در خانه شما هم بر سر پول دعواست؟ 

 

در خانه شما هم بر سر پول دعواست؟

 

وقتی بحث پول می شود، هرکس موضع خاصی دارد که ظاهرا جنسیت افراد هم در این موضع گیری  موثر است. ممکن است شما به عنوان یک زن یا شوهر بر این باور باشید که اشکالی ندارد گاهی اوقات با آزادی کامل و با اغماض از مسائل جدی پول خرج کنید.

 

هر کس در مورد آقای محترم «اسکناس» داستانی دارد که ویژه شخص اوست و البته داستان آدم ها در این مورد خاص یک تفاوت کلی دارد و آن این که قصه بعضی ها شادتر از دیگران است. ماجراها و اتفاقات مربوط به امور مالی و پول بسیار وسیع، جدی و البته در اولویت است چون به مسائل مهم و نگران کننده ای از قبیل امنیت، موفقیت و ترس از بی پولی و نداری می پردازد که تماما جنبه های احساسی و عاطفی را در بر می گیرد. بعضی از مردم طوری بزرگ شده و پرورش پیدا کرده اند که اصلا به مسائل مالی خانواده فکر نمی کنند درحالی که بعضی دیگر در این زمینه چنان وارد هستند که در سنین کم به اندازه یک بزرگسال می توان در مورد مسائل مالی به آن ها تکیه کرد. آگاهی در مورد مسئله پول باید از کودکی و حین فرآیند رشد و تکامل به وجود بیاید و ذهنیت آدم ها در این مورد به هر صورتی که شکل بگیرد روی نحوه پاسخ آن ها به مسائل مالی در بزرگسالی تاثیر می گذارد. قرار نیست همیشه بین زن و شوهرها جنگ پول مطرح باشد اما به هر حال نقطه نظر و دیدگاه زن و مرد در مورد مسائل مالی برخوردهایی ایجاد می کند چون در هر حال مشابهت کاملی با هم ندارند.

 

● همسرتان پس انداز می کند؟

 

ممکن است شما به عنوان یک زن یا شوهر بر این باور باشید که اشکالی ندارد گاهی اوقات با آزادی کامل و با اغماض از مسائل جدی پول خرج کنید. حالا اگر همسر شما با این کار کاملا مخالف باشد، شما از این موضوع ناراحت شده و حس می کنید همسرتان می خواهد شادی شما را خراب کند یا برعکس شما از آن دست افرادی باشید که یک پس انداز کننده تمام عیار است و می خواهید از هر فرصتی استفاده کنید تا حساب بانکی تان پر تر باشد و تمرکزتان فقط روی امنیت مالی است و مهم ترین دغدغه شما همین است. اگر همسرتان مثل شما نباشد حس می کنید همسرتان بی فکر است و اصلا به آینده خانواده اهمیت نمی دهد.

 

در این ماجرا مهم ترین نکته این است که دلیل مخالفت همسرتان با شما در مسائل مالی این نیست که می خواهد شما را ناراحت کند یا مشکلاتی برای تان به وجود آورد. همسرتان فقط و فقط روی باورهای خود در مسائل مالی تاکید دارد، همان طور که شما بر باورهای تان پافشاری می کنید. درست مثل تفاوت ها در سایر مسائل، با این اختلاف مهم که مسائل مالی جدی تر است و اصلا شوخی بردار نیست و تفاوت ها در مورد آن به دلیل چند جانبه بودن شان نمود و اهمیت ویژه ای پیدا می کنند.

 

● چگونه سازش کنید؟

 

برای آن که در مورد مسائل مالی ارتباطی موفق داشته باشید شما و همسرتان باید یاد بگیرید چگونه حین خرج کردن دیدگاه دیگری را هم درنظر داشته باشید. مصالحه و سازش تقریبا همیشه ضروری است و برای موفق شدن مصالحه باید تفاوت های اساسی برقراری ارتباط بین زن و مرد را بدانید. در اکثر موارد آنچه می گویید مشکل ساز نیست بلکه نحوه گفتن نظرات تان است که مشکل ساز است. نکته جالب و عجیب این است که شاید بد نباشد یک فرد ولخرج با فردی اهل پس انداز با هم ازدواج کنند چون هر کدام می توانند به دیگری کمک کنند تا در مورد نحوه خرج کردن، تعدیلاتی اتفاق بیفتد که برایند آن به نفع خانواده باشد.

 

● پشت پرده چیست؟

 

چه پولدار باشید چه بی پول و چه در حد وسط قرار داشته باشید شما و همسرتان بر سر ماجرای پول اختلاف نظر و جر و بحث پیدا می کنید حالا این اختلاف نظر می تواند در مورد نحوه پول درآوردن، پس انداز کردن یا خرج کردن آن باشد. اما چگونه می توان از این مانع عبور کرد؟ کلید حل این معما این است که فقط به جیب تان نگاه نکرده و دیدگاهی عمیق تر داشته باشید. همیشه این پول نیست که ریشه اختلاف نظرهاست. ممکن است مرکز اصلی اختلاف ها موارد دیگری بوده اما به صورت مسائل مالی تظاهر کرده باشد. اگر همین حالا در جریان اختلاف نظرمالی با همسرتان قرار دارید در مورد موضوعی که جروبحث دارید و دلیل آن خوب فکر کنید. آیا موضوعی دیگر هم وجود دارد که از آن اجتناب می کنید؟ آیا با این کار مشکلی را که از قبل وجود داشته دوباره به یاد می آورید؟ یا این که واقعا مشکل شما اختلاف نظر اساسی در مورد نحوه خرج کردن پول است؟

 

● چرا خانم ها خرید می کنند؟

 

عمده خرید خانه به عهده خانم هاست. منظور فقط خرید موادخوراکی نیست. اما چرا خانم ها با وجود این همه گرفتاری در تله خرید می افتند و درگیر آن می شوند؟! دلیل آن بسیار ساده است: خرید کردن به خانم ها احساس خوبی می دهد.

 

خرید کردن برای خانم ها فرصتی است که با اجتماع ارتباط پیدا می کنند، حتی اگر به تنهایی خرید کنند باز هم می توانند با سایرین ارتباط برقرار کرده و صحبت کنند.

 

اما اگر خانمی به طورمنظم و به منظور کسب حس آرامش خرید کند، نشان می دهد که نیازهای او در زندگی مشترک برآورده نمی شود و ناچار است با خرید کردن در بیرون از منزل به نحوی این نیازها را برآورده کند غافل از این که خرید کردن به منظور ارضای نیازهای عاطفی راه حل محسوب نمی شود.

 

● جنگ قدرت را تمام کنید

 

نکته ای که نباید فراموش کنید این است که در زندگی مشترک در پشت مشکلات مالی اغلب جنگ قدرت و به دست آوردن کنترل وجود دارد. مثلا اگر خانم نان آور خانه باشد و حتی در این زمینه توافق هم وجود داشته باشد مرد به تدریج حس می کند نقش او در زندگی مشترک کاهش پیدا کرده است. در این حال اگر خانم حس کند در سایر زمینه های زندگی و به خصوص جنبه های عاطفی مورد حمایت نیست و در ضمن نسبت به آقا پول بیشتری به منزل می آورد به تدریج می رنجد و دلگیر می شود. روابط مشترک بین زن و مرد در دنیای امروزی به تساوی و برابری بستگی دارد.

 

● مشکلات را حل کنید

 

برای آن که انتظارات مالی مناسبی برای خانواده در نظر بگیرید به این نکات کلیدی توجه کنید.

 

توافق کنید تا در مورد مسائل مالی با همسرتان به راحتی صحبت کنید. هرچه در این مورد با هم بیشتر صحبت کرده و برنامه ریزی کنید، ثروت شما بیشتر می شود.

 

هزینه های خانواده را با جزئیات برآورد کنید تا بدانید در کدام مقطع می توانید پول بیشتری حفظ کنید و هزینه ها را کم کنید.

 

فهرستی با تمام جزئیات در موارد زیر تهیه کنید:

 

مواد ضروری: غذا، تسهیلات، وام و مخارج اتومبیل

 

پس انداز: برای تحصیلات، بازنشستگی، موارد اضطراری مخارج سنگین و ناگهانی

 

موارد تجملاتی: صرف غذا بیرون از منزل، تعطیلات، مسافرت

 

با همسرتان توافق کنید که حساب مشترک می خواهید، مجزا می خواهید یا هر دو!

 

برای پرداخت قبوض، وام و مسائلی از این قبیل به نوبت این کار را انجام دهید تا هر دو در جریان مخارج قرار بگیرید.

 

هر سال اندوخته ثابت خود را محاسبه کنید.

 

برای اهداف یک ساله، ۵ ساله و بیشتر در خانواده برنامه ریزی کنید.

 

این ایده ها صلح و ثروت بیشتری برای خانواده به همراه دارد. اگر مسائل عاطفی را از موارد مالی جدا کنید و اهداف مشترک داشته و کنترل و مسئولیت هر ۲ نفرتان روی خانواده یکسان باشد تمرکزی مثبت روی امور مالی پیدا می کنید. به این ترتیب زندگی مشترک شما برای دریافت فرصت های طلایی باز خواهد ماند.

منبع: Bartarinha.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------