زایمان در هفته چهلم بارداریهفته چهلم بارداری, وضعیت مادر و جنین در هفته چهلم بارداری

هفته چهلم بارداری

 

احساسات شما در این هفته ترکیبی از انتظار و هیجان، اضطراب و بی‌تابی خواهد بود. اگر نگران رسیدن تاریخ تولد فرزندتان هستید، بهتر است بدانید که تنها ۵ درصد نوزادان دقیقاً در تاریخ مقرر به دنیا می‌آیند و بقیه حدوداً دو هفته زودتر یا دیرتر متولد می‌شوند. در این مطلب با ادامۀ اتفاقات بارداری، عوارض شایع و شناخت علائم زایمان و علائم نیازمند مراجعه به پزشک طی هفتۀ ۴۰ بارداری آشنا شوید.

علائم مهم هفته چهلم بارداری

اضطراب یکی از علائم مهم این مادران باردار در هفته چهلم بارداری است. تا زمانی که نوزاد به دنیا نیامده است این اضطراب با شماست اما باید راهی برای کاهش استرس و اضطرابتان پیدا کنید.

 

انقباضات برکستون هیکس در این هفته قابل توجه است به طوری که اگر متوجه شدید تعداد آن بیشتر شده بهتر است شروع به زمانبندی و تعداد کنید تا ببینید اگر همتراز بودند بدانید در مرحله اولیه زایمان قرار گرفته اید.

 

این روزها پوست جنین کاملا نرم و صاف شده است. بدن جنین چربی را کاملا جذب کرده و به خورد پوستش رفته و حالا حسابی تپل به نظر می‌رسد. در زمان تولد ممکن است بدنش آبی باشد یا به قسمت‌های از بدنش ماده سفید رنگی چسبیده باشد.

 

البته اگر دیدید بدنش به خون آغشته شده نگران نباشید این به دلیل جدا شدن از جفت است. بدن او بعد از خروج از رحم لغزنده و موهای سرش به هم چسبیده است. استخوان‌های سر او هنوز سفت نشده و استخوان‌های جمجمه قدری از هم جدا هستند در زمان خروج نوزاد جمجمه به هم فشرده می‌شود و جنین راحت تر از کانال زایمانی عبور می‌کند. این نرمی‌ها تا بعد از یک سال هم ادامه دارد.

 

تمام شد. دیگر  باید به قول قدیمی ها بارتان را زمین بگذارید.یادتان باشد هنگام زایمان اگر به صورت طبیعی باشد باید علاوه بر زور زدن برای بیرون آمدن بچه، این کار را برای جفت هم انجام دهید، اما نگران نباشید همه چیز خوب پیش می رود، کافی است برای خروج جفت کمی به خودتان فشار بیاورید جفت بیرون می‌آید.

 

فقط این نکته را در نظر بگیرید که چه زایمان طبیعی داشته باشید چه سزارین ممکن است آنقدر احساساتی شوید که نتوانید خودتان را کنترل کنید و مثل دختر بچه‌ها گریه کنید. پس اگر واقعا در این لحظات دلتان می‌خواهد گریه کنید خودداری نکنید و یک دل سیر اشک بریزید. در این شرایط هرگز فکر نکنید که باید مثل یک زن بالغ عمل کنید.

 

شما 9 ماه فشار سنگینی تحمل کرده‌اید و زایمان به شما فشار بیشتری وارد کرده، پس گریه کنید. اگر این احساسات باقی بماند ممکن است خودش را به صورت افسردگی بعد از زایمان نشان دهد.  

 

هفته چهلم بارداری, وضعیت مادر و جنین در هفته چهلم بارداری

هفته چهلم بارداری و مراقبت های لازم

 

سونوگرافی هفته چهلم بارداری 

سونوگرافی در هفته چهلم بارداری برای تعیین میزان وزن نوزاد انجام میشود. این تصویر مقطعی از شکم کودک را مشخص میکند و میتوان مشخص کرد وزن دقیق نوزاد با توجه به جنسیتش چقدر است.

 

لیست کارهای مهم در هفته 40 بارداری

- اگر میتوانید پیاده روی خود را تا قبل از موعد زایمان ادامه دهید زیرا موجب تقویت عضلاتتان خواهد شد و باعث تنظیم قند خون، تقویت قلب و ریه‌ها، تقویت روحیه و حس خوب ورزیدگی و نیرومندی در جسم و روح شما خواهد شد. مسیرهایی را برای پیاده روی انتخاب کنید که مکان هایی برای توقف و استراحت و دستشویی رفتن داشته باشد.

 

- خودتان را برای پاره شدن کیسه آب آماده کنید تا در صورت چنین اتفاقی شوکه نشوید.

- زمان انقباضات را حتما بشمارید.

 

ورزش بعد از زایمان

حتما بعد از زایمان از اینکه میتوانید کتانی به پا کنید و برای پیاده روی به بیرون بروید خوشحالید. با این حال تا زمانی که پزشکتان ورزش مجدد شما را تایید کند باید منتظر باشید. اما از همین حالا میتوانید برای آن برنامه ریزی کنید.

 

اول با راه رفتن شروع کنید. 5 دقیقه پیاده روی کنید و سپس به خانه برگردید و ببینید چه احساسی دارید. اگر خونریزی، درد یا کشیدگی نداشتید فردا 6 و پس فردا 7 دقیقه پیاده روی کنید. در طول این چند روز نوزاد خود را هنگام پیاده روی حمل کنید. از همسرتان بخواهید تا زمانی که به خانه برمیگردید از او مراقبت کنید. اجازه بدهید بدنتان به شما بگوید چه مقدار فعالیت در طول هفته های اول برایتان لازم است. پس از این که یک یا دو هفته به خوبی و بدون هیچ مشکلی پیاده روی کردید به تدریج میتوانید حرکات کششی و ورزشی را نیز به آن اضافه کنید.

 

اگر نوزاد با شیر خودتان تغذیه میکنید تا دو هفته پس از زایمان به فکر رژیم گرفتن نباشید در طول همین چند روز مقداری از اضافه وزن شما خود به خود کم میشود و باقی مانده آن هم بعدها با افزایش فعالیت شما از بین میرود. بنابراین به اندازه کافی غذاهای مغذی و سالم میل کنید.

 

عوارض شایع بارداری هفتۀ چهلم

با توجه به این موضوع که عوارض تمام زنان در هفته‌های بارداری شبیه به یکدیگر نیست، اما عوارض شایع و معمول بارداری طی هفتۀ ۴۰ در مورد اغلب مادران باردار شامل موارد زیر است:

 

- کمردرد

- نفخ

- خستگی

- تکرر ادرار

- تورم پا

- گرفتگی عضلات پا

- ترشح پستان

- اختلالات خواب

- تغییرات خلق‌وخو

- انقباضات رحم

 

هفته چهلم بارداری, وضعیت مادر و جنین در هفته چهلم بارداری

هفته چهلم بارداری در نهمین ماه حاملگی

 

علائم متداولی که برای زایمان در هفته چهلم بارداری باید به دنبال آن بگردید:

 

پاره شدن کیسه آب:

در طول این هفته، پس از پاره شدن کیسۀ آب باید با پزشک خود تماس بگیرید. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که ممکن است انقباضات رحم در این زمان شروع نشود و درد زایمان حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد آغاز شود، اما به هر حال شما به زمان زایمان نزدیک خواهید بود.

 

پاره شدن کیسه آب بدین معنی است که کیسه آمنیوتیک که نوزاد شما را برای 9 ماه نگه داشته، از هم گسیخته است. مایع آمنیوتیک بی رنگ و بی بو است، پس اگر کیسه آبتان پاره شد و متوجه رنگ سبز و قهوه ای شدید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید، چون این می تواند به این معنی باشد که نوزادتان در رحم در حال حرکت است.

 

بی خوابی:

همانطور که روز بزرگ نزدیک تر می شود، خواب هم سخت تر می شود. از کافئین دوری کنید و یک بالش بارداری بگیرید تا کمی راحت تر بخوابید. 

 

گرفتگی پا:

حمل تمام این وزن اضافی ممکن است شما را تحت تاثیر قرار دهد. ساق پا و کل پاها ممکن است به شکل ناخوشایندی دردناک باشند.

 

ترشحات نشانۀ زایمان:

این مخاط درست قبل از شروع درد‌های زایمان یا ابتدای آن شروع به خارج شدن می‌کند و شما آن را به صورت ترشحات صورتی، چسبنده و ژله‌مانندی مشاهده خواهید کرد. رنگ صورتی این ترشح به دلیل خون‌آلود بودن آن است و طبیعی است که مایع مخاطی با خون آغشته شود. اگر خونریزی بیشتر باشد، می‌تواند نشان‌دهندۀ این باشد که مشکلی وجود دارد و باید بلافاصله با پزشک یا بیمارستان تماس گرفته شود.

 

درد لگنی و کمردرد:

احساس درد در ناحیۀ پایین کمر، لگن و محدودۀ مقعد می‌تواند نشان‌دهندۀ نزدیک شدن به زمان زایمان باشد.

 

هفته چهلم بارداری, وضعیت مادر و جنین در هفته چهلم بارداری

علائم مهم هفته چهلم بارداری

 

علائم نیازمند مراجعه به پزشک در هفتۀ چهلم

در این هفته علاوه بر این که باید به علائم شروع زایمان توجه کنید تا در صورت مشاهدۀ آنها به پزشک مراجعه کنید، برخی علائم دیگر نیز وجود دارد که نیاز به توجه و بررسی بیشتر توسط پزشک دارد. سایر علائمی که لازم است در این هفته به آنها دقت کنید شامل موارد زیر است:

 

- سردرد شدید

- تهوع و استفراغ

- تغییر در بینایی

- حساسیت به لمس

- مشکلات دیداری مثل تاری دید یا جرقه زدن چشم

- درد در ناحیۀ زیر دنده‌ها و بالای شکم

- تورم ناگهانی صورت، دست و پاها

 

هر کدام از این علائم به تنهایی یا همراه با هم ممکن است نشان‌دهندۀ عارضۀ پره‌اکلامپسی باشد. این عارضه نیازمند توجه ویژۀ پزشکی است و در صورت تشخیص به موقع با مراقبت پزشکی مناسب، خطری سلامت شما و جنین را تهدید نخواهد کرد.

 

تسریع طبیعی زایمان در هفته چهلم بارداری

 

از پله بالا رفتن:

شما نمی خواهید خود را کاملاً خسته کنید، اما بالا رفتن از پله ها ممکن است بیشتر از پیاده روی طولانی و خسته کننده کمک کند - احتمالاً به این دلیل که گام های بزرگ تری برمی دارید و پاهایتان را بالاتر می برید و فشار بیشتری بر روی دهانه رحم خود می آورید. 

 

آناناس بخورید:

گزارش هایی در مورد غذاهای تحریک کننده وجود دارد. غذاهایی که حاوی ریحان و پونه کوهی و زنجبیل هستند نیز به کار برده می شوند و آناناس نیز مفید است چون حاوی آنزیم بروماین است که می تواند به گردن رحم کمک کند. 

 

طب فشاری:

این روش مشابه طب سوزنی است و از انگشتان در نقاط فشاری به جای سوزن استفاده می کند. سعی کنید فشار روی سقف دهان خود را اعمال کنید، و هم یک نقطه فشاری در حدود چهار انگشت در بالای مچ پا وجود دارد.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  منتخب های زناشویی(دانستنیهای ازدواج، نامزدی، عقد، بارداری و زایمان، سالمندی، دانستنیهای جنسی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022