همه چیز درباره قانون اثر در روانشناسیرابطه قانون اثر با ایده های هوش, نمونه های بیشتر از قانون اثر, کشف قانون اثر

مثال بارز قانون اثر معمولا با یک گربه و یک جعبه زده می شود

 

قانون اثر در روانشناسی چیست و تاثیر آن بر رفتارگرایی

قانون اثر یک اصل روانشناسی است که توسط ادوارد ثوراندایک در سال 1898 در مورد شرطی شدن رفتار (که بعداً به این صورت تدوین شده است) مطرح شده است که می گوید "پاسخهایی که در شرایط خاص تأثیر رضایت بخش ایجاد می کنند ، در آن موقعیت بیشتر به نظر می رسد و واکنش هایی که اثر ناراحت کننده ای ایجاد می کنند ، در آن موقعیت کمتر اتفاق می افتد. "

رابطه قانون اثر و نظریه تکامل

این تصور بسیار شبیه به نظریه تکامل است، اگر یک ویژگی شخصیتی مزیتی برای تولید مثل ایجاد کند ، آن ویژگی پابرجا خواهد ماند.  اصطلاحات "رضایت بخش" و "ناراضی" که در تعریف قانون اثر ظاهر می شوند ، سرانجام با مشخص شدن شرط عامل ، با عبارت "تقویت" و "تنبیه" جایگزین می شوند. 

 

شرایط "رضایت بخش" و "ناراضی" از نظر رفتاری تعیین می شود ، و نمی توان آنها را به طور دقیق پیش بینی کرد ، زیرا هر حیوان تصور متفاوتی از این دو واژه نسبت به حیوان دیگر دارد. اصطلاحات جدید "تقویت کننده" و "تنبیه" در روانشناسی متفاوت از محاوره ای به کار می روند. چیزی که رفتار را تقویت می کند ، آن را بیشتر می کند به احتمال زیاد آن رفتار دوباره اتفاق می افتد و چیزی که یک رفتار را تنبیه می کند ، احتمال وقوع مجدد آن را کمتر می کند. 

 

تأثیر قانون اثر بر رفتارگرایی, قانون اثر, رابطه قانون اثر و نظریه تکامل

طبق قانون اثر،تشویق فرکانس رفتار را افزایش می دهد

 

رابطه قانون اثر با ایده های هوش حیوانات

قانون اثر تورندایک ایده های کتاب هوش حیوانات جورج رومانس را رد می کند و بیان می کند که شواهد حدیثی ضعیف هستند و معمولاً مفید نیستند. در این کتاب آمده است که حیوانات ، مانند انسان ، هنگام برخورد با یک محیط یا موقعیت جدید به همه چیز فکر می کنند.

 

در عوض ، تورندایک این فرضیه را مطرح کرد که حیوانات برای درک محیط فیزیکی خود ، باید از طریق آزمایش و خطا با آن تعامل فیزیکی داشته باشند ، تا زمانی که نتیجه موفقی حاصل شود. این در آزمایش گربه او نشان داده شده است ، که در آن یک گربه در جعبه شاتل قرار می گیرد و در نهایت ، با تعامل با محیط جعبه ، نحوه فرار را یاد می گیرد.

 

تصور کنید یک روز به طور اتفاقی زود سر کار می آیید. رئیس شما توجه و تلاش شما را می ستاید. ستایش باعث می شود احساس خوبی داشته باشید ، بنابراین رفتار را تقویت می کند.

شما هر روز کمی زود سر کار حاضر می شوید تا از ستایش های رئیس خود مطلع شوید. از آنجا که پیامد دلپذیری به دنبال این رفتار بود ، احتمال تکرار این عمل در آینده بیشتر شد.

 

رابطه قانون اثر و نظریه تکامل, کتاب قانون اثر کیست, قانون اثر طبیعی ملی فسیلی

قانون اثر نقش مهمی در مدیریت و جامعه شناسی دارد

 

نمونه های بیشتر از قانون اثر

اگر درس بخوانید و سپس در یک آزمون نمره خوبی بگیرید ، احتمال بیشتری وجود دارد که برای امتحان بعدی مطالعه کنید.

اگر سخت کار کنید و سپس ترفیع و افزایش حقوق دریافت کنید ، به احتمال زیاد به تلاش بیشتر در محل کار خود ادامه می دهید.

اگر از چراغ قرمز استفاده کنید و سپس بلیط راهنمایی و رانندگی بگیرید ، در آینده کمتر از چراغ های راهنمایی سرپیچی خواهید کرد.

 

کشف قانون اثر

در حالی که ما اغلب این ایده را در نظر می گیریم که عواقب منجر به تغییر رفتار با روند شرطی شدن عملگر و B.F. Skinner می شود ، این مفهوم ریشه در کارهای اولیه روانشناس ادوارد تورندایک دارد. تورندایک در آزمایش های خود از آنچه به عنوان جعبه های پازل معروف است برای مطالعه نحوه یادگیری حیوانات استفاده کرد.

 

جعبه ها محصور بودند اما دارای اهرم کوچکی بودند که در صورت فشردن به حیوان امکان فرار می داد. ثورندایک یک گربه را داخل جعبه پازل قرار می داد و سپس یک تکه گوشت را خارج از جعبه قرار می داد.

سپس تلاش های حیوان را برای فرار و تهیه غذا مشاهده می کرد. او ثبت کرد که هر حیوان چقدر طول می کشد تا بفهمد چگونه می تواند خود را از جعبه آزاد کند.

 

رابطه قانون اثر با ایده های هوش, نمونه های بیشتر از قانون اثر, کشف قانون اثر

ثورندایک اولین مطرح کننده قانون اثر می باشد

 

در نهایت ، گربه ها اهرم را فشار می دهند و درب باز می شود تا حیوان بتواند پاداش را دریافت کند. گرچه فشار دادن اولین اهرم به طور تصادفی اتفاق می افتد ، گربه ها احتمالاً آن را تکرار می کنند زیرا بلافاصله پس از انجام این کار جایزه دریافت کرده اند.

 

ثورندایک خاطرنشان کرد که با هر بار آزمایش ، گربه ها در باز کردن درب سریعتر می شوند. از آنجا که فشار دادن اهرم منجر به نتیجه مطلوبی شده بود ، احتمال اینکه گربه ها در آینده دوباره این رفتار را انجام دهند ، وجود دارد.

تورندایک این را "قانون اثر" نامید ، که نشان می داد وقتی رضایت از پیوندی ناشی می شود ، احتمال تکرار آن بیشتر است. اگر یک نتیجه نامطلوب به دنبال یک عمل باشد ، احتمال تکرار آن کمتر می شود.

 

جنبه های قانون اثر

دو جنبه کلیدی قانون اثر وجود دارد: 

رفتارهایی که بلافاصله به دنبال آن پیامدهای مطلوبی به دنبال داشته باشند ، به احتمال زیاد دوباره رخ می دهند. در مثال قبلی ما ، تحسین شدن توسط یک ناظر به دلیل حضور زودهنگام در محل کار ، احتمال تکرار مجدد این رفتار را بیشتر می کرد.

 

رفتارهایی که به دنبال عواقب نامطلوب به دنبال دارند ، کمتر احتمال دارد دوباره تکرار شوند. اگر دیر سر کار حاضر شوید و جلسه مهمی را از دست بدهید ، احتمالاً بعید است که در آینده دوباره دیر حاضر شوید. از آنجا که شما جلسه از دست رفته را یک نتیجه منفی می دانید ، احتمال تکرار این رفتار کمتر است.

 

کشف قانون اثر, جنبه های قانون اثر, تأثیر قانون اثر بر رفتارگرایی

قانون اثر تاثیر به سزایی در پیشرفت قوانین رفتار اجتماعی دارد

 

تأثیر قانون اثر بر رفتارگرایی

کشف تورندایک تأثیر بسزایی در توسعه رفتارگرایی داشت. B.F. Skinner نظریه شرطی سازی عملگر را بر اساس قانون اثر بنا کرد. اسکینر حتی نسخه شخصی خود را از جعبه پازل ایجاد کرد که از آن به عنوان اتاق تهویه مطبوع یاد می کرد (همچنین به عنوان جعبه اسکینر نیز شناخته می شود) .

 

در شرطی شدن فعال ، رفتارهایی که تشویق می شوند تقویت می شوند ، در حالی که رفتارهایی که مجازات می شوند تضعیف می شوند. قانون تأثیر به وضوح تأثیر بسزایی در توسعه رفتارگرایی داشت که در بیشتر قرن بیستم به مکتب فکری غالب روانشناسی تبدیل شد.

 

امروزه از بسیاری از اصول رفتاری استفاده می شود. در محیط های درمانی ، روانشناسان و سایر متخصصان سلامت روان اغلب از تقویت برای تشویق رفتارهای مثبت و دلسردی از رفتارهای نامطلوب استفاده می کنند. در چنین مواردی ، ممکن است از نتایج مطلوب برای افزایش احتمال رفتارهای مثبت آینده استفاده شود.

تحقیقات تورندایک در مورد قوانین یادگیری نقش مهمی در توسعه روانشناسی رفتاری ایفا کرد و تا به امروز نیز تأثیر خود را ادامه می دهد.

 

 قانون اثر, رابطه قانون اثر و نظریه تکامل, کتاب قانون اثر کیست

قانون اثر پیشرفت خود را مدیون ثورندایک می باشد

 

گردآوری: بخش علمی و آموزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------