انجام آزمایش پرنده در قفس 

انجام آزمایش پرنده در قفس

 

همانطور که می دانیم رنگ ها هنگامی رویت می شوند که سلول های گیرنده (سلول های مخروطی) شبکیه‌ی چشم، توسط نور تحریک شوند.
از سوی دیگر سه نوع سلول مخروطی وجود دارد که هر کدام به یک محدوده از رنگ ها حساس هستند. اگر یک یا چند سلول از این سه نوع سلول مخروطی دچار خستگی شوند تا جایی که قدرت پاسخگویی آنها کمتر از حالت معمول شود، رنگی که از یک جسم دریافت می شود، تغییر خواهد کرد.
در این آزمایش خواهیم دید که خستگی این سلول ها چگونه می تواند روی آنچه که مشاهده می شود تاثیر بگذارد.

 

وسایل لازم جهت انجام این آزمایش:

۴ قطعه کاغذ یا مقوای سفید
سه کاغذ به رنگ قرمز روشن، سبز و آبی
خودکار سیاه
قیچی
چسب


نحوه آزمایش :
در ابتدا لازم است با کاغذهای رنگی، شکل‌های یکسانی، مانند یک پرنده یا یک ماهی ببرید. هر کدام را روی یکی از مقواهای سفید بچسبانید. یکی از مقواهای سفید را خالی بگذارید. یک چشم سیاه برای هر پرنده یا ماهی ببرید (یا می توانید با خودکار سیاه آن را بکشید). اگر شکل پرنده را انتخاب کرده اید، روی مقوای سفید چهارم، طرح قفس یک پرنده را بکشید. اگر از شکل ماهی استفاده می کنید، روی مقوا شکل یک تنگ ماهی بکشید.


مقواها را در جای روشنی قرار داده (روشنایی کافی در این آزمایش یکی از عوامل مهم است) و به مدت ۱۵ إلی ۲۰ ثانیه به چشم پرنده‌ی قرمز خیره شوید. سپس به سرعت به قفس پرنده نگاه کنید. چه می بینید؟
یک پرنده آبی مایل به سبز در قفس خواهید دید. حالا این مراحل را با خیره شدن به پرنده سبز تکرار کنید. چه می بینید؟
یک پرنده آبی مایل به قرمز در قفس خواهید دید. در نهایت به پرنده آبی خیره شوید. این بار چه می بینید؟ باید یک پرنده زرد در قفس ببینید.
اگر از شکل های آبی استفاده می کنید، همین کار را با آن ماهی و تنگ انجام دهید.

 

اما راز این آزمایش در چیست؟
ماهی ها و پرنده های روح مانندی که در این آزمایش دیدید، “پس دید” نامیده می شوند. پس دید تصویری است که شما حتی هنگامی که نگاه خود را از روی یک شئ برمی دارید، همچنان دیده می شود.
پشت چشم شما توسط سلول های حساس به نوری به نام های “میله‌ای” و ” مخروطی” پوشیده شده است. سلول های مخروطی به نورهای رنگی حساس هستند و هر کدام از سه نوع مخروطی به محدوده‌ی معینی از رنگ ها حساس است.


هنگامی که به پرنده قرمز خیره می‌شوید، تصویر پرنده در ناحیه‌ای از شبکیه‌ی چشم شما می‌افتد. سلول‌های حساس به نور قرمز در آن ناحیه به تدریج دچار خستگی شده و پاسخگویی آن ها به نور قرمز ضعیف تر می شود. تخته ی سفید، نورهای قرمز، آبی و سبز را به درون چشم شما منعکس می کند (زیرا رنگ سفید از همه این رنگ ها تشکیل شده است). زمانی که به‌طور ناگهانی جهت نگاه خود را تغییر داده و به تخته‌ی سفید خالی می نگرید، سلول های حساس به نور قرمز که دچار خستگی شده اند، به انعکاس نور قرمز جواب نمی‌دهند. اما سلول های مخروطی حساس به رنگ آبی و رنگ سبز، به نورهای آبی وسبز منعکس شده، به خوبی پاسخ می دهند. در نتیجه، هر کجا که سلول های حساس به نور قرمز، به آن پاسخ نمی دهند، شما یک پرنده سبز مایل به آبی می بینید.

 

هنگامی که به پرنده سبز خیره می‌شوید، مخروطی های حساس به نور سبز، دچار خستگی می شوند. بنابراین وقتی که شما به تخته‌ی سفید می نگرید، چشم شما فقط به نورهای قرمز و آبی منعکس شده پاسخ می دهد و شما یک پرنده قرمز- آبی ( سرخ فام ) خواهید دید. به دلیل مشابه، وقتی به یک شئ آبی خیره می شوید، مخروطی های حساس به نور آبی دچار خستگی شده و نورهای قرمز و سبز منعکس شده ترکیب می شوند.

 

منبع : irsci.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------