10 نکته ی ساده و کاربردی برای کاهش دعوای زناشوییجلوگیری از دعوای زناشویی, راه های کاهش دعوای زناشویی, کنترل دعوای زناشویی

نکات ساده کاهش دعوای زناشویی

 

کاهش دعوای زناشویی با تکنیک های ساده و کاربردی

دعواهای زناشویی همان نمک های زندگی هستند که اگر مراقب مقدار و کیفیت آن ها در ظرف غذای زندگی مشترک نباشیم، شوری زیاد و خارج از حد اعتدالشان می تواند، خطرات و مشکلات جبران ناپذیری را به وجود آورد. برای کنترل این دسته از اختلافات و دعوای زناشویی، به کار بردن یک سری تکنیک های ساده و در عین حال کاربردی کفایت می کند.

دعواهای زناشویی

همه ی ما بلا استثنا افراد ناقصی هستیم که قبل از هر چیزی نیاز داریم تا خودمان را کشف کنیم. در واقع هر فرد عاقلی، بعد از مدتی زندگی متوجه می شود که ابتدا باید به خودش و خواسته هایش و کشف ابعاد مختلف شخصیتش بپردازد.

 

حالا تصور کنید که این انسان درگیر و سردرگم، در بستر زندگی زناشویی در کنار فرد ناقص دیگری قرار میگیرد که او هم نیاز دارد تا کمی و کاستی های خود را به گونه ای دیگر برطرف نماید. در چنین ترکیبی، به وجود آمدن بحث، اختلاف نظر و دعوا، یک امر کاملا طبیعی است.

 

اما چیزی که در این بحث ها باید کنترل شود حد اعتدال و مشخص برای بحث و دعواست. شاید خنده دار باشد اما شما باید طریقه ی درست بحث کردن و یا حتی دعوا کردن در زندگی زناشویی را بلد باشید تا بتوانید یک زندگی مشترک موفق را تجربه نمایید. 

 

همین قسمت ماجرا خدمت تان عرض می کنیم که هیچ زندگی زناشویی، امکان ندارد که بدون بحث و دعوا برقرار باشد. اما زن و شوهری، را می توانیم بالغ و سالم معرفی کنیم که راه های مقابله با این مشکل و حل اختلافات را بلد باشند. در ادامه برایتان از چند راهکار ساده و کاربردی درباره ی کنترل اختلافات و کاهش دعوای زناشویی، برایتان صحبت خواهیم کرد. لطفا تا انتها مطلب ما را همراهی نمایید:

 

دعواهای زناشویی, راهکارهای کاهش دعوای زناشویی, نکاتی برای  کاهش دعوای زناشویی

راههای کاهش دعوای زناشویی

 

 

نکاتی ساده برای کاهش دعوای زناشویی

ریشه یابی کنید :

باید آگاه باشید و متوجه شوید که این اختلافات و بحث ها، ریشه در کدام مشکل شما و همسرتان دارد. اگر دقت کنید، گاهی اوقات، مسائل خیلی کوچک باعث می شوند تا جرقه ی یک دعوای بزرگ در بین زن و شوهر زده شود. پس ابتدا بررسی کنید که اصلا چه چیزی به عنوان یک عامل کاتالیزور برای این جرقه محسوب شده و این بلوا را به پا کرده است.

 

مثلا خانمی در دوره ی pms قبل از عادت ماهانه ی خود قرار دارد، آقایی برای مشکلات کاری خود تحت استرس و فشار بسیار زیادی است، مادر خانم و یا مادر آقا در زندگی دو طرف دخالت می کنند و مثال های دیگری از این دست، می توانند شما را هوشیار کنند که مثلا دعوای شما بر سر بستن محکم درب حال نبوده و زمینه ی اساسی تری داشته. پس قبل از هر چیزی باید ریشه یابی کنید که اصلا ما برای چه دعوا می کنیم؟

 

قبل از شروع دعوا هشدار دهید

هیچ کسی دوست ندارد که در زندگی اش همیشه دعوا باشد. بنابراین شما هم می توانید بر اساس یک سری از تجربه های قبلی، حدس بزنید که ممکن است این موضوع به دعوا ختم شود. پس قبل از اینکه ماجرا به جاهای باریک بکشد، هشدار دهید که ادامه دادن این موضوع با این شرایط ممکن است دعوای بدی را به وجود آورد. این هشدار باعث می شود که شما و همسرتان به خودتان بیایید و نحوه ی صحبت و تفکر خود را تغییر دهید تا بتوانید در یک محیط آرام تر و آگاه تر، به بحث و صحبت بپردازید.  

 

 کنترل دعوای زناشویی, راه های کم کردن دعوای زناشویی, کاهش دعوای زن و شوهر

صحبت کردن یکی از بهترین راه های کاهش دعوای زناشویی 

 

خشم، عصبانیت و تلخی؛ ممنوع

 بله! در هیچ کجای تاریخ، عصبانیت نتوانسته گره از مشکلی باز کند. اتفاقا در برخی مواقع باعث شده تا گره کورتر هم بشود. پس سعی کنید تا می توانید خشم خود را کنترل کنید و یا در مواقعی که خشمگین هستید، صحبت نکنید و میدان بحث را ترک کنید.

 

ببینید، خشم یک احساس سالم در روح و جسم ماست و این ما هستیم که تصمیم میگیریم تا در مسیر درست از آن استفاده کنیم یا مسیر نادرست. سعی کنید خشم تان را به بد و بی راه و کارهای هیجانی تبدیل نکنید، به جای این کار، خشمی سازنده و مفید را تجربه کنید. 

 

همه چیز را زیر سوال نبرید

این کار خیلی اشتباه است. تو اصلا هیچ وقت...، تو همیشه، تو هر بار، این ها کلمات مخربی هستند و جملاتی هم که معمولا پشت بند این کلمات استفاده می شوند، قضاوت های مطلقی هستند که کل زندگی زناشویی شما را زیر سوال می برند. یادتان باشد که بار منفی این جملات به شدت زیاد بوده و ممکن است طرف تان را سرکوب کند و یا او را نسبت به شما عصبانی تر و خشمگین تر نماید. یادتان باشد که در اکثر شرایط های دعوایی زناشویی، مقصر صد در صد وجود ندارد. پس از ادا کردن جملات این چنینی و توهین به همسر خود، جدا خودداری نمایید. 

 

جلوگیری از دعوای زناشویی, راه های کاهش دعوای زناشویی, کنترل دعوای زناشویی

راهکارهای کاهش دعوای زناشویی

 

به گذشته برنگردید

 یادتان باشد که این کار فقط و فقط باعث می شود تا دعوا بیشتر ادامه پیدا کند. بنابراین تمرکزتان را تنها بر روی مشکل پیش آمده بگذارید و از گلایه کردن های گذشته و مشکلات قبلی صحبت نکنید. نبش قبر کردن مشکلات، نمی تواند باعث کاهش دعوای شما شود و تنها حالتان را بدتر می کند. کما اینکه مشکلات گذشته اگر حل شدنی بودن باید تا به الان حل می شدند و اگر حل نشدند باید از آن ها عبور کرد. بیان دلخوری های گذشته، به هیچ وجه نمی تواند در حل مشکل شما، کمک کننده باشد. 

 

قضاوت نکنید 

حتما شما هم در دعواها این جمله را شنیده اید که من منظور تو را از این جمله می دانم. نه! منظور و خواسته ها در دعوا باید علنا بیان شوند. حدس زدن و قضاوت کردن منظور طرف، فقط باعث می شود تا به سوء تفاهم های به وجود آمده دامن زده شود.

 

بنابراین سعی کنید تا جایی که می توانید جملات طرف مقابل تان را برای خودتان تکرار کنید تا دقیقا متوجه شوید که او چه چیزی را بیان کرده است. قضاوت کردن و تصور چیزی غیر از آن چه که بیان شد، فقط می تواند اوضاع را خراب تر کند و اگر به دنبال کاهش دعوای زناشوییی تان هستید، پیشنهاد می کنیم که این کار را کنار بگذارید. 

 

دعوای زناشویی, دعواهای زناشویی, راهکارهای کاهش دعوای زناشویی

ترفندهای کاهش دعوای زناشویی

 

بخشش را بلد باشید 

بخشش یکی از مهم ترین ارکان زندگی زناشویی است. چرا که جمع کردن گلایه ها در دل، هیچ کاری را پیش نمی برد و بلکه روز به روز حس شما را نسبت به طرف مقابل، بدتر و منفی تر می کند. شما باید آگاه باشید و بتوانید تشخیص دهید که حالا دیگر وقت بخشش است و ادامه دادن، نمی تواند کمکی به جریان کند. نبخشیدن شما و مقصر دانستن طرف مقابل تان تا ابد، می تواند تمام عشق شما را نسبت به همسرتان، از بین ببرد. پی تا جایی که می توانید، سعی کنید که ببخشید و بگذرید. 

 

یاد بگیرید که اشتباهات خود را قبول کنید

بخش خیلی بزرگی از کاهش دعوای زناشویی در گرو همین جمله ی ساده است. بله! حتی اگر شما در دعوای پیش آمده مقصر هم نباشید باز هم مرتکب خطاهایی شده اید. سعی کنید برای توهین ها و حرف ها و کارهای اشتباهی که انجام داده اید عذر خواهی کنید تا دل طرف تان نیز آرام گیرد. این کار باعث می شود که حس مثبت و درست تری در فضای زندگی شما برقرار شود. 

 

با هم صحبت کنید

اکثر اتفاقات زمانی رخ می دهد که زوجین به جای اینکه خیلی راحت بنشینند و با یکدیگر صحبت کنند، درگیر سوء تفاهم های پیش آمده و بحث های الکی می شوند. صحبت کردن همیشه می تواند بخش زیادی از مشکلات را حل کند و باعث می شود تا طرفین در یک فضای امن تری، بتوانند به سخنان و نظرات یکدیگر گوش کنند. بنابراین یکی از مهم ترین راهکارهای کاهش دعوای زناشویی، صحبت کردن زوجین با یکدیگر است. 

 

عقب نشینی

گاهی وقت ها هر چقدر بحث می کنید و یا هر ترفندی را به کار می برید فایده ندارد و دعوا هر لحظه بیشتر اوج میگیرد، اینجا شما باید هنر عقب نشینی کردن را بلد باشید و بدانید که در هر شرایطی از دعوا، خودتان را کنار بکشید تا در یک شرایط نرمال تر و آرام تر، بحث را دوباره باز کنید. شاید این موضوع به نظرتان ساده بیاید اما آگاهی از زمان عقب نشینی، اصلا کار آسانی نیست و هوشیاری زیادی می طلبد. پس هوشیار باشید. 

 

راه های کم کردن دعوای زناشویی, کاهش دعوای زن و شوهر, کاهش دعوای زناشویی

کاهش دعوای زن و شوهری

 

در کنار هم بمانید 

گاهی اوقات صحبت کردن باعث می شود که مشکلات شما تا حدودی رفع شود اما هنوز آن حس صمیمیت و خوشحالی همیشگی به خانه ی شما برنگشته باشد. این موضوع تا حدودی طبیعی است. پس سعی کنید دوباره با هم، قدم به قدم، صمیمیت تان را بسازید. به یکدیگر محبت کنید و با خریدن یک کادوی کوچک، پختن یک غذای خوشمزه که طرف مقابل دوست دارد، خریدن یک شاخه گل و یا اصلا گذاشتن یک فیلم که هردویتان دوستش دارید، حال و هوای فضای زندگی تان را تغییر دهید. یادتان نرود که شما حالا حالاها می خواهید در کنار هم زندگی کنید، پس پای تصمیم تان بایستید و برای رویایی که همیشه داشتید تلاش کنید. 

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------