عمـران‌زاده: الحاجی گــرو باید شاگرد محمد بنـا می‌شد اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی ,حنیف عمران‌زاده

 

حنیف عمران‌زاده، بازیکن سابق استقلال که به تازگی مربیگری در تیم جوانان استقلال را هم پذیرفته اطلاعاتی از قرارداد شفر به ما می‌دهد که تاکنون جایی به آن اشاره نشده است. عمران‌زاده از شروطی که شفر در قراردادش با استقلال گنجانده بود، پرده برمی‌دارد تا زوایای تازه‌ای از رفتارهای سرمربی آلمانی با تصمیم‌گیران باشگاه استقلال آشکار شود.

 

حنیف در عین حال امیدوار است که در استخدام سرمربی جدید، مدیران استقلال سفت و سخت‌تر عمل کنند تا اتفاقاتی که در زمان مربیگری شفر رخ داد تکرار نشود. حنیف حتی به جذب گرو و نویمایر هم اشاره می‌کند و حضور این بازیکنان در استقلال را مساله‌ای بودار و عجیب می‌داند. عمران‌زاده رک و بی پرده به سوال‌ها پاسخ داده است.

 

بازگشت تو به زمین چمن خیلی زود اتفاق افتاد. فکر می‌کنم در کمتر از 2 سال بعد از پایان دوران بازیگری مربی شدی.

 

 دوست داشتم در کمترین زمان ممکن وارد کار شوم. اصلا اهل خانه‌نشینی نیستم. کلا آدم پر جنب و جوشی هستم و درجا زدن را نمی‌پسندم. برای همین وقتی محمد آقا(منظورش محمد نوازی است) با من تماس گرفت و گفت بیا در تیم جوانان استقلال کار کنیم بدون هیچ تعارفی قبول کردم.

 

خیلی از بازیکنان قدیمی استقلال اما مربیگری در تیم‌های پایه را نمی‌پذیرند و دوست دارند در تیم‌های بزرگسالان کار کنند.

 

 چند وقت پیش در کلاس مربیگری بودم که آقای سنجری مدرس آن کلاس بود. سنجری در کلاس مربیگری به ما توصیه کرد که مربیگری را از تیم‌های پایه شروع کنیم. من هم همین کار را کردم و الان خوشحالم که کار مربیگری‌ام از تیم‌های پایه شروع شده است. اینکه در استقلال هستم هم علاقه من را به فعالیت بیشتر می‌کند. به هر حال استقلال تیم بزرگی است و جایی بهتر از اینجا سراغ ندارم. برای همین وقتی به من پیشنهاد شد سریع قبول کردم و به خودم گفتم کجا بهتر از استقلال، ضمن اینکه حضور محمد نوازی که خیلی «داش مشتی» هم هست انگیزه من را برای ورود به کادر فنی جوانان بیشتر کرد. امیدوارم بتوانم به بچه‌ها خدمت کنم و مربی مفیدی برای استقلال باشم. من آمده‌ام که کار کنم و می‌خواهم هم خودم یاد بگیرم و هم هر چه یاد گرفته‌ام را به بچه‌ها یاد بدهم.

 

با فرهاد هم رابطه خیلی نزدیکی داری، چرا به تیم بزرگسالان نرفتی؟

 بله، واقعیت این است که من رابطه خیلی خوبی با آقا فرهاد دارم و این را همه می‌دانند اما به همان دلایلی که گفتم دوست داشتم از اینجا شروع کنم و تجربه مربیگری در تیم‌های پایه را پشت سر بگذارم.

 

با سرمربیگری فرهاد در استقلال فصل نوزدهم موافقی؟

 اول باید بگویم آقا فرهاد خودش نمی‌خواهد سرمربی باشد. من با او حرف زدم و می‌دانم توی سرش چه می‌گذرد. فرهاد می‌خواهد کمک یک سرمربی خارجی خوب باشد اما به نظر من اگر خودش هم بخواهد سرمربی باشد می‌تواند. الان دیگر دور، دور جوان‌تر‌ها است. شما نگاه کنید ببینید در سال‌های اخیر بازیکنان قدیمی استقلال چه پیشرفت‌هایی در مربیگری کرده‌اند. پاشازاده، فکری، سامره، نکونام و خیلی‌های دیگر در مربیگری موفق بوده‌اند و باید دور را به این نسل داد.

 

اما از درون باشگاه استقلال خبرهایی درباره مربیگری امیر قلعه‌نویی هم شنیده می‌شود.

 من کاری به نام‌ها ندارم و نمی‌‌خواهم درباره شخص خاصی حرف بزنم اما استقلال باید یک سرمربی خارجی خوب استخدام کند و فرهاد را هم به‌عنوان مربی کنارش قرار دهد. این نظر من است اما ممکن است دیگران نظر متفاوتی داشته باشند.

 

مجیدی اما در دو بازی(بدون احتساب بازی با صنعت نفت) یک مساوی و یک برد داشت. آیا این بازی‌ها می‌تواند ملاک سنجش عیار او باشد.

 

 به نظر من نه. اصلا نباید این بازی‌ها را ملاک قرار دهیم. مگر تیم را فرهاد بسته؟ فرهاد با تیمی که فقط بلد بود سانتر کند و کاشته بزند چه کاری می‌توانست انجام دهد؟

 

یعنی تیمی که شفر ساخته بود به جز این موارد که اشاره کردی، کار دیگری بلد نبود و بار فنی نداشت؟

 

 این تیم هیچ بار فنی نداشت. شفر کلا مربی درجه یکی نبود. همان سال اول هم که نتیجه گرفت به خاطر انگیزه بازیکنان بود. من یک چیز را صادقانه به شما بگویم. خودم بازیکن بودم و فضا را می‌شناسم. وقتی سرمربی یک تیم عوض می‌شود بازیکنان دو برابر تلاش می‌کنند تا دیده شوند. استقلال هم بعد از برکناری منصوریان به شفر رسیده بود و خیلی از بازیکنان برای اینکه از ترکیب اصلی دور نیفتند، چند برابر تلاش می‌کردند تا نیمکت‌نشین نشوند. این شد که استقلال نتیجه گرفت. البته موارد دیگری هم بود.

 

چه مواردی؟

 ببینید آن تیم را منصوریان بسته بود و به هر دلیل نتیجه نگرفت اما در نیم فصل، 2 بازیکن خوب به آن تیم اضافه شد که اگر از ابتدای فصل در تیم منصوریان هم بودند استقلال همان نتایجی که در زمان شفر گرفت را به دست می‌آورد. تیام بازیکن خوبی بود و جباروف هم خیلی باتجربه عمل می‌کرد. بعد‌ها که این دو بازیکن رفتند دیدید که چه بر سر استقلال آمد. شفر حتی در خرید بازیکنان خارجی هم بد عمل می‌کرد و شما دیدید که نتیجه جذب گرو و نویمایرچه شد.

 

به نکته مهمی اشاره کردی. گرو و نویمایر هزینه سنگینی روی دوش استقلال گذاشتند و اساسا از شفر خیلی بعید بود چنین بازیکنانی را تایید کند.

 

 مشکل من هم با شفر این است که چرا آن بازیکنان را تایید کرد و اصلا استقلال چرا باید به چنین بازیکنان بی‌کیفیتی پول می‌داد؟! نویمایر که با تایید شفر به تیم ملحق شد، نزدیک به 300 هزار دلار پول گرفت اما بعد که از استقلال رفت و به تیم دیگری ملحق شد به او 30 هزار دلار دستمزد دادند! این نشان می‌دهد که در جذب آن بازیکنان مسائل دیگری دخیل بوده. نه فقط نویمایر بلکه باید به جذب الحاجی گرو هم شک کرد. الحاجی گرو الان هم بدون تیم است و من نمی‌دانم چرا به استقلال آمد. گرو مثل کشتی‌گیر‌ها بود و اصلا فوتبالیست نبود. به نظر من باید او را به محمد بنا می‌دادند تا فنون کشتی فرنگی را آموزش ببیند.

 

اما شفر خیلی پشت گرو و نویمایر بود و مدام به آنها بازی می‌داد و حتی بازیکنان شایسته را روی نیمکت می‌نشاند تا خارجی‌هایی که خودش آورده بود را بازی بدهد.

 

 متاسفانه شفر هر کاری خواست کرد. او حتی در قراردادش شرط کرده بود که نه هیات مدیره و نه کمیته فنی نمی‌تواند در کارش دخالت کند!

 

در حالی که باشگاه استقلال کمیته فنی هم تشکیل داده بود. اینها تناقض است. چرا به شفر چنین اختیاراتی داده شد؟!

 

 بله و شما دیدید که کمیته فنی بعد از مدتی کلا از بین رفت چون شفر اجازه نمی‌داد آنها نظر بدهند. شفر کاری کرد که کمیته فنی استقلال منحل شود در حالی که اگر در یک باشگاه تعامل وجود داشته باشد و یک کمیته‌ای مثل کمیته فنی باشد کارها بهتر جلو می‌رود. شفر پیش خودش می‌گفت کمیته فنی کشک است و هرکاری خواست کرد و آخرش هم رفت. شفر حتی در جلساتی که کمیته فنی برپا می‌کرد شرکت نمی‌کرد تا خودش را تحمیل کند. این رفتارها در شأن باشگاه استقلال نبود.

 

این قرارداد و شروط عجیبش زمانی بسته شد که توفیقی و افتخاری مدیریت قراردادهای استقلال را به عهده داشتند.

 

 یادم هست در آبادان و قبل از فینال جام حذفی چه نمایشی به پا کردند و آن قرارداد را نوشتند. قراردادی که همه‌اش به نفع شفر بود نه باشگاه استقلال. به هر حال تصمیم‌گیران سابق استقلال مقصرند و خودشان باید درباره اینکه چرا با شفر این قرارداد را منعقد کردند، پاسخگو باشند.

 

حالا که صحبت از استخدام مربی خارجی است و تو هم همین رویه را توصیه می‌کنی احتمال دارد دوباره همان وقایع تکرار شود.

 

 به هر حال مدیران تصمیم‌گیرنده هستند و ما نمی‌دانیم در جلسات آنها چه می‌گذرد اما امیدوارم قراردادی که منعقد می‌شود سفت و محکم باشد و همه جوانب آن در نظر گرفته شود. باید منافع باشگاه استقلال را در نظر بگیریم. این از همه چیز مهم‌تر است.

 

صحبت از استخدام سرمربی الشحانیه است.

 

 بله، من هم شنیده‌ام و فکر می‌کنم جدی باشد. به هر حال امیدوارم هر چه خیر است همان بشود و استقلال بیش از این لطمه نخورد. امیدوارم اگر استقلال واقعا این مربی را می‌‌خواهد بدون اینکه دلال‌ها بازارگرمی کنند، زودتر به توافق برسند و سرمربی جدید کارش را در استقلال شروع کند.

 

  ایران/محسن ذاکری

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------