آداب معاشرت در مهمانی و رستورانآداب معاشرت , آموزش آداب معاشرت , آداب معاشرت غذا خوردن

آداب معاشرت در مهمانی

 

جالب است بدانید که هر میهمانی دادن و یا میهمانی رفتن اداب خاص خود را دارد باید یادبگیرید که موقع غذا خوردن و قرار ملاقات با افراد مهم بتوانید اداب معاشرت مهمانی را رعایت کنید این کار هم وجه شخصیتی شما را در اذعان عمومی بالا میبرد و هم با رعایت اداب میتوانید اعتماد بنفس خویش را بازیابی کنید ما در این مطلب تصمیم داریم تمام نکات اداب معاشرت مهمانی را برای شما دوستان بازگو کنیم.

این که چه طور کاری کنیم که مهمانمان احساس راحتی کند و هنگامی که مهمان هستیم چه طور رفتار کنیم.

 

آداب معاشرت در مهمانی

- قبل از رفتن به مهمانی، با میزبان تماس گرفته و با او هماهنگی كنید.

 

- بهتر است از میزبان بخواهید خویش وقت مناسب را تعيين كند.

 

- طوری دعوت کنید که همه چیز معلوم باشد.

 

- طوری مهمانتان را دعوت کنید، که بداند در انتظار چه چیزی باشد.

 

- برای دعوت کردن گروه‌های کوچک یا مناسبت های خودمانی میتوانید از تلفن استفاده کنید، ولی برای دعوت کردن مهمانان بیش تر یا رسمی تر، استفاده از دعوت نامه های چاپی میتواند براهمیت مناسبت بیفزاید.

 

- در هر صورت مهمانان شما باید بدانند به چه مناسبتی، به کجا، چه زمانی و به چه علتی دعوت شده اند.

 

- همچنين مهمانان باید بدانند چه نوع لباسی بپوشند وچه چیزی با خویش بیاورند.

 

- ارامش خویش را حفظ کنید:

حال و هوای شما تعيين کننده ی حال و هوای مهمانی تان است.

چند دقیقه پیش از رسیدن مهمان ها را صرف آرام کردن خویش کنید وهر اتفاقی هم که افتاد هیچوقت اجازه ندهید مهمانانتان فکر کنند شما کلافه و ناراحت هستید.

این حالت شما استرس و ناراحتی را به آنها هم منتقل می کند.

 

- از مهمانانتان استقبال کنید:

مهم ترین وظیفه ی یک میزبان خوب این است که کاری کند مهمان احساس راحتی کند و احساس کند مورد استقبال قرار گرفته است.

 

- با شوق با آنها سلام و علیک کنید.

 

- درصورتی که با همسرتان از مهمانان پذیرایی می کنید وجود تنها یکی از شما جلوی در برای استقبال از مهمانان کافی است.

 

- سلام و احوالپرسی صحیح و مناسب یکی از ملزومات اداب رابطه اجتماعی است. اولین برخورد آدم ها با یکدیگر باید با رعایت دو اصل زیر همراه باشد:

 

- شما باید دست طرف مقابل را سریع فشرده و رها کنید. هیچوقت دست مخاطب را برای مدت طولانی در دست نگیرید برای این که با این کار، حریم خصوصی افراد را نقض می کنید. با دست روی شانه طرف مقابل زدن هم در این زمانه چندان مناسب نیست و یک رفتار نخ نما و کهنه بشمار می رود.

 

- مردها بهتر است در مقابل خانم‌ها قدری به جلو خم شده و خيلي کم و کوچک حالت تعظیم بخود بگیرند.

 

- وقت شناسی یکی از اصول نخست اداب درست معاشرت به شمار می رود. شما باید همیشه سر وقت یا حتی چند دقیقه زودتر در محل قرار حاضر شوید. درصورتی که بنا به هر علتی، دیر به قرار ملاقات رسیدید، حتماً برای تأخیر خویش معذرت خواهی کنید.

 

- لباس مناسب به تن داشتن باعث افزایش اعتماد به نفس هم می شود. لزوما نباید لباس هایتان گران قیمت باشد، همین که مرتب و تمیز و اتوکشیده باشند کافی است. به عنوان نمونه ، برای مردان مهم است که همیشه کفش های واکس خورده و کت یا پیراهن اتوکشیده داشته باشند.

 

آداب معاشرت , آموزش آداب معاشرت , آداب معاشرت غذا خوردن

آداب معاشرت در مهمانی و رستوران

 

اداب معاشرت در رستوران

- پیش از رفتن به رستوران اگر به دوست یا همراه خویش بگویید:« مهمان من» یعنی باید همه هزینه ها را خودتان پرداخت کنید. ولی هنگامی که می گویید« با هم به رستوران برویم» یعنی شما قرار است فقط دُنگ خویش را پرداخت کنید.

 

چیدمان وسایل روی میز در رستوران

روی میز رستوران های رسمی قاشق و چنگال و وسایل گوناگونی چیده شده است که لازم است با همه آن ها و موارد استفاده شان اشنا باشید.

 

به ترتیب شماره وسایل روی میز در رستوران را معرفی می نماییم:

1- دستمال:باید روی ران پاها قرار داده شود.

2- چنگال سالاد

3- چنگال غذاخوری

4- بشقاب

5- پیشدستی سالاد

6- کارد

7- قاشق چایخوری

8- قاشق سوپ خوری

9- استکان و نعلبکی:برای دسر

10- لیوان نوشیدنی های روشن

11- لیوان نوشیدنی های تیره

12- لیوان آب

13- قاشق دسر خوری

14- چنگال دسر خوری

15- کارد دسر خوری

16- پیشدستی برای نان

 

آداب معاشرت , آموزش آداب معاشرت , آداب معاشرت غذا خوردن

چیدمان وسایل روی میز در رستوران

 

نحوه اعلام رضایت یا عدم رضایت از غذا در رستوران و همچنين کافی بودن یا نبودن آنرا به میزبان مشاهده کنید:

 

آداب معاشرت , آموزش آداب معاشرت , آداب معاشرت غذا خوردن

آداب معاشرت

 

- همچنين مراقب حرکات دست خویش باشید. دست ها را روی میز نگذارید. بهتر است هنگامی که پشت میز نشسته اید، دست های خویش را روی پاهایتان قرار دهید. همچنين توجه داشته باشید هنگامی که تلفن همراه خویش را روی میز می گذارید، یعنی به صحبت با طرف مقابل علاقه ای ندارید.

 

برای زنان بسیار مهم است که رد رژلب آن ها روی لیوان باقی نماند. برای این منظور، پیش از آشامیدن آب یا نوشابه حتماً با یک دستمال کاغذی رژلب خویش را کم یا پاک کنید.

 

- بهتر است آقاو خانم میزبان در دو انتهای میز غذاخوری و یا در وسط میز روبروی یکدیگر بنشینند.  اگـر شخص مهمی مهمان بود می باید او سمت راسـت خانم میزبان و همسرش سمت راست میزبان آقا نشانده شود. بطوری کلی نحوه قرار گرفتن میهمانان باید طوری ترتیب داده شود که هیـچ دو مـــرد و هیچ دو زنی کنار یکدیگر قرار نگیرند.

 

زوج متاهل باید روبروی یکدیگر و زوج نامزد باید در کنار یکدیگر بنشینند. بهتر است گروههای سنی در کنار یکدیگر بنشینند به طوریکه بزرگترهای فامیل در رأس میز و جوانترها سمت دیگر. 

 

- غذا باید در جهت عقربه های ساعت و از چپ به راست سرو گردد. و همچنين غذا از سمت چپ اشخاص سرو شده و ظروف غذا از سمت راست میهمانان جمع آوری می گردد.

 

- دستمال سفره موقع شروع صرف غذا میباید روی زانو قرار داده شود و تا انتهای صرف غذا باید همان جا باقی بماند.

 

- از دستمال سفره تنها برای تمـیز کردن مختصر دهان باید استفاده کرد و نه صورت و یا پیشانی. درصورتی که خــواستـید صندلی خویش را برای مدت کوتاهی ترک کنید باید دستمال سفره خویش را روی صندلی بگذارید که دیـگـران و پیـش خــدمت متوجه ان گردند. موقع پایان یافتن صرف غذا میباید دستمال سفره را بطور مرتبی روی میز و سمت راست بشقاب قرار داد( آنرا تا و یا مچاله نکنید)

 

- قبل از آن کـه مـیـزبـان شـروع بـه صـرف غـذا نکرده و یا اجازه صرف غذا را نداده نباید شروع به صرف غذا کرد.

 

- در حین غذا بهیجوجه نباید میز غذا را ترک کنید مگر در موارد اضـطراری مثل رفتن به دست شویی و یا داشتن حالت تهوع. در ایــن هنگام معذرت خواهی کنید و میز را ترک کنید.

 

- درصورتی که چیزی روی میز خواستید که دستتان به آن نمیرسید خـودتان سعی نکنید آنرا بردارید بلکه از شخصی که به آن نزدیک است بخواهید که آنرا به شما بدهد.

 

آداب معاشرت , آموزش آداب معاشرت , آداب معاشرت غذا خوردن

آداب معاشرت و غذا خوردن

 

- هنگامیـکه غذا خوردنتان پایان یافت هیچگاه بشقابتان را به طرف جلو هل ندهید این عمل خلاف اداب معاشرت میباشد.

 

- برای بریدن و خردکردن غذا چنگال را با دست چپ و کارد را با دسـت راست گرفته و بعد با چنگال آن چیزی را که میخواهید ببرید محکم نگاه داشته و با چاقو آن را ببرید. بعد چنگال را بدست راست منتقل و میل کنید.

 

- در روی صندلی راست و مستقیم بنشینید هیچگاه بجلو و یا عقب خم نشوید.

 

- حین صرف غذا مشغول محاوره های دلپذیر و مطـبـوع گـردید و از موضوعات بحث برانگیز خودداری کنید.

 

- درصورتی که تکه هایی از غذا بین دندانهایتان گیر کرد با عذر خواهی میز را تـرک کـرده و بــه دست شویی بروید بعد آنرا خارج کنید.

 

- هرگاه سوپ داغ بود برای خنک کردن به آن ندمید بلکه صبـر کنـیـد تـا خــودش خنک گردد. چای را هم برای سرد شدن در نعلبکی نریزید.

 

- موقع صرف سوپ قاشقتان را کاملا بداخل دهان نبرده و هورت نکشید بلکه از لبه قاشق سوپ را کم کم بنوشید

 

- هیچوقت قاشق چایخوری خویش را داخل فنجان نگذارید. آنرا لبه ی نعلبکی هم قرار ندهید. بلکه باید قاشق را در کنار استکان و نعلبکی روی میز بگذارید. فنجان را در یک دست و نعلبکی را در دست ديگر بگیرید. خيلي مودبانه نیست که استکان را با دو دست بگیرید و نعلبکی را روی میز رها کنید.

 

- درصورتی که حشره، تار مو و یا هر چیز دیگری را در غذای خویش یافتید آنرا اعلام نکنـید بلکه پنهانی آنرا از غذایتان خارج کنید.

 

- در میزهای کوچک که دو یا چهارنفر پشت یک میز نشسته اند زمانی آغاز به غذاخوردن کنید که همه پشت میز نشسته باشند. در مراسم های رسمی یا جلسات کاری و اداری صبر کنید تا پیش خدمت برای همه غذا سرو کند و بعد آغاز به خوردن کنید؛ مگر اینکه میزبان از شما بخواهد که زودتر غذایتان را شروع کنید.

 

بعد از غذا

بعد از این که غذا تمام شد ، بلافاصله مهمانی را ترک نکنید. حدود یک ساعت در خانه میزبان بمانید، بعد از میزبان قدردانی کنید، خداحافظی کنید و بعد مهمانی را ترک کنید. درصورتی که مهمانی غیر رسمی است، برای تمیزکاری به میزبان پیشنهاد کمک بدهید.

 

اداب مهم نوشیدن چای

- بعضی از مردم برای این که بهتر با یکدیگر اشنا شوند، هم‌دیگر را به صرف یک استکان چای دعوت می کنند. شما نباید این دعوت را رد کنید برای این که بی احترامی محسوب می شود.

 

- حواستان باشد که موقع هم زدن چای، صدای قاشق شنیده نشود.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------