تألیف کتاب های درسی توسط اساتید دانشگاه و تبلیغ آن به عنوان منابع کنکور خلاف است کنکور, اخبار دانشگاه ,خبرهای دانشگاه
اکبر احمدپور گفت: کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی سعی دارد نگاه دقیقی نسبت به کنکور و عواملی که ممکن است در جهت انحراف نگاه دانش آموزان موثر باشد داشته باشد. 

به گزارش برنا؛ چندسالی است که اسم کنکور علاوه بر تداعی کردن ماراتونی بزرگ، وجود مافیای آن را در ذهن ها تداعی می کند. کنکور چه از نوع کنکور سراسری و چه نوع از کنکور کارشناسی ارشد و دکتری از قاعده مستثنی نیست. داوطلبان کنکور های سراسری مختلف زمانی که می خواهند وارد چنین ماراتونی شوند در ابتدا قبل از آغاز درس خواندن دنبال منابعی هستند که قرار است مطالعه کنند.

 

تقریبا می توان گفت دانش آموزان داوطلب کنکور سراسری تکلیفشان مشخص است چرا که منابع کنکور در وهله ی اول کتاب های درسی مدرسه است و کمک های کمک درسی ای که در راستای کتاب های اصلی می تواند کمک کننده باشد اما در این بین داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری، چون عملا منابع مشخصی برای کنکور ندارند افرادی پیدا می شوند که از آب گل آلود به نفع خود و به ضرر این داوطلبان کنکور ماهی بگیرند. برخی اساتید کتاب هایی را تألیف کردند و برای آن که کتاب هایشان به فروش برسد، آن ها را در قالب منابع اصلی کنکور به دانشجویان خود معرفی می کنند تا هم کتابشان به فروش برسد و هم به نوعی اسمی در میان اسم ها دربیاوردند.

 

اکبر احمدپور، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با برنا گفت: تألیف و تبلیغ  کتاب هایی که جز منابع کنکور به حساب نمی آید، نوعی انحراف در مسیر دانش آموزان و دانشجویان ایجاد می کند و در نتیجه این افراد را وادار می کند که با این نیت که شاید این کتاب بتواند در کنکور اثر گذار باشد، وقت خود را به نوعی تلف کنند.

 

او با بیان اینکه به لحاظ عرف تألیف کتاب های درسی توسط اساتید دانشگاه و تبلیغ آن به عنوان منابع کنکور امری خلاف است، افزود:  کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی سعی دارد نگاه دقیقی نسبت به این موضوع داشته باشد و عواملی که ممکن است در جهت انحراف نگاه دانشجویان نسبت به منابع اصلی کنکور تحصیلات تکمیلی موثر باشد را بررسی کند.

 

احمدپور ادامه داد: وظیفه وزارت علوم است که در زمینه نظارت و بررسی تألیفات اساتید دانشگاه و ارائه آن به دانشجویان در جهت منابع کنکور کارشناسی ارشد و دکتری اقداماتی انجام دهد. متاسفانه برخی از اساتید دانشگاه صرفا با انگیزه فروش کتاب های خود دست به چنین اقدامی می زنند در حالی که این امر نوعی انحراف در مسیر تعلیم و تربیت و آموزش است.

 

این عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس پیگیر مسائل مربوط با حوزه کنکور و عوامل مختلف دخیل از جمله کتاب های تأثیر گذار در این حوزه است.

 

او درباره معرفی رسمی کتاب های مرجع به داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری گفت: این لزوم واجب نیست چرا که باید برای شرکت در کنکور متون آموزشی را درنظر گرفت و هر نوع گرایش نسبت به کتاب های مقدماتی باعث انحراف داوطلبان کنکور می شود چرا که این امر هم وقت و فرصت دانشجویان را دچار مختل می کند و هم روش تدریس را ممکن است، تغییر دهد.

 

احمدپور افزود:  باید از معرفی کتاب های خاص که ممکن است برخی اوقات با انگیزه های خاص نیز معرفی شود، پرهیز کرد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------