کانادا ۱۲ دانشگاه و مؤسسه پژوهشی ایران را تحریم کردتحریم های کانادا علیه ایران،اخبار دانشگاه،خبرهای دانشگاه
دولت کانادا در بیانیه جدید ۱۲ دانشگاه و موسسه پژوهشی ایران را تحریم کرد. دانشگاه شریف، شهیدبهشتی از جمله این موسسات هستند.

به گزارش دیده بان ایران، کانادا دانشجویان ۱۲ دانشگاه و مؤسسه پژوهشی ایران از دریافت بورسیه محروم کرد.

 

دولت کانادا در بیانیه ای اعلام کرد: دانشگاه‌های صنعتی شریف، بهشتی و انستیتو پاستور ایران و ۹ دانشگاه و مؤسسه پژوهشی دیگر، از جمله مؤسسه تحقیقات هوافضا، دانشگاه علوم پزشکی «بقیةالله»، مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی، «دانشگاه امام حسین»، مؤسسه فیزیک کاربردی، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، مرکز تحقیقات انفجار، مرکز مطالعات فیزیک و دانشگاه نیروی هوایی ستاری از دریافت بودجه دولتی محروم شده اتد.

 

دولت کانادا درباره این تحریم ها اعلام کرد از این پس، تحقیقات علمی حساسِ مرتبط با ده‌ها دانشگاه و آزمایشگاه در چین، ایران و روسیه را تأمین مالی نخواهد کرد.

 

در بیانیه دولت کانادا که روز سه‌شنبه ۲۶ دی منتشر شده، ۱۱ حوزه پژوهشی مهم و راهبردی قید شده که حوزه‌های هوش مصنوعی و فناوری داده، علوم کوانتومی و هوافضا و سامانه‌های ماهواره‌ای جزو آنها است.

 

بنابر این تصمیم جدید، نهادهای علمی کانادا باید از ارتباط با محققان این مؤسسات که به دنبال دریافت بودجه دولتی کانادا هستند، خودداری کنند.

 

به نوشته روزنامه «تورنتو استار»‌، در دولت کانادا این نگرانی به‌وجود آمده است که دولت‌های متخاصم، درپی به‌دست آوردن تحقیقات حساس و مالکیت معنوی کانادایی از طریق مشارکت در پروژه‌هایی با دانشگاهیان در کانادا هستند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------