کی بریم پیش مشاور 

کی بریم پیش مشاور

 

مشکل اصلی ما آدما اینه که تا به مشکل بر نخوریم و تو دردسر نیفتیم و سرمون به سنگ نخوره کاری برای خودمون نمیکنیم. انگار یادمون میره که خیلی وقتا میتونیم از پیش اومدن خیلی از مشکلا جلوگیری کنیم و درست زمانی که مشکلمون بیخ پیدا میکنه تازه به فکر حل کردنش میفتیم. چرا ماها باور نداریم که پیشگیری خیلی بهتر و راحتره؟ چرا ماها نمیخوایم از تجربیات دیگران استفاده کنیم؟ انگار باید همه چیزو خودمون تجربه کنیم. پس زندگی تو اجتماع و پرورش متخصصا چه حکمتی داره و به چه دردی میخوره؟

 

متأسفانه این اشتباهارو تو مشاوره گرفتنم انجام میدیم. خیلی از افراد جامعه ما معتقدن، باید زمانی به مشاور مراجعه کنن که یا تو ازدواج یا تو زندگی مشترک و... دچار مشکل شدن و هیچ راه حلی پیدا نکردن جزء کمک گرفتن از یه مشاور و عمل به راهنماییای او. در حالیکه ارزش واقعی خدمات مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده برای درمان کارهای غلط و نامطلوب زن و مرد نیست بلکه برای پیشگیری از بروز بسیاری از اشتباها تو ازدواج، زندگی زناشوئی و حفظ اون، تربیت فرزندان و... است.

 

ما آدما باید بدونیم برای اینکه به موفقیت و سربلندی برسیم باید تو همه مراحل زندگیمون، چه مشکل داشته باشیم، چه نداشته باشیم سراغ یه دوست خوب به نام مشاور بریم تا به کمک اون قدم های زندگیمونو آروم ولی محکم برداریم.

 

انواع مشاوره:

گفتیم آدم موفق باید تو همه مراحل زندگیش یه راهنما داشته باشه.

 

مشاوره قبل از ازدواج

هدف اصلی مشاوره تو این مرحله، کمک به افراد برای انتخاب همسر مناسبِ. این مرحله مهمترین مرحله مشاوره ازدواجِ، چون دقیقاً جنبه پیشگیری داره و در صورت هدایت و انتخاب صحیح، بهداشت روحی و روانی خانواده آینده رو تامین میکنه.

 

مشاوره در حین ازدواج

شناخت زوجین از هم، بدست آوردن اطلاعات درباره روانشناسی زن و مرد، چگونگی رفتار صحیح اونها با هم، شناخت مسئولیتها و جلوگیری از بروز اختلاف نظرها و عمیق شدن اونها از اهداف مهم این مرحله مشاوره محسوب میشه.

مشاور سعی میکنه اول با استفاده از تجربیات و علمش همه جوانبوبسنجه و نقطه های تاریک قضیه رو روشن کنه. بعد با ارزیابی نهایی نتیجه درستو به ما اطلاع بده

 

مشاوره بعد از ازدواج (سال اول ازدواج)

زوجین تو این مرحله، یعنی شروع زندگی مشترک متوجه میشن که تو خیلی از مسائل فرهنگی، عقیدتی، اجتماعی، سنن و... با هم متفاوتن. حتی اخلاق و روحیاتشون هم با هم فرق میکنه و زندگی دو تا آدم با این همه تفاوت چقدر سخته. به همین دلیل تو خیلی از موارد دچار مشکلاتی میشن که قادر به حلشون نیستن. مشاوره تو این مرحله برای راهنمایی اونها و پیشگیری از بروز اختلافاتشون خیلی مفیدِ.

 

وقتی زوجین تونستن به کمک مشاور تفاوتهای موجود بین خودشون رو هموار کنن و تو زندگی به یه آرامش نسبی برسن، نوبت به آموزش در مورد نحوه تربیت فرزندان میرسه. این مرحله مهم دیگهای از زندگی افرادِ که برای موفقیت توش باز به یاری مشاور نیاز هست.

 

معمولاً ماها وقتی بزرگ میشیم یادمون میره که یه روز بچه بودیم و چه اشتباهاتی که نکردیم. برای همین انتظار داریم که بچه هامون مثل ما بزرگ باشن و اشتباه نکنن. وجود یه مشاور و راهنماییای اون به ما کمک میکنه تا بچمون رو بهتر درک کنیم و حتی تو خیلی از موقعیتها باهاش بچگی کنیم.

 

اهمیت نظر ابراز شده مشاور تا چه اندازه است؟

امان از دست ما آدما که وقتی از یه اشتباه فرار میکنیم تو دام اشتباه بعدی میافتیم. مثلاً تصمیم میگیریم بریم پیش یه مشاور. بعد از کلی گشتن یه مشاور همه چی تموم پیدا میکنیم تا تو تصمیمها یا زندگیمون راهنماییمون کنه و راه و بیراه بهمون نشون بده. اما تا حرفی بر خلاف میل ما میزنه، تو دام اشتباه دوم میافتیم. یعنی به خودمون میگیم اونکه جای من نیست، نمیدونه من چی میکشم، صداش از جای گرم بلند میشه. اصلاً این مشاورا هیچی نمیدونن و فقط پی کاسبی خودشونن. تنها کسی که میتونه به من کمک کنه خودمم چون خودمو خوب درک میکنم و....

در حالیکه مثل همیشه یادمون میره که ما داریم یه طرفه به قاضی میریم. ما همیشه طرف خودمونو میگیریم و...

 

اما مشاور یه آدم بیغرضو بیطرفه که تنها هدفش کمک به ماس. اون سعی میکنه اول با استفاده از تجربیات و علمش همه جوانبو بسنجه و نقطه های تاریک قضیه رو روشن کنه. بعد با ارزیابی نهایی نتیجه درستو به ما اطلاع بده.

 

یادمون باشه مشاور یه معلمه. همونطور که وقتی بچه بودیم، رفتیم مدرسه و به معلممون اعتماد کردیم و به کمکش سواد یاد گرفتیم. حالاام اومدیم پیش معلمی که میخواد درس زندگی کردن رو بهمون یاد بده. باید بهش اعتماد کنیم که اون میتونه نحوه زندگی کردن قشنگو درستو بهمون آموزش بده.

منبع: تبیان

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   {source}
   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023