استعفای دسته‌جمعی در دانشگاه شریف استعفای دسته‌جمعی در دانشگاه شریف, اخبار دانشگاه ,خبرهای دانشگاه

 اعضای شورای صنفی استادان دانشگاه شریف، از جمله دبیر این شورا، به صورت جمعی استعفا دادند. 

به گزارش بهارنیوز، این حرکت جمعی که در عمل منجر به انحلال این شورا شد، در آستانه سالگرد حمله به دانشگاه شریف در تاریخ دهم مهرماه ۱۴۰۱، صورت گرفت. وحید کریمی، استاد دانشکده فیزیک و دبیر کانون صنفی استادان دانشگاه شریف، با انتشار نامه‌ای دلیل تصمیم خود را «احضار توسط یک نهاد خارج از دانشگاه» اعلام کرد. وی در نامه خود با بیان اینکه «این کانون با هدف استفاده بهینه از نظرات هیئت علمی و کمک به مدیریت دانشگاه‌ها برای اداره هرچه بهتر امور دانشگاه تشکیل شد»، افزود: «از آغاز کار این کانون تصور همه اعضا این بود که می‌توانند این وظیفه را با مذاکره سازنده با مدیریت دانشگاه و در داخل دانشگاه به انجام رسانند.»

 

کریمی در ادامه با تاکید بر اینکه «گمان نمی‌کرده که انجام این وظیفه دانشگاهی منجر به دعوت از او توسط یک نهاد[امنیتی] بیرونی برای مذاکره درباره مسائل دانشگاه شود»، افزود: «طبیعتا ضمن استقبال از چنین مذاکره‌ای در دفتر کار خود، تحکم برای حضور در نهادی خارج از دانشگاه را مخالف احترام به مقام همه استادان دانشگاه به طور کلی می‌دانم.»

 

 دبیر کانون صنفی استادان دانشگاه صنعتی شریف فشار این نهاد امنیتی را دلیل اصلی استعفای خود ذکر کرد و افزود: «به همین دلیل و به خاطر نیاز به صرف وقت برای انجام پژوهش‌های علمی خود از یک سو و ایجاد آرامش خاطر نزد دعوت‌کنندگان به این مذاکره، از عضویت در شورای کانون صنفی استادان دانشگاه صنعتی شریف استعفا می‌کنم.» ساعتی بعد از استعفای وحید کریمی از دبیری و عضویت در کانون صنفی استادان دانشگاه شریف، سعید شاهرخیان استاد دانشکده شیمی و فردین جعفرزاده استاد دانشکده عمران دانشگاه شریف هم از عضویت در این شورا استعفا کردند. این دو نیز دلیل استعفای خود را «نبود جو و شرایط مناسب برای انجام وظایف کانون صنفی استادان» و نیز «نیاز به آرامش و تمرکز کافی برای انجام امور آموزشی و پژوهشی» اعلام کرده‌اند.

 

موج استعفای اعضای شورای صنفی استادان دانشگاه شریف به این سه استاد محدود نماند و شامگاه شنبه ۸ مهر ماهسهراب راهوار استاد دانشکده فیزیک و علی عابدیان استاد دانشکده مهندسی هوافضای این دانشگاه نیز از «شورای صنفی استادان دانشگاه شریف» استعفا کردند.

 

عابدیان در نامه اعلام استعفای خود نوشت که «چه می‌شود کرد که آستانه تحمل یک مجموعه بسیار کوچک در دانشگاه در حد دو یا چند بیانیه صنفی هم نیست.» «شورای صنفی استادان دانشگاه صنعتی شریف» در دوره اخیر متشکل از ۷ عضو شامل علی شریفی‌زارچی استاد دانشکده استاد مهندسی کامپیوتر، وحید کریمی‌پور استاد دانشکده فیزیک، سعید شاهرخیان استاد دانشکده شیمی، سهراب راهوار استاد دانشکده فیزیک، علی عابدیان استاد دانشکده مهندسی هوافضا، آرش امینی استاد دانشکده مهندسی برق و ابراهیم آزادگان استاد گروه فلسفه علم بوده است. این هفت استاد در ۲۱‌ آبان پارسال در انتخابات «شورای صنفی استادان» و با رای ۱۶۰ تن از اساتید این دانشگاه به عنوان «اعضای شورای صنفی استادان دانشگاه صنعتی شریف» انتخاب شده بودند. 

 

با این حال مدتی پس از آغاز فعالیت این شورا، آرش امینی از عضویت در شورای صنفی استادان دانشگاه شریف استعفا داد و فردین جعفرزاده جایگزین او شد. با استعفای پنج عضو شورای صنفی استادان دانشگاه صنعتی شریف در روز شنبه و اقدام قبلی مدیریت این دانشگاه در اخراج علی شریفی زارچی، دیگر عضو این شورا، اکنون فقط یک عضو، ابراهیم آزادگان، در این شورا باقی مانده که به نوشته «روزنامه شریف» «فارغ از تصمیم وی» در مورد استعفا یا عدم استعفا، در عمل شورای صنفی استادان دانشگاه صنعتی شریف، منحل شده است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------