیفا جهت حل مشکل رادارند زیرا آقای تاج نشان داد ایشان راه حل مشکل نیست بلکه خود،جزئی ازمشکل است.»

اخبار,اخبار ورزشی,مصاحبه اینفانتینو و عادل فردوسی پور

 


----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------