آخرین اخبار ورزشی


اخبار,اخبار ورزشی,دیدار رئال مادرید و وایادولید

تساوی رئال مادرید در اولین دیدار خانگی فصل/ گواردیولا مانع پیروزی شاگردان زیدان

رئال مادرید اولین دیدار خانگی فصل را مقابل وایادولید به تساوی دست یافت. به گزارش فارس،‌ در چارچوب هفته دوم لالیگا از ساعت 21…


CAS قهرمانی پرسپولیس در سوپر جام را تایید می‌کند اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی ,استقلال

 

عدم‌برگزاری سوپرجام در فصل گذشته رقابت‌های باشگاهی فوتبال ایران و رای فدراسیون فوتبال درخصوص قهرمانی پرسپولیس در این جام باعث شد استقلالی‌ها برای اعتراض به رای فدراسیون فوتبال به دادگاه عالی ورزش شکایت کنند.

 

درحال حاضر حدود 10 ماه از باز شدن این پرونده در دادگاه عالی ورزش سپری می‌شود، اما هنوز خبری از رای نیست. این درحالی است که طی دو روز گذشته برخی منابع به نقل از مسئولان استقلال فاش کردند که رای CAS اعلام شده و به نفع این باشگاه خواهد بود و این بدان معناست که قهرمانی از پرسپولیس گرفته شده و دیدار سوپرجام فصل گذشته فوتبال ایران برای معرفی قهرمان این جام بالاخره برگزار خواهد شد. از سوی دیگر دو روز پیش اعلام شد که در آخرین نامه‌ای که برای فدراسیون فوتبال ارسال شده، دادگاه عالی ورزش مطابق با ماده R59 مهلت خود را برای ابلاغ رای درخصوص پرونده استیناف‌خواهی باشگاه استقلال تا 8 آگوست (17 مرداد) تمدید کرده و اخباری مبنی‌بر اینکه رای به سود کدام باشگاه منتشر شده، صحت ندارد.

 

این نامه هفته گذشته به فدراسیون ابلاغ شد و دادگاه عالی ورزش برای تصمیم‌گیری و اعلام رای، به خودش مهلت داده است. درواقع شنیده می‌شود فدراسیون فوتبال دفاعیاتش را انجام داده و منتظر صدور رای به سر می‌برد.

 

 رای به نفع فدراسیون است؟

در همین زمینه سراغ یک مقام مسئول در فدراسیون فوتبال رفتیم. وی درباره اینکه شنیده می‌شود، رای دادگاه عالی ورزش به سود استقلال اعلام شده است، به «فرهیختگان» گفت: «خیر این‌طور نیست. ما دفاعیات خود را انجام داده و منتظر صدور رای هستیم، ضمن اینکه به نظر می‌رسد این رای به سود فدراسیون باشد، چراکه استقلال در آن زمان در اردوی ترکیه به سر می‌برد و با وجود اینکه زمان برگزاری سوپرجام از قبل مشخص شده بود، این تیم اصلا برای برگزاری این دیدار در ایران حضور نداشت. دیگر چه مستنداتی از این بالاتر که استقلال در ایران نبود. بنابراین بعید می‌دانم رایی غیر از آنچه ما اعلام کرده‌ایم توسط دادگاه عالی ورزش اعلام شود.»

 

 پرونده پروپیچ در فیفا هم بسته شد

در زمینه پرونده شکایت بازیکنان خارجی تیم‌های ایرانی در فیفا از فدراسیون فوتبال خبر می‌رسد پرونده پروپیچ درخصوص شکایتش از استقلال در فیفا بسته شده و خطری فعلا تیم ایرانی را تهدید نمی‌کند.

 

 تشکیل کارگروه برای مبارزه با دلالی بازیکنان خارجی

اولین نشست کارگروه ویژه بازیکنان خارجی با حضور ابراهیم شکوری، حمیرا اسدی، جمشید نورشرق، احمدرضا براتی، فریبرز محمودزاده و حامد مومنی در دفتر سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال برگزار شد.

 

  این کارگروه در راستای رعایت قوانین و مقررات فدراسیون بین‌المللی فوتبال فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا با هدف نظارت بر نحوه به‌کارگیری بازیکنان توسط باشگاه‌های فوتبال و رعایت صرفه و صلاح کشور و به حداقل رساندن ضرر و زیان و هزینه‌های ناشی از پرونده‌های انضباطی بین‌المللی تشکیل شده است. درواقع هدف از تشکیل این کارگروه نظارت هرچه بیشتر بر روند به‌کارگیری بازیکنان خارجی، ضمن رعایت مصالح ملی، توسعه هرچه بیشتر فوتبال در سطح کشور و فراهم آوردن زمینه مناسب برای حضور بهترین بازیکنان ملی و بین‌المللی درعرصه فوتبال کشور است.

 

 به خاطر شکایت‌ها مسخره می‌شویم!

درحال حاضر مشکل اینجاست که تیم‌ها بدون ضابطه بازیکن خارجی جذب کرده و بدون ضابطه هم با آنها لغو قرارداد می‌کنند و فقط یک هزینه هنگفت را روی دست بیت‌المال می‌گذارند، آن‌هم در این شرایط بد اقتصادی. این کارگروه با هدف کنترل این مسائل تشکیل شده تا اگر تیمی بخواهد بازیکن خارجی جذب کند، نباید بدهی قبلی و پرونده مفتوح در فیفا داشته باشد. در این خصوص یکی از مسئولان فدراسیون فوتبال به «فرهیختگان» گفت: «وجهه فوتبال ایران را به‌قدری خراب کرده و به‌اندازه‌ای بدون ضابطه بازیکن خارجی به فوتبال ایران تزریق کرده‌اند که باید یک روز این مسائل کنترل می‌شد. حتی پرونده‌های مربوط به ایران در فیفا تبدیل به جوک شده و دیگر مسخره‌مان می‌کنند.»  وی افزود: «با توجه به پرونده‌های باز متعددی که در فیفا داریم، در این زمینه باید صرفه و صلاح کشور را در نظر بگیریم.

 

در راستای فرصت‌بخشی به جوانان ایرانی و مستعد که باید فرصت رشد و پیشرفت داشته باشند، مقدمات تشکیل این کارگروه در فدراسیون فوتبال فراهم شد و در این زمینه مقرر شد نسبت به حضور و ورود و خروج مربیان و بازیکنان خارجی در فوتبال ایران کنترل و دقت‌نظر بیشتری صورت بگیرد. جالب‌اینکه فضا به‌گونه‌ای است که بعضا مدیران در این زمینه پاسخگو هم نیستند و تازه منتقد اوضاع هم می‌شوند و از وضعیت شکایت می‌کنند، آن‌هم بابت مشکلاتی که خودشان و تیم تحت‌مدیریت‌شان ایجاد کرده است و چه‌بسا پای منافع شخصی نیز در میان باشد.»

 

 آغاز اقدامات کارگروه از نیم‌فصل دوم لیگ

این فرد مسئول یادآور شد: «هدف ما در این کارگروه این است که روی بهینه کردن به‌کار‌گیری بازیکنان خارجی با رعایت صلاح فوتبال کشور اقدامات لازم را انجام دهیم و اجازه ندهیم بیشتر از این هزینه‌های بی‌خود و گزاف به فوتبال‌مان وارد شود. حتی در فیفا می‌گویند اینها چه کاری می‌کنند و اینجا آبرو و اعتبار فدراسیون و فوتبال ایران زیر سوال می‌رود، اگر کنترل و نظارت لازم را نداشته باشیم. به‌تازگی این کارگروه تشکیل شده و فکر می‌کنم از نیم‌فصل دوم، فصل جدید کارمان را آغاز کنیم.»

 

 قوانینی که نیاز به به‌روز‌رسانی دارند

این مسئول در ادامه صحبت‌هایش با «فرهیختگان» گفت: «درحال حاضر ضوابطی وجود دارد مبنی‌بر اینکه هر بازیکنی با هر کیفیتی نتواند وارد لیگ ایران شود و باید بازیکنی که می‌آید حتما یک‌سری ضوابط مثل حضور در تیم ملی کشورش یا حضور در سطح اول فوتبال اروپا و... را در کارنامه داشته باشد. این ضوابط خوب است، اما اهرم‌های نظارتی بیشتر می‌خواهد تا عواقب بعدی رخ ندهد و کنترل بیشتری نیز صورت بگیرد.

 

یعنی این نباشد که به‌طور مثال یکی مثل شفر بیاید و بدون ضابطه‌ای با استقلال فسخ قرارداد کرده و برود و الان هم شایعه تهدید به شکایتش منتشر شود. با وجود اینکه این همه بدهی دارند یک مربی مثل شفر را می‌آورند و 6 ماه بعد با یک قطع همکاری بی‌ضابطه، یک میلیون دلار ضرر و زیان روی دست باشگاه می‌گذارند. چه کسی می‌خواهد این هزینه‌ها را جبران و پرداخت کند و عجیب اینکه یک مربی خارجی جدید به جای وی می‌آید. با این حال، قوانین و مقررات نیاز به به‌روز شدن دارند و ما هم در این کارگروه قوانینی را که درخصوص جذب بازیکنان و مربیان خارجی وجود دارد بعد از اجرا و برخورد با مشکلات احتمالی به‌روز‌رسانی خواهیم کرد.»

 

 

 فرهیختگان /محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------