خانواده پر استرس دارای چه نشانه هایی است؟استرس در خانواده ها بر روی تمام اعضای خانواده تاثیر می گذارد‎

 

استرس در خانواده ها بر روی تمام اعضای خانواده تاثیر می گذارد. خانواده های پراسترس دارای نشانه هایی هستند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 

نشانه های خانواده پر استرس

هر پدر و مادری می داند استرس بخشی از زندگی خانواده های مدرن شده است. بسیاری از ما، استرس ناشی از موضوعاتی مانند زمان خواب یا نحوه برخورد با بچه ها را به عنوان یک جزء اجتناب ناپذیر زندگی پذیرفته ایم. نتیجه نهایی این موضوع، تبدیل شدن خانه ای که از آن انتظار همدلی و آرامش داشتیم به خانه ای پر از ترس و خشم است. برای این که استرس زندگی و آسیبی را که از آن به فرزندان مان وارد می شود، کاهش دهیم راه های مختلفی وجود دارد. علایم یک خانواده پر استرس و توصیه های مشاوران برای بهبود این شرایط را در ادامه می خوانید.

  

1. اعضای خانواده کمتر از حد معمول می خوابند

وقتی استرس در خانواده افزایش می یابد، یکی از نخستین مسائلی که تحت تاثیر قرار می گیرد، کیفیت خواب است که اغلب برای اعضای خانواده همراه با بی خوابی است. کمبود خواب باعث می شود شما و فرزندان تان بیشتر و بیشتر عصبی و مضطرب شوید و این دور باطل همچنان ادامه یابد. 

 

دکتر آلتمن، متخصص کودکان از کالیفرنیا و سخنگوی آکادمی پزشکی کودکان می گوید اگر احساس می کنید کودکان تان خشن تر از گذشته شده اند، سعی کنید آن ها را نیم ساعت زودتر به رختخواب بفرستید. این کار را درباره خودتان هم انجام دهید تا شاهد یک تغییر واقعی در جو خانواده باشید.

 

2. اعضای خانواده زیاد فریاد می کشند

اگر از تاثیر استرس بر خانواده تان مطمئن نیستید، کافی است از گوش هایتان کمک بگیرید. هرقدر ما یا فرزندان مان استرس بیشتری را تجربه کنیم، تمایل بیشتری به بالا بردن صدا و ایجاد بگومگوهای غیرضروری پیدا می کنیم. دکتر آلتمن در این باره می گوید اگر فرزندان تان در گفت و گوها فریاد می کشند، همه تلاش تان را بکنید تا با اطمینان و آرامش بیشتری پاسخ آن ها را بدهید و این آرامش را به آن ها منتقل کنید اما اگر شما هم در مقابل فریاد می کشید، بهتر است گفت و گو را متوقف کنید. به فرزندان تان بگویید ما هردو نیاز به آرامش داریم پس باید بنشینیم و نفس عمیق بکشیم. این کار هم برای شما و هم برای آن ها ضروری است.

  

3. اعضای خانواده کمتر دور هم غذا می خورند

وقتی شما یا همسرتان عصبی هستید و استرس دارید، فرزندان تان ترجیح خواهند داد برای این که با شما صحبت نکنند، کمتر سر میز غذا حاضر شوند.دکتر ماری الفورد، روان شناس و عضو انجمن روان شناسی می گوید: برای این که خانواده را سر میز غذا گرد هم بیاورید، جملات مثبتی درباره خانواده تان روی کاغذ بنویسید و هنگام صرف غذا، آن را بلند بخوانید. این کار کمک می کند بچه ها انتظار صرف غذا را در جوی آرام و مثبت داشته باشند. می توانید این کار را از هریک از بچه ها هم بخواهید و به این شکل، یک سنت جدید و مثبت در خانواده ایجاد کنید.

 

خانواده های پراسترس دارای نشانه هایی هستند‎

 

4. فرزندان تان گوشه گیر شده اند 

بعضی از بچه ها وقتی استرس زیادی را تحمل می کنند، منزوی می شوند و خودشان را از دیگران دور می کنند. بچه های بزرگ تر ممکن است خود را در اتاق حبس کنند اما واکنش بچه های کوچک تر احتمالا خودداری از بازی با دیگر بچه ها خواهد بود. دکتر الفورد توصیه می کند در چنین حالتی با فرزندتان صحبت و او را از این موضوع مطمئن کنید که ارتباط میان شما و او برقرار است و او می تواند درباره هر موضوعی با شما صحبت کند. اگر خودتان استرس دارید و بچه ها متوجه این موضوع شده اند، به آن ها بگویید با کارهایی مانند دوش گرفتن یا تنفس عمیق آرام تر می شوید. این کارها به طور قطع شما را آرام تر خواهد کرد و به فرزندان تان نشان خواهد داد شما می توانید استرس تان را کنترل و مدیریت کنید.

  

5. در شغل تان به مشکل برمی خورید

یک مهلت کاری را از دست داده اید؟ در کنفرانس خوب ظاهر نشده اید؟ استرس، ممکن است عامل اصلی آن باشد زیرا استرس توانایی تمرکز و سازمان دهی را از شما می گیرد، آن هم درست در زمان هایی که نیاز به عملکرد دقیق و حرفه ای دارید. دکتر الفورد توصیه می کند در این مواقع، منبع استرس را شناسایی و با همسرتان برای از بین بردن آن همفکری کنید. به عنوان مثال اگر آماده شدن همزمان شما و بچه ها هنگام صبح باعث می شود، روزتان را با عصبانیت و استرس آغاز کنید، راهکاری برای آن بیابید. به عنوان مثال نیم ساعت زودتر بیدار شوید یا بخشی از کارهای تان را از شب قبل انجام دهید.

  

6. افراد خانواده احساس بیماری دارند

استرس مزمن، بدن را در هر سن و سالی تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی خانواده در شرایط پر استرسی قرار دارد، سیستم ایمنی اعضای خانواده ضعیف می شود و احتمال ابتلا به بیماری ها افزایش می یابد. در این شرایط، بچه های کوچک تر معمولا از دل درد، سردرد یا کابوس های شبانه شکایت می کنند و بزرگ ترها دچار درد گردن، شانه، پشت و گاهی نیز دچار بی خوابی می شوند. در چنین شرایطی، علاوه بر افزایش ساعت های خواب، از تمیز نگه داشتن دست ها و تحرک کافی خود و اعضای خانواده تان مطمئن شوید. برای این که ضمن جلوگیری از بیماری ها با عامل استرس زا نیز مقابله کنید، دکتر الفورد توصیه می کند به فعالیت های لذت بخش مانند بازی های خانوادگی شبانه یا دیدن فیلم بپردازید.

  

7. شما و خانواده تان اوقات فراغت ندارید

این که بچه ها بعد از مدرسه به کلاس های آموزشی بروند و بعد از آن هم به فعالیت های فوق برنامه دیگری بپردازند، فشار زیادی به همه اعضای خانواده وارد می کند و می تواند استرس صبحگاهی سروقت رسیدن به مدرسه، سرکار و... را افزایش دهد. دکتر آلتمن در این باره می گوید :به عنوان مثال اگر متوجه شدید درحال این طرف و آن طرف دویدن هستید تا سر وقت به مدرسه یا سرکار برسید، چند لحظه بایستید، 10 نفس عمیق بکشید و دوباره به آماده کردن خودتان مشغول شوید. این که با آرامش همه وسایل مورد نیازتان را بردارید اما چند دقیقه دیرتر برسید، کمتر از این که بعد از رسیدن به مدرسه یا سرکار متوجه شوید چیزی را فراموش کرده اید به شما استرس وارد خواهد کرد. اما راهکار بلند مدت، کاستن از میزان فعالیت ها و برنامه های خود و فرزندان تان است؛ هم شما و هم آن ها نیاز به زمان بیکاری و اوقات فراغت دارید.

 

منبع : khorasannews.com

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------