مداد چگونه ساخته می شود و داخل آن چیست؟ساخت مداد با چوب, مواد اولیه ساخت مداد چیست, ساخت مداد رنگی

مراحل و نحوه ساخت مداد

 

مراحل ساخت مداد به زبان ساده/ مداد چگونه ساخته میشود؟  

در این مقاله بیتوته مراحل ساخت مداد، از تهیه خمیر مغز مداد تا قرار گرفتن مغزها داخل دو لایه ساندویچی چوب و چسباندن آن ها به هم و در نهایت تراش خوردن مداد را قدم به قدم برایتان شرح داده ایم. 

برای ساخت مداد از چند ماده خاص استفاده می شود که مهم ترینشان مغز مداد است. مغز مدادهای اولیه از سرب ساخته میشد ولی بعد از کشف گرافیت در چند قرن پیش ، مغز مدادها گرافیتی شدند. 

 

هر مدادی از سه بخش گرافیت ، چوب بدنه و روکش بدنه ساخته می شود ، برخی از مدادها دارای پاکن و فرول (حلقه یا کلاهک فلزی برای نگه داشتن پاک کن در انتهای مداد) هستند. 

جنس روکش و بدنه مداد از مواد مختلفی ساخته می شود که تنها وجه اشتراک آنها قابل تراشیده شدنشان است. 

 

بهترین و مرغوب ترین چوب برای ساخت مداد ، چوب درخت سرو است که علاوه بر داشتن انسجام کافی ، به خوبی قابلیت تراشیده شدن دارد بنابراین اغلب کارخانجات تولید مداد در مجاورت جنگل های سرو ساخته می شوند.

 

مراحل ساخت مداد

امروزه مدادهای گرافیتی با بدنه های چوبی ، پلاستیک یا با استفاده از کاغذ باطله ساخته می شوند البته رایج ترین شکل مداد ، مدادهایی است که بدنه چوبی دارند. نحوه ساخت این مدادها تقریبا مشابه هم هستند. 

 

برای ساخت بدنه مدادها از چوبی مقاوم و منسجم استفاده می شود سپس چوبها با دستگاه های خاص برش داده می شوند و مرکزشان برای قرار گرفتن مغز مداد ، سوراخ می شوند. در مرحله آخر با استفاده از دستگاه های چاپ ، برند سازنده روی مدادها حک میشود. 

 

نحوه ساخت مداد, مراحل ساخت مداد, مداد چگونه ساخته می شود

مراحل ساخت مداد رنگی و سیاه

 

نحوه ساخت مداد رنگی و مداد سیاه

برای ساخت مغز مداد سیاه از ترکیب خاک رس و گرافیت استفاده می شود . خاک رس موجود در مدادها برای تنظیم درجه سختی مداد مورد استفاده قرار می گیرد.

 بدنه مدادهای رنگی مشابه مداد سیاه است ولی برای مغز مداد از ترکیب رنگ های پودری با روغن یا موم استفاده می شود و سپس داخل بدنه های چوبی قرار می گیرند. 

 

رنگ های پودری با مقدار متناسب آب و روغن و موم ترکیب شده  حالت خمیری پیدا میکنند و به صورت استوانه های باریک مغز مداد فرم داده می شوند و در کوره پخته می شوند سپس داخل بدنه های چوبی قرار گرفته و پرس می شوند و به فرم مداد تراش می خورند ، در مرحله آخر سطح مدادها رنگ شده و لیبل گذاری میشود.

 

بدنه مداد رنگی هم مانند مداد سیاه میتواند گرد یا چند ضلعی باشد . البته بدنه های چند ضلعی به دلیل این که بهتر در دست جا میگیرند و سر نمیخورند و استفاده از مداد را راحت تر میکنند ، طرفداران بیشتر دارند.

کیفیت مدادها علاوه بر مغز آن از نوع بسته بندی آن ها نیز قابل تشخیص است. 

 

مراحل گام به گام ساخت مداد

به طور کلی مراحل ساخت مداد در تمام برندها یکسان است ولی ترکیب مواد مغز مداد و مراحل ساخت خمیر و پرس کردن و پخت کوره و کیفیت رنگ های استفاده شده باعث تفاوت کیفیت محصول نهایی می شود.

در ادامه مقاله نحوه ساخت مداد را به صورت گام به گام با شما در میان می گذاریم :

 

مواد اولیه ساخت مداد چیست, ساخت مداد رنگی, دستگاه تولید مداد

نحوه ساخت مغز مداد

 

ساخت مغز مداد

برای ساخت مغز مداد سیاه ، گرافیت و خاک رس ترکیب شده و به صورت خمیری در می آیند و به شکل مغز مداد فرم های استوانه ای گرفته و سپس در محفظه های مخصوص وارد کوره شده  و با دمای 1500 درجه فارنهایت پخته می شوند.

درجه سختی و نرمی مداد با ترکیب گرافیت و خاک رس تنظیم می شود. هر چه مقدار گرافیت در مغز مداد بیشتر باشد ، مغز مداد نرم تر است و خطی که با آن می کشید پررنگ تر خواهد بود.

 

برش تخته های ساندویچی 

اولین مرحله ساخت برشهای مستطیلی چوب به اندازه تخته های استاندارد با ضخامت مناسب برای تولید مداد است که قرار است بعدا به صورت ساندویچ در دو طرف مغز مداد قرار بگیرند و به هم بچسبندو در نهایت به شکل مداد برش بخورند. چوب استفاده شده برای ساخت تخته های ساندویچی باید به اندازه کافی نرم و قابل تراشیدن باشد و در عین حال به قدری منسجم باشد که هنگام نوشتن خم نشود. 

 

ایجاد شیار در تخته های ساندویچی

تخته های ساندویچی از دستگاههایی عبور میکنند که رویشان را به صورت نیم استوانه ای شیار میدهند تا بعدا مغز مداد در آنها قرار بگیرد.

معمولا همزمان با ایجاد شیارها، تخته های چوبی با موم آغشته می شوند تا حالت عایق پیدا کنند. در مرحله بعدی داخل شیار ها را چسب  مخصوص می زنند تا مغز مداد در محل خود ثابت شود.

 

ساخت مداد رنگی, دستگاه تولید مداد, مداد از چه چیزی ساخته شده است

برش تخته های ساندویچی 

 

قرار دادن مغز مداد

نیمی تخته های چوبی که با فاصله  منظم چند شیار کنار هم رویشان ایجاد شده وارد دستگاه بعدی می شوند و داخل هر شیار یک عدد مغز مداد که در کوره پخته و سرد شده ،  قرار می گیرد.

در مرحله بعدی نیم دیگر تخته های چوبی شیاردار روی مغزهای مداد قرار می گیرند و در واقع دو لایه تخته چوب مانند ساندویچ مغزهای مداد را در بر میگیرند. 

 

 نحوه ساخت مداد, ساخت مغز مداد, نحوه ساخت مداد, مراحل ساخت مداد

برش تخته های چوب برای مداد

 

فشرده سازی

تخته های ساندویچی به مدت 1 ساعت تحت فشار مکانیزه تا 2000 پوند قرار می گیرند تا کاملا چسب داخلشان خشک شود و مغز مداد در محل قرار گرفته شده تثبیت شود. 

 

مواد اولیه ساخت مداد چیست, ساخت مداد رنگی, دستگاه تولید مداد

نحوه برش مدادها 

 

برش مدادها

تخته های ساندویچی وارد دستگاه جدیدی می شوند ، در این مرحله ساندویچ ها به صورت طولی برش خورده و سپس برش های ایجاد شده به شکل مداد در دستگاه های چرخشی به شکل شش گوش ، گرد یا سه گوش سمباده کشی می شوند. 

 

پوشش بدنه 

دیواره مدادها رنگ آمیزی شده و جلا می خورند و در نهایت رویشان لیبل گذاری می شود. 

 

مدادهای گرافیتی, ساخت مداد نوکی, ساخت مداد سیاه

افزودن پاک کن به انتهای مداد

 

افزودن پاک کن

مدادهایی که انتهایشان پاک کن دارد وارد دستگاه جدیدی می شود ، در ابتدا انتهای مدادها پرس می شود تا کمی حالت مخروطی بگیرند ، سپس حلقه ای آلومینیومی به نام فرول رویشان نصب شده و در انتها پاک کن داخل فرول قرار  گرفته و با فشار فرول ، پاک کن در محل خود پرس می شود. 

 

سر کردن مدادها

برخی از مدادها به خصوص مدادهای رنگی یک مرحله دیگر را پشت سر می گذارند ، سر مدادها روی سمباده ای چرخشی حرکت میکند تا چوب مدادها به حالت مخروطی تراشیده شده و مغز مدادها نمایان شده و در نهایت تیز شود. 

 

گردآوری : بخش علمی و آموزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------