بورس، سرمایه ،صنعت ،اقتصاد,صرافیX

آیا عذرخواهی والدین از فرزندان کار درستی است یا خیر؟عذرخواهی والدین از فرزندان,آیا عذرخواهی والدین از فرزندان کار درستی است یا خیر,آیا عذرخواهی والدین از فرزندان کار درستی است

عذرخواهی والدین از فرزندان

 

آیا عذرخواهی والدین از فرزندان کار صحیحی است؟

آیا شما از آن گروه پدر و مادری هستید که اعتقاد دارید منزلت پدر و مادری‌تان با عذرخواهی کردن از فرزند زیر سؤال می‌رود. بعضی وقتها پیش می‌آید که بی‌خود و بی‌جهت عصبانیت خود را بر سر فرزند خود خالی می‌کنیم و بعد از داد و فریاد برای اینکه اقتدارمان صدمه نبیند معذرت خواهی نمی‌کنیم..

ضعف‌های خود را بشناسید

نخستین قدم این است که اضطراب‌های خود را بشناسیم. حقیقت این است که شرایط موجود و فشار‌های مربوط به بیماری همه‌گیر و فشار‌های اقتصادی سبب شده است که بسیاری از افراد حال و روز خوبی نداشته باشند. نخستین قدم این است که بدانیم حال بسیاری به این خاطر خوب نیست و داشتن اضطراب و ترس و احساساتی مانند این عادی است. ولی این احساسات حتما قرار نیست روی دیگران مخصوصا بچه ها خالی شوند.

 

عذرخواهی والدین از فرزندان,آیا عذرخواهی والدین از فرزندان کار درستی است یا خیر,آیا عذرخواهی والدین از فرزندان کار صحیحی است

معذرت خواهی از کودک درست یا غلط

 

قوانین برای همه برابر است

عذرخواهی موقعی که قوانین خانه به ناگاه لغو شده‌اند، به بچه یاد می‌دهد که قوانین برای همه برابر است و سبب می‌شود که احترام گذاشتن به حریم خانه و قوانین آن، برای فرزند درونی شود. فکر کنید که استفاده از تلفن همراه، موقع صرف غذا، در خانه‌تان ممنوع است، ناگهان تلفن‌ شما زنگ می‌خورد و شما ناخودآگاه شروع به حرف زدن می‌کنید.

 

بچه در این زمان فکر می‌کند که قوانین تنها برای او است و همه برای محدود کردن آزادی و لذت های او تعیین شده و والدین به آن پایبند نیستند ولی چنانچه شما بعد از آن بگویید: «معذرت می‌خوام، نمی خواستم قانون را نادیده بگیرم و حواسم هست دیگه تکرار نشه» بچه می‌فهمد که قانون برای همه است و استثنایی ندارد. این کار قدرت شما در وضع قوانین را بیشتر می‌کند.

 

من قدرتمندم

هیچ وقت فکر نكنيد كه با عذرخواهي كردن ‌منزلت والديني‌تان زير سؤال رفته و ديگر کودک روي حرف‌تان حساب نمي‌كند و خودتان را حقیر كرده‌ايد. اينها افکار اشتباهي است و دقيقا عكس اين اتفاق مي‌افتد. شما به فرزندتان ياد مي‌دهيد كه توانايي و قدرت قبول کردن اشتباهش را داشته باشد.

 

قدرتي كه چنانچه به آن مصلح شود، روابط اجتماعي بهتري را تجربه خواهد كرد. خیلی از اشخاص به‌ علت نداشتن قدرت‌پذيرش اشتباه، در روابط شخصي‌شان دچار مشكلات بزرگ شده و تنها مانده يا طرد مي‌شوند. تنها بايد مراقب باشيد اين اتفاق معذرت خواستن خيلي زياد تكرار نشود كه تاثیر بدی خواهد داشت.

 

عذرخواهی والدین از فرزندان,آیا عذرخواهی والدین از فرزندان کار درستی است یا خیر,آیا باید از کودکان عذرخواهی کرد

آیا عذرخواهی والدین از فرزندان کار درستی است یا خیر

 

آرامش داشته باش

قبول کردن اشتباه و عذرخواهي كردن، راه خوبي براي شكستن گارد عصبي اشخاص است. نگاهي به مشكلات اجتماعي بيندازيد. خيابان‌ها و دعواهاي روزانه اشخاص را ببينيد، عامل اصلي بیشتر آنها اين است كه شخص خطا کار حاضر به قبول کردن اشتباهش نبوده و با «ببخشيد» و «معذرت مي‌خواهم» غریبه است.

 

قبول کردن اشتباه و درخواست بخشش، خودبه‌خود فضا را از تشنج و ناآرامي رها می کند. امکان دارد اشتباهي در رابطه  با نوجوانتان انجام داده باشيد؛ به طور مثال بي‌هوا و بدون اجازه وارد اتاقش شده‌ايد. او از دست شما عصباني و ناراحت است و چنانچه شما اشتباه را قبول نکنید بيشتر باعث ناراحتي و پرخاشگري شده اید و بعيد نيست كه حرمت‌شكني‌اي نیز اتفاق بيفتد و لجبازي هم انجام بگيرد. ولی چنانچه عذرخواهي كنيد و بگوييد اشتباه شده و معذرت بخواهيد، راه روي پرخاشگري، عصبانيت و ناراحتي بسته مي‌شود و فضا آرام شده و روابط صميمانه‌تر مي‌شود.

 

عذرخواهی والدین از فرزندان,آیا عذرخواهی والدین از فرزندان کار درستی است یا خیر,معذرت خواهی از کودک درست یا غلط

آیا باید از کودکان عذرخواهی کرد

 

عذر خواهی از کودک درست یا غلط ؟

معذرت خواهي كردن نبايد بهانه‌اي شود رفتن در مسیر اشتباه؛ حالا كه مي‌توان عذرخواهي كرد و بخشيده شد، بنابراین مجاز به اشتباه كردن هستيم! امام‌حسين(ع) مي‌فرمايند: «مومن بد نمي‌كند و عذر نمي‌خواهد» البته اين سخن به معنی باطل کردن عذرخواستن نيست، بلكه نگاه پيشگيرانه نسبت به عذرخواهي دارد.

 

يعني مواظب باشيم كمتر اشتباه کنیم! همین طور با عذرخواهي زباني و بدون جبران، مفهوم آن را بد نكنيم. عذرخواهي زباني يك بخش از داستان است، قدم مهم و بعدي جبران و اصلاح است كه اگر اتفاق نيفتد، عذرخواهي‌كردن تاثیر خود را از دست مي‌دهد.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های روانشناسی(مشاوره خانواده، روانشناسی کودکان، روانشناسی زناشویی، تست روانشناسی،موفقیت و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------