آخرین اخبار ورزشی


اخبار,اخبار ورزشی,قلعه نویی

قلعه نویی: چند داور با من مشکل دارند شفاف بگویند مشکلشان چیست؟/ اشتباهات علیه تیم من اتفاقی نیست

سرمربی تیم فوتبال گل گهر سیرجان گفت: چند داور لیگ برتری با من مشکل دارند ولی سوال من از آنها این است که مشکلشان با من چیست.…


سه پرده از بزرگ‌ترین اشتباهات تاج در سال ۹۷ اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی , مهدی تاج

فدراسیون فوتبال روزهای خوبی را نمی‌گذراند. نه از نظر شرایط مالی و نه جایگاهی که باید داشته باشد. مهدی تاج به خاطر موضوع بازنشستگان از سوی نهادهای نظارتی تحت فشار است و برای مذاکره با گزینه‌های سرمربی‌گری تیم ملی نمی‌تواند از وزارت کمک مالی دریافت کند. ضمن اینکه در ماجرای کارلوس کی‌روش هم نتوانست نقش مدیریتی‌اش را آن‌طور که باید و شاید ایفا کند. همه این‌ها در کنار هم از مهدی تاج یک چهره بازنده ساخته است. یکی از پراشتباه‌ترین چهره‌های فوتبالی سال 97 که اشتباهاتش مسیر فوتبال را در این سال تغییر داده است.

 

26 فروردین ماه بود که مهدی تاج در نشست با روسای کمیته‌ها و دپارتمان‌های فدراسیون فوتبال شرکت کرد و از هدف‌گذاری فدراسیون فوتبال در مباحث اقتصادی گفت: «امروز در نخستین روزهای سال 97، هدف گذاری فدراسیون فوتبال برای سال جاری بخش اقتصادی است. همه تلاش ما در سال جاری در فدراسیون می بایست بر این نکته معطوف باشد که در بحث اقتصادی فعال عمل کنیم و این دقیقا در راستای نظر وزیر محترم ورزش و جوانان است. من از آغاز سال جاری، شخصا در 5 جلسه طولانی مدت با محوریت مباحث مارکتینگ شرکت کرده‌ام. در این جلسات وضعیت امور جاری مربوط به قراردادها بررسی شده و به جمع بندی خوبی رسیدیم که ان‌شالله در آینده اثرات وضعی آن روشن خواهد شد.»

 

حالا در آخرین روزهای سال 97 اما مهدی تاج در جلسه توجیهی و دانش‌افزایی داوران و کمک داوران الیت فوتبال حاضر می‌شود و می‌گوید: « این فوتبال الان کم درآمد شده و پول داوری و خیلی از بخش‌ها را نداریم که بدهیم و سرمربی تیم ملی را نمی‌توانیم انتخاب کنیم. چه کسی فوتبال را به این شرایط رسانده است؟! گفتن اینها شهامت می‌خواهد. همه می‌دانیم چه کسانی این کارها را کردند. همان‌ها را بیاییم محاکمه کنیم و بخواهیم توضیح بدهند.»

 

مقایسه همین دو مصاحبه مهدی تاج در ابتدا و انتهای سال 97 و نگاهی به مسیری که فدراسیون فوتبال در این سال طی کرده، نشان از عملکرد پراشتباه مهدی تاج است که نتوانسته فدراسیون فوتبال را مطابق هدف‌گذاری‌های انجام شده به نقطه امنی برساند تا امروز برای داوران و سرمربی تیم ملی‌اش پولی نداشته باشد! در مرور اشتباهاتی که تاج در سال گذشته داشته اما باید به سه مورد از اثرگذارترین‌های آن‌ها اشاره کنیم که شرایطی چون امروز را برای فدراسیون رقم زده است

 

درباره عملکرد فدراسیون فوتبال ابهامات مالی متعددی را مطرح می‌کنند که تا پیش از مجمع عمومی فدراسیون فوتبال این انتظار می‌رفت که تاج در مجمع توضیحات روشنی درباره این ابهامات داشته باشد که او بی‌تفاوت از کنار همه ابهامات عبور کرد. نه توضیحی درباره 316 هزار دلاری داد که گفته می‌شود در فدراسیون فوتبال گم شده و نه درباره نگرفتن رسید پول‌هایی که به کی‌روش داده، پاسخ قانع‌کننده‌ای داشت.

 

 گزارشی از آنچه در مجمع عمومی فدراسیون فوتبال مطرح شد را می‌توانید اینجا بخوانید:

 

ابهامات، همه و همه سر جای خود باقی‌ست!

شاید به تصور تاج عبور او از این مسائل باعث جمع شدن حواشی مربوط به ابهامات مالی باشد اما به خصوص در پایان سالی که تاج وعده آینده اقتصادی روشنش را داده بود، این اشتباه‌ترین تصمیمی بود که رییس فدراسیون فوتبال می‌توانست بگیرد و خود را مقابل سیل انتقادها قرار دهد.

 

در رقم خوردن شرایط فعلی فدراسیون فوتبال البته تنها گذر تاج از کنار ابهامات مالی تأثیرگذار نبوده است. تاج اشتباه بزرگ‌تر را زمانی مرتکب شد که با مقاومت در برابر اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان، خود و هیأت رییسه‌اش را وارد بازی پیچیده‌ای کرد. هم تمرکز فدراسیون را سلب کرد و هم امروز راه پول‌رسانی به فدراسیون فوتبال را بسته است.

 

درباره موضع فدراسیون فوتبال مقابل قانون منع بازنشستگان اینجا بخوانید:

 

تاکید مدیران فوتبال بر دولتی نبودن فدراسیون

او به عنوان رییس فدراسیون فوتبال به شدت مقابل پذیرش این قانون مقاومت داشت. ابتدا بحث درصد جانبازی‌اش خبرساز شد و بعد از آن تلاشی برای پیدا کردن تبصره‌ای که او را در سمت ریاستش ماندگار کند. در این بین تهدیدهایی هم مبنی بر تعلیق احتمالی فدراسیون فوتبال در آستانه جام ملت‌های آسیا هم مطرح شد.

 

در نهایت هم تاج براساس ماده 60، رییس ماند و اعضای هیأت رییسه تا پایان جام ملت‌ها فرجه گرفتند اما همه این اتفاق‌ها باعث شد که امروز تاج نتواند اعضای بازنشسته هیأت رییسه را برای استعفا قانع کند. حتی وقتی کفاشیان و ساکت هم استعفا داده‌اند، هنوز سه عضو بازنشسته در هیأت رییسه مانده‌اند که باعث می‌شوند به خاطر آن‌ها وزارت ورزش هیچ کمک مالی برای فدراسیون فوتبال نداشته باشد. اتفاقی که به بحران مالی فدراسیون فوتبال دامن می‌زند و مشکلات این چنینی تاج را بغرنج‌تر می‌کند.

 

اشتباهات تاج در سالی که گذشت البته تنها به همین دو مورد خلاصه نمی‌شود. او اشتباه تأثیرگذار دیگری هم در ریاست یک سال اخیرش داشته است و آن‌ هم مدیریت ضعیفی بود که در جنجال‌ها و حواشی ایجاد شده بین کی‌‌روش و برانکو در سال اخیر داشت. در شرایطی که اگر تاج به عنوان رییس فدراسیون فوتبال در این جریان مدیریت بهتری داشت، بدون شک می‌توانست به تمرکز بیشتر تیم ملی فوتبال ایران کمک کند و چه بسا نتایجی جز حذف تیم ملی در مرحله نیمه نهایی رقم می‌خورد.

 

تاج اما در این ماجرا، منفعل‌ترین نقش را ایفا کرد. نخواست یا نتوانست آن‌طور که باید مدیریت کند و در نهایت هم دودش در چشم خودش رفت. در شرایطی که یکی از آماده‌ترین تیم‌ها را روانه جام ملت‌ها کرده بودیم، قهرمانی نصیب‌مان نشد و همه می دانیم که چقدر اضافه شدن این قهرمانی به کارنامه دوران مدیریتی تاج، برایش مهم بود و نشد که به خواسته‌اش برسد.

 

حالا تاج با همین سه اشتباه بزرگ، یکی از خسران‌زده‌ترین چهره‌های سال 97 به حساب می‌آید که نه توانسته اهداف مقرر شده در ابتدای سال را تحقق بخشد و نه در حال حاضر عملکرد قابل قبولی از خود به جا بگذارد.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------