چرا پشه ها دور لامپ جمع می شوند؟چرا پشه ها دور لامپ جمع می شوند,چرا پشه ها از نور استفاده می کنند,آشنایی بیشتر با پشه ها

چرا پشه ها دور لامپ جمع می شوند؟

 

آیا پشه ها دور لامپ جمع می شوند ؟

پشه ها در واقع جذب نور نمی شوند بلکه از نور برای حرکت استفاده می کنند. آنچه در واقع آنها را جذب می کند دی اکسید کربن و گرما است. با این حال، انواع خاصی از نور وجود دارد که برای آنها کمتر قابل مشاهده است، مانند چراغ قرمز یا زرد.

آیا پشه ها جذب نور می شوند؟

پشه ها می توانند یکی از مزاحم ترین قسمت های زندگی باشند، به ویژه در تابستان که این حشرات برای حمله بیرون می آیند.

 

همه پشه ها را دوست ندارند. به احتمال زیاد هر زمان که در حیاط خانه خود هستید و یا حتی هنگام بیرون رفتن و درسفر، در چادر خود، با پشه ها روبرو می شوید.

 

در چنین مواقعی از خود می پرسید: آیا راهی برای خلاص شدن از شر این پشه ها وجود دارد؟

 

حقیقت این است که به همان اندازه که همه ما می خواهیم از شر پشه ها خلاص شویم، چیزهای بیشتری وجود دارد که باید در مورد آنها بدانیم.

 

به جای امتحان کردن همه مواد دفع کننده پشه بهتر است که بفهمیم دقیقاً چه چیزی پشه ها را به سمت ما جذب می کند.

 

آشنایی بیشتر با پشه ها

پشه ها یکی از سرسخت ترین حشرات شناخته شده برای بشر هستند. این مگس دو بال تا 3500 گونه دارد که در سه زیر خانواده طبقه بندی می شوند: Calucinae ، Anophelinae و Toxorhynchitinae.

 

نیش پشه ای که ما به طور معمول تجربه می کنیم از پشه های ماده است. این حشرات ماده تا زمانی که به اندازه کافی برای تولید تخمک و تولید مثل وجود داشته باشد، خون انسان را می مکند. 

 

بدترین قسمت در مورد وضعیت این است که پشه های ماده در سحر، غروب و شب تغذیه می کنند - بنابراین اجتناب از نیش پشه بسیار دشوار می شود. اگر توسط پشه نیش زده شوید، در معرض خطر ابتلا به انواع ویروس های کشنده از جمله مالاریا نیز قرار دارید.

 

در طول این سالها، از چندین نفر را شنیده ایم که به ما می گویند پشه ها جذب رنگ ها و نورهای خاصی می شوند. اگر این درست است، باید راهی برای جلوگیری از وجود پشه در اطراف ما با اجتناب از لباس های خاص یا تعویض لامپ هایمان وجود داشته باشد.

 

چرا پشه ها از نور استفاده می کنند

آیا تا به حال توجه کرده اید که چگونه اغلب پشه ها در طول شب بیرون می آیند تا ما را نیش بزنند؟ دلیل اصلی این امر این است که پشه ها تمایل دارند از نور در طول روز اجتناب کنند. 

 

متوجه خواهید شد که پشه ها بیشتر در زمان هایی از روز که نور مستقیم خورشید کم است بیشتر دیده می شود، به این معنی که این حشرات کوچک دوست دارند در مناطق کم نور و سایه دار باشند. قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید به معنای از دست دادن آب بدن و مرگ است - به همین دلیل است که پشه ها اغلب در طول شب دیده نمی شوند.

 

در حالی که اکثر مردم معتقدند که پشه ها جذب نور می شوند، اما این درست نیست. پشه ها از منابع نوری برای حرکت از یک مکان به مکان دیگر استفاده می کنند. با این حال، درک پشه ها بیش از آن چیزی است که ما معمولاً فکر می کنیم، زیرا حشرات منابع نوری را مانند انسان درک نمی کنند.

 

از آنجا که پشه ها تمایل دارند در طول شب بیرون بیایند، از نور طبیعی ماه و ستاره ها برای گردش در اطراف استفاده می کنند. آنها با توجه به نور طبیعی که با چشم های کوچکشان می توانند درک کنند، خود را با دقت زاویه می دهند و سرانجام راهی برای تغذیه از خون، به سوی ما پیدا می کنند.

 

راههای از بین بردن پشه ها,چرا پشه ها از نور استفاده می کنند,آیا پشه ها جذب نور می شوند

چرا پشه ها جذب نور می شوند

 

آیا پشه ها جذب نور می شوند؟

همانطور که قبلاً توضیح داده شد، پشه ها نه توسط منابع نوری جذب می شوند و نه دفع می شوند. در عوض، آنها نور را به صورت زاویه ای درک می کنند که به آنها امکان می دهد در مناطق مختلف حرکت کنند.

 

از آنجا که نور طبیعی از ماه و ستارگان بسیار دور است، به پشه ها کمک می کند تا جهان را با وضوح بیشتری ببینند. با این حال، نور مصنوعی می تواند پشه ها را از خط خارج کند زیرا توانایی آنها را برای حفظ زاویه ثابت که به آنها امکان درک جهان را می دهد، از بین می برد.

 

برای پاسخ به این سوال، پشه ها در واقع جذب نور نمی شوند. در عوض، آنها از منابع طبیعی نور، برای درک محیط استفاده می کنند و اغلب با وجود لامپ ها و دیگر منابع نوری مصنوعی در حیاط خلوت یا ایوان های جلویی ما گیج می شوند.

 

پشه ها به چه چیزی جذب می شوند؟

به جای نور، پشه ها در واقع جذب دی اکسید کربن می شوند. دلیل اینکه این حشرات پرنده قادر به تشخیص حضور انسان ها هستند این است که ما دائماً از طریق هوایی که بازدم می کنیم دی اکسید کربن ساطع می کنیم.

 

دافع ها و تله های پشه، تمایل دارند از دی اکسید کربن برای جذب حشرات استفاده کنند. همانطور که پشه ها تله ها را به عنوان انسان اشتباه می گیرند، آنها به سمت تله راه می افتند و عملاً کشته می شوند.

 

همچنین باید توجه داشت که پشه ها از طریق عرق، حرارت بدن و بوی بدن جذب انسان می شوند. آنها از حس بویایی خود برای یافتن انسان و حیوانات برای شکار استفاده می کنند.

 

پشه ها و گیرنده های نوری

در مورد اینکه آیا اشعه ماوراء بنفش قادر به جذب یا دفع پشه ها است، گمانه زنی های زیادی وجود دارد. این نظریه به طور مستقیم با سه گیرنده نوری که پشه ها دارند مرتبط است: گیرنده های نوری حساس به اشعه ماوراء بنفش ، سبز و آبی.

 

تحقیقات علمی بیشتر نشان می دهد که منحنی حساسیت طیفی برای پشه ها مشابه حشرات دیگر است، به این معنی که آنها قادر به درک اشعه ماوراء بنفش با طول موج بین 300 تا 400 نانومتر هستند.

 

به عبارت ساده تر، این بدان معناست که نور ماوراء بنفش پشه ها را جذب می کند زیرا آنها قادر به درک اشعه هستند. دلیل اینکه بسیاری از تله های حشرات از نور ماوراء بنفش برای جذب پشه استفاده می کنند این است که رمزنگاری عصبی این اطلاعات به حشرات اجازه می دهد تا روز و شب را درک کنند.

 

راههای از بین بردن پشه ها, چرا پشه ها از نور استفاده می کنند, آیا پشه ها جذب نور می شوند

علت نیش زدن پشه ها چیست ؟

 

آیا رنگ لباس پشه ها را جذب می کند؟

در مورد گیرنده های نوری، باید درک کرد که برخی از رنگها بیشتر از بقیه پشه ها را جذب می کنند.

 

در حالی که همه می دانند پشه ها جذب بوی بدن و دی اکسید کربن می شوند، اما بیشتر به رنگ های خاصی از لباس نیز جذب می شوند.

 

ممکن است توجه داشته باشید که وقتی در حیاط پشتی می نشینید و رنگهای تیره تری پوشیده اید، تعداد بیشتری پشه در اطراف شما وجود دارد.

 

رنگ های تیره مانند مشکی، آبی و قهوه ای به دلیل تابش گرما. بیشتر احتمال دارد که پشه ها را به سمت شما بیاورند.

 

با پوشیدن رنگ های روشن تر مانند سفید یا بژ، لباس شما نور را منعکس می کند، بنابراین پشه های کمتری می توانند شما را پیدا کنند.

 

اگر می خواهید لباسی را برای یک گردهمایی در تابستان انتخاب کنید، توصیه می کنیم از رنگ های روشن تر استفاده کنید. با توجه نکردن به اکثر پشه ها، می توانید به طور موثر از نیش پشه های ناخواسته جلوگیری کنید.

 

انتخاب لامپ ها

تا به حال فکر کرده اید که آیا نوع لامپ هایی که انتخاب می کنید می تواند بر وجود پشه تاثیر بگذارد؟ تحقیقات جدید نشان می دهد که تعداد پشه هایی که بین انواع مختلف لامپ ها جذب می شوند تفاوت وجود دارد.

 

اگر سعی می کنید از اجتماع پشه ها در فضای باز خود جلوگیری کنید، پیشنهاد می کنیم از لامپ های معمولی رشته ای دور بمانید.

 

این نوع نور از نور طبیعی تقلید می کند که پشه ها برای حرکت از آن استفاده می کنند، بنابراین حمله آنها به شما و اطرافیانتان را با نیش های متعدد، راحت تر می کند.

 

بهترین گزینه موجود، چراغ های LED با رنگ گرم است که رنگ نارنجی ایجاد می کند.

 

از آنجا که این نوع نور از نور خورشید تقلید می کند، اکثر پشه ها از مرگ در اثر کم آبی می ترسند و تا آنجا که ممکن است از شما دور می شوند.

 

در این تحقیق می توان به این نتیجه رسید که چراغ های گرم LED در دفع پشه ها بهتر از چراغ های معمولی هستند که در هر فروشگاه بزرگ در سراسر کشور فروخته می شوند.

 

آشنایی بیشتر با پشه ها,راههای از بین بردن پشه ها,چرا پشه ها از نور استفاده می کنند

حشره کش ها راهی برای از بین بردن همه ی حشرات

 

آیا پشه ها نور آبی را ترجیح می دهند؟

بر اساس مطالعه ای که وجود پشه ها را از نظر نوع نور مورد ارزیابی قرار داد، چراغ سبز برای پشه ها جذاب ترین بود.

 

پس از آن نور آبی، که دومین نور جذاب برای پشه ها بود، و پشه ها آن را دنبال کردند.

 

از آنجایی که چراغ های آبی در خانه ها بیشتر از چراغ سبز رایج است، باید بدانید که چراغ های آبی پشه ها را جذب می کند.

 

اگر میزبان یک گردهمایی در فضای باز هستید ، پیشنهاد می کنیم چراغ های آبی را خاموش کنید تا اطمینان حاصل کنید که مهمانی شما بدون پشه است.

 

آیا zappers مفید هستند؟

zappers یکی از روش های رایج برای از بین بردن پشه ها هستند. این تله حشرات از اشعه ماوراء بنفش یا جیوه برای جذب پشه ها استفاده کرده و سپس آنها را با جریان الکتریکی 12 ولت از بین می برد.

 

اکثر اشکال zappers با در نظر گرفتن اندازه حشرات طراحی شده اند، به این معنی که فاصله بین چراغ ها برای به دام انداختن پشه ها در شبکه کافی است.

 

به محض اینکه حشره ای به داخل پرواز می کند، به توری گیر می کند و سپس در یک لحظه با برق کشته می شود. برای عصرهای شلوغ با مهمانان زیاد، zappers می توانند به شما در خلاص شدن از شر حداکثر 10 هزار پشه کمک کنند.

 

با این حال، سودمندی برنامه zappers هنوز زیر سوال است. از آنجا که تحقیقات نشان می دهد که پشه ها جذب نور ماوراء بنفش نمی شوند، اینها نسبتاً بی اثر هستند.

 

این زاپ ها، به جای حمله به پشه ها، انواع حشرات را به خود جذب می کنند. و باعث کشته شدن انواع حشرات غیر مضر و حتی مفید می شوند.

 

اگر اکثریت مردم از این زاپ ها استفاده کنند، تعداد بسیاری از حشرات غیر مضر کشته می شوند و می توانند تأثیر مخربی بر کل اکوسیستم داشته باشند.

 

می توانید از تله های پشه ای که به جای نور ماوراء بنفش، دی اکسید کربن ساطع می کنند استفاده کنید. این باعث می شود که فقط پشه ها را جذب کنند و آن ها را به شکل موثری می کشند.

 

کلمه پایانی

در حال حاضر، شما باید به این نتیجه رسیده باشید که پشه ها لزوما جذب نور نمی شوند. در عوض، آنها بیشتر جذب دی اکسید کربن و بوهای دیگر مانند عرق می شوند که به این حشرات کوچک اجازه می دهد انسان را پیدا کنند.

 

با این حال، اگر شما مجبور هستید در تابستان یک گردهمایی در فضای باز داشته باشید، ممکن است مفید باشد که لامپ های LED را جایگزین لامپ های رشته ای کنید که برای پشه ها جذابیت کمتری دارند.

 

به جای قرار دادن زاپ ها در همه جا، از تله های پشه استفاده کنید که از دی اکسید کربن استفاده می کنند زیرا آنها روش بسیار موثری برای از بین بردن پشه ها از حیاط یا ایوان شما هستند. 

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 چند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------