مصاحبه جنجالی فن‌خال؛ از اتوبوس مورینیو و حس خودشیفتگی تا تنفر از وودوارد اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی ,فن خال
فن خال برای اولین بار از زمان جدایی از یونایتد، با یک رسانه انگلیسی مصاحبه کرده است.

به گزارش وبسایت نود، لوئیز فن خال مربی هلندی که سابقه فعالیت در تیم های بزرگی همچون بارسلونا، آژاکس، تیم ملی هلند، بایرن مونیخ و منچستریونایتد را در کارنامه خود داشت، چند هفته قبل به طور رسمی خداحافظی اش را از دنیای مربیگری اعلام کرد و بازنشسته شد.

 

فن خال ۶۷ ساله که سابقه هدایت تیم های آلکمار، آژاکس، بارسلونا، بایرن مونیخ و تیم ملی هلند را هم دارد در طی دوران مربیگری اش توانست فاتح ۲۰ جام معتبر شود. فن خال با آژاکس سه بار قهرمان هلند شد و توانست این تیم را فاتح لیگ قهرمانان و جام یوفا کند. او همراه با بارسلونا دو بار فاتح لالیگا شد و توانست کوپا دل ری و سوپرکاپ اروپا را هم تصاحب کند. فن خال در سال ۲۰۰۹ با آلکمار قهرمان هلند شد و سپس به بایرن مونیخ رفت و با این تیم فاتح بوندس لیگا و جام حذفی شد و به فینال لیگ قهرمانان رسید. فن خال توانست تیم ملی هلند را به مقام سومی جام جهانی ۲۰۱۴ برساند و سپس با منچستریونایتد در سال ۲۰۱۶ قهرمان جام حذفی شود. 

 

او در حالی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد که سه سال قبل برای آخرین بار هدایت یک تیم را برعهده داشت.  لوئیز فن‌خال که چند روز پس از جام جهانی 2014، به منچستر رفت و به طور رسمی هدایت این تیم را برعهده گرفت، پس از دو سال حضور در الدترافورد، 24 می 2016، 48 ساعت بعد از قهرمانی در اف‌ای کاپ، توسط، اد وودوارد، مدیراجرایی یونایتد کنار گذاشته شد. فن خال در فصل 2015-2016، با یونایتد قهرمان جام حذفی شد ولی در سایر جام ها، ناکام ماند.

 

اما حالا اگرچه سه سال از آن روزها می گذرد ولی هنوز هم فن خال بابت آخرین روزهای مربیگری اش ناراحت و عصبانی است. او برای اولین بار از زمان جدایی از الدترافورد با یک رسانه انگلیسی، مصاحبه مفصلی داشته است که متن کامل آن را ملاحظه می کنید. مصاحبه زیر با بی بی سی (BBC) و در پرتغال انجام شده است؛

 

پیشنهاد از تاتنهام و انتخاب منچستریونایتد؛

«تاتنهام انتخاب بهتری بود چرا که منچستریونایتد تیم مسنی داشت و می دانستم باید آنها را دگرگون کنم و تغییراتی عظیم ایجاد کنم. شاید انتخاب اشتباهی بود ولی من به ندای قلبم گوش کردم. من در تیم های شماره یک هلند، آلمان و اسپانیا کار کرده بودم و ان زمان نوبت انگلیس بود. من قراردادی دو ساله با یونایتد می خواستم چرا که به مادرم قول داده بودم تا در 65 سالگی بازنشسته شوم ولی وودوارد و گلیزرها خواستار قراردادی سه ساله شدند، برای همین هست که هنوز حس عطش بابت کار ناتمامم دارم. وودوارد می دانست که یونایتد اخرین باشگاه من است. من یونایتد هفت بازیکن بالای 30 سال داشت، من این موضوع را در مصاحبه شغلی پیش از حضور در یونایتد، به سران باشگاه گفتم. در فصل اول موفق شدیم سهمیه بگیریم و در فصل دوم به قهرمانی جام حذفی رسیدیم.»

 

نحوه کنار گذاشته شدن از منچستریونایتد و انتخاب مورینیو

«می توانم درک کنم چرا وودوارد مورینیو را به عنوان سرمربی جانشین من انتخاب کرد. او مربی بزرگی است که جام های زیادی را کسب کرده است. بیشتر از من. آن چه را که اصلاً دوست نداشتم این بود که وودوارد برای انتخاب جانشین من دست به کار شده بود و کارهایش را می کرد ولی برای شش ماه سکوت کرده بود و هیچ چیز در این باره نمی گفت. حال آنکه در حال مذاکره با مورینیو بود. هر جمعه در کنفرانس خبری باید به شایعات در مورد سرمربی تیم پاسخ می دادم. این بحث ها چه تاثیر منفی‌ای روی قدرت یک مربی می گذارند؟ قهرمانی در جام حذفی با وجود تمام آن شایعات و بحث ها در بیخ گوشم، بزرگترین دستاوردم محسوب می شود.»

 

اخراج عجیب 48 ساعت بعد از قهرمانی در فینال جام حذفی 

«یک روز بعد از قهرمانی در فینال جام حذفی، با وودوارد صحبت کردم. استدلالش این بود که من برای یک فصل دیگر آنجا خواهم بود ولی مورینیو برای سه، چهار یا پنج فصل آینده می تواند در یونایتد باشد. ممنون او هستم که یک جت شخصی برای حضور من در پرتغال فراهم کرد ولی استدلالش را درک نکردم.»

 

انتقادات در مورد سبک بازی تیم و فوتبال کسل کننده یونایتد

«این صحبت ها درست نیست. شما می گویید فوتبال ما کسل کننده بود. چرا کسل کننده؟ شاید فوتبال هجومیِ کسل کنننده‌ای بود. اما دلیلش این بود که تیم های رقیب اتوبوس پارک می کردند. آن وقت ما می بایست با ریتم سریعتری بازی می کردیم. که کار سختی است و بستگی به بازیکنانی دارد که در اختیار دارید. وین رونی می بایست به عنوان شماره ده بازی می کرد. اما فن پرسی کاملاً آماده بازی در لیگ برتر نبود. یعنی بهترین مهاجمی که ما در اختیار داشتیم، رونی بود اما یونایتد تیمی است که به بهترین مهاجم دنیا نیاز دارد.

 

ناکامی دی ماریا در یونایتد و انتقاد او از فن خال

«دی ماریا می گوید تقصیر من بوده است. اما من او را در تمام نقاط بخش هجومی بازی دادم. می توانید این موضوع را چک کنید. اما در هیچ یک از پست ها، بازی او من را قانع نکرد. او نتوانست خودش را با فشار مداوم روی توپ در لیگ برتر انگلیس، وفق دهد. این مشکل دی ماریا بود و نه من.»

 

خریدهای ناکام و نمایش های بد فالکائو و شواین اشتایگر در یونایتد

«شواینی را به الدترافورد آوردم چون یک کاپیتان در زمین می خواستم. او نتوانست این کار را انجام دهد چون مصدوم شد. عذر او موجه بود. من یک مهاجم طراز اول می خواستم. نمی خواهم به تمام نام ها اشاره کنم ولی وقتی نمی‌توانید گزینه اول یا دوم خود را جذب کنید، به گزینه چهارم یا پنجم راضی می شوید. بنابراین بحث جذب فالکائو پیش آمد، اما می دانستیم که او مصدوم بوده است. به همین دلیل بود که انتقال قرضی او را مطرح کردم.»

 

پیروزی بزرگ آژاکس بر رئال مادرید و تاثیر رسانه ها

«آژاکس خوش شانس بود که موفق شد رئال مادرید را شکست دهد. با وجود شکست در خانه آنها در بازی رفت به مراتب عملکرد بهتری به نسبت بازی برگشت به نمایش گذاشتند ولی در بازی رفت شکست خوردند و در بازی برگشت پیروز شدند. این تاثیر رسانه ها است. رسانه ها بازی را آنالیز نمی کنند. آنها نتیجه را آنالیز میکنند. مردم تصور می کنند تنها از زمان روی کار آمدن ترامپ، اخبار دروغ را می بینیم ولی در فوتبال، 50 سال است که اینطور است.»

 

اتوبوس پارک کردن مورینیو و تقلید سولسشائر از او

«مربی بعد از من (مورینیو) در یونایتد اتوبوس پارک کرد و به ضدحمله چشم دوخت. حالا مربی دیگری در یونایتد هست که همین کار می کند، اتوبوس پارک می کند و ضدحمله می زند. تنها تفاوت مورینیو و سولسشائر در این است که سولسشائر بازی هایش را می برد. البته جو تیم هم به نظر بهتر شده است. ضمن این که سولسشائر پست پوگبا را در زمین تغییر داده و او را به جایی برده که نقش مهمتری در زمین ایفا می کند.»

 

سبک یونایتد، سبکِ فرگوسن نیست

«سبک بازی یونایتد در حال حاضر اصلاً شبیه به سبک بازی تیم در زمان فرگوسن نیست. سبک تیم دفاعی - ضدحمله است. اگر دوستش دارید، خب دوستش دارید. اگر فکر می کنید از فوتبال کسل کننده من هیجان انگیز تر است، خب مشکلی نیست. این نظر شما است. اما برای من اینطور نیست.»

 

بردن این منچستریونایتد کار سختی است!

«سولسشائر تنها دو بازی را باخته است (در اصل سه بازی). کسب سهمیه لیگ قهرمانان برای منچستریونایتد بسیار مهم است، چنان که زمانی که من هم مربی بودم این مسئله اهمیت زیادی داشت. اما آنها می توانند قهرمان لیگ قهرمانان هم شوند، چرا که فوتبالی دفاعی بازی می کنند و بردن آنها کار بسیار سختی است که چه بخواهید چه نخواهید، این نتیجه کار مورینیو بوده است.»

 

ناکامی اسکولز در دنیای مربیگری بعد از انتقادات زیاد او از فن حال در رسانه‌ها

«پل اسکولز هم مربی بود؟ آره؟ فوق العاده بود، فوق العاده (با خنده)»

 

(*توضیح: اسکولز در زمان حضور فن خال در یونایتد، در رسانه ها از او انتقادات زیادی کرد ولی خود در اولین تجربه مربیگری اش در اولدهام، فقط 31 روز دوام آورد. و کنار کشید.)

 

پیشنهادات بعد از جدایی از یونایتد

«پیشنهادهای زیادی دریافت کردم، خیلی ها از تیم های بزرگ بود. از انگلیس خیلی نبود ولی از آلمان، هلند، اسپانیا، مکزیک و آمریکا پیشنهاد داشتم که در مورد دو تا از انها خیلی فکر کردم و شک داشتم. از همسرم سوال کردم و او گفت نه. آخرین آن پیشنهاد از فاینورد بود که همسرم می خواست بروم چون هوادار فاینورد است ولی من مرد سرسخت و ثابت قدمی هستم.»

 

حس غرور و خودشیفتگی

«همه تصور می کنند من خودشیفته هستم. ولی در واقع برعکس آن هستم. رسانه ها من را دوست دارند چون جواب‌های راست می دهم. چند نفر در دنیای فوتبال جواب راست و حقیقی می دهند؟ من دروغ نمی گویم و همیشه راستش را می گویم. شاید حقیقت از منظر من باشد ولی در هر صورت باز هم حقیقت است.»

 

ساختار یونایتد و لزوم حضور یک مدیر فوتبالی

«در حال حاضر در یونایتد ساختار این طور است که یک تیم استعدادیاب و ناظر در مورد بازیکنان وجود دارد و بالاتر از این‌ها، فردی است که دست راست وودوارد به حساب می آید. ساختار باشگاه خیلی بد نیست ولی آن فرد دست راست وودوارد باید یک مدیر فنی با دید فوتبالی باشد نه کسی که متخصص حوزه بانکداری است. متاسفانه داریم در مورد یک باشگاه تجاری صحبت می کنیم و نه یک باشگاه فوتبال. من در این باره با فرگوسن صحبت کرده ام و او هم با این مسئله مشکلاتی دارد.»

 

فرصت دادن به بازیکنان جوان

«صحبتی را از مورینیو خواندم که من بر حسب نیاز و ضرورت بود که به بازیکنان جوان در یونایتد فرصت دادم. اما درست نیست. من این ضرورت را ایجاد کردم. منچستریونایتد بازیکنان مسن زیادی داشت و میانگین تیم 30 سال بود که آن را به 23 سال رساندم. من در تمام باشگاه هایی که بوده ام، از بازیکنان آکادمی انتخاب هایی داشتم. به همین دلیل است که بازیکنان جوان زیادی در دوران حضور من اولین بازی هایشان را برای باشگاه هایشان انجام دادند. خیلی از مربیان، مثل مورینیو، به بازیکنان جوان فرصت بازی نمی دهند. مورینیو 5 دقیقه زمان می دهد، سولسشائر 10 دقیقه. این اسمش فرصت نیست. فرصت دادن به بازیکنان جوان، یعنی بازی دادن در یک مسابقه.»

 

لزوم فرصت دادن به جوانترها

«تجربه زیاد هم خیلی خوب نیست. شبیه به پرواز خودکار هواپیما می شود. همیشه نیاز به ابتکار و قریحه دارید. نباید فراموش کنید که بازیکنان جوان چقدر می توانند الهام بخش تیم باشند. اگر تمایلی به استفاده از و فرصت دادن به جوانان ندارید، مناسب باشگاهی نیستید که در فکر پرروش بازیکنان جوان است. برای رسیدن به سطحی بالا، علاوه بر کیفیت فنی و توانایی، شخصیت نیز مهم است. در دوران حضور من، رشفورد پسر فروتنی بود و می دانستم که به سطح بالاتر می رسد.»

 

تفاوت بارسلونا، لیورپول و منچسترسیتی

«مردم تصور می کنند بارسلونا بهترین تیم است ولی این طور نیست. منچسترسیتی از بارسلونا تیم تر است و لیورپول هم از سیتی تیم تر است. در فلسفه من بهترین تیم پیروز و قهرمان لیگ قهرمانان خواهد شد ولی امیدوارم منچسترسیتی قهرمان شود چرا که بهترین فوتبال را ارائه می کند.»

 

فلسفه و میراث من

«من فلسفه کاری ای دارم که با قهرمانی در چهار کشور مختلف آن را ثابت کردم و نشان دادم که فلسفه درستی است. اما میراث من چیزی فراتر از نتایج هستند. من مربی ای هستم که پیونددهنده ارتباط در باشگاه است، نه فقط با بازیکنانم بلکه با تمام افراد حاضر در باشگاه. برای آنالیز یک بازی به لیورپول رفتم و مردم هنوز هم نام من را صدا می زدند. خوشحالم هنوز هم من را دوست دارند. این مهمترین چیز در زندگی است.»

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------