عباسی‌ملکی: توفیقی ، تیام را فراری داد اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی ,استقلال

جدایی تیام و چپاروف، جذب بازیکنان بی‌کیفیتی مثل الحاجی گرو و نویمایر، تغییرات متعدد در مدیریت و کادر فنی و درنهایت اخراج وینفرد شفر اتفاقاتی است که باعث شده باشگاه استقلال در سال‌های اخیر به یکی از پرحاشیه‌ترین باشگاه‌های فوتبال ایران تبدیل شود. حالا در روزهای پایانی یک فصل بدون جام، هواداران استقلال مانده‌اند و کلی سوال بی‌جواب! ما سعی کرده‌ایم در گفت‌وگویی با اکبر عباسی ملکی، رئیس سابق هیئت مدیره استقلال پاسخی برای تعدادی از این سوالات پیدا کنیم.

 

 قرارداد وینفرد شفر

متاسفانه این روزها خیلی‌ها می‌خواهند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. در مورد قرارداد شفر می‌خواهم خیلی رک و راست با شما صحبت کنم. رزومه و کارنامه شفر قبل از امضای قرارداد با استقلال کاملا روشن بود؛ قهرمانی در جام ملت‌های آفریقا، نایب قهرمانی در جام حذفی آلمان، صعود به بوندس‌لیگا با کالسروهه و کشف بازیکنانی مثل اولیور کان و توماس هسلر. کاملا واضح است که قیمت یک مربی با این رزومه در بازار نقل‌وانتقالات چیزی بین 800 هزار تا 1.5 میلیون دلار است. ما برای فصل اول با توجه به این‌که چند هفته‌ای از فصل گذشته بود قرارداد 400 هزار دلاری با شفر امضا کردیم؛ یعنی حداقل قیمت. این قرارداد برای سال دوم به 800 هزار دلار رسید و قرار بود برای سال سوم 20 درصد به این رقم اضافه شود. زمانی که ما با شفر قرارداد بستیم دلار 4 هزار تومان بود و به هیچ عنوان رقم قرارداد غیرمعقول نبود.

 

 تکذیب دخالت وزیر

آقای پندار توفیقی در مصاحبه‌های خود مدعی شده‌اند که برای تمدید قرارداد شفر، بنده با وزیر تماس گرفتم اما باید بگویم که ادعای ایشان دروغ محض است. قرارداد شفر در خرمشهر و درست بعد از قهرمانی در جام حذفی تمدید شد و من اصلا در آن زمان تهران بودم! این قرارداد هم مثل همه قراردادهای باشگاه توسط آقای توفیقی تنظیم شد. با قاطعیت به شما می‌گویم که وزیر در تمدید قرارداد شفر دخالتی نداشتند. فقط قبل از تمدید، آقای افتخاری با وزیر تماس گرفتند و به اطلاع ایشان رساندند که می‌خواهند با شفر 2 ساله تمدید کنند. من شاهد بودم که وزیر با تمدید 2 ساله مخالف بودند اما درنهایت با توجه به اصرار آقای افتخاری به ایشان اختیار تام دادند و گفتند تصمیم با شما و هیئت مدیره باشگاه است.

 

 جدایی چپاروف و تیام

در مورد چپاروف همه چیز مشخص بود. او قرارداد 3 ساله می‌خواست اما با توجه به سن و سالش امضای این قرارداد اصلا به نفع استقلال نبود. ما با قرارداد یک ساله مشکلی نداشتیم اما او زیر بار نرفت. در مورد تیام باید بگویم که به گفته شفر، مقصر اصلی آقای توفیقی بود. شفر به من گفت که معاون باشگاه به تیام قول‌هایی داده که عملی نشده و به همین خاطر هم او حاضر نیست به استقلال برگردد.

 

 جلسه محرمانه با شفر

در آذرماه سال قبل بود که به دلیل نگرانی‌هایی که داشتم تصمیم گرفتم در یکی از هتل‌های سعادت‌آباد با شفر جلسه‌ای داشته باشم. برای این جلسه یکی از خبرنگارانی که به زبان آلمانی مسلط بود و مورد اعتماد من هم بود را با خودم بردم و آقای شفر در آن جلسه حرف‌های قابل تاملی را بر زبان آورد. ایشان در ابتدا و بدون مقدمه گفتند که چرا کسی در باشگاه جلوی آقای توفیقی را نمی‌گیرد؟! ایشان با کارهایشان باشگاه را نابود می‌کنند! شفر حتی از جلساتی که در باشگاه داشت راضی نبود و می‌گفت که در این جلسات با توجه به عدم حضور مترجم و عدم تسلط آقای افتخاری به زبان انگلیسی آقای توفیقی هر چه که دلش بخواهد را از قول من به مدیرعامل و از قول مدیرعامل به من می‌گوید!

 

خراسان

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------