چراغ قرمزهای قبل از ازدواجقبل از ازدواج,زندگی زناشویی ,پیش از ازدواج

شاید موضوع اختلالات جنسي یکی از مهم‌ترین موضوعاتی باشد که چه به صورت آشکار و چه پنهان در زندگی زناشویی تاثیر می‌گذارد. بنابراین شایسته است که پیش از ازدواج از سلامت جسمي و جنسي خودتان و شريك آينده زندگي‌تان مطمئن شويد. و بهترین راه مراجعه به پزشك متخصص است.

غریب دوست،کارشناس و مشاوره خانواده و روانشناس در مجله ای  نوشت: یادمان باشد تشخیص هر بیماری نیاز به بررسی دقیق متخصص دارد و به راحتی نمی‌توان به کسی برچسب بیمار روانی زد. هر کدام از نشانه‌هاي گفته شده به تنهایی و بدون بررسی دقیق قابل استناد نیست. بنابراین توصیه می‌کنم با مشاهده مجموعه‌ای از علايم، در صورتی که در روند زندگی اجتماعی، شغلی و فردی زندگی شما و نامزدتان اختلال ایجاد می‌کنند، برای بررسی و تشخیص درست و دقیق‌تر به روانشناس مراجعه کنید.

شاید موضوع اختلالات جنسي یکی از مهم‌ترین موضوعاتی باشد که چه به صورت آشکار و چه پنهان در زندگی زناشویی تاثیر می‌گذارد. بنابراین شایسته است که پیش از ازدواج از سلامت جسمي و جنسي خودتان و شريك آينده زندگي‌تان مطمئن شويد. و بهترین راه مراجعه به پزشك متخصص است. دانش سکسولوژی به افراد کمک می‌کند تا نسبت به اندام‌هاي جنسی خود آگاهی و شناخت لازم و کافی پیدا کنند و در امر ازدواج و برقراری رابطه جنسی نیز اطلاعات لازم و باید ها و نباید ها را یاد بگیرند. در اینجا، تنها به برخی از اختلالاتي که بهتر است پیش از ازدواج به آن‌ها توجه کنید، اشاره می‌کنیم.

1- اعتیاد و اشتغال ذهنی مدام به روابط جنسي؛ از جمله اين موارد عبارتند از:
خودارضایی مداوم
توجه و علاقه شدید به فیلم‌های پورنوگرافی(مستهجن)
تمایل به انجام اعمال جنسی به صورت آزارگرانه و همراه با خشونت
تمایل به نگه داشتن و جمع آوری لباس‌های زیر

2- رفتارهاي نادرست جنسي با ديگران كه مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:
چشم چرانی مدام و خیره شدن به اندام دیگران
اظهارنظرهای جنسی درباره بدن دیگران
لمس کردن و تماس‌های بدنی بی‌جا و نامناسب و ناشایست

3- ناتوانی جنسی(جسمانی یا روانی)

4- سرد مزاجی، بی‌تفاوتی و عدم تمایل به عمل جنسی

5- داشتن دیدگاه بسیار منفی نسبت به عمل جنسی(از نظر نامزدتان مقاربت و عمل جنسی عملی گناه آلود و کثیف است و عقيده دارد فقط به خاطر بچه دار شدن باید این عمل را انجام داد).

6- ترس و وحشت شدید از عمل جنسی و مترادف دانستن این عمل با تجاوز و خشونت.
اگرچه شناخت مسايل و مشکلات جنسی در دیدارهای اول خصوصاً با توجه به فرهنگ و محدودیت هاي مذهبی که در کشور ما وجود دارد به سادگی قابل شناسایی نیست اما ضروری است تا حد امکان در رابطه با سوابق، عادات و سلایق جنسی نامزدتان اطلاعات کسب کنید. زيرا همین مسائل بعد از ازدواج منجر به مشکلات و بحث هاي جدي و حتی طلاق و جدايي می‌شود.

اختلال در شخصيت اجتماعي
يكي ديگر از اختلالاتي كه مي‌تواند زندگي مشترك را به شدت تحت تأثير تخريبي خود قرار دهد، عدم رسيدن به بلوغ عاطفي و بلوغ اجتماعي يكي از دو طرف و يا هر دو نفري است كه با هم ازدواج مي‌كنند و از آن جا كه اين اختلال فاقد علايم بيروني و جسمي آشكاري است كه بتوان در ديدارهاي عادي و پيش از ازدواج متوجه آن شد ممكن است از ديد طرف مقابل پنهان بماند و زماني آشكار ‌شود كه ازدواج انجام شده است. مبتلايان به عدم بلوغ شخصيت اجتماعي و عاطفي از نظر ظاهري كاملاً طبيعي هستند و هيچ تفاوتي با ساير افراد ندارند، چنين افرادي از نظر ظاهر و اندام همه ويژگي‌هاي يك فرد بالغ را دارند اما در واقع كودكي هستند كه توانايي پذيرش تعهد و مسووليت يك زندگي مشترك را ندارد و بيشتر از آن كه بتوانند وظايف و مسووليت‌هاي خود را به عنوان يك همسر بپذيرند و به آن عمل كنند، نيازمند تكيه كردن به كسي هستند كه مسووليت زندگي آن‌ها را به دوش گيرد. بنابراين لازم است جهت شناخت دقيق‌تر فرد مورد نظر براي ازدواج به گفتار، رفتار و كردار او دقيق‌تر نگاه كنيم و نشانه‌هايي را كه احتمال دارد نشانه عدم بلوغ اجتماعي و شخصيتي باشند مورد توجه قرار دهيم. و البته اين را هم به ياد داشته باشيد كه وجود يك يا چند نشانه از نشانه‌هايي كه در ذيل به آن‌ها اشاره مي‌كنيم لزوماً به معناي آن نيست كه فرد مورد نظر دچار اختلال شخصيت و نداشتن بلوغ اجتماعي است بنابراين بهتر است در صورت مشاهده نشانه‌هاي ترديد برانگيز از افراد متخصص و مشاوران روان‌شناسي كمك بگيريم و نظر آن‌ها را بخواهيم، اما به هر حال برخي نشانه‌هاي رفتاري در افرادي كه به بلوغ اجتماعي و شخصيتي نرسيده‌اند وجود دارند كه بايد به آن‌ها توجه كرد و در اين جا به برخي از بارزترين آن‌ها كه احتمالاً مي‌تواند نشانه عدم بلوغ اجتماعي و شخصيتي فرد باشد اشاره مي‌‌كنيم.

1- غیرقابل اعتماد بودن كه مي‌توان به عنوان مثال به موارد زير اشاره كرد:
پيوسته دیر به سر قرارهایش می رسد.
قول و قرارهایش با افراد را فراموش می‌کند يا زير بار آن‌ها نمي‌رود.
فراموش‌کاری مداوم
دائماً اطرافيان را ناامید می کند.

2- عدم مسوولیت پذیری مالی و اقتصادی مانند:
بیکاری و تنبلی
مقروض بودن به افراد مختلف
خرج کردن بی‌رویه پول بدون پس‌انداز
مدام تغيير شغل دادن

3- بی‌هدفی و بی‌انگیزگی
بی هدف زندگی می کند و نیاز دارد کسی او را تشویق کند و برای انجام کارهایش به او انگیزه بدهد.
تصمیم گیری در کارهایش را به تعویق می اندازد
برای آینده‌اش برنامه ریزی ندارد
از حل مشکلات جدی زندگی‌اش عاجز است
منتظر شانس و معجزه است.

این علایم می توانند نشانه نرسیدن فرد به مرحله بلوغ عاطفی و اجتماعی باشند، بنابراین گفتگو با یک مشاور حقیقت را روشن تر می کند.
منبع:سلامت نیوز

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------