آخرین اخبار ورزشی


اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی ,استقلال

تا پایان دولت روحانی استقلال قهرمان نمی‌شود

پرسپولیس ضعیف نیست اما چرا وزیر استقلال را می‌زند؟ / فتح‌الله‌زاده با فشار من سرپرست باشگاه شد / حاضر بودم خرج یک‌سال…


کلانی: بازیکنان بیشتر به‌خاطر ترس از کی‌روش با او همراه می‌شدنداخبار,اخبارورزشی ونتایج مسابقات,حسین کلانی

حسین کلانی یکی از بهترین مهاجمان تاریخ فوتبال ایران و مشاور تیم ملی امید ایران در گفت‌و‌گو با ایران ورزشی از مشکلات مربیان خارجی در کار با تیم‌های ملی کشورمان حرف می‌زند و به‌صراحت از این نکته سخن به میان می‌آورد که همیشه مربیان ایرانی برای تیم ملی گزینه بهتری هستند و روح همبستگی بهتری می‌توانند بین بازیکنان حاکم سازند.
 
چرا با ویلموتس به بن‌بست رسیدیم؟
- ممکن است مربی خارجی در بعضی مواقع به‌دلیل دانش فوتبالی و ارتباطات بین‌المللی بتواند به‌صورت مقطعی موفق عمل کند اما الان به‌نظرم 60درصد موفقیت تیم‌ها و متأثر از آن تیم ملی بستگی به مسأله روحی و روانی و نوع ارتباطات‌شان با بازیکنان بازمی‌گردد که به‌لحاظ تعامل به شکل عالی در بین بازیکنان و مربیان وطنی وجود دارد. ویلموتس آشنایی لازم و از آن مهم‌تر عرق لازم را نسبت به فوتبال ما نداشت و نتوانست در کارش موفق عمل کند. از همه این موارد هم که بگذریم قراردادهایی که با مربیان خارجی بسته شده هیچ‌وقت به‌لحاظ مالی به سود فوتبال ما نبوده است. ما مربیان خارجی را می‌آوریم که علاوه بر کار با تیم ملی، در زمینه ساختن زیرساخت‌ها هم به ما کمک کنند اما چون توجهی به این موضوع نمی‌کنند در کارشان موفق نمی‌شوند. مربی خارجی به زبان و فرهنگ و احساس ما آشنایی ندارد به همین دلیل نمی‌تواند همبستگی و اتحاد لازم را در تیم ایجاد کند و شرایط لازم را به‌وجود بیاورد.


اما شاید کی‌روش در زمینه ارتباط با بازیکنان و تغییر و تحولات و ثباتی که به تیم ملی و نتایجش داد در تیم ملی ما کارنامه خوبی داشت؟
 من معتقدم بازیکنان به‌دلیل اخلاقیات خاص کی‌روش و بیشتر به‌خاطر ترس از سرمربی، تیم ملی را همراهی می‌کردند. کی‌روش در کنار کارهایی که انجام داد خیلی به مربیان ما توهین کرد؛ مربیان وطنی که اگر بیشتر از کی‌روش نبودند کمتر از او هم نیستند اما بالاخره برای ما همیشه مرغ همسایه غاز است و فکر می‌کنیم با حضور مربی خارجی می‌توانیم بر همه مشکلات‌مان غلبه کنیم.


با دفاعی که شما از مربیان ایرانی می‌کنید معتقدید مربی وطنی در تیم ملی موفق می‌شود؟
 حتماً مربی ایرانی در تیم ملی موفق می‌شود و به‌نظرم اگر یک‌دهم امکاناتی که به مربی خارجی می‌دهند را برای مربی ایرانی فراهم سازند مربی ایرانی صددرصد در کارش موفق عمل خواهد کرد و اعتراضی هم نخواهد داشت.


با مربی ایرانی می‌توانیم در دور برگشت از مصاف با تیم‌هایی مانند عراق و بحرین دست پر خارج شویم و نتایج بد دور رفت‌مان را جبران کنیم؟
 صددرصد با مربی ایرانی موفق می‌شویم و حتماً شکست‌های بد دور رفت را جبران می‌کنیم. قبلاً هم سابقه این کا را در تیم ملی‌مان داشتیم بنابراین نباید از به‌کارگیری مربیان داخلی بترسیم. مثلاً در زمان بازیگری خودتان اوفارل مربی تیم ملی بود اما زمانی که ایشان رفتند آقای مهاجرانی سکان هدایت تیم ملی را در اختیار گرفته و بهترین نتایج را هم با تیم امید و تیم بزرگسالان کسب کردند؛ نتایجی که در تاریخ فوتبال ایران با افتخار باقی ماند و هنوز که هنوز است همه با افتخار از آن یاد می‌کنند.


اما در زمان بازیگری و نسل شما بر خلاف فوتبال فعلی‌مان، تیم‌های ملی‌مان پر از ستاره بود و شرایط خیلی متفاوت بود؟
 الان هم ستاره در فوتبال ما وجود دارد هرچند شرایط فرهنگی و فوتبالی خیلی نسبت به گذشته فرق داشته است و ما باز هم می‌توانیم با اتکا به بازیکنان خودمان و توانایی‌هایمان بهترین شرایط را داشته باشیم.


با این وجود شما معتقدید بعد از کنار گذاشتن ویلموتس باید هرچه زودتر کارمان را شروع کنیم؟
 حتماً باید با مربی ایرانی کارمان را شروع کنیم و اگر انتقادی هم هست انتقاد را رسانه‌ای نکنیم. اتاق فکر تشکیل بدهیم و در آن از نظرات مربیان و مسئولان و اصحاب‌رسانه که گوش و چشم فوتبال هستند بهترین استفاده را ببریم و شرایطی را فراهم سازیم که بهترین مربی انتخاب شود و مربی جدید در کارش با بهترین کارآیی کارش را شروع و با موفقیت کارش را به جلو ببرد.


با مربی ایرانی می‌توانیم مقابل تیم‌هایی مانند عراق و بحرین که باخت‌های بدی را مقابل آنها متحمل شدیم پیروز شویم و به‌نوعی در دور برگشت نتایج قبلی‌مان را جبران کنیم؟
 وقتی حسن نیت در کار باشد و حسادت و تبعیضی هم وجود نداشته باشد حتماً مربی در کارش موفق می‌شود. مربی خارجی آن احساس و حساسیت ما نسبت به بازی با عراق و بحرین را درک نمی‌کند اما مربی ایرانی با توجه به حساسیت‌ها و اشراف کامل حتماً همه موارد را درک کرده و با این احساس حتماً می‌تواند تیم ملی ما را به موفقیت برساند و دوباره موجبات خوشحالی و جشن ملی برآمده از بردهای بزرگ را در فوتبال ما فراهم سازد. این در حالی است که مربی خارجی عرق لازم را ندارد و نمی‌تواند تیم را به‌لحاظ روحی در زمان بازی‌های بزرگ و پرتنش جمع کند در حالی که اگر ما مربی ایرانی داشته باشیم حتماً می‌توانیم تیم‌مان را در بازی‌های حساس و پرتنش با سلامت از میدان خارج سازیم و بهترین نتاج را هم بگیریم.


در بین مربیان ایرانی مربیان باتجربه‌ای مانند جلال طالبی را برای مربیگری بهتر می‌دانید یا معتقدید مربیان جوان‌تری مانند قلعه‌نویی و یحیی گل‌محمدی و مربیانی از این دست برای تیم ملی مناسب‌ترند؟
 آقای طالبی و مرحوم پورحیدری نمونه مربیانی هستند که موفق شدند در شرایط سخت بهترین نتایج را برای تیم ملی ما کسب کنند هرچند به‌واسطه بالا رفتن سن و... ما باید شرایط جسمانی و بعضی از فاکتورهای لازم دیگرر را بدانیم و بعد در این خصوص اقدام کنیم. در مورد مربیان جوان‌تر هم ما مربیان بسیار خوب و شایسته‌ای داریم که اگر به آنها اعتماد شود حتماً می‌توانیم از آنها به نحو احسن بهترین استفاده را ببریم و موجبات موفقیت تیم خودمان را فراهم سازیم.


چقدر به موفقیت تیم امید و گذر از سد حریفان امیدوارید؟
 من معتقدم از تیم ملی امید باید حمایت بیشتری شود، مثلاً پاداش‌ها داده شود و بازیکنان دلگرم‌تر کارشان را ادامه بدهند. الان فوتبال فرق کرده و دیگر نمی‌توان فقط به بازیکن گفت به‌خاطر دلش بازی کند و مسلماً برای بازیکنان تیم امید از آنجا که جوان‌تر هستند و احساساتی‌تر مسلماً دادن پاداش‌ها و رسیدگی روحی و روانی و مالی بیشتر تأثیرگذار خواهد بود که امیدوارم این مهم هم در مورد تیم ملی امید و بازیکنانش به‌خوبی اعمال شود و همه حمایت بیشتری از آن تیم داشته باشند.


اما تیم امید در گروه سختی قرار دارد، با این وجود معتقد به صعود و طلسم‌شکنی تیم امید بعد از 44 سال هستید؟
 تا حدودی بازی‌های تدارکاتی خوبی داشته‌ایم به همین دلیل با بازی‌های تدارکاتی مناسبی که داشته‌ایم خیلی به صعود خوشبین هستم. بازیکنان خیلی خوبی در تیم امید داریم که اکثراً ستاره‌ها و بازیکنان شاخص لیگ برتر هستند به همین دلیل با پیوستگی و همبستگی بیشتر و کار کمیته فنی که منیت‌ها را تبدیل به ما کرده، من خیلی به صعود و طلسم‌شکنی تیم امید خوشبین هستم و معتقدم از سد حریفان می‌گذریم و شرایط خوبی را رقم می‌زنیم.
   مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------