تولید انرژی، اکسیژن و کاهش کربن به کمک بایوپنل های جلبکیبایوپنل های جلبکی،اخبار علمی،خبرهای علمی
ساخت پانل‌ های زیستی با طراحی زیبا و مولد انرژی که دی اکسید کربن را جذب و زیست توده را برای استفاده به عنوان سوخت یا کود پمپ می‌ کنند.

به گزارش سیناپرس، این ایده اصلی یک شرکت استارت ‌آپ مکزیکی به نام Greenfluidics بود که پانل‌ های ساختمانی بیوراکتور را با میکروجلبک‌های تقویت ‌شده با فناوری نانو تولید کرد. ایده استفاده از مخازن مسطح جلبک در بیرون ساختمان ها یک ایده جدید برای معماری پایدار نیست. در واقع، پیشتر این ایده در سال ۲۰۱۳، برای حداقل ۲۰۰ متر مربع پانل‌های پوستی جلبکی استفاده شده بود.

 

این پانل ها که توسط زیست توده متراکم شده در داخل صفحات سبز رنگ تشکیل شده، چندین هدف را پیش می برند. آنها جریانی از دی اکسید کربن را می گیرند و آن را از طریق گونه های خاصی از جلبک که دی اکسید کربن و نور خورشید را جذب و فتوسنتز کرده، اکسیژن تازه تولید می کنند.

 

هرچه نور خورشید بیشتر باشد، جلبک ها سریعتر رشد کرده و به ازای هر ۴۵۰ گرم جلبک حدود ۹۰۰ گرم دی اکسید کربن جذب می کنند.

 

این پانل ها همچنین گرما را در آب به دام می اندازند که دو هدف را دنبال می کند، اول اینکه با نصب پانل های بیرونی، روی ساختمان سایه انداخته و مصرف انرژی تهویه مطبوع را در تابستان کاهش می دهد. ثانیاً، گرمای به دست آمده را می توان برداشت کرده و در بخش های دیگر مورد مصرف قرار داد.

 

زیست توده تولید شده به صورت دوره ای به عنوان یک خمیر پودری فیلتر شده و دوباره به سوخت زیستی قابل احتراق تبدیل می شود که به داخل ساختمان برده شده و در مشعلی که سیستم آب گرم ساختمان را مدیریت می کند، اضافه می شود. بین سوخت زیست توده و گرمای جذب شده از آب در پانل ها، این فن آوری قادر است حدود یک سوم انرژی مورد نیاز خود را برای گرمایش آب را پوشش دهد.

 

شرکت Greenfluidics مایل است چند تغییر در این فرآیند ایجاد کند. میگل مایورگا (Miguel Mayorga) مدیر عامل این شرکت توضیح داد که چگونه سیستم شرکتش از نانوسیال استفاده می کند. در این سیستم به طور موثر، نانوذرات کربن قابل بازیافت به آب اضافه شده و رسانایی گرمایی آن افزایش می یابد.

 

بایوپنل های جلبکی،اخبار علمی،خبرهای علمی

این ذرات از یک طرف پانل ها عبور کرده و جذب گرما را بهبود می بخشد، در حالی که جلبک ها در طرف دیگر رشد می کنند. گرما در این حالت مستقیماً از طریق یک ژنراتور ترمو الکتریک به الکتریسیته تبدیل شده و به داخل ساختمان وارد می ‌شود و این امر پانل‌ های جلبکی را بیشتر شبیه به پنل‌های خورشیدی سنتی می ‌کند.

 

به گفته محققان، از نظر اقتصادی این پانل ها هزینه نمای ساختمان را ۱۰ برابر افزایش می دهند. احتمالاً مهم ‌ترین مزیت این فن آوری تولید انرژی و خاصیت خنک ‌کنندگی آن ها در مقایسه با پانل‌ های خورشیدی قدیمی است. همچنین این پانل ها جذب کربن و آزادسازی اکسیژن فوق العاده ای دارند که می توان حتی با وجود قیمت بالا، می توانند به عنوان گزینه ای مطلوب مورد استفاده قرار گیرند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------