دانستنیهای قبل از ازدواج

دانستنی های قبل از ازدواج

روان‌شناسی قبل از ازدواج چیست؟

روان‌شناسی قبل از ازدواج اهداف اصلی روانشناسی قبل از ازدواج چیست؟ روان‌شناسی قبل از ازدواج به بررسی…

اصول مربوط به مجالس خواستگاری: خانواده پسر در مجلس خواستگاری چگونه رفتار کنند؟خانواده پسر در مجلس خواستگاری چگونه رفتارکنند,رفتار خانواده پسر در مجلس خواستگاری

رفتار خانواده پسر در مجلس خواستگاری

 

نحوه برخورد خانواده پسر با خانواده دختر در مجلس خواستگاری

جلسات خواستگاری به خصوص اگر آشنایی به روش سنتی باشد اولین دیدارهای خانواده های عروس و داماد با یکدیگر است. این که خانواده پسر در مجلس خواستگاری چطور رفتار کنند و چه حرفهایی بزنند میتواند تاثیر بسزایی در جواب مثبت شنیدن از خانواده دختر داشته باشد. در این مطلب از بیتوته شما را با رفتارهای مناسب خانواده پسر در جلسه خواستگاری آشنا می کنیم.

جلسه خواستگاری یکی از سرنوشت ساز ترین و استرس زاترین جلساتی است که در زندگی تجربه خواهید کرد. دو مدل مجلس خواستگاری وجود دارد ، یکی مواردی که از قبل آشنایی وجود دارد که بیشتر در ازدواج های دوستانه و فامیلی رایج است و مدل دوم خواستگاری بدون آشنایی قبلی.

 

رفتار و حرفهایی که در جلسه خواستگاری می زنید به خصوص اگر قرار باشد آشنایی های اولیه بدست آورید ، میتواند سرنوشت ساز باشد. معمولا برداشت های اولیه خانواده ها از یکدیگر سرنوشت  نهایی ازدواج را مشخص میکند بنابراین باید به ریزه کاری های مهمی در خواستگاری دقت داشته باشید.

 

سعی کنید به خواستگاری های چشم بسته که صرفا وقت تلف کردن است و برای خانواده دختر مزاحمت ایجاد می کند نروید ولی به هر حال در صورتی که آشنایی کافی با دختر ندارید مادر پسر یک جلسه به خانه دختر مراجعه نماید و او را ببیند. پرسیدن سوالاتی مثل قد و وزن از پشت تلفن کار مناسبی نیست. 

در این مقاله میخوهیم درباره این  که خانواده پسر در مجلس خواستگاری چگونه رفتار کنند بیشتر صحبت کنیم. 

 

هماهنگی خواستگاری

تماس تلفنی برای هماهنگی خواستگاری اولن اقدام برای شروع مراسم است که توسط مادر داماد انجام می شود. مادر یا خواهر داماد برای مشخص کردن زمان جلسه خواستگاری با مادر عروس تماس تلنفی می گیرند و درخواستشان را کاملا رسمی و مودبانه بیان می کنند.

 

در صورتی که آشنایی قبلی وجود ندارد باید معرفی کوتاهی و متخصری از پسرشان و خانواده شان داشته باشند و به همان اندازه مختصر سوالاتی برای آشنایی با عروس خانم و خانواده اش بپرسند و تعیین روز خواستگاری را به مادر عروس محول نمایند. 

 

خانواده پسر در مجلس خواستگاری چگونه رفتارکنند,  اصول اخلاقی در مجالس خواستگاری

 اصول اخلاقی در مجالس خواستگاری

 

سفارش گل و شیرینی خواستگاری

بردن دسته گل و شیرینی برای مراسم خواستگاری نشان دهنده حسن نیست و  تصمیم قطعی خانواده داماد برای ازدواج پسرشان است. خانواده هایی که دور می افتند و به خانه های زیادی برای خواستگاری سرک می کشند معمولا بدون گل و شیرینی به خواستگاری می روند و نمیتوان زیاد روی قصد و نیت آنها حساب باز کرد. این خانواده ها معمولا مزاحمت زیادی برای خانواده های دختران ایجاد می کنند و فکر میکنند خواستگاری مانند بازار رفتن است که هر چه بیشتر دور بزنند کیس مناسب تری پیدا خواهند کرد. 

 

انتخاب دسته گل یا سبد بزرگ و مناسب مراسم خواستگاری اهمیت زیادی دارد ، این که بخواهید گل طبیعی سفارش بدهید یا گل مصنوعی کاملا بستگی به سلیقه شخصی خودتان دارد. 

 

درست است که دسته گل های طبیعی زیبایی و جلوه بسیار بهتری دارند ولی دسته گل های مصنوعی ماندگار هستند و در صورت به سرانجام رسیدن خواستگاری خاطره خوبش را همواره برایتان زنده نگه می دارند.

سعی کنید سبد گل خواستگاری را خیلی شلوغ نکنید ، از گل های خیلی بزرگ استفاده نکنید  و ترجیحا ترکیب رنگی شاد استفاده کنید. 

 

خانواده پسر در خواستگاری چه بگویند؟

نوع برخورد خانواده پسر با خانواده دختر نشان دهنده شخصیت ، پرستیژ و فرهنگ خانوادگی آنها ست. سعی کنید صحبت ها را از قبل مرورر کنید و سوالاتی که باید بپرسید را لیست کنید. مادر خواستگار باید با لبخند و برخورد مناسب جو حاکم بر مراسم خواستگاری را تلطیف نماید. 

 

قبل از جلسه خواستگاری درباره سوالاتی که قرار است بپرسید صحبت کنید و هماهنگ شوید. معمولا شروع صحبت در جلسه خواستگاری بر عهده خانواده پسر است. 

در خصوص درآمد دختر یا خانواده دختر ، آنها را سوال پیچ نکنید. 

درباره هر موضوعی که کنجکاو هستید سوالتان را به صورت درخواستی بیان کنید و از جملات امری استفاده نکنید که خواستگاری حالت جلسه بازپرسی پیدا نکند. 

 

پیش کشیدن صحبت خواستگاری باید توسط یکی از بزرگتر ها انجام شود.

در ابتدا خانواده خودتان را معرفی کنید و سپس بدون بزرگنمایی ، پسرتان را معرفی کنید و سپس از خانواده دختر بخواهید که صحبت را ادامه دهند و درباره خودشان توضیحاتی ارائه نمایند. 

 

در میان جلسه سعی کنید درباره جلسه بعدی و نحوه خبر گرفتن از نتیجه جلسه خواستگاری صحبت کنید. معمولا بعد از جلسه خواستگاری اغلب خانواده ها با تماس تلفنی تمایل یا عدم تمایلشان را برای برگزاری جلسه دوم خواستگاری عنوان میکنند.

 

خانواده پسر در مجلس خواستگاری چگونه رفتارکنند, راهنمایی برای خانواده پسر در مجلس خواستگاری

راهنمایی برای خانواده پسر در مجلس خواستگاری

 

آمادگی برای معرفی کامل خودتان

مهم ترین سوال خواستگاری سوالات در مورد شغل و تحصیلات آقا و میزان درآمد اوست  که بهتر است به صورت دقیق به این سوالات پاسخ دهید.

مثلا به جای این که بگویید در کارگاه تولید فایبر گلاس کار میکنم ، به صورت دقیق صحبت کنید و بگویید ، 5 سال است که در کارگاه تولید فایبر گلس به عنوان متخصص کار با مواد شیمیایی مشغول هستند و محصولاتی مثل گلدان ، سقف ویلا و غیره تولید میکنیم. 

معرفی شما باید به گونه ای باشد که احساس اطمینان در خانواده دختر ایجاد کند و جایگاه شما را در نظر آن ها بالا ببرید.

حتی اگر فعلا شغلی ندارید و مشغول تحصیل هستید هم باید در مورد برنامه ریزی هایتان برای آینده و آینده شغلی و تحصیلی تان صحبت کنید. 

 

وظایف خانواده پسر در جلسه دوم خواستگای

جلسه دوم خواستگاری معمولا استرس کمتری نسبت به جلسه اول دارد. در این جلسه خانواده ها سعی در شناخت دقیق تر و عمیق تر از هم دارند. پسر در جلسه دوم خواستگاری باید خودش را برای ارائه توضیحاتی درباره گذشته ، برنامه های آینده ، شغل و سایر موارد صحبت کند. 

 

به سوالاتی که از آنها پرسیده می شود باید با آرامش و صداقت پاسخ دهند. 

در این جلسه معمولا صحبت های ازدواج جدی تر شده و درباره مراسم بله برون برنامه ریزی می شود. 

برای جلسه دوم خواستگاری معمولا بردن شیرینی و سبد گل رایج است .

 

خانواده پسر در مجلس خواستگاری چگونه رفتارکنند, وظایف خانواده پسر در جلسه خواستگای

وظایف خانواده پسر در جلسه خواستگای

 

نکات لازم برای خانواده پسر در خواستگاری

- حتما لباسهایتان مناسب ، رسمی و در شان جلسه خواستگاری باشد. 

- هنگام ورود به خانه کفش هایتان را گوشه دیوار قرار دهید.

- بچه های کوچک را در جلسه خواستگاری به همراه نبرید.

- در جلسه خواستگاری با جمعیت زیاد حاضر نشوید. 

- با موبایل کار نکنید و سرتان در گوشی نباشد. 

- بهتر است زمان جلسه خواستگاری را برای عصر و شب تنظیم کنید. 

- بعد از بزرگتر ها وارد خانه شوید و بعد از آنها بنشینید.

- وسط حرف دیگران نپرید. 

- سرتان را پایین نیندازید و صاف و استوار حرکت کنید و بنشینید. 

- دست به سینه نباشید و دستتان را در جیب نگذارید. 

- در جلسه اول برای این که خودتان را جذاب نشان دهید ، شوخی نکنید. این کار معمولا باعث می شد تصور کنند شما فردی گستاخ هستید. 

- هنگام صحبت کردن هر از گاهی لبخند بزنید. 

- با این که پرحرفی در خواستگاری اصلا پسندیده نیست ولی کم حرفی در جلسه خواستگاری میتواند باعث شود عزت نفس پایینی دارید بنابراین حرفی برای گفتن داشته باشید ، مثلا درباره شرایط مالی ، کاری یا هر چیزی که متناسب جلسه باشد.

- در جلسه خواستگاری ابراز علاقه نکنید چرا که اغلب نتیجه نامطلوبی دارد.

- خطر قرمزهایتان را مشخص کنید مثلا میخواهید همسرتان شاغل باشد یا نباشد ، حجاب او تا چه حد برایتان مهم است ، با ادامه تحصیلش مشکلی دارید یا خیر ، از نظر مذهبی و فرهنگی هماهنگی لازم را دارید یا خیر. 

- عجله ای برای پاسخ گرفتن در جلسه اول نداشته باشید ، شما میتوانید برای جلسات بعدی در خانه یا کافه با هم گفتگو داشته باشید. 

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------