آخرین اخبار ورزشی


محمد نوری،اخبار ورزشی،خبرهای ورزشی

محمد نوری: دعوت از کنعانی به تیم ملی باعث ننگ است!/ برای اسکوچیچ متاسفم

محمد نوری بازیکن اسبق استقلال گفت: زورتان به تیم استقلال نمی‌رسد می‌خواهید بازیکنان این تیم را دستی دستی روی چمن ورزشگاه قتل…

وزارت و فدراسیون ضمانت ملکی را پذیرفتند فدراسیون فوتبال,اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی
کارت بازی یامگا و ژستد با دستور عزیزی‌خادم و موافقت کامرانی‌فر صادر شد 

طبق محتوای نامه‌هایی که دراختیار  فرهیختگان  قرار گرفته باشگاه استقلال در مکاتبه با مهدی علی‌نژاد، معاون وزیر ورزش به وی اعلام کرد به این دلیل که شرکت دولتی استقلال تحت مالکیت وزارت ورزش قانون مجوز افتتاح حساب در یکی از بانک‌ها به‌منظور ارائه ضمانتنامه بانکی را ندارد، قادر به ارائه این ضمانتنامه درجهت ثبت قرارداد بازیکنان خارجی‌اش نیست و نخواهد بود.

 

باشگاه استقلال برمبنای اعلام نیاز کادر فنی در آغاز فصل جدید نسبت به انتخاب و جذب دو بازیکن باکیفیت خارجی خصوصا برای تقویت خط حمله اقدام کرد، در همین راستا برمبنای ضوابط و آیین‌نامه جدید سازمان لیگ که از ابتدا مورد اعتراض بسیاری از باشگاه‌ها قرار داشت، این سازمان از باشگاه استقلال درخواست کرد تا نسبت به ارائه ضمانتنامه بانکی معادل رقم قرارداد بازیکنان خارجی به‌منظور صدور مجوز بازی آنها اقدام کند. از آنجاکه این نخستین مورد جذب بازیکن جدید برای استقلال پس از تصویب آیین‌نامه جدید بود، باشگاه استقلال در روزهای ابتدایی آبان‌ماه با توجه به محدودیت‌ها و موانع قانونی موجود، در مکاتبه با معاون وزیر ورزش و جوانان در این خصوص خواستار کسب تعیین‌تکلیف شد.

 

طبق محتوای نامه‌هایی که دراختیار «فرهیختگان» قرار گرفته باشگاه استقلال در مکاتبه با مهدی علی‌نژاد، معاون وزیر ورزش به وی اعلام کرد به این دلیل که شرکت دولتی استقلال تحت مالکیت وزارت ورزش قانون مجوز افتتاح حساب در یکی از بانک‌ها به‌منظور ارائه ضمانتنامه بانکی را ندارد، قادر به ارائه این ضمانتنامه درجهت ثبت قرارداد بازیکنان خارجی‌اش نیست و نخواهد بود. در این نامه همچنین به این موضوع اشاره ‌شده که باشگاه استقلال بخشی از پیش‌قرارداد بازیکنان را به آنها پرداخت کرده و ارائه ضمانتنامه معادل کل رقم قرارداد با توجه به اینکه مبلغ قرارداد در اقساط پیش‌بینی‌شده پرداخت خواهد شد، منطقی به‌نظر نمی‌رسد‌. بر این اساس درصورتی ‌که باشگاه استقلال متعهد به پرداخت کل مبلغ قرارداد است، ارائه ضمانتنامه بانکی، درواقع تعهد باشگاه در قبال قرارداد را دوبرابر می‌کند که این اتفاق منطقی و حرفه‌ای به‌نظر نمی‌رسد.

 

این موضوع در نامه‌ای خطاب به معاون وزیر ورزش قید و از وی درخواست شده در این خصوص اعلام‌نظر و تعیین‌تکلیف کند، در ادامه و در نامه دیگری علی‌نژاد هشتم آبان‌ماه به نامه باشگاه استقلال پاسخ داد و در مکاتبه با عزیزی‌خادم، رئیس فدراسیون فوتبال به وی اعلام کرد به‌دلیل موارد ذکرشده در مکاتبه باشگاه استقلال و موانع قانونی موجود امکان ارائه ضمانتنامه بانکی از سوی این باشگاه به‌عنوان تعهد پرداخت دستمزد بازیکنان خارجی وجود ندارد و فدراسیون فوتبال باید ضمانتنامه ملکی ارائه‌شده توسط استقلال را که چندین برابر مبلغ قرارداد دو بازیکن خارجی بوده پذیرفته و نسبت به صدور کارت این دو بازیکن اقدام کند. پس از مکاتبه معاون وزیر ورزش با رئیس فدراسیون در ادامه با دستور عزیزی‌خادم و با اعلام موافقت کامرانی‌فر، دبیرکل فدراسیون کارت بازی یامگا و ژستد صادر شد و دو بازیکن در ترکیب استقلال به میدان رفتند.

 

با‌ وجود این در هفته‌های اخیر و با توجه به بالا گرفتن اختلاف سازمان لیگ و باشگاه استقلال درخصوص موضوع تبلیغات محیطی در آستانه دیدار حساس استقلال مقابل گل‌گهر سیرجان، تیمی که تحت‌هدایت امیر قلعه‌نویی سرمربی اسبق باشگاه استقلال قرار دارد، ناظر مسابقه از حضور دو بازیکن خارجی آبی‌پوشان تهرانی در ترکیب این تیم  جلوگیری کرده که دلیل ممانعت از حضور این دو بازیکن در ترکیب تیم فرهاد مجیدی عدم ارائه ضمانتنامه بانکی و غیرقانونی بودن حضور آنها در ترکیب استقلال اعلام شد.

 

 پدیده جدیدی به‌نام کارت بازی غیرموقت!

با توجه به صدور کارت بازی که به‌منزله مجوز حضور بازیکنان در مسابقه تلقی می‌شود، امکان ممانعت از حضور این بازیکن در ترکیب استقلال وجود نداشت اما عجیب اینکه در این‌ بین مسئولان سازمان لیگ اعلام می‌کنند کارت بازی موقت برای خارجی‌های استقلال صادر شده بود اما چیزی به نام کارت بازی موقت در هیچ‌کدام از لیگ‌های حرفه‌ای فوتبال جهان وجود نداشته و در لیگ برتر فوتبال ایران کارت بازی با اعتبار حضور بازیکن تا پایان نیم‌فصل یا پایان فصل برمبنای مدت قرارداد صادر می‌شود.

 

بر این اساس ممانعت از حضور دو بازیکنی که قرارداد آنها به ثبت رسیده و کارت بازی آنها صادر شده همچنان ابهام دارد و اقدام عجیب سازمان لیگ در آستانه این مسابقه به‌شمار می‌رود، این درحالی است که برمبنای مکاتبات صورت‌گرفته به‌نظر می‌رسد دو باشگاه استقلال و پرسپولیس که شرکت دولتی تحت مالکیت وزارت ورزش به‌شمار می‌روند و اجازه ارائه ضمانتنامه بانکی را ندارند، درصورتی‌که آیین‌نامه خودساخته سازمان لیگ، ملاک حضور بازیکنان خارجی در مسابقات تلقی شود، این دو باشگاه در هیچ شرایطی قادر به استفاده از بازیکنان خارجی در مسابقات خود نخواهند بود.

 

نامه معاون وزارت ورزش و ابلاغ این وزارت به فدراسیون فوتبال جهت همکاری در زمینه صدور کارت بازی ۲ بازیکن خارجی استقلال و پذیرفتن ضمانتنامه ملکی نیز نشان می‌دهد که وزارت ورزش این موضوع را مورد تایید قرار داده و بر این مبنا فدراسیون فوتبال هم با پذیرش درخواست معاون وزارت ورزش، اقدام به صدور مجوز حضور یامگا و ژستد در ترکیب استقلال و صدور مجوز بازی آنها کرده است. سوال و محل ابهام اینجاست که سازمان لیگ چگونه در چنین شرایطی همچنان بر موضع و خواسته خود جهت صدور ضمانتنامه بانکی به‌منظور حضور دو بازیکن استقلال در ترکیب این تیم در هفته‌های آینده تاکید می‌کند؟ بیژن طاهری، سرپرست استقلال معتقد است سازمان لیگ با این‌گونه ماجراها می‌خواهد انتقام خود را از این باشگاه بگیرد.

 

 ۱۰درصد آورنده به چه کسی می‌رسد؟ 

یکی از سوالات مطرح‌شده در برنامه مناظره‌گونه ورزش و مردم، بین معاون حقوقی باشگاه استقلال با صادق درودگر این است که ماجرای ۱۰درصد واسطه و آورنده شرکت‌هایی که برای تبلیغات محیطی اعلام آمادگی می‌کنند، چیست و این پول به چه کسی می‌رسد؟ درودگر در این خصوص پاسخ واضحی نداد تا ابهامات زیادی در این مورد ایجاد شود که آیا وجود همین مبلغ ۱۰درصدی باعث شده جلوی اجرای تبلیغات محیطی توسط باشگاه‌ها گرفته شود؟

 

حالا حساب کنید درصورتی‌که سازمان لیگ رقم ۱۲۰ تا ۱۸۰میلیارد تومان برای فصل جاری درخصوص تبلیغات محیطی با شرکت‌ها قرارداد بسته باشد، فقط ۱۰درصد آن رقم قابل‌توجه ۱۲ تا ۱۸میلیارد تومان خواهد بود که مشخص نیست این رقم به چه کسی یا کسانی خواهد رسید و اینکه آیا این مبالغ و این داستان‌ها و ماجراهایی باعث می‌شود تبلیغات محیطی به باشگاه‌ها نرسد یا خیر.

 

در این خصوص «فرهیختگان» درمورد این نامه‌نگاری‌ها و ابهامات موجود، ابتدا با صادق درودگر و سپس با حیدر بهاروند و در ادامه با سایر اعضای سازمان لیگ تماس برقرار کرد که آنها پاسخ ندادند یا حاضر به پاسخگویی نشدند.

 

محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------