۱۲ علامت اینکه واقعا باهوش هستیدویژگی های افراد باهوش, ویژگی افراد باهوش, نشانه های افراد باهوش

ویژگی های افراد باهوش

 

نشانه های افراد باهوش

افراد باهوش در بین مردم از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند و همیشه مورد احترام قرار می گیرند و بیشتر، افراد موفقی در زندگی هستند. دانشمندان تا به حال افراد باهوشی را مورد بررسی قرار داده اند، که نکات خاصی یافته اند که در این افراد باهوش یکسان است. نشانه های ساده ای وجود دارد که می توان به میزان هوش خود و اطرافیان پی برد. در این مقاله بیتوته راهی برای تشخیص افراد باهوش وجود دارد.

از مشکلات فرار نمی‌کنند

افراد باهوش اجازه نمی‌دهد مشکلات زیادی که در زندگی‌ شان وجود دارند آنها را شکست بدهند. آنها قبل از اینکه مشکلاتشان از کنترل خارج شوند، آنها را اولویت‌بندی می‌کنند و یکی‌یکی سراغشان می‌روند. چنانچه شما هم به‌راحتی با مشکلات روبرو می‌شوید، چالش‌های زندگی را بپذیرید.

 

سعی برای کامل‌شدن می‌کنند

هوش بالا را نمی‌توان از ظاهر شخص یا فقط حرفهایش دریافت، بلکه می‌توان آن را در این پیدا کرد که افراد باهوش چطور با خود رفتار می‌کنند. افراد باهوش دائما دنبال تکامل هستند، به همین علت هر بار با آنها ملاقات می‌کنید متوجه تغییرات و پیشرفت‌های‌ کوچک آنها می‌شوید. این ذهنیت کمال‌گرا در همه جنبه‌های زندگی افراد باهوش خود را نشان می‌دهد، در ظاهرشان که تلاش می‌کنند همیشه در بهترین وضعیت خود باشند و سعی برای اینکه فن بیان خوبی داشته باشند یا اینکه ساعت‌ها تمرین می‌کنند تا بهتر دارت پرتاب کنند!

 

می پذیرند که همه‌ چیز را نمی‌دانند

یکی از آشکارترین خصوصیات فردی که خیلی باهوش نیست این است که ادعا می‌کند که همه چیز را می‌داند! شخصی که واقعا باهوش است، قبول دارد که چیزهای بسیاری را نمی‌داند. به همین دلیل است که اشخاص باهوش همیشه در حال یادگیری هستند و قبول میکنند که بعضی وقتها اشتباه می‌کنند.

 

افراد باهوش بیشتر از دیگران می‌دانند، ولی همیشه این موضوع را به رخ دیگران نمی‌کشند. آن‌ها متواضع هستند و ادعا‌ نمی‌کنند جواب همه‌ی سوالات را می‌دانند. آن‌ها از اینکه اقرار کنند چیزی را نمی‌دانند، ترسی ندارند. کمتر می‌توان این افراد را در حال فخرفروشی در مورد دستاوردهایشان پیدا کرد. این افراد اعتماد به نفس دارند، ولی بیش از اندازه خودشان را بالا نمی‌برند.

 

ویژگی های افراد باهوش, ویژگی افراد باهوش,علایق افراد باهوش

نشانه های افراد باهوش

 

دائما کنجکاو هستند

برخی از بزرگ‌ترین کشفیات انجام شده در تاریخ، نتیجه‌ی کنجکاوی کسانی بوده است که هیچ تمایلی برای تسلیم شدن نداشته‌اند. افرادی که بسیار باهوش هستند، می‌خواهند جواب سوالاتی که دارند را هر جور شده به دست بیاورند. آن‌ها به جزئیات، که دیگر افراد به‌ آسانی از کنارشان رد می‌شوند، توجه بسیاری می‌کنند.

 

آن‌ها دوست دارند تجربه‌های جدید داشته باشند و همیشه تمایل به امتحان کردن چیزهای جدید هستند. تحقیقات نشان می‌دهند که کودکان کنجکاو، باهوش‌تر از کودکانی می‌شوند که هیچ‌وقت هیچ سوالی نمی‌پرسند.

 

چپ دست بودن

به نظر می آید که چپ دستی ارتباط مستقیمی با جرم و جنایت دارد و پژوهشگران هنوز درباره جواب این سوال که چرا و چطور تعداد افراد چپ دست در بین خلافکاران قدری بیشتر است، پاسخ قطعی ندارند. بررسی های اخیر به بررسی ارتباط میان چپ دست بودن و تفکر واگرا پرداخته است. تفکر واگرا نوعی از خلاقیت است که در لحظه ای فرد را به ایده های ناب و خلاقانه می رساند (حداقل در بین مرد ها) .

 

خبرنگار نیویورکی، ماریا کنیکوا در سال 1995 در بررسی از یک مقاله می نویسد که در گروهی تشکیل یافته از مردان، افرادی که چپ دست بودند، در آزمون تفکر واگرا نتایج بهتری داشتند. چپ دست ها اشخاص ماهرتر بودند، مثلا برای ترکیب دو چیز گوناگون از راهی خلاقانه و تولید وسیله ای جدید؛ مانند استفاده از یک تکه چوب و یک قوطی حلبی برای ساخت خانه پرندگان. آن ها در گروه بندی لیستی از کلمات، خیلی خوب عمل کردند.

 

یاد گرفتن زود موقع خواندن

در سال 2012 محققانِ انگلستانی یک بررسی روی حدود 2000 جفت دوقلوی همسان انجام دادند. آن ها متوجه شدند خواهر و برادرانی که خواندن را زودتر یاد گرفتند، نمرات بهتری در آزمون های توانایی های شناختی به دست آوردند. نویسندگانِ این تحقیق می گویند که یادگیری خواندن از سن خیلی کم، توانایی کلامی و غیر کلامی (مثلا قدرت استدلال) را بالا می برد، همان گونه که یادگیری خواندن در سن بالاتر از این توانایی ها کم می کند.

 

ویژگی های افراد باهوش, ویژگی افراد باهوش,نشانه های هوش بالا

ویژگی افراد باهوش

 

بی‌نظم هستند

امکان دارد به راحتی فکر کنید آدم‌های باهوش بسیار منظم هستند. با این حال، بیشتر وقتها این‌ گونه نیست. خیلی از آدم‌های بسیار باهوش میزهای نامرتب دارند، که بعضی آدم‌ها آن را به خلاقیت زیاد نسبت می‌دهند. محل کار بعضی از مشهورترین نابغه‌ها از جمله آلبرت انیشتین خیلی نامرتب بوده‌است. شاید دلیلش این باشد که تمرکزشان به شدت روی وظایفی غیر از مرتب کردن میز است یا  به وسیله یادآوری این‌که کاغذ مورد نیازشان دقیقا کجا است نیاز همیشگی به حل مسئله را برطرف می‌کنند. در هر صورت این تصور اشتباه است که باهوش‌ترین آدم‌ها منظم‌ترین آدم‌ها هستند. 

 

آنها عاشق یادگیری هستند

بیشتر آدم‌ها، استیو جابز مشهور را، که یکی از بنیان‌گذاران اپل است، شخصی بسیار باهوش می دانند، چنانچه خیلی از صفت‌های نه چندان خوشایند دیگر او را به حساب نیاوریم. به هر حال او توانست صنعت رایانه شخصی را دچار تحول کند و کمک کرد آیپاد به وجود بیاید.

 

جابز مشهور بود به این‌که عاشق یادگیری است، با وجود این‌که از دانشگاه اخراج شد. او به کارمندان جوان‌تر می‌گفت چنانچه می‌خواهند پیشرفت کنند مهم است یادگیری را خارج از کلاس درس ادامه دهند. جابز و خیلی از رهبران کسب و کار فهمیده‌اند که آدم‌های باهوش عاشق یادگیری هستند، حتی اگر هیچ ارتباطی با اعتبار و دانشگاه نداشته‌ باشد. انسانهای خیلی باهوش برای یادگیری‌هایی که به ایده‌های جدید و درک دنیای اطراف‌شان می‌انجامد، ارزش قائل هستند.

 

ویژگی های افراد باهوش, ویژگی افراد باهوش, نشانه های افراد باهوش

افراد باهوش

 

افراد باهوش اغلب استرس دارند

افرادی که تمایل به فعالیت های شناختی ندارند، به سرعت از هر چیزی خسته می شوند، و بعضی وقتها باید خود را با یک فعالیت جسمی مشغول کنند. در عین حال، این افراد حتی هنگامی که مجبورند در یک مکان بنشینند، با وجود جو پر سر و صدای اطراف می توانند فکرکنند و حوصله شان سر نمی رود. پس افراد غیر عقلایی بیشتر تمایل به فعالیت های فیزیکی دارند و زود حوصله شان سر می رود، در حالی که افراد باهوش تمایل دارند از فعالیت های فیزیکی غیر ضروری دوری کنند.

 

افراد باهوش حس شوخ طبعی دارند

تحقیقات نشان داده اند که حس شوخ طبعی ذاتی افراد باهوش و خلاق است.

 

ویژگی های افراد باهوش, ویژگی افراد باهوش,نشانه افراد باهوش

خصوصیات افراد باهوش

 

عدم مقاومت دربرابر تغییر

آلبرت انیشتین می گوید: «معیار هوش توانایی تغییر است. افراد باهوش پذیرای ایده ها و امکانات جدید هستند. آنها برای نظرات دیگران ارزش قائل هستند و گزینه های مختلف را پیش از تصمیم گیری ارزیابی می کنند. در حقیقت، مطالعه‌ای که در دانشگاه ییل انجام شد، نشان داد که افراد باهوش میل دارند دیدگاه‌های دیگران را باز نگه دارند و تا وقتی که نظرات متفاوتی را نشنیده باشند، نظرات خود را تدوین نمی‌کنند.

 

آنها همینطور می دانند که همه چیز تغییر می کند، پس نیازی به نگه داشتن راه حل اولیه خود حس نمی کنند. آنها از مقاومت در مقابل تغییر رنج نمی برند. آن‌ها  مهارت انعطاف‌پذیری ذهنی کافی برای تغییر دارند، چنانچه در طول مسیر متوجه شوند که برنامه‌شان کار نمی‌کند. در حقیقت، آنها همیشه به دنبال جایگزین های جدیدی هستند که به آنها امکان می دهد راه حل های خود را بهتر کنند.

 

ریسک پذیری

افراد خیلی باهوش ریسک می‌کنند، آن‌ها تنها ریسک‌های خوبی که محاسبه شده‌اند. مثلا، تصور کنید که دو طراح گرافیک با هم برای شرکتی کار می کنند که هر دو از این کار متنفرند. فردی که باهوش کمتر است امکان دارد فقط در کارش بماند و در مورد اینکه چقدر از آن متنفر است حرف بزند. با این حال، فرد خیلی باهوش امکان دارد برنامه ای برای ترک و راه اندازی شرکت خود به وجود آورد. از آنجا که او فکر بسیاری روی آن می کند، حساب شده است و امکان دارد موفق شود. ریسک پذیری در شغل یکی از ویژگی های افراد باهوش است.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------