روز اول مدرسه

روز اول مدرسهاولين روز مدرسه

بعضي از بچه‌هاي كوچك‌تر ممكن است روز اول مدرسه اندكي عصبي باشند يا حتي بترسند

 

باز هم فصل درس و مشق و مدرسه از راه رسيد، يك ماه مهر ديگر. شما اين شروع دوباره را چگونه مي‌بينيد؟ چه حسي نسبت به آن داريد؟ هيجان‌زده و خوشحال هستيد يا از تمام شدن فصل تابستان و تفريح و گردش كمي ناراحتيد؟

 

بعضي از بچه‌هاي كوچك‌تر ممكن است روز اول مدرسه اندكي عصبي باشند يا حتي بترسند. در مواجه شدن با كلي چيزهاي جديد، قدري ترس و اضطراب عجيب نخواهد بود؛ معلم‌هاي جديد، دوستان جديد يا حتي شايد مدرسه‌اي جديد. خوشبختانه اين ترس‌ها و نگراني‌ها زمان زيادي دوام ندارند و اغلب خود به خود و به مرور زمان رفع مي‌شوند. اما نكته مهم اين است كه دوباره مي‌خواهيم به مدرسه برويم، پس بايد آماده باشيم.

اغلب روز اول مدرسه و سال تحصيلي جديد با معرفي معلم و برنامه‌هاي او براي ادامه سال شروع مي‌شود. البته بعضي از معلم‌هاي خوش‌ذوق هم به شاگردانشان فرصتي مي‌دهند تا خودشان را به بقيه همكلاسي‌ها معرفي كنند.معلم همان روزهاي اول قوانين كلاس را با شاگردان در ميان مي‌گذارد. پس گوش به زنگ باشيد تا اين قوانين را طي سال فراموش نكنيد.در ضمن، روز اول فرصت خوبي براي دوست شدن با فرد يا افراد مناسب است؛ دوستي‌اي براي يك سال تحصيلي. شايد بچه‌ها از سال قبل همكلاسي‌هايي را بشناسند، اما بايد بدانند هميشه پيدا كردن دوست خوب مهم و مفيد است. پس به بچه‌ها بياموزيم كه از همان روز اول با بچه‌هاي ديگر سلام و احوالپرسي كنند و براي يافتن دوستان خوب تلاش كنند.

تغيير مدرسه
ممكن است فرزند شما امسال از مدرسه ابتدايي به راهنمايي يا از راهنمايي به دبيرستان برود. اين تغيير بظاهر ساده، ممكن است مشكلاتي را براي فرزندتان به وجود آورد. به عنوان مثال ممكن است در مقطع جديد معلم‌هاي بيشتري داشته باشند، شيوه آموزش و درس خواندن آنها هم با سال قبل تفاوت خواهد كرد و... معلم‌ها نيز معمولا از اين تغيير آگاه هستند و به دانش‌آموز كمك مي‌كنند تا با شرايط جديد بخوبي كنار آيد، اما شما هم بايد تحمل، صبوري و همراهي بيشتري داشته باشيد.براي اين‌كه اولين روز مدرسه براي ما و دانش‌آموز تبديل به روزي فوق‌العاده شود، خواب كامل شب قبل را فراموش نكنيد. با اين‌كه شايد عادت كرده باشيم كه بچه‌ها در فصل تابستان دير بخوابند و دير از خواب بيدار شوند، اما اين عادت بايد در دوران مدرسه كنار گذاشته شود.

حس خوب روز اول مدرسه
روز اول مدرسه فرصتي دوباره براي ديدن دوستان قديمي است. دوستاني كه بچه‌ها در طول تابستان از آنها دور بوده‌اند. همين بهانه خوبي است براي اين‌كه روز اول تبديل به روزي خوب و دوست‌داشتني شود. به علاوه آماده كردن وسايل مدرسه، از كيف و كفش و لباس گرفته تا لوازم‌التحرير نيز حس خوبي به بچه‌ها خواهد داد. اين‌گونه آنها راحت‌تر و راضي‌تر روز اول مدرسه را پشت سر مي‌گذارند. پس يادتان باشد خوب است كه شب قبل همه چيز آماده باشد. صبح روز اول شايد كار خيلي سختي باشد اگر بخواهيم همه چيز را آماده كنيم. همين كار بظاهر ساده كمك بزرگي مي‌كند تا صبح روز اول مدرسه ترس و نگراني‌ها كمتر شود. هر چند بهتر است كه در طول سال اين عادت را حفظ كنيم و تنها به روز اول اكتفا نكنيم.

 

اولين روز‌هاي ورود به مدرسه

اکثر کودکان هنگام جدايي از والدين، درجه‌هايي از اضطراب و ناراحتي را نشان مي‌دهند

 

شروعي ناخوشايند
اگر فرزند شما در پايان اولين روز احساس كند كه از مدرسه متنفر است، چه پيش خواهد آمد؟ معمولا متخصصان علوم تربيتي توصيه مي‌كنند كه اندكي زمان لازم است تا در مدرسه همه چيز براي بچه‌ها عادي شود. پس كمي به كودك فرصت دهيد تا با قوانين جديد، مدرسه، معلم‌ها و دوستان جديد كنار بيايد. اگر باز هم احساس خوبي نداشت، بهتر است با كودك صحبت كنيم. پدر، مادر، معلم يا مشاور مدرسه مي‌توانند در اين مورد به دانش‌آموز كمك كنند.

روزي فوق‌العاده
براي اين‌كه اولين روز مدرسه براي ما و دانش‌آموز تبديل به روزي فوق‌العاده شود، خواب كامل شب قبل را فراموش نكنيد. با اين‌كه شايد عادت كرده باشيم كه بچه‌ها در فصل تابستان دير بخوابند و دير از خواب بيدار شوند، اما اين عادت بايد در دوران مدرسه كنار گذاشته شود. پس بچه‌ها بايد بدانند كه شب قبل از شروع مدرسه بايد خوب بخوابند تا روزي خوب را تجربه كنند. بعلاوه صبحانه را فراموش نكنيد. قبل از رفتن به مدرسه زماني را براي خوردن صبحانه‌اي مغذي و سلامت تعيين كنيد.در ضمن بچه‌ها بايد از همان روزهاي اول مدرسه عاداتي خوب و مناسب در مورد درس و تكاليف مدرسه داشته باشند. به بچه‌ها تاكيد كنيد كه به موقع و سر ساعت تكاليف خود را انجام دهند.همچنين به كودكان ياد دهيم كه مدرسه مكان درس و تفريح در كنار هم است. مي‌توان در مدرسه و با رعايت قوانين تفريح و شادي هم داشت. در اين مورد هم صحبت اوليا با معلم و سرپرست‌هاي مدرسه بسيار مفيد است.

چرا بعضي از کلاس اولي‌ها به محض ورود به مدرسه گريه مي‌کنند؟
اکثر کودکان هنگام جدايي از والدين، درجه‌هايي از اضطراب و ناراحتي را نشان مي‌دهند که اين موضوع هم براي کودک و هم براي والدين او دردناک است. البته در مرحله‌اي از سن کودک، اين ترس و اضطراب يک پديده رشدي طبيعي است. مثلا اولين روز مدرسه براي بسياري از بچه‌ها با ترس جدايي از والدين و ورود به محيطي جديد همراه است و همين ترس‌ها است که باعث اشک ريختن کودک در اولين روز‌هاي ورود به مدرسه مي‌شود. البته جاي هيچ نگراني نيست چرا که پس از گذشت چند روز اين مشکل برطرف خواهد شد.

والدين چگونه مي‌توانند کودکشان را براي ورود به مدرسه آماده کنند؟
خانواده اولين بستر و عامل رشد و پرورش قواي مختلف کودک به حساب مي‌آيد. پدر و مادر با روش‌هاي تربيتي و ارتباطي خود شرايط و مقدمات پرورش استعدادهاي دروني کودک را فراهم مي‌کنند و هرچه خود را بيشتر به توانايي‌ها و مهارت‌هاي لازم براي فرزندپروري تجهيز کرده باشند بهتر و موثرتر از عهده اين امر برخواهند آمد. ورود به مدرسه نيز نه تنها آمادگي کودک، بلکه آمادگي پدر و مادر را نيز طلب مي‌کند؛ يعني والدين آماده قادر به ايجاد آمادگي در کودک هستند.

روز اول مدرسه را یك روز عادی بدانید، جوش نزنید، اولین نقش شما در دوران تحصیلات آرامش است.
به بچه‏ ها امر و نهی نكنید، كار بچه‏ ها را برای آنها انجام ندهید، مگر در مواردی خاص.
اگر از شما كمك طلبیدند كمكشان می‏كنید مثلا وقتی می‏گوید: « بابا دیكته بگو» آن وقت دیكته بگویید. نمره بچه ‏ها را در دوران ابتدایی ملاك قرار ندهید. در دوران راهنمایی و دبیرستان وضعیت درسی مهم است.


به فرزندانتان درس ندهید، چون رابطه‌تان با بچه‏ ها خراب می‏شود. برایشان معلم بگیرید. وقتی بچه‏ای را به مدرسه می‏فرستید باید لباسش، بدنش، قیافه ظاهری اش، دفتر و كتابش تمیز باشند. ظاهر تمیز اعتماد به نفس را افزایش می‏دهد. بچه‏ها را با اغذیه‏ای كه دوست دارند روانه مدرسه كنید.


معده بچه‏ ها كوچك است، زود سیر می‏شوند و زود هم گرسنه. وقتی به مدرسه فرزندتان می‏روید خوشرو و خاضع و مهربان بروید. رفتار متكبرانه شما با اولیای مدرسه مساوی است با تلافی روی فرزندتان.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته
منابع:
madresehclub.com
vista.ir

Kidshealth

 مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------