آخرین اخبار ورزشی


اخبار,اخبار ورزشی,قلعه نویی

قلعه‌نویی: هیچ‌ تیمی به اندازه ما زیبا بازی نمی‌کند/ دایی: یکی از بدترین بازی‌هایم در دوارن مربی‌گری‌ام بود

سرمربی سپاهان گفت: از شرایط سخت بعد از بازی با استقلال خارج شدیم، تا فردا استراحت می‌کنیم و از شنبه به دنبال بازی با…


وعده فروشی شفر به فصل بعد رسید اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی ,شفر

 

اظهارات وینفرد شفر بعد از پیروزی سخت و دشوار مقابل نساجی تکراری بود. آنجا که آقای سرمربی دوباره وعده روزهای بهتر و شاید قهرمانی لیگ در فصل آتی را داد؛ آنجا که درباره فهرست بلند بالایی که قرار است در اختیار مدیران باشگاه استقلال قرار بدهد و آنجا که بدون توجه به انتظاری که از او د‌ر این فصل می‌رود باز هم سیاست فرار رو به جلو را پیش کشید؛ رفتن به فصل بعد! از این فصل به فصل بعد، چرا؟  شفر با این تیم پرستاره از چه چیزی واهمه دارد یا نگران چه اتفاقاتی است که هنوز فصل هجدهم تمام نشده درباره فصل بعد و انجام کاری بزرگ (منظورش قهرمانی در لیگ نوزدهم است) حرف می‌زند؟ آیا او به رغم آنکه تیمش درجدول تا رتبه دوم صعود داشته همچنان این مجموعه را شایسته کسب عنوان قهرمانی لیگ هجدهم نمی‌داند یا شاید هم تصورمی‌کند مردانش اعتماد به نفس رسیدن به این مهم را ندارند؟

 

 شفر در پشت ذهن خود دنبال چه اهدافی است؟ رفتن با استقلال به فصل سوم مربیگری بی آنکه جام لیگ را تصاحب کند؟! اگر تصورات پیرمرد مربیگری در فصل نوزدهم بدون کسب عنوان قهرمانی در لیگ هجدهم است که عمیقا آدرس را اشتباه رفته و لازم است مدیرعامل باشگاه استقلال فی‌الفور آقای سرمربی را نسبت به آنچه ازاو انتظارمی‌رود و اجبارهای پیرامونش آگاه کند.

 

شفر از نامه‌ای که حول محور خریدهای فصل آینده برای مدیرعامل استقلال نوشته پرده برداشته است اما پرسش این است که او چرا خودش را محق می‌داند در این نقطه از فصل که هنوزهفته‌های بسیاری تا پایان لیگ باقی مانده و تکلیف قهرمانی استقلال روشن نشده، اقدام به ارسال نامه حول خریدهای فصل آینده کند؟ آیا شفر باور دارد که اگر استقلال را به جام قهرمانی لیگ نرساند بازهم فضای حاکم بر این باشگاه حتی اگر او قرارداد هم داشته باشد، اجازه تداوم حضورش روی نیمکت استقلال را می‌دهد؟ پیرمرد درباره آینده کاری خود در استقلال سخت در اشتباه است و شاید هم تعمدا چنین جملاتی را به زبان می‌آورد تا از همین امروز اذهان عمومی را آماده ناکامی احتمالی استقلال در لیگ هجدهم کند و با وعده دادن‌های مکرر ذهن مدیران استقلال را هم آماده تدارکی دوباره برای فصلی دیگر کند.

 

اگر شفر تصور می‌کند که حتی با نشستن روی سکوی دومی یا سومی می‌تواند به بیلان کاری‌اش در استقلال ببالد اشتباهی راهبردی و بزرگ را مرتکب شده است. استقلال در این فصل جام حذفی را از دست داده و بعید است که در لیگ قهرمانان آسیا نیز موفق به صعود از گروه شود. در واقع دو جام از کف سرمربی استقلال رفته است و تنها راه پیش روی شفر قهرمانی در لیگ برتر است؛ فقط قهرمانی و نه حتی دومی.

 

 استقلال اکنون در موقعیت بسیار ایده‌آلی برای رسیدن به صدر جدول قرار دارد. تیم شفر به واسطه بردهای پی‌درپی در هفته‌های اخیر تا رتبه دوم بالا آمده که این روند صعود تحسین‌برانگیز است اما برای آنها که احوالات استقلال را به دقت دنبال می‌کنند این جایگاه همچون مسکنی می‌ماند که خیلی زود دوباره طعم تلخ سال‌های قهرمان نشدن را پیش روی‌شان قرار می‌دهد. برای استقلال تصاحب رتبه دوم، سوم و حتی قهرمانی جام حذفی هنر نیست کما اینکه در گذشته نیز این عنوان بارها با مربیان داخلی و به اصطلاح درجه دو به دست آمده و از مردی که کلی هزینه دلاری روی دست استقلال گذاشته و اتفاقا زیر قول و قرارهای مالی‌اش با باشگاه هم زده و برای تمدید قرارداد پول بیشتری را هم طلب کرده است، چیزی جز قهرمانی در لیگ انتظار نمی‌رود.

 

شفر در هفته‌های پایانی دومین فصل حضور خود در استقلال به سر می‌برد و 2 سال زندگی در ایران و همکاری با آبی‌های پایتخت را در کارنامه‌اش دارد که تجربه 2 سال فعالیت در یک تیم برای مربی سرد و گرم چشیده‌ای همچون او چیزی جز انتظار قهرمانی را به وجود نمی‌آورد.

 

شفر اگر فصل اول مربیگری با کسب جام حذفی و نشستن روی رتبه سوم لیگ برتر و چند برد شیرین در آسیا از سوی کارشناسان و اهل فن نمره قبولی گرفت بدون شک در این فصل با تکرار آن دستاوردها نمره قبولی نخواهد گرفت و آنچه کارنامه پیرمرد ژرمن را در استقلال قابل دفاع و پربار جلوه می‌دهد قهرمانی در لیگ است.

 

 انتظاری که بعد از 2 سال حضور او در استقلال چیز زیادی نیست.

 

حرف‌های شفر پس از بازی با نساجی

 نه تنها نقد تازه‌ای را باعث شد بلکه نگران‌مان هم کرد، بخصوص این جملات: «ما می‌دانیم لیگ در حال تمام شدن است اما فصل آینده باید کار بزرگی در آسیا و لیگ برتر انجام دهیم. مدیرعامل فهرست من را دارد و امیدوارم کارها زودتر شروع شود.»

 

این جمله‌ها نشانه‌هایی از تسلیم شدن در فصل هجدهم است. رگه‌هایی از عقب‌نشینی یا باور اینکه استقلال با وجود همه تحولاتی که در هفته‌های اخیر داشته اما دوباره به قهرمانی لیگ هجدهم نمی‌رسد. شفر وعده قهرمان نشدن در این فصل را شب بازی با نساجی داد، علنی و بی‌هیچ تعارفی.

 

اظهارات شفر به معنی فرصت خواستن برای یک فصل دیگر است. او می‌خواهد در استقلال 3 ساله شود. علیرضا منصوریان هم در سال‌های مربیگری خود وعده سال 1400 را می‌داد که خیلی زود به سبب ناکامی در کسب عنوان قهرمانی جایش را به شفر داد. برای شفر نیز هرگز این اتفاق رخ نخواهد داد و اگر او جامی به دست نیاورد همان سرنوشتی را تجربه خواهد کرد که منصوریان تجربه کرد؛ خداحافظی و قطع همکاری.

 

برای استقلال هیچ اجباری وجود ندارد که با هزینه‌های گزاف مردی را روی نیمکت خود بنشاند که قادر به کسب عنوان قهرمانی نیست. استقلال می‌تواند با این رقم‌هایی که برای شفر هزینه کرده مربیان خارجی ایده‌آل‌تری را هم جذب کند؛ مربیانی که جام‌آور باشند، نه مربیانی که مدام وعده‌فروشی می‌کنند.

 

 ایران/حمیدرضا عرب  

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------