تله پاتی یا «دو هم اندیشی» چیست؟تله پاتی

تله پاتی چیست

 

تله پاتی یعنی چه؟

تله پاتی موضوعی است که در میان محافل مختلف، از جوامع علمی گرفته تا علاقه مندان به فرهنگ عامه، دسیسه و بحث قابل توجهی دارد. تله پاتی اغلب با ماوراء الطبیعه همراه است، توانایی ادعا شده برای انتقال اطلاعات از یک ذهن به ذهن دیگر، مستقل از کانال های شناخته شده ادراک حسی. این مقاله بیتوته به مفهوم تله پاتی می پردازد.

تله پاتی چیست؟

تله پاتی را می توان پدیده ای ذهنی تعریف کرد که از ارتباط مستقیم میان ذهن با ذهن رخ می دهد، ریشه کلمه «تله پاتی» از کلمه یونانی تله به معنای دور و پاتی به معنای وقوع گرفته شده است، تله پاتی برای اولین بار توسط محقق فرانسوی «فردریک» در سال 1882 بیان شد، وی همچنین از بنیانگذاران انجمن تحقیقات روانی در دنیا بوده است.

 

ریشه های آن در تاریخ، دیدگاه علمی و سوالات متداول پیرامون این موضوع را پوشش می دهد. با این حال، ضروری است پیشاپیش اذعان کنیم که علیرغم دهه‌ها تحقیق، تله پاتی یک موضوع بحث‌انگیز و بدون اجماع در جامعه علمی باقی مانده است.

 

تله پاتی یعنی چی

تله پاتی یعنی چی

 

پیشینه تاریخی تله پاتی

اصطلاح "تله پاتی" از کلمات یونانی "tele" به معنای "دور" و "patheia" به معنای "تأثیر شدن" گرفته شده است. ایده ارتباط تله پاتیک هزاران سال در فرهنگ و فرهنگ عامه بشری وجود داشته است. متون مذهبی و اسطوره های باستانی اغلب خدایان یا افرادی را به تصویر می کشند که قدرت خواندن ذهن ها یا انتقال افکار را دارند.

 

با این حال، مفهوم مدرن تله پاتی در اواخر قرن نوزدهم با تأسیس انجمن تحقیقات روانی در بریتانیا ظهور کرد. محققان اولیه جامعه، مانند فردریک دبلیو اچ مایرز، نقش مهمی در مشروعیت بخشیدن به مطالعه تله پاتی ایفا کردند و آن را در زیر چتر «تحقیقات روانی» دسته بندی کردند.

 

علم و شک و تردید پیرامون تله پاتی

علیرغم حضور طولانی مدت آن در فرهنگ بشری، تله پاتی هنوز در قلمروهای علمی پایه محکمی پیدا نکرده است. بسیاری از دانشمندان با استناد به عدم وجود شواهد دقیق و قابل تکرار نسبت به آن ابراز تردید می کنند.

 

از سوی دیگر، برخی از محققان آزمایش هایی را برای آزمایش توانایی های تله پاتیک انجام داده اند، مانند آزمایش های گانزفلد و مطالعات فراروانشناسی. با این حال، این مطالعات اغلب به دلیل نقص های روش شناختی و نتایج غیرقطعی با انتقاد مواجه می شوند.

 

دلیل اصلی شک این است که تله پاتی با درک فعلی ما از نحوه عملکرد مغز مطابقت ندارد. در حال حاضر، درک ما این است که مغزها از طریق ابزارهای شناخته شده فیزیکی، مانند گفتار یا زبان بدن، با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. بنابراین، تله پاتی، به عنوان شکلی از ارتباط که این کانال های شناخته شده را دور می زند، بسیار گمانه زنی و بحث برانگیز تلقی می شود.

 

معنی تله پاتی

معنی تلپاتی

 

آیا تله پاتی از نظر علمی ثابت شده است؟

تا به امروز، هیچ اجماع علمی برای حمایت از وجود تله پاتی وجود ندارد. در حالی که مطالعاتی وجود دارد که ادعای نتایج مثبت را دارد، بسیاری از آنها به دلیل روش‌شناسی و عدم تکرارپذیری مورد انتقاد قرار می‌گیرند.

 

آیا تله پاتی را می توان آموخت یا تقویت کرد؟

برخی افراد ادعا می کنند که تله پاتی را می توان از طریق مدیتیشن یا تمرینات خاص تقویت کرد. با این حال، این ادعاها فاقد پشتوانه علمی قابل توجهی هستند. اکثر دانشمندان استدلال می کنند که بدون شواهد معتبری از وجود تله پاتی، بحث در مورد روش های تقویت زودهنگام است.

 

تله پاتی چه تفاوتی با شهود دارد؟

تله پاتی عبارت است از انتقال مستقیم اطلاعات بین دو ذهن، در حالی که شهود یک درک یا دانستن ناخودآگاه است که بر تفکر یا استنتاج منطقی متکی نیست. شهود را اغلب می توان با مشاهدات یا تجربیات ناخودآگاه توضیح داد، در حالی که تله پاتی، همانطور که در حال حاضر تعریف شده است، با فرآیندهای شناختی یا حسی شناخته شده قابل توضیح نیست.

 

تلپاتی چیست

تله پاتی به چه معناست

 

آیا تله پاتی بین انسان و حیوان امکان پذیر است؟

در حالی که برخی از صاحبان حیوانات خانگی گزارش می دهند که یک ارتباط عمیق و تقریباً تله پاتیک را با حیوانات خانگی خود تجربه می کنند، چنین ادعاهایی حکایتی هستند و فاقد اعتبار تجربی هستند. برخی از این تجربیات را می توان به پیوند نزدیک بین انسان و حیوانات خانگی و درک ایجاد شده در طول زمان نسبت داد تا ارتباط تله پاتیک.

 

آیا فناوری می تواند تله پاتی را تسهیل کند؟

اگرچه تله پاتی به معنای سنتی نیست، اما پیشرفت‌های فناوری منجر به ایجاد رابط‌های مغز و رایانه شده است که می‌تواند فعالیت مغز را تفسیر کرده و آن را به دستوراتی برای دستگاه‌های دیجیتال تبدیل کند. اگرچه این فاصله بسیار زیادی با ارتباط مستقیم ذهن به ذهن دارد، اما کاوش مداوم برای درک و استفاده بالقوه از توانایی های مغز ما را برجسته می کند.

 

نتیجه گیری

مفهوم تله پاتی برای هزاران سال بخشی از فرهنگ و فرهنگ بشری بوده است، اما اعتبار علمی آن ثابت نشده و به طور گسترده مورد بحث قرار گرفته است. با وجود این، همچنان تخیل جمعی ما را به تسخیر خود در می آورد و در ادبیات داستانی و رسانه ای برجسته است. صرف نظر از اعتقاد فرد به تله پاتی، کاوش در این موضوع بدون شک گفتگوی گسترده تری را در مورد پتانسیل قابل توجه و هنوز هم تا حد زیادی مرموز ذهن تقویت می کند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------