خداحافظی سلطان آفسایدگیری ایران از جام جهانی اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی ,استقلال

 

سن 45 سالگی برای داوران عجین شده با کلمه خداحافظی، همان خداحافظی که به زعم

فوتبالی‌ها مرگ دوم محسوب می‌شود. استوک‌هایی که سرانجام آویزان شده، پرچم و سوت‌هایی که زمین گذاشته می‌شود و خداحافظ داوری. صحبت از شخصی است که پرچم طلایی‌اش کمتر از سوت طلایی داوران نبود، اصلا با پرچم‌هایش همیشه حکم صادر می کند. می‌زد. کمک داوری که به قول داوران سلطان گرفتن آفساید بود. 

 

سلطان آفساید در این زمینه با کسی شوخی نداشت اما او هم سرانجام به سن 45 سالگی رسید و این یعنی خداحافظ. برای رضا سخندانی که با کوله‌باری از تجربه از بازی‌های جام جهانی روسیه آمده بود، رسیدن به ایستگاه آخر حتما تلخ است و او ایستگاه بعدی (جام جهانی قطر ) را نخواهد دید

 

 حالا ابوالفضلی جای او را گرفته و او دیگر بازی‌های جام جهانی را از کنار خط زمین تماشا نخواهد کرد. داود رفعتی رییس دپارتمان داوری روز گذشته از تغییر کوبل داوری فغانی خبر داد. رضا سخندان بنا به تشخیص ‌ای‌اف‌سی کنار رفت و از این به بعد محمدرضا ابوالفضلی جای او را خواهد گرفت، اتفاقی که راه فراری برای آن وجود ندارد اما نظر شخصی که به سلطان آفسایدگیری معروف است در رابطه با کنار گذاشتنش از کوبل داوری فغانی چیست؟

 

سخندان در این ارتباط اینطور توضیح می‌دهد: «من به سن 45 سالگی رسیدم و فیفا برای جام جهانی خواسته که داوران جوان جایگزین شوند به همین دلیل است که این تصمیم گرفته شده و آقای ابوالفضلی جایگزین من شده است.»

 

خارج شدن نام سخندان از کوبل داوری آیا به معنی خداحافظی او از قضاوت است؟ سخندان در این ارتباط اینطور توضیح می‌دهد: «نه، اشتباه نکنید. من در جام جهانی بعدی نمی‌توانم باشم اما در بازی‌های آسیایی و لیگ‌برتر قضاوت خواهم کرد و از این بابت مشکلی نخواهم داشت.

 

تنها من با تصمیم فیفا قرار نیست از جام جهانی کنار بروم. بلکه داور بحرینی و ژاپنی هم با این تصمیم رو به رو می‌شوند.» اینطور که کمیته داوران اعلام کرده سخندان دیگر در کوبل داوری آقای فغانی نیست. در این شرایط کمک داور لیگ برتر درباره وضعیت قضاوتش در آسیا می‌گوید: «من با داوران دیگر مثل بنیادی‌فر و حیدری می‌توانم در آسیا حضور داشته باشم.» به این ترتیب او نفر اول لیست بین‌المللی نخواهد بود؟ سخندان توضیح می‌دهد: «من تا پایان 2019 می‌توانم قضاوت کنم و بعد از آن تصمیم گرفته می‌شود. شاید آقای منصوری نفر اول شود و شاید هم کمک داوران دیگر. این موضوع به نظرکمیته داوران بستگی دارد.»

 

اینطور که آمار نشان می‌دهد رضا سخندان پرافتخارترین کمک داور لیگ است و افتخارات زیادی در جام جهانی و آسیا کسب کرده. او این موضوع را قبول دارد و معتقد است کسی به اندازه او تجربه ندارد: «فکر نمی‌کنم کسی به تجربه من باشد چون از سال 2003 در لیست بین‌المللی بودم و زندگی‌ام را هم خیلی حرفه‌ای پیش بردم.»

 

سخندان بنا به گفته خود باتجربه‌ترین کمک‌داور در سطح بین‌المللی است و سفرهای زیادی رفته که از میان همه این سفرها به خاطره جالبی اشاره می‌کند که در ژاپن تحربه کرده است: «خاطره سفر به ژاپن جالب بود. چندی پیش برای قضاوت در ژاپن انتخاب شدیم و باید در این کشور بازی ژاپن و شیلی را قضاوت می‌کردیم. در این سفر به شهر جدیدی رفتیم. در این شهر زلزله آمد و بازی آن روز کنسل شد. بعد فهمیدیم در این شهر 26 سال زلزله نیامده بود. به نظرم قدم پای ما بد بود و باعث شدیم در ژاپن زلزله بیاید.»

 

از او می‌پرسیم طی سال‌های اخیر توقع داشتید بهترین کمک داور شوید اما مثل اینکه در این زمینه، در مورد شما کم لطفی شد و همین نکته شما را عصبانی کرده بود. سخندان در این ارتباط اینطور توضیح می‌دهد: «من 3، 4 بار بهترین کمک داور لیگ شدم اما چند سال پیش سه کمک داور که یک نفر از آنها هم بودم به عنوان کمک داورهای برتر انتخاب شدیم حتی از ما هم فیلم گرفتند ولی یکدفعه روز اعلام لیست سه کمک داور دیگر معرفی شدند همین نکته من را ناراحت کرد.»

 

فوتبالیست‌ها می‌گویند ما دو بار می‌میریم، یک بار وقتی از دنیا می‌رویم و یک بار هم وقتی استوک‌هایمان را آویزان می‌کنیم. این نکته برای شما داوران هم صدق می‌کند یا خیر؟ کمک داور برتر لیگ در این ارتباط می‌گوید: «من عاشق داوری هستم اما آدم یک زمانی می‌آید و زمان دیگر می‌رود. از کولینا که بزرگ‌تر نیستم، ایشان هم خداحافظی کرد. به عقیده من خداحافظی از داوری، مردن نیست. من با خداحافظی از جام جهانی نمی‌میرم.»

 

بازنشستگی، سخندان را از ما جدا کرد

فغانی: ممکن است جام جهانی بعدی خودم هم نباشم

نکته‌ای که در بحث خداحافظی سخندان از جام جهانی وجود دارد این است که گفته می‌شود علیرضا فغانی خیلی از این جابه‌جایی خوشحال نیست و یک بار در سال 2015 هم از طریق ایمیل خواسته بود که ابوالفضلی در کوبل داوری‌اش نباشد. حالا بعد از سال‌ها اما با تغییراتی که ‌ای‌اف‌سی داده است، یک بار دیگر ابوالفضلی به جای سخندان در کوبل فغانی قرار می‌گیرد که این تغییر خیلی فغانی را خوشحال نکرده است.

در این زمینه به سراغ فغانی رفتیم. داوری که برای جام جهانی بعدی باید ابوالفضلی را به جای سخندان در کنار خود ببییند. فغانی در خصوص این جابه‌جایی اینطور می‌گوید: «با توجه به اینکه سخندان به سن 45 سالگی رسیده بود نمی‌توانست در جام جهانی بعدی حضور داشته باشد به همین دلیل این جابه‌جایی انجام شد.»

 

اینطور که گفته می‌شود چند سال پیش با ایمیل فغانی، ابوالفضلی از گروهش بیرون رفت و منصوری جایش را گرفت. حالا دوباره ابوالفضلی به گروه فغانی اضافه شده و می‌گویند فغانی خیلی از این ماجرا خوشحال و راضی نیست. فغانی در این خصوص می‌گوید: «امکان دارد که در جام جهانی بعدی انتخاب نشویم اما در ارتباط با انتخاب 2015 باید گویم این تصمیم در آن زمان گرفته شد و به نظرم هم تصمیم درستی بود و جواب داد. با توجه به اینکه آقای ابوالفضلی در حال حاضر نفر سوم لیست بین‌المللی هستند با رفتن سخندان طبیعتا ایشان جایگزین می‌شوند. من حضور در کنار سخندان را خیلی دوست داشتم و سال‌های بی‌حاشیه و خوبی را سپری کردیم. از سخندان به خاطر تمام آن سال‌ها تشکر می‌کنم.» 

 

 ایران /مهدیه دریابیگی

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------