بیمه درمان: پوششی برای سلامتی شما و آرامش خاطر خانواده‌تانبیمه درمان, قرارداد بیمه درمان, شرایط بیمه درمان تکمیلی ایران

بیمه درمان چیست

 

آیا می دانید بیمه درمان چیست و چه خدماتی را پوشش می دهد؟

همانطور که می دانید هزینه ی درمان های پزشکی بسیار بالا است و متاسفانه بدون بیمه امکان ادامه ی بسیاری از درمان ها وجود ندارد. در بیمه ی درمان بیمه گر موظف است که در قبال دریافت هزینه، مطابق بندهای پذیرفته شده در هنگام عقد قرارداد تمام و یا بخشی از هزینه های درمانی فرد را بپردازد. به دلیل اهمیت این موضوع در این مطلب از بیتوته به بررسی مفهوم و انواع زیر مجموعه های بیمه درمان خواهیم پرداخت. 

بیمه درمان چیست؟

بیمه ی درمان به بیمه ای گفته می شود که به منظور تامین هزینه های مختلف درمان مانند: درمان سرپایی، جراحی، بستری در بیمارستان و ... به بیمه گذار هزینه پرداخت می شود تا با ادامه ی روند درمان بتوان به موقع آسیب هایی را که به علت حوادث یا بیماری ها بوجود آمده جبران کرد.

 

به طور کلی دو نوع بیمه اصلی وجود دارد که شامل بیمه اجتماعی و بیمه بازرگانی است. این بیمه یکی از شاخه های بیمه ی بازرگانی است. بیمه ی اجتماعی توسط دولت برای اشخاص صادر می شود و شامل انواع بیمه خدمات درمان، بیمه نیروهای مسلح، بیمه تامین اجتماعی و ... است.

 

بیمه ی بازرگانی که توسط اشخاص درخواست و صادر می گردد شامل: بیمه درمان، بیمه مسئولیت و بیمه اموال است. بنابراین بیمه درمان یکی از انواع بیمه بازرگانی است که ممکن است به صورت گروهی یا فردی، برای مدت زمان مشخص صادر شود. آشنایی با انواع بیمه درمان بیمه ی درمان انواع مختلفی دارد که براساس نیازهای پزشکی افراد انتخاب شده و فرد می تواند از خدمات آن استفاده کند.

 

علاوه بر انواع اصلی بیمه درمان، بسیاری از شرکت ها مطابق با درخواست بیمه گران موارد اضافه تری را در این بیمه ها تحت پوشش قرار می دهند. مهم ترین و پرکاربردترین انواع بیمه درمان که در تمام شرکت های بیمه وجود دارد شامل موارد زیر است:

 

*بیمه تکمیلی یا جامع درمان: در این بیمه کلیه هزینه های پزشکی بیماران که به صورت سرپایی و یا در بیمارستان انجام شده، پرداخت می گردد. در بعضی از شرکت ها با ارائه ی کارت طلایی کلیه ی درمان های بیمار به صورت رایگان انجام می شود، اما در بعضی دیگر از بیمه ها لازم است در ابتدا هزینه های مربوط به درمان پرداخت شود سپس با ارائه ی فاکتور مهر شده ی مرکز درمانی به شرکت بیمه ای، بیماران هزینه های پرداخت شده را دریافت کنند.

 

علی رغم اینکه تعرفه این نوع بیمه به علت بالا بودن هزینه های درمان بسیار زیاد است اما بسیاری از خدمات و درمان ها را تحت پوشش قرار می دهد. برای سهولت دسترسی افراد مختلف به این خدمات، بیمه تامین جامع درمانی با مشارکت دولت و کارفرمایان پرداخت می شود. انواع مختلف بیمه جامع درمانی عبارتند از:

+ بیمه تکمیلی گروهی

+ درمان انفرادی

+ بیمه خانواده 

 

انواع پوشش های بیمه ی جامع درمان شامل موارد زیر است (مطابق خدمات بیمه ایران):

- خدمات بیمارستانی

-خدمات آزمایشگاهی و فیزیوتراپی

- رفع عیوب انکساری چشم

- سمعک

- پوشش دندانپزشکی

- نازایی

- پاراکلینیکی گروه اول و گروه دوم

- آزمایشگاهی و فیزیوتراپی

- آمبولانس درون شهری

- پوشش ویزیت و دارو

- جراحی تخصصی

 

بیمه درمان, قرارداد بیمه درمان, بیمه تکمیلی جامع درمان

بیمه تکمیلی جامع درمان

 

* تامین هزینه های بستری شدن در بیمارستان واعمال جراحی: علی رغم اینکه در بیمه تامین جامع درمان بسیاری از هزینه های درمانی مربوط به جراحی و بستری شدن در بیمارستان پرداخت می شود؛ اما به علت بالا بودن هزینه های مربوط به جراحی، بسیاری از بیمه گذاران برای پرداخت هزینه های مربوط به جراحی و بستری شدن بیماران سقف مشخصی را تعیین می کنند.

 

برای سهولت دسترسی به خدمات پزشکی و تامین هزینه های مربوط به آن بسیاری از شرکت های بیمه ای نوع دیگری از بیمه درمان به نام تامین هزینه های بستری شدن در بیمارستان و اعمال جراحی را ایجاد کرده اند تا افرادی که به علت بیماری های مختلف جراحی های متعددی را انجام می دهند بتوانند کلیه ی هزینه های درمان خود را با این بیمه تحت پوشش قرار دهند.

 

*بیمه درمانی مازاد تامین خدمات درمانی: این نوع بیمه نیز به صورت مشابه با بیمه تامین هزینه های بستری شدن در بیمارستان واعمال جراحی هزینه هایی را تحت پوشش قرار می دهد که در بیمه ی تامین جامع درمانی تحت پوشش قرار نمی گیرد. برای مثال در بسیاری از بیمه های درمانی هزینه های مربوط به دندان پزشکی، زایمان فرزند سوم به بعد، دریافت عینک و ... تحت پوشش قرار ندارد.

 

افرادی که به علت نیازهای پزشکی خود قصد دارند که از این نوع پوشش های بیمه ای استفاده کنند لازم که هنگام عقد قرارداد بیمه، تمامی موارد پزشکی مازاد را ذکر کرده و با پرداخت هزینه ی بیشتر از پوشش بیمه ای آن استفاده کنند.

 

بیمه درمان, قرارداد بیمه درمان, بیمه بستری در بیمارستان

بیمه بستری در بیمارستان

 

* بیمه نیروهای مسلح: بیمه نیروهای مسلح برای افرادی که وظیفه ی تامین امنیت کشور را بر عهده دارند مانند: اعضای ارتش، سپاه و نیروی انتظامی، صادر می شود. در این بیمه کلیه ی هزینه های درمانی مربوط به حوادثی که در حین انجام وظیفه صورت گرفته، تحت پوشش قرار می گیرد. در بیمه ی نیروهای مسلح خانواده و افرادی که تحت تکفل این نیروها قرار دارند، مشمول استفاده از خدمات بیمه قرار دارند.

 

* بیمه عمر: این بیمه نوعی سرمایه گذاری برای افراد و اعضای خانواده ی آن به حساب می آید. در بیمه ی عمر علاوه بر اینکه هزینه های مورد نیاز پس از فوت افراد تامین می شود، هزینه های درمانی افراد را که از پس تامین آن بر نمی آیند، جبران می کند.

 

مهم ترین پوشش های درمانی که در بیمه ی عمر تحت پوشش قرار دارند، شامل: درمان سکته قلبی، سکته مغزی، سرطان، پوشش بیماری خاص، جراحی های مختلف و ... است. البته در نظر داشته باشید که پوشش بیمه عمر فقط برای افراد بالای 60 سال پرداخت می شود.

 

بیمه درمان, قرارداد بیمه درمان, بیمه نیروهای مسلح

بیمه نیروهای مسلح

 

برای صدور معرفی نامه بیمارستانی بیمه شدگان ارائه ی چه مدارکی مورد نیاز است؟

+ معرفی نامه شركت بیمه ای مشتمل بر معرفی کلیه خدمات تحت پوشش

+ ارائه ی نسخه پزشك متخصص برای لزوم بستری شدن بیمار در بیمارستان (این نسخه باید به بیمارستان های طرف قرارداد با شرکت بیمه ارائه شود و علت بستری بیمار نیز ذکر شود)

+ ارائه كپی كارت درمان تكمیلی و یا دفترچه بیمه

+ ارائه كپی صفحه اول و دوم شناسنامه (فقط برای جبران هزینه های مربوط به زایمان)

 

بیمه درمان, قرارداد بیمه درمان, مدارک مورد نیاز برای دریافت خدمات بیمه درمان

مدارک مورد نیاز برای دریافت خدمات بیمه درمان

 

در نهایت توصیه می شود برای انتخاب نوع پوشش بیمه در بیمه ی درمانی، پرونده ی پزشکی یکساله خود را بررسی کنید تا در هنگام انتخاب نوع خدمات پزشکی بهترین پوشش بیمه را انتخاب کنید.

 

گردآوری : بخش علمی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2024