سؤال داوطلبان کنکور از مسئولان: هزینه نجومی ثبت‌نام بابت کدام خدمات دریافت می‌شود؟کنکور،اخبار کنکور،خبرهای کنکور
ثبت نام آزمون دکتری از 17 آبان ‌ماه آغاز شد و متقاضیان این آزمون نسبت به هزینه ثبت‌نام گلایه دارند.

به گزارش فارس، «کنکور» در هر مقطعی برای مردم ایران حساسیت‌های خاص خود را دارد چرا که برخی سرنوشت خود را به تحصیل عالی و قبولی در کنکور گره زده‌اند. آزمون دکتری با تمام فراز و نشیب‌هایش از ۱۷ آبان‌ماه آغاز شده است و تا ۲۳ آبان ماه نیز ادامه دارد، داوطلبان باید با پرداخت ۶۰۰ هزار تومان نسبت به ثبت‌نام این آزمون اقدام کنند. حال داوطلبان نسبت به هزینه ثبت نام معترض و با ثبت  پویشی خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.

 

این کاربران در پویش خود آوردند:

«هزینه ثبت‌نام کنکور دکتری را اگر با واژه‌های هنگفت بیان کنیم در حق هنگفت و گزاف کم لطفی کرده ایم! ۶۰۰ هزار تومان بابت ثبت نام! آیا قرار است سازمان سنجش با ابتکار جدید داوطلبین را به صرف ناهار سوپرایز کند؟ مگر سازمان سنجش در طول ثبت‌نام نهایتا چند پیامک به مخاطبین ارسال می‌کند؟ ما قشر دانشجو حقیقتا از توجه وزارت علوم و سازمان سنجش ناامیدیم. لطفا برای داوطلبین ثبت نام کنکور وام پرداخت کنیم.»

 

با سردبیر این پویش صحبت کردیم، بتول غفاری‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس گفت: افزایش قیمت‌ها به صورت نجومی بالا می‌رود و برای بسته پیامکی هم مبلغ ۱۰ هزار تومان را قرار داده‌اند. در این بین این مبلغ برای آزمون دکتری غیرمنطقی است. مگر چه خدماتی را به دانشجو ارائه می‌دهند که این مبلغ را از دانشجو کسب می‌کنند؟

 

وی افزود: ما از سازمان سنجش خواستاریم تا این مبلغ را کاهش دهند و دانشجو توان مالی اینکه بخواهد این مبلغ را پرداخت کند، ندارد. هرسال به صورت غیرمتعارفی شاهد این افزایش قیمت هستیم.

 

در ادامه با حامیان این پویش به صحبت پرداختیم.

 

مرجان زینعلی گفت: من به عنوان یک فردی که خانه‌دار هستم و همسرم فرهنگی است و طبق وزارت کار حقوق می‌گیرد، برای هر آزمونی که بخواهیم ثبت‌نام کنیم باید  ۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال پرداخت کنیم.

 

وی افزود: این مبلغ برای فردی که خانه دار است و دغدغه تحصیل دارد، زیاد است. در آزمون خدمات خاصی ارائه نمی‌شود و این افزایش هزینه ثبت‌نام منطقی نیست، هرساله ما شاهد افزایش هزینه آزمون‌ها و هستیم و یک مبلغ ثابت را برای ثبت‌نام قرار نمی‌دهند. 

 

حمید عربی در این باره گفت: مبلغی که می‌خواهند برای ثبت‌نام در آزمون دکتری اعمال کنند غیر منطقی است چرا که با این وجود، هزینه ثبت‌نام کنکور دکتری از نرخ تورم هم بیشتر است در حالی که مخاطب کنکور بیشتر قشر دانشجو است که معمولا این قشر شغل و درآمد خاصی ندارند. هزینه ثبت‌نام نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد افزایش داشته است.

 

داوطلب دیگر آزمون دکتری نیز با گلایه از افزایش هزینه ثبت نام آزمون دکتری، گفت: هزینه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ را چند برابر افزایش داده‌اند و تأمین این هزینه برای دانشجویان مشکل است.

 

یکی دیگر از داوطلبان آزمون دکتری نیز گفت: بنده و همسرم هر دو دانشجوی ترم آخر مقطع کارشناسی ارشد و در حال تکمیل پایان نامه هستیم اما بخاطر بالا بودن هزینه ثبت‌نام آزمون دکتری نتوانستیم در این آزمون ثبت‌نام کنیم، قبول کنید که با داشتن ۲ فرزند و اجاره خانه این هزینه برای ما قابل تامین نبود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------