چگونه محترمانه موضوع گفت‌و‌گو را عوض کنیم؟عوض کردن بحث, عوض کردن صحبت,عوض کردن گفت و گو

بحث را عوض کردن

 

خيلي وقت ها پیش مي‌ايد که به هر علتی موضوع گفت و گو با طرف مقابلتان را نمی پسندید. بعضی اشخاص به خوبی میتوانند صحبت را عوض کنند ولی بعضی ديگر توانایی این کار را ندارند و معمولاَ رودربایستی نموده و علیرغم میل باطنی شان بحث را ادامه می‌دهند . در این مقاله راهکارهایی را براي تغيير موضوع گفت و گو ارائه می دهیم.

- نخست صحبت طرف مقابل را تائید و بعد موضوعی ديگر را مطرح کنید

درصورتی که متوجه شدید طرف مقابل شما سعی دارد صحبت را به سمتی پیش ببرد که برایتان خوش آیند نیست، سعی کنید با یک تصديق ساده موضوع صحبت را تغيير دهید.

 

براي شفاف شدن موضوع به مثال های زیر توجه کنید:

هنگامی که شخصی در یک مهمانی موضوعی را پیش میکشد که ميدانيد در پایان به بگومگو و دعوا می انجامد تنها کافیست چنين عباراتی را به وی بگویید:نظرات مختلفی در مورد این موضوع وجود دارد به چه دلیل بجاي آن در مورد موضوعات جالب تر مانند سفر آخر تو به کیش صحبت نکنیم؟

 

یا به عنوان مثال درصورتی که کسی تصمیم دارد در خصوص همسر یا نامزد قبلی شما صحبت کند بهتر است از همان ابتدا این صحبت را پایان دهید. چگونه؟ خيلي راحت به وی بگویید:جدایی ما بسیار سخت بود ولی این خوبی را داشت که من توانستم با انسان های جذاب جدیدی اشنا شوم که دیدگاهشان به زندگی مثل نگاه من به زندگیست. آیا تا حالا زیر باران به دریا رفته ای؟

 

- از اطلاعات شخص مقابل تعریف کنیم و به دنبال آن سؤال بپرسیم.

یک راه ديگر براي معاوضه کردن صحبت، تعریف و تمجید کردن از ميزان اطلاعات طرف مقابل در خصوص آن موضوع است.

 

به طور مثال، درصورتی که فرد مقابل در خصوص مسائل سیاسی حرف می زند که برایتان خوش آیند نیست بجاي بحث کردن با وی، از اطلاعاتی که در خصوص فلان رییس جمهور دارد تعریف کنید و سوال کنید که اینهمه اطلاعات را از کجا یاد گرفته است؟

 

بدین ترتیب به سادگی موضوع عوض ميشود و فرد مقابل بدون این که متوجه شود، در مورد کتاب ها یا مقاله هایی که مطالعه کرده صحبت ميکند .

 

عوض کردن بحث, عوض کردن صحبت,عوض کردن گفت و گو

عوض کردن موضوع بحث

 

- از قبل آماده باشید.

درصورتی که قرار است به جایی بروید که در آن جا با اشخاص غریبه ای رو به رو شوید، خودتان براي آغاز گفت و گو 2 تا 3 موضوع را در ذهن داشته باشید و گفت و گو را با موضوعات مورد علاقه خویش شروع کنید.

 

موضوعاتی را انتخاب کنید که بیش تر مردم به آنها علاقه دارند، مثل موضوعات ورزشی، تفریحی و موضوعات مرتبط با تکنولوژی. در ملاقات های اول سعی کنید از طرح مسایل جنجالی مثل مسایل سیاسی، پرهیز کنید.

 

- دنبال کلمه یا عبارتی باشید که در صحبت وقفه به وجود آورد .

گاهی پیش مي‌ايد در جلسه ای حضور بیابید که از موضوع بحث چیزی نمی دانید و در نتيجه حرفی هم براي بیان نخواهید داشت. صحبت های یک طرفه همیشه خسته کننده هستند بدین ترتیب توصیه می کنیم مترصد فرصت باشید. یعنی چه؟

 

یعنی به صحبت ها گوش کنید و در بین آن ها دنبال کلمه یا عبارتی بگردید که بتوانید با استفاده از آن موضوع حرف را تغيير دهید. در زیر مانند هایی در این رابطه نوشته ایم که به درک بهتر شما کمک ميکنند :

 

درصورتی که به عنوان مثال شخصی در خصوص تاپ هایی که سرشانه ندارند یا بخش بالایی آن ها باز است صحبت ميکند و این استایل از نظر شما اصلاً جذاب نیست، میتوانید با بیان کردن چنين جمله ای کل صحبت را عوض کنید:در مورد تاپ بدون سرشانه گفتید، توجه کرده اید که هوا در عرض یک روز چه طور ناگهان عوض می شود؟ و به این ترتیب صحبت را به آب وهوا بکشانید.

 

یا به عنوان مثال هنگامی که یک نفر در مورد بازي فوتبال صحبت ميکند و این صحبت برایتان بیش از حد خسته کننده است، به محض این که به زمین فوتبال و چمن اشاره کرد ، این کلمه را در هوا بقاپید و بگویید:تا اکنون توجه کرده ای که رنگ سبز چمنی چه قدر زیباست؟ من عاشق این رنگ هستم و در مورد این که به چه دلیل به این رنگ علاقه دارید توضیح دهید.

 

- تغيير ناگهانی موضوع اگر طرف مقابل نفس می گیرد

یک راه ديگر براي تغيير مسیر گفت و گو این است که صبر کنید تا طرف مقابل تان براي نفس گرفتن مکث کند و بعد فورا موضوع دیگری را به میان بکشید.

 

بیش تر اشخاص این اشاره را متوجه میشوند و می فهمند این تغيير موضوع، اتفاقی یا غیرعمدی نیست، ولی درصورتی که کارساز نبود دوباره سعی تان را بکنید! هنگامی که این روش را بکار می برید هم زمان لبخند بزنید تا طرف مقابل تان شما را بعنوان یک مخالف نبیند یا تصور نکند مصاحب خوبی نیستید.

 

چند نمونه:

درصورتی که طرف مقابل تان شروع صحبت کردن و ایراد گرفتن از کسی کرد که حضور ندارد، به یک مکان یا شیء اشاره کنید و نظرتان را درموردش بگویید.

 

درصورتی که کسی در مورد مشکلش با شرکتی که شما در آن کار می کنید آغاز به صحبت کردن کرد میتوانید تبسم بزنید و سوال کنید آیا حیوان خانگی دارد و درصورتی که دارد چیست و... وی باید متوجه منظور شما بشود و بفهمد که کارمند آن شرکت هستید و در چنين گفت و گو هایی محدودیت هایی دارید.

 

درصورتی که کسی شروع به ایراد گرفتن از یکی از دوستان یا همکاران تان کرد، یک لبخند بزرگ بزنید و از وی در مورد سفرش، اتومبیل جدیدش،... سوال کنید.

 

عوض کردن بحث, عوض کردن صحبت,عوض کردن گفت و گو

راههای عوض کردن بحث

 

- بهانه ای براي ترک طرف مقابل پیدا کنید

گاهی از هر تاکتیکی استفاده کنید نتيجه نمی گیرید. بنابراين بجاي این که بحث کنید یا انرژی تان را صرف چطور عوض کردن صحبت نمایید، نگاهی به دوروبرتان بیندازید و بهانه ای پیدا کنید تا حتی موقتا هم که شده از وی فاصله بگیرید. به عنوان مثال میتوانید بگویید:« معذرت می خواهم، من باید الان همسرم را پیدا کنم و چیزی به وی بگویم».

 

درصورتی که تصمیم گرفتید دوباره نزد همین شخص برگردید، مجهز به یک موضوع جالب براي گفت و گو باشید. به احتمال بسیار زیاد وی ديگر موضوع قبلی را فراموش کرده است یا فهمیده است که این موضوع چیزی نیست که در شما موردش حرفی بزنید. اگر باز هم موفق نشدید تنها کافیست بگویید:« معذرت می خواهم، من باید بروم!».

 

- رک و راست باشید

گاهی با وجود بکار گرفتن تمام روش های غیر مستقیم براي عوض کردن موضوع گفت و گو که علاقه ای به آن ندارید، طرف مقابل دست بردار نیست و موضوع را رها نمی کند. در این زمان ها شما باید کمی مستقیم تر عمل کنید و اجازه بدهید وی بداند که شما ترجیح می دهید در مورد مسأله ی دیگری صحبت کنید .

 

چند نمونه:

من معذرت می خواهم، ولی این مسئله، خاطرات بدی را در ذهن من یادآوری ميکند و من ترجیح می دهم در مورد چیز دیگری صحبت کنیم .

 

من چیزی در این باره نمی دانم.

می شود لطفا در خصوص موضوعی که هر دو از آن خوشمان بیاید حرف بزنیم؟

من به راحتی نمی توانم در مورد مذهب، با افرادی که با من هم عقیده نیستیند گفت و گو کنم.

بگذریم؛ من از لباس شما خيلي خوشم آمده، هم آهنگی قشنگی با رنگ چشم های تان دارد.

من و شما به وضوح عقاید مختلفی در زمينه ی سیاست داریم. چرا در مورد موضوعاتی که زمينه های مشترکی در آنها داریم حرف نزنیم؟

 

- با فرد دیگری مکالمه تلفنی برقرار کنید.

می توانید از یکی از دوستان خویش بخواهید تا در یک زمان خاص با شما تماس بگیرد. بعد از برقراری تماس از طرف مقابل خویش عذر خواهی نموده و بگویید تماسی اضطراري دارید که مسلما باید پاسخ  دهید. بعد می توانید تلفن خویش را طول داده تا زمان ملاقات تا حدی سپری شود. بعد از قطع تماس بازگردید و سعی کنید موضوعی جدید را مطرح نموده و زمان باقی مانده را حول و حوش آن موضوع صحبت کنید .

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------