دلایل فراموشی در بارداری چیست و چگونه می توان آن را مدیریت کرد؟فراموشی در بارداری,دلایل فراموشی در بارداری,دلایل فراموشی در بارداری چیست

فراموشی در بارداری

 

آیا فراموشی در دوران بارداری طبیعی است؟

بعضی خانمها در دوران بارداری برای اولین بار متوجه کم شدن حافظه‌شان می‌شوند و برای‌شان این سوال پیش می‌آید که چرا این‌قدر فراموشکار شده‌اند؟ آیا فراموشکار شدن در دوران بارداری حقیقی است یا تنها قدری حواس پرت‌ شده اید؟ ولی نگران نباشید، با مطالعه این مقاله می توانید به علل اصلی فراموشکاری در دوران بارداری و راه های مقابله با آن آشنا شوید.

فراموشی در دوران بارداری موضوعی است که بعضی اوقات سبب ناراحتی خانمهای باردار می‌شود؛ ولی این موضوع امری طبیعی است و خانمهای باردار نباید در این مورد نگران شوند. دلیل فراموشی خانمهای باردار تغییر در فعالیت هورمون‌ها و صرف انرژی زیاد در این دوران است.

 

مادران باردار خواب آلودگی زیادی را در سه ماه اول و سوم بارداری تجربه می‌کنند. عملکرد مغز در دوران بارداری عوض می شود و قسمت مهارت‌های عاطفی مغز فعال‌تر می‌شود. همینطور در سه ماه سوم بارداری حجم مغز کمتر شده و این باعث پیدایش مکرر فراموشی در خانمهای باردار می‌شود. ولی این مسئله جای نگرانی ندارد چون که پس از زایمان عملکرد مغز به وضعیت طبیعی بر می‌گردد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که خانمهایی که جنین آن‌ها دختر است عارضه فراموشی را بیش‌تر از خانمهایی که پسر حامله هستند تجربه می‌کنند.

 

فراموشی در بارداری,دلایل فراموشی در بارداری,دلایل فراموشی در بارداری چیست

دلایل فراموشی در بارداری

 

بعضی از علل علمی فراموشی در بارداری

تغییرات هورمونی

افزایش تولید هورمون‌ها در موقع بارداری می‌تواند عامل اصلی هر تغییر داخلی در بدن باشد؛ از استرس گرفته تا نفخ و حالت تهوع صبحگاهی. مواد شیمیایی مانند استروژن، پروژسترون، اکسی توسین و... در بدن پخش می‌شوند و روی کارایی همدیگر تاثیر می‌گذارند. با بالا رفتن سطح هورمون‌ها در بارداری، علامت های فراموشی هم شدیدتر می‌شوند و مادر هر چه از دوران حاملگی اش می‌گذرد، فراموشکارتر می‌شود. این تغییرات امکان دارد برای مدت کوتاهی حتی پس از زایمان ادامه داشته باشد.

 

فراموشی در بارداری,دلایل فراموشی در بارداری,دلایل فراموشی در بارداری چیست

علل فراموشی در بارداری

 

کمبود خواب

مادران از ماه‌های پیش و پس از تولد نوزاد با بی‌خوابی مواجه می‌شوند. در سه ماه اول بارداری مادران به علت رفتن مکرر به دست‌شویی از خواب خوب شبانه باز می مانند. همینطور در سه ماه اول سوزش معده، درد و گرفتگی پاها، اضطراب و گرسنگی را تجربه می‌کنند. این مشکلات تا سه ماه سوم بارداری که رحم به مثانه فشار می‌آورد و خواب عمیق را غیرممکن می‌کند ادامه دارد. به‌گفته محققان همه این عاملهای بی‌خوابی با فراموشی دوران بارداری رابطه مستقیمی دارند. بدون یک خواب خوب در طول شب، مغز برای تمرکزکردن در طول روز با چالش مواجه خواهد شد.

 

آماده سازی بدن برای زایمان

علت دیگر برای فراموشی بارداری به تغییراتی مربوط است که در مغز به منظور آماده کردن زن باردار برای تولد بچه انجام می‌گیرد. محققان فعالیت‌های مغزی شدید مربوط به مهارت‌های احساسی را در مادران کشف کرده‌اند و اعتقاد دارند این فعالیت‌ها می‌تواند راهی طبیعی برای اطمینان از این باشد که مغز و اعصاب مادر برای برقراری ارتباط با فرزندش پس از تولد آماده می‌شود. بنابراین فراموشی بارداری می‌تواند از عارضه های جانبی این فعالیت‌ها باشد.

 

فراموشی در بارداری,دلایل فراموشی در بارداری,دلایل فراموشی در بارداری چیست

کاهش فراموشی در دوران بارداری

 

را‌‌ه حل های مدیریت و کاهش فراموشی در دوران بارداری

چنانچه شما هم گاهی دچار پدیدۀ فراموشی می‌شوید، لازم است تلاش کنید کم کم این اتفاق را تحت کنترل در آورید تا در انجام کارهایتان به دردسر نیفتید. بعضی از نکاتی که برای مدیریت این موقعیت وجود دارد شامل موارد زیر است:

 

- قبل از هر چیزی باید قبول کنید که دچار فراموشی شده‌اید.

- چنانچه خیلی نگرانید قدری بیشتر توجه کنید.

- بعضی چیزهای واجب را در یک دفترچۀ یادداشت بنویسید.

- قرارهای ملاقات و تاریخ‌های مهم را روی یخچال بچسبانید.

- چنانچه چیزی یا یک کلمه را فراموش کردید، عصبی نشوید.

- آرامش خود را حفظ کنید.

- از انجام چند وظیفه خودداری کنید. 

- بهتر است با دیگران تماس تلفنی داشته باشید.

- شوخ طبع باشید و همسر خود را به این کار تشویق کنید.

- مکمل های گیاهی استفاده کنید.

 

فراموشی در بارداری,دلایل فراموشی در بارداری,دلایل فراموشی در بارداری چیست

حواس‌پرتی و فراموشی در دوران بارداری

 

- مراقبه کنید مراقبه آسان و رایگان است! 

- اجازه ندهید این اتفاق شما را ناراحت کند.

- از برگشت به کار نترسید.

- در طول روز مقدار زیادی آب بخورید.

- تلاش کنید در هفته دو بار ماهی سالمون یا قزل‌آلا بخورید.

-کولین بخورید. کولین، سازنده ماده شیمیایی شکل دهنده حافظه به نام استیل کولین است. 

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------