اشتباهاتی که برخی افراد در دوران جوانی انجام می دهنددوران جوانی،جوان و دوران جوانی،زمان نوجوانی و جوانی

اشتباهات برخی افراد در دوران جوانی

 

جوانی یکی از مهم ترين مرحله های زندگی ماست. نشاط و شادی، توان، انرژی و زيبايي، بسياري از جزئیات داستان های ما را رقم ميزنند ، به همین علت جوانان می باید این مرحله را به صورت موثر و متفاوت تری پر کنند.

خوشبختانه جوانی دوره ای است که میتوان اشتباهات قبل را جبران کرد، ولی بعضی انتخاب ها هستند که احتمالا نتوان براحتی از پس جبران آن برآمد.

 

آن ها باید جوانی را سنگ بنای پیشرفت های خود در آينده قرار دهند و از انجام کارهای عجولانه و بدون توجه و بررسی پرهیز نمایند تا در زمان میان سالی و سالمندی پشیمان نشوند.

 

اشتباهاتی برخی افراد در دوران جوانی انجام می دهند

 

ورزش نکردن مرتب 

هر چه قدر در جوانی صبح ها بیش تر و منظم تر ورزش کنید، سلامتی و توان بیشتری در موقع سالمندی خواهید داشت، و رنج ها و عارضه های ناشی از بیماریها در شما کاهش می یابد.

 

بیش از حد حرص آينده را خوردن

پیش بینی این که در آينده شما چه خواهید شد یا چه مسیری را انتخاب خواهید کرد ساده نیست بدین ترتیب نگران ۵ سال ديگر خود نباشید و تلاش کنید روی هدف های کوتاه مدت خود تمرکز کنید.

 

بهتر است بجاي نگرانی در مورد آينده، تمرکز خود را بر حال بگذارید. من در دهه ۲۰ زندگی خود فکر می کردم که باید هر چه سریعتر به تمام اهداف زندگی ام برسم و تنشی که این نحوه فکر به من منتقل میکرد ، در تمام کارها نتيجه ای برعکس می داد. پس عجول نباشید و با ارامش قدم هایتان را بردارید.

 

یکی از درس هایی که سنین جوانی به آدم ميدهد این است که آن لحظه ی جادویی که مدام انتظار داشتید فرا برسد تا حس کنید که به یک فرد بالغ و کامل تبدیل شده اید، هیچ وقت فرا نخواهد رسید. 

 

مگر اینکه شب کریسمس امسال ماجرایی مانند مرحوم اسکروج براي تان اتفاق افتاده باشد، در غیر این صورت اندیشه کردن به ۵ سال آينده اصلاً فایده ای ندارد. آينده مدام در حال تغيير است و هیچ وقت آن چیزی نمی شود که ما انتظارش را داشتیم. بدین ترتیب بهترین کاری که ميشود در قبال آن کرد این است که از فکر کردن بیش از حد به آن جلوگیری کنیم.

  

می‎خواهید براي سال های خيلي دور برنامه ريزي کنید؟ بیخیال ! هر چه قدر بیش تر در آينده غرق شوید بیش تر همین زمان حال که در آن زندگی می‎کنید را از دست می‎دهید.

 

هر آدم سالم دیگری هم براي خود و خانواده اش اهدافی را دنبال می‎کند ولی درصورتی که این هدفمندی منجر به وارد کردن استرس بخود شود، از سم سیانور هم مهلک تر است. با زمان پیش بروید و زندگی تان را زهرمار نکنید. 

 

حرام کردن تفریح به خودتان

اگر چه پول خوشی می آورد ولی براي موفقیت کافی نیست. اگر تمام عمر خود را بجاي ارزو و علاقمندی هایتان به دنبال پول باشید، در آينده ای نه چندان دور پشیمانی به سراغ تان مي‌ايد .

 

نکته پایان این‎که افرادی که ۳۰ سالگی موفقی را پشت سر می گذرانند خوشگذرانی را تعطیل نمی‎کنند. اینکه چون ۲۰ سالگی تمام شده علت نمی شود که یک فرد بخواهد ادامه ی عمرش را مانند راهبان بودایی زندگی کند. مایکل دوریان باخ نوشته که بیش تر عمرش در ۳۰ سالگی براي پول درآوردن گذشت و هر چه بیش تر پول در می آورد غمگین تر بود.

  

کاربر دیگری به اسم جف میلر در Quora نوشته که بهترین لحظات ۳۰ سالگی اش خارج شدن با همسرش و بازي کردن با بچه‎هایش بوده. چیزی که از تمام موضوع استنباط ميشود این است که اغلب کاربران با نگاه به گذشته خود، معتقدند کار کردن و پول دراوردن بدون لذت بردن از زندگی مفت نمی ارزد.

 

دوران جوانی،جوان و دوران جوانی،زمان نوجوانی و جوانی

اشتباهات دوران جوانی

 

به سایرین اجازه می دهید تا براي شما تصمیم بگیرند 

زمانی که در دوراهی قرار می گیرید و قدرت تصمیم گیری ندارید، به سایرین اجازه می دهید تا راه شما را انتخاب کنند ولی این را بدانید که شما بیش از هر فرد دیگری به صلاح زندگی خود آگاهید پس براي مسیر زندگی تان خود تصمیم بگیرید.

 

تحصیلات و استعداد براي موفقیت کافی است

اگر چه استعداد ذاتی، توانایی بالا و فارغ التحصیل شدن از معتبر ترین دانشگاههای دنیا خوب است ولی براي موفقیت کافی نیست و شغل آينده شما را ضمانت نمی کند.« من دهه بیست زندگی ام را در محیط های کاری زيادي گذراندم و به این نتيجه رسیدم که پشتکار و اراده، ثبات قدم، تلاش و انرژی فراوان شغل من را تعریف ميکنند . و موفقیت بدون این ها مقدور نیست.» پس باتوجه به علاقه خود جلو بروید و تخصص های لازم براي شغل آينده تان را کسب کنید.

 

به فکر پس‌انداز پول نیستید

تحقیقی نشان داده 69% افرادی که در سن 18 تا 29 سالگی به سر می برند، تا کنون هیچ پس اندازی براي زمان بازنشستگی خود نداشته اند. احتمالا زمان بازنشستگی به نظرتان دور آید ولی درصورتی که به اهمیت پس‌انداز در این زمان پی نبرید، ضررهای زيادي در آينده بخود خواهید رساند. پس تلاش کنید آينده نگر باشید و مدام به فکر پس‌انداز پول براي آينده باشید.

 

فکر ميکنید که استعداد براي رسيدن به موفقیت کافی است

یکی ديگر از اشتباهاتی که جوان تر ها مرتکب میشوند این است که استعداد بالفطره یا IQ بالا را براي رسيدن به موفقیت، کافی ميدانند . اگر چه این دو عامل براي رسيدن به موفقیت لازم است، ولی کافی نیست. آیا این جمله مشهور را شنیده اید:« چنانچه شخصی استعداد نداشته باشد، ولی سخت کوش باشد، حتماً موفق خواهد شد، ولی یک فرد با استعدادی که سخت کوش نیست، شانسی براي رسيدن به موفقیت ندارد.»

 

اشخاص با استعداد زيادي را می بینیم که زندگی خوبی ندارند، زیرا فکر ميکنند که براي رسيدن به موفقیت تنها استعداد یا هوش بالا کافی ست، در حالی که نمی دانند براي رسيدن به موفقیت باید عوامل دیگری را هم، چون سخت کوشی یا هدفمند بودن، در نظر بگیرند.

 

سلامت خود را نادیده می گیرید

هر چه سن شما بالاتر میرود ، بیش تر به این نتيجه می رسید که زمان نوجوانی و جوانی اصلاً باز نمی گردند و شما انرژی قبلی را در اصلاً دوره دیگری از زندگی پیدا نخواهید کرد. مثلا در سن 28 سالگی بیرون ماندن از منزل تا نیمه های شب و خوشگذرانی با دوست های زیرا قبل برایتان لذتبخش نخواهد بود یا می فهمید که عاداتی مثل سیگار کشیدن یا رژیم غذایی ناسالم چه قدر به تندرستی بدنتان اسیب می رساند. بدین ترتیب در این زمان نه تنها به سلامت فیزیکی بلکه به سلامت روحی خود هم باید توجه کامل داشته باشید.

 

خوشبختی را در پول می بینید

یکی از اشتباهاتی که جوانان مرتکب میشوند این است که خوشبختی را در پول می بییند. آنها ایمان دارند که پول تمام مشکلات آنها را حل خواهد کرد. ولی واقعیت این است که پول تنها قسمتی از مشکلات زندگی ما را حل ميکند . مشکلات زندگی ما به مشکلات مالی ختم نمی شود، از این رو پول حلال تمام مشکلات نیست. چنانچه این طوربود که تمامی میلیاردرهای دنیا باید غرق در خوشبختی بودند که اینگونه نیست. به عنوان مثال دمی لواتو به علت اوردوز ماه ها در بیمارستان بود. احتمالا فکر کنید که یک فرد با وجود اینهمه آوازه، ثروت و محبوبیت ديگر چه می خواهد؟ ولی همین ها نشانه ای ست که دریابیم پول خوشبختی نمی آورد.

 

کارهای سخت را رها می کنید

شاید به پایان رساندن یک روابط عاطفی یا اخراج شدن از کار برایتان دشوار باشد ولی بجاي فرار از آن ها یا پیدا کردن کارهایی ساده تر، باید از شکست خود درس بگیرید و از آن بعنوان فرصتی براي رشد و ترقی خود استفاده کنید.

 

دوران جوانی،جوان و دوران جوانی،زمان نوجوانی و جوانی

مشکلات عاطفی دوران جوانی

 

خيلي زود براي روابط عاطفی تان تصمیم می گیرید

بعضی از اشتباهاتی که ما در زمان جوانی انجام می دهیم، میتواند کل زندگی مان را تحت‌تأثیر قرار دهد. یکی از این اشتباهات شایع انتخاب شخصی نامناسب بعنوان شریک زندگی مان است. با توجه به اینکه ما در این دوران تجربه کافی نداریم، امکان دارد که از روی احساسات تصمیمی بگیریم که به قيمت همه  زندگی مان تمام شود. نه تنها ازدواج کردن، بلکه زود بچه دار شدن هم میتواند تبعات بدی داشته باشد.

 

چنانچه شما هنوز خودتان به جایی که می خواستید نرسید، یا اگر هنوز فکر می کنید که باید زمان بیشتری را به خودشناسی و بهبود شخصیت تان اختصاص دهید، بدانید که براي بچه دار شدن زود است. به دنیا آوردن یک آدم ديگر به این دنیا باید با برنامه ريزي دقیق صورت گیرد، نه از روی احساسات محض. بنابرایم باید در زمان جوانی تصمیمات مهم زندگی مان را با احتیاط بیشتری بگیریم.

 

نصیحت ناپذیر بودن و لجاجت در مواجهه با نصایح

ممکن است گاهی در جوانی لجاجت های بدون منطقی داشته باشیم. هنگامی که زمان بگذرد از اینکه به نصیحت والدینتان توجه نکردید پشیمان خواهید شد، چون خواهید فهمید درست ترین کاری که باید انجام می دادید، همانی بود که پدر و مادرتان به شما می گفتند ولی دم گرم آن ها بر آهن سرد شما اثر نمی کرد.

 

زمان شان را تلف می‌ کنند

جوان ها فکر ميکنند که زمان زيادي را براي زندگی کردن دارند، به همین علت بیهوده آن را از دست می‌دهند . چه قدر شما وقت تان را پای بازي های کامپیوتری هدر داده اید؟ چه قدر بیهوده در در برابر تلويزيون نشسته اید؟ زمان جوانی دورانی ست که ما انرژی لازم را براي انجام کار های گوناگون داریم، چنانچه آن را بیهوده تلف کنیم، یک روز میرسد که دیر شده و جز افسوس هیچ چیزی در دست نداریم؛ بدین ترتیب بهتر است که در این دوره, زمان مان را صرف چیز های با ارزش تر که به رشد ما هم کمک ميکند ، کنیم.

 

درس نخواندن، کتاب نخواندن و نیاموختن 

سرگرمی و استعدادهایت هر چه می خواهد باشد. درس خواندن نقطه کلیدی و مهمی در زندگی است. نباید از کنار آن بی تفاوت عبور کنی و آن را نادیده بگیری. چنانچه به علم آموزی و درس خواندن اهمیت ندهی در زندگی خود با سختی های مختلفی روبرو خواهی شد. و از روزهایی که بیهوده گذراندی پشیمان خواهی شد.

 

سعی دارید تمام اطرافیان را خوشحال کنید

زمانی که براي بار اول در گروهی حضور می یابید، مثلا در شرکتی استخدام می شوید، طبيعي است که براي به دست آوردن دل دیگران مثل رییس، همکاران و غیره سعی کنید و علارغم اینکه ميدانيد بعضی از آن ها با شما میانه خوبی ندارد، به راهتان ادامه می دهید ولی این را بدانید که با این شیوه بزودی پشیمانی به سراغ تان مي‌ايد و روزی میرسد که ارزو می کردید ای کاش از همان روزهای نخست براي خشنودي دیگران سعی نمی کردید.

 

غرق شدن افراطی در کار

موفقیت در کار و انجام مسئولانه وظیفه ها بسیار ضروری است؛ ولی زندگی تنها کار کردن نیست. در عین حال که وظیفه خود را درست و کامل انجام می دهید، باید زمانی را هم بخود و خانواده تان اختصاص دهید. غرق شدن در کار نباید مانع توجه و اختصاص وقت به آن ها شود.

 

ماندن در کاری که از آن متنفرید

ما تنها یک بار به دنیا می آییم و خورشید در هر روز دو بار براي ما طلوع نمی کند. به همین دلیل تلاش کنید زیبا زندگی کنید. از هر چیزی که زلالي زندگی تان را مکدر ميکند دوری کنید. رضایت نداشتن از شغل روزانه به هر علتی، تأثیرات منفی بر زندگی شما خواهد گذاشت. چنانچه میخواهی در آينده پشیمان نشوی در آغاز دنبال یک کار تازه بگرد و بعد از آنکه آن را پیدا کردی، شغل دوست نداشتنی ات را رها کن و از این به بعد با حس خوشبختی به سر کار برو.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   {source}
   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023