پله، پله تا شادی 

 

پله، پله تا شادی

 

هر فردی شادی را از زاویه دید خود می بیند و برای آن تعریف خاصی دارد. واقعیت این است که هر گاه یکی از نیازهای شما برآورده می شود شما احساس خرسندی می کنید.

 

معنا و مفهوم شادی چیست؟


شادی را نمی توان تنها در چند کلمه توضیح داد و از روی آن به سرعت گذشت.برخی افراد معتقدند،زمانی ما احساس شادی و خوشبختی می کنیم که همه چیز بر وفق مرادمان باشد و کارها همان طوری پیش برود که ما می خواهیم.برخی دیگر می گویند هنگامی که به اهداف و آرزوهای مان می رسیم به یک آرامش درونی و یا به عبارتی دیگر به شادی و خرسندی دست می یابیم.

 

همان طور که می بینید هر فردی"شادی"را از زاویه دید خود می بیند و برای آن تعریف خاصی نیز دارد.واقعیت این است که هرگاه یکی از نیازهای شما برآورده می شود،شما احساس خرسندی می کنید.به عنوان مثال اگر از لحاظ مالی ضعیف باشید،رسیدن به پول و ثروت شما را راضی و خشنود می کند و یا اگر تنها و بی کس هستید قطعاً یک دوست و رفیق صمیمی می تواند شما را خرسند کند.به هر حال آن چه اهمیت دارد این است که همه ما به دنبال کسب شادی و داشتن یک زندگی موفق هستیم.

 

شادی چیست؟

 

اولین تعریفی كه از شادی در روان‌شناسی وجود دارد، هیجان مثبتی است كه به «رضایت از زندگی» تعبیر می‌شود و بدون آن كه لحظه‌ای باشد، مدت‌های زیادی همراه انسان است.

 

دکتر مایل آیزنگ، روان شناس شادی می گوید: شادی، عبارت است از مجموع لذت های بدون درد. شادی، آرامش خاطر و رضایت باطن است. شادی، آن کیفیت زندگی است که همه کس آرزوی یافتنش را دارد. شادی و خرسندی، از آرامش خاطر و رضایت باطن حکایت می کند. ‏

 

ارسطو معتقد است بهترین چیزی كه در زندگی بشر وجود دارد،شادی است و این شادی آن قدر اهمیت دارد كه سایر امور زندگی تنها در جهت كسب آن هستند. تحقیقات پزشكی هم، اگرچه بخش دوم جمله ارسطو را رد شده فرض می‌كنند اما نشان می‌دهند شادی با تمام نادیده‌ گرفته شدن در زندگی انسان امروز، بزرگترین كلید حل مشكلات اوست. كاهش فشار خون، درمان دیابت، درمان چاقی، تقویت سیستم ایمنی، تقویت قلب و حتی درمان بیماری‌های صعب‌العلاج و لاعلاجی مثل سرطان، از دید پزشكی باخنده و شادی امكان پذیر است. ‏

 

شادی ضرورتی است که به زندگی معنا می دهد. شادی عاملی است برای نشاط روحی و سلامتی و افزایش توانایی. شادی برای یک انسان سالم یک قاعده است. در پرتو شادی است که انسان می تواند خویش را بسازد، قله های سلوک را چالاکانه بپیماید و در اجتماع نقش سازنده ای داشته باشد

 

چراباید شاد باشیم ؟

 

آیا هرگز به اثر ها وفایده های شادی فکرکرده اید ؟ آیا می دانید که شادی نیز مانند تمام داروهای دنیا شفا دهنده است ؛ با این تفاوت که عارضه های جانبی ندارد ؟

 

شادی ضرورتی است که به زندگی معنا می دهد. شادی عاملی است برای نشاط روحی و سلامتی و افزایش توانایی. شادی برای یک انسان سالم یک قاعده است. در پرتو شادی است که انسان می تواند خویش را بسازد، قله های سلوک را چالاکانه بپیماید و در اجتماع نقش سازنده ای داشته باشد.

 

دانشمندان دریافته اند که شادی موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود افراد غمگین به طور معمول از نقص کارکرد دستگاه گوارش رنج می برند ومرتب در معرض آلودگی ها ی میکروبی وویروسی قرار می گیرند . شادی عامل تقویت کننده سیستم اعصاب انسان است واز بروز افسردگی جلوگیری می کند آیا هرگز فرد شادی رادیده اید که لبخند بر لب لطیفه های شیرین را تعریف کند وبگوید : « اعصابم خیلی ضعیف است »

 

راههای رسیدن به شادی


بر احساسات منفی خود غلبه کنید

 

اگر توجه کرده باشید یک فرد نمی تواند در یک زمان هم اضطراب و نگرانی داشته باشد و هم خوشحال و خندان باشد و یا دچار افسردگی و سستی بوده و در همان لحظه نسبت به انجام امور کاملاً مشتاق و با انگیزه باشد.

 

به عبارتی دیگر یک فرد قادر نیست در یک زمان دو احساس متفاوت را تجربه کند بنابراین اگر به راستی می خواهید از لحظات زندگی خود لذت برده و شاد باشید باید با تمام افکار و احساسات منفی خود مبارزه کنید.تمام آن ها را روی کاغذی بنویسید و برای از بین بردن آن ها از هیچ تلاشی دریغ نورزید.اگر به تنهایی نمی توانید از شر آن ها خلاص شوید کتاب هایی با موضوعات مشابه بخوانید و یا از افراد متخصص در این زمینه مدد بجویید.وقتی شما بتوانید بر احساسات منفی خود غلبه کنید به طور ناخودآگاه جای شادی در درون شما باز می شود.مطمئن باشید با این عمل اولین گام را برای رسیدن به شادی برداشته اید.

 

به اندازه كافی خواب و استراحت داشته باشید

 

ما تبدیل به شهروندان یک ملت محروم از خواب شده‌ایم. یک چرت روزانه داشته باشید یا ساعت 8 شب به تخت‌خواب‌تان بروید. یک شب با یک کتاب خوب - به شرط آن‌که چراغ را یک ساعت بعد خاموش کنید- می‌تواند آثار بهتر و بیشتری روی عادت‌های شما و دیدگاه شما درباره زندگی داشته باشد.

 

خواب چشمه ای پر بركت برای رفع خستگی و استراحت جهت تجدید قوا و كسب انرژی می باشد . در قرآن نیز به ارزش آن اشاره شده است : اوست    كه ... خواب را مایه ی آرامش قرار داد . در روایات هم داریم كه خواب سبب تسلط قوای ذهنی و استواری و قوت بدن است .

 

تغذیه سالم

 

تغذیه ی سالم و كامل ( شامل پروتئین ها به اندازه ی كافی ، كربو هیدرات های مهم حیاتی و عناصر شیمیایی حیاتی ،‌مواد معدنی و فیبر دار ، چربی كم ) نه تنها اندام و وضع جسمانی را بهبود می بخشد ،‌بلكه تأثیرات مثبتی بر زندگی می گذارد .

 

کارهایی را که ضروری نیستند و از انجام آنها لذت نمی برید،کنار بگذارید; مثلا اگر برای انجام امور خیریه، به اندازه کافی کسانی هستند که آن را انجام دهند و شما با به عهده گرفتن این کار دچار استرس می شوید، کار را بر عهده دیگران بگذارید.

 

به روابط صمیمی اولویت بدهید

 

در یک تحقیق روی بیش از 1300 مرد و زن از سنین مختلف مشخص شد آنهایی که دوستان صمیمی واقعی بسیاری داشتند دارای فشارخون بهتر، سطح کلسترول و قندخون سالم‌تر و سطح هورمون‌های استرس‌زای کمتری نسبت به افرادی که یک یا دو دوست صمیمی داشتند، بودند. همچنین بین بیشتر خانم‌ها و تعدادی از مردها که روابط خوبی با خانواده و همسران و پدر و مادرهای‌شان داشتند، این نتایج دیده شد و نیز مشخص شد افرادی که احساس تنهایی می‌کنند و افسرده و جدا افتاده از جمع هستند 3 تا 5 برابر بیشتر از کسانی که احساس عشق و ارتباط و اجتماعی بودن دارند دچار مریضی و مرگ زودرس می‌شوند.

 

گاهی بگویید نه

 

کارهایی را که ضروری نیستند و از انجام آنها لذت نمی برید،کنار بگذارید; مثلا اگر برای انجام امور خیریه، به اندازه کافی کسانی هستند که آن را انجام دهند و شما با به عهده گرفتن این کار دچار استرس می شوید، کار را بر عهده دیگران بگذارید.

منبع: تبیان


کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------