بورس، سرمایه ،صنعت ،اقتصاد,صرافیX

تغذيه در حاملگی‌های چندقلو! 

تغذيه در حاملگی‌,تغذيه در حاملگی‌های چندقلو

 

طی سال‌های اخیر میزان حاملگی‌های چندقلو افزایش یافته و همچنان در حال افزایش است. بخشی از این امر مي‌تواند به دليل استفاده روزافزون از داروهاي باروري و گرايش به بارداري در سنين بالاتر باشد.
تغذيه در حاملگی‌های چندقلو!
ميزان افزايش وزن
نیاز‌های تغذیه‌ای مادران باردار چندقلو با مادری که تک‌قلو باردار است و حتی با مادران باردار دوقلو متفاوت مي‌باشد. میزان افزایش وزن در طول دوران بارداری در حاملگی‌های چند‌قلو تقریبا 25 تا 30 کیلوگرم بسته به تعداد جنین‌های داخل رحم است، در حالیکه این میزان در مادران تک‌قلو 5/12 تا 5/17 کیلوگرم مي‌باشد. در بارداری‌های دوقلو نیز افزایش وزن 20 تا 5/22 کیلو گرم مي‌باشد.
نكات
  مادران توجه داشته باشند که روزانه به میزان کافی آب بنوشند، زيرا كم آب شدن بدن مي‌تواند خطر بروز زايمان زودرس را افزايش دهد.  هرچند ورزش‌های مناسب در دوران بارداری توصیه مي‌شوند، ولی در مادرانی که چندقلو باردار هستند لازم نیست برنامه ورزشی خاصی داشته باشند و پیاده‌روی کوتاه و منظم کفایت مي‌کند.
كالري و مواد مغذي مورد نياز
بطور کلی به ازای هر جنین داخل شکم، مادر باید 300 کیلوکالری در روز به انرژی دریافتی خود اضافه کند، بعنوان مثال اگر مادر دوقلو باردار است، باید 600 کیلوکالری به برنامه غذایی معمول روزانه خود اضافه کند، لذا ممکن است میزان کالری مصرفی مادر به 2800 کیلوکالری در روز برسد. در نتیجه در صورتي كه سه قلو حامله هستيد، بايد روزانه 900 كيلوكالري اضافه مصرف كنيد، كه بدین ترتیب ميزان كالري مصرفي روزانه شما به 3100 كيلوكالري در روز خواهد رسيد. با افزایش ماه‌های حاملگی دریافت کالری نیز افزایش مي‌یابد، ولی مادر باید مراقب افزایش وزن خود باشد، زیرا افزایش وزن بیش از حد عواقب سوء نیز بدنبال دارد. توصیه مي‌شود 5 وعده غذایی در روز مصرف کنید، 3 وعده اصلی بعلاوه 2 میان‌وعده تا از مصرف کالری کافی اطمینان حاصل شود. میزان پروتئین نیز باید افزایش یابد. بطور کلی به ازای هر جنین اضافه مادر باید روزانه 25 گرم پروتئین اضافه مصرف کند. یک رژیم غذایی متنوع و شامل انواع گروه‌های غذایی مي‌تواند کالری و پروتئین کافی برای مادر و رشد جنین را فراهم آورد. مصرف روزانه شیر و لبنیات (حداقل 3 تا 4 واحد در روز)، انواع گوشت، تخم‌مرغ، حبوبات، نان و غلات کامل، و مقادیر کافی میوه و سبزیجات و نیز مصرف ماهی (2 تا 3 بار در هفته) رشد جنین‌ها را تقویت مي‌کند.
مكمل‌هادر دوران بارداری
مصرف برخی ویتامین‌ها و مکمل‌ها نظیر فولیک اسید و آهن ضرورت پیدا مي‌کند. این مسأله در مادرانی که چندقلو باردار هستند، اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا نیاز آنها به مواد مغذی متفاوت بوده و لازم است دریافت برخی مواد مغذی نظیر آهن جهت تامین نیاز جنین‌های اضافه‌ای که در شکم دارند، بیشتر از سایر مادران باردار باشد. هرچند که مصرف مکمل مولتی‌ویتامین معمولا در این مادران توصیه مي‌شود، ولیکن این مسأله نباید سبب شود که مادران سرخود و یا به توصیه اطرافیان از مکمل مولتی‌ویتامین استفاده کنند، بلکه باید با تجویز پزشک و در صورت نیاز باشد، زیرا افزایش دریافت برخی مواد مغذی نه تنها اثرات مفیدی بدنبال نخواهد داشت، بلکه سلامت مادر و جنین را مي‌تواند تهدید کند

منبع:ninisite.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------