چند دلیل فقر و بی پولی فقر و بی پولی

 

فقر یا تهیدستی یا تنگدستی به معنای وضعیتی است که فرد فاقدِ میزان معینی دارایی‌های مادی یا پول است.

امروزه بروز مشکلات مالي در بسياري از کشورها سبب شده تا فقر در اين جوامع افزايش يابد، اما فقر چيست و چگونه مي‌توان با آن مقابله کرد؟

  

لغت (Pauvre)(poverty) «فقر» از ریشه لاتین Pauper می‌آید که با Paucus و یونانی Pénes (فقیر) و Pénia (فقر) قرابت داشته و با Penia (گرسنه) هم خانواده و با واژه Ponos (درد) و واژه Poiné (مکافات، مجازات) نیز هم خانواده است ولی خویشی دورتری دارد؛ بنابراین «فقر» را در یونانی با واژه aporia (راه به جایی نداشتن) تعریف می‌کنند.

  

اساسا چرا بايد تعدادي از افراد در فقر مطلق به سر ببرند آيا ناعدالتي اجتماعي و اقتصادي باعث شده يا بعلت كم كاري يا عدم بكارگيري همزمان نو آوري و ايده هاي جديد با مهارت و تلاش و فعاليت و يا فقر فرهنگي باعث شده گذراز فقر و ناتواني اقتصادي اينقدر مشكل بنظر بيايد. دولتها و اجتماع در اين مشكل چقدر مقصر هستند شايد عده اي معتقدند فقر فرهنگي بالاترين و يا به عبارت بهتر مادر فقرهاست چون هم شامل فقر اقتصادي مي شود و هم فقرهاي ديگر ( فقرعلمي، فقر رفتاري و اجتماعي) واقعيت اين است كه همه ان موارد در فقر يك خانواده موثرند  ولی خود ما نقش بیشتری در این فقر داریم.

 

دلیل فقر و بی پولی

 

چند دلیل فقر و بی پولی 

1- زندگی با پدر و مادر : زندگی با خانواده باعث می شود که شما پیشرفتی نکنید.

 

2-بی سوادی اقتصادی: بعضی از افراد سواد کافی اقتصادی ندارند بعضی از آنها دانشگاه می روند ولی حتی اصطلاحات ابتدایی اقتصادی را هم نمی دانند اقتصاد به معنای مدیریت خانه یا مدیریت منابع ، یعنی مدیریت داراییها تعریف می شود. مدیریت  به این معنا است که مسوول بقا و موفقیت به ویژه در برابر چالش های سنگین هستید، مدیریت اقتصادی به این معناست که شما باید در بازار هجومی پول در آورید .

 

3- طرز فکر بسته  نسبت به بودجه :صرف تمام وقتتان  با تلاش برای بودجه بندی پول به ویژه بودجه بندی هزینه ها راهی است که  تضمین میکند که هرگز پول نخواهید داشت پدرتان به  شما گفته است که یک تومان پول صرفه جویی شده یک تومن در آمد است  ولی این طور نیست یک تومن پول ، یک تومن پول است .داشتن یک ذهن بلوکه شده و بسته  نسبت به بودجه به این معناست که شما در دفاع بازی می کنید نه در حمله .

 

4- سیاستمداران بانی خرگوشه ای  عید پاک و بابانوئل : این ایده که سیاستمداران می توانند طبقه متوسط یعنی شما را نجات دهد در 50 سال گذشته امتحان پس داده است آزمایش شده است و وعده داده است ولی در نهایت شکست خورده است ، تقریبا تمام ،نما گرهای اقتصادی بدتر شده اند،  اگر سیاستمداران می توانستد طبقه متوسط را نجات دهد این کار را انجام می دادند .

 

پول مهمترین چیز  زندگی نیست و باعث  خوشبختی نمی شود

 

5- سردی مالی: آدمها نسبت به پول سرد و بی احساس شده اند اگر به پول توجه نکنید نمی توانید عاشقش شوید، بپذیرید همین الان از نظر مالی کجا قرار دارید و شروع کنید به پولتان توجه و مراقبت نشان دهید ،عمل کردن به گونه ای که مشکلی وجود ندارد،بلکه آن  را بدتر می کند ،من وهمسرم  هر هفته صرفه نظر از وضعیت مالیمان یک جلسه به بحث درباره  موضوع پول اختصاص می دهیم .

 

6- مشکلات حق و شان: بی علاقه گی و ذوست نداشتن مشاغلی که هیچ کس دیگر دوستشان ندارد علت پول نداشتن آدمهاست مساله حق و شان فقط مختص انسان های سطح اقتصادی پایین تر نیست ،چون همه مشاغل تا سطح بالاتر را شامل می شود ، هر کس می خواهد عضو هیئت مدیره ، مدیر عامل ،مدیر یا نویسنده باشد، خوب که چی؟ بالاخره یک نفر باید کار فروش را انجام دهد.

 

7-مقایسه کردن : این ایده که وضعیت مالیتان از یک آدم گرسنه بهتر ایست اصلا وضع مالیتان را بهتر نمی کند . این ایده ها به این علت است که با مقایسه کردن با کسانی که وضعیتشان بدتر است سعی میکنید که وضعیت مالیتان را پذیرفته و توجیه کنید ، این یک خود کشی مالی است .

 

8- شکایت های 9 تا 5 : من 95 ساعت در هفته کار میکنم ، ولی بیشتر آدمها در برنامه کاری خود از 9 صبح تا 5 بعداز ظهر  است شکایت میکنند ، اگر شما کار نکنید و به قبل و بعد از کار به پیشرفت فکر نکنید، پیشرفتی نخواهید داشت . هرگز کسی را نمی شناسم که موفق باشد و تمام وقت مشغول و به فکر کار نبوده باشد . نخستین گام بهبود یا پیشرفت این است که  بپذیرید که مشکل دارید  و دومین گام  این است که از سرزنش دیگران و وابستگی به دیگران  بپرهیزید با آنچه هستید روبرو شوید توجهتان را روی درآمد تان معطوف کنید نه پس انداز . دوست داشته باشید که هر شغلی را که دارید برای هر مدتی که لازم هست انجام  دهید ، تا وضعیتتان بهتر شود  و آن را وظیفه ، تعهد و مسئولیت خوتان بدانید تا زندگیتان را به نظم و سطح دلخواه برسانید . پول مهمترین چیز در زندگی نیست و باعث  خوشبختی نمی شود  ولی لازم است.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------