چگونه می توان در یک ازدواج بدون عشق خوشبختی پیدا کرد؟اهمیت علاقه در ازدواج, ازدواج با عشق, بهبود شرایط در ازدواج بدون عشق

ازدواج بدون عشق و علاقه 

 

ازدواج بدون عشق چه پیامدهایی را به دنبال دارد؟

آیا ازدواج بدون علاقه درست است ؟ اهمیت علاقه در ازدواج بسیار زیاد است ولی با این وجود برخی افرد اعتقاد دارند که علاقه بعد از ازدواج ایجاد میشود و باید منطقی انتخاب کرد و عاشقانه زندگی کرد. ولی اگر بعد از ازدواج علاقه ای بین زوجین ایجاد نشود ، بعد از گذشت دوره ماه عسل و به تعادل رسیدن هورمون ها ، سازش پذیری زوجین بسیار پایین می آید.

آیا ازدواج بدون عشق و علاقه درست است؟

از دیدگاه روانشناسان ، اهمیت علاقه در ازدواج بسیار زیاد است و یکی از مهم ترین ارکان هر رابطه ای علاقه است ولی با این وجود ، ازدواج هایی در اطرافمان می بینیم که بدون عشق ادامه دارند.

 

بنابراین میتوان گفت جایگاه عشق و علاقه در ازدواج بسیار مهم است ولی ضروری نیست.

عشق و علاقه برای داشتن یک زندگی زناشویی شاد ، لازم است و بدون عشق به یکدیگر نمیتوانید هیجانات و حمایت ها و آرامش و لذت یک رابطه همراه با عشق را تجربه کنید. 

 

ازدواج بدون عشق احتمال ناسازگاری زوجین و طلاق را بالا می برد.

ازدواج بدون علاقه هرگز نمیتواند منجر به رضایت درونی و واقعی شود حتی اگر زوجین منکر آن شوند. 

وقتی دو نفر صرفا از روی منطق و بدون علاقه به هم ازدواج میکنند بعد از گذران دوره ماه عسل ( 6 ماه تا 1 سال اول ) که اغلب زوجین به دلیل فوران هورمون های جنسی در بدن ،کشش زیادی نسبت به هم دارند ، زمانی که بدنشان از نظر هورمونی به تعادل و سکون می رسد ، روز به روز خلاء عاطفی و عدم سازگاری بیشتر در ازدواجشان نمایان می شود به خصوص واژه ای که خانم ها  در این دوران استفاده میکنند و زیاد شنیده میشود این است که چرا شوهرمان سرد شده است یا شوهرم نسبت به من سرد شده  است. 

 

در ازدواج بدون علاقه به مرور خلاء عاطفی در فرد ایجاد شده و تمایلش برای حل اختلافات کمتر می شود و صمیمیتی بین زوجین ایجاد نمی شود و به تبع آن کیفیت روابط زناشویی بسیار پایین خواهد آمد. 

 

بهبود شرایط در ازدواج بدون عشق, ازدواج با عشق یا بدون عشق, ازدواج منطقی بدون عشق

ازدواج بدون عشق یا ازدواج با عشق

 

ازدواج بدون عشق یا ازدواج با عشق

اگر تصور می کنید که ازدواج به دو شکل منطقی و عاشقانه رخ میدهد احتمالا تعریف درستی از عشق ندارید. بر خلاف تصور همگانی ، عشق واقعی در مقابل منطق قرار نمی گیرد بلکه کاملا با منطق شما هماهنگ می شود. 

 

چیزی که اغلب مردم متاسفانه با عشق اشتباه می گیرند ، هیجان ،  میل و کشش جنسی نسبت به طرف مقابل است که با منطق سازگار نیست و حتی ممکن است در برخی موارد با چارچوب های اخلاقی سازگاری نداشته باشد. این میل و کشش جنسی متناسب با جذابیت های ظاهری و اخلاقی و رفتاری میتواند بعد از مدتی فروکش کرده و کاملا سرد شود البته از سویی دیگر احتمال این که طرفین از نظر اخلاقی و رفتاری به قدری با یکدیگر هماهنگی داشته باشند که در این مسیر میل و هیجان جنسیشان تبدیل به عشق واقعی شود، در مواردی وجود دارد. یعنی علاوه بر کشش جنسی که نسبت به هم دارند ، صمیمیت و تعهد هم به رابطه دو نفره شان اضافه شود. 

 

براساس تعریف جامع مثلث عشق استرنبرگ ، عشق واقعی دارای سه مولفه صمیمیت ، تعهد و شهوت است بنابراین روابط آتشینی که فقط با میل شدید جنسی همراه است یا رابطه طولانی مدت متعهدانه بدون صمیمیت یا رابطه جنسی را نمیتوان به عنوان یک رابطه عاشقانه شناخت. 

یک رابطه رضایت بخش زمانی عشق واقعی است که هر سه مولفه مثلث عشق را در خود داشته باشد. 

 

اگر با شریک زندگیتان  صمیمیت داشته باشید میتوانید با او دوستانه رفتار کنید. 

اگر نسبت به او میل جنسی داشته باشید می توانید بهتر افکار و رفتار او را درک کنید و نسبت به او تعهد و فداکاری داشته باشید. 

 

شاید تصور کنید که مساله مهم در ازدواج ، تعهد است ولی توجهی به رابطه صمیمی و کیفیت رابطه جنسی با همسرتان نداشته باشید، در این شرایط کمبودهای جنسی و عاطفی منجر به سردی و دوری همسرتان از شما شده و اگر به فکر حل مشکتان نباشید حتی ممکن است تعهدتان به هم خدشه دار شود و هر کدام از شما برای جبران کمبودهایش سراغ فردی دیگر برود.

 

عواقب ازدواج بدون عشق, ازدواج سنتی بدون عشق, ازدواج بدون علاقه

بدون عشق ازدواج نکنید

 

عشق قبل ازدواج یا بعد ازدواج

بسیاری از افراد معتقدند اگر احساس و علاقه شدید به یک نفر نداشته باشند نمیتوانند ازدواج کنند و برخی نظری کاملا متفاوت دارند و معتقدند که عشق بعد از ازدواج ایجاد میشود و عشق بعد ازدواج دوام بیشتی دارد. 

ولی نوع علاقه طرفین به هم مهم تر از زمان ایجاد علاقه آن ها به یکدیگر است. 

 

جاذبه جنسی : مثلا اگر عشق و اشتیاق شدید شما قبل ازدواج به دلیل تمایلات جنسی باشد بعد از ازدواج که نیازهای جنسی شما پاسخ داده شد و به صورت منطقی رابطه خود را بررسی کنید متوجه تفاوت های زیاد و شکاف عمیق بین شخصیت خودتان خواهید شد. 

بنابراین بسیار مهم است که عشق و علاقه خود را قبل از ازدواج بررسی کنید و ببنید آیا همه ملاک های شما را دارد یا صرفا جاذبه جنسی است. 

 

دلبستگی یا وابستگی : بین دلبستگی و وابستگی تفاوت بسیار زیادی وجود دارد، وابستگی یعنی شما به حضور فیزیکی عشقتان بیش از حد اهمیت بدهید و زندگی روزمره تان بدون حضور او سخت شود ولی دلبستگی یعنی با وجودی که او را دوست دارید ولی در نبودن او زندگیتان مختل نمی شود و به راحتی به تمام امورات زندگی خود می رسید.

در رابطه ای که میزان وابستگی افراد زیاد باشد ، رفتارهای افراطی و غیر منطقی طرفین بیشتر میشود و منجر به دور شدن آن ها به مرور زمان خواهد شد. 

 

ازدواج با عشق یا بدون عشق, ازدواج منطقی بدون عشق, بدون عشق ازدواج نکنید

عواقب ازدواج بدون عشق

 

عواقب ازدواج بدون عشق

بسیاری از افراد به صورت سنتی و با معرفی دیگران و صرفا به این دلیل که فرد مقابل در جامعه یا خانواده فردی مقبول و خوب است به صورت منطقی و سنتی با هم ازدواج میکنند و شاید برخی از آن ها معتقد باشند که عشق و علاقه بعد از ازدواج ایجاد خواهد شد و میتوانند با کمی صبر و تحمل به یکدیگر علاقمند شوند. ولی قبل از این که تصمیم به ازدواج سنتی بدون عشق بگیرید بهتر است از عواقب ازدواج بدون عشق، مطلع باشید. 

 

مهمترین عواقب ازدواج بدون عشق عبارتند از :

 

نداشتن هیجانات ابتدای ازدواج

ازدواجی که با عشق و علاقه همراه باشد با هیجانات ، دلتنگی ها و جذابیت های خاص خود همراه است و شور و هیجان و ذوق خاصی بین زوج مشاهده میشود که شاید برایتان عجیب باشد ولی در ازدواج سنتی بدون عشق نمیتوانید این گرما و هیجانات اول رابطه را تجربه کنید و همه چیزی که تجربه میکنید قلیان هورمونی جنسی است که شما را از لحاظ فیزیکی و ارضای جسمی به یکدیگر نزدیک میکند . 

 

از همان اول جر و بحث دارید

در ازدواج منطقی بدون عشق باید آمادگی داشته باشید که از همان ابتدای ازدواج سر کوچیکترین مسائل با همسر خود جر و بحث داشته باشید. یکی از عواقب ازدواج منطقی بدون عشق نداشتن حس از خود گذشتگی و فداکاری برای یکدیگر است و در صورتی که تفاوت های اخلاقی زیادی داشته باشید یک میدان جنگ تمام عیار برایتان آماده میشود. 

 

برعکس این مورد هم میتواند اتفاق بیوفتد مثلا حوصله صحبت کردن یا جر و بحث با هم را هم نداشته باشید و محیط خانه سرد و بی روح شده و به سختی با هم صحبت می کنید. 

 

ازدواج بدون عشق, عواقب ازدواج بدون عشق, ازدواج سنتی بدون عشق

ازدواج بدون علاقه اولیه

 

سعی می کنید از یکدیگر دوری کنید

در ازدواج منطقی بدون عشق بعد از به تعادل رسیدن هورمون های جنسی ، کشش اولیه ای که به کمک آن ها بینتان ایجاد شده کم کم از بین رفته و ممکن است دیگر هیچ حسی به هم نداشته باشید و کاملا طبیعی است که بخواهید ارتباطتان را به کمترین حد ممکن برسانید. 

مثلا سعی میکنید در زمان های متفاوت غذا بخورید تا مجبور نشوید سر سفره با هم باشید یا دیروقت به خانه برمیگردید تا همسرتان خواب باشد و به تدریج تبدیل به هم خانه میشوید.

 

نداشتن امید به آینده 

ازدواج بدون علاقه اولیه باعث از بین رفتن امید به آینده در شما خواهد شد. زمانی که زندگی ایده آلتان را با زندگی ای که الان در آن گرفتار شده اید مقایسه کنید متوجه می شوید که در یک اتفاق بی معنی گرفتار شده اید و هر روز صبح مجبور هستید تحملش کنید بدون این که هدفی برای آینده داشته باشید. 

 

چرا زوجین به ازدواج بدون علاقه اولیه ادامه می دهند

ازدواج بدون علاقه اولیه در برخی موارد ادامه پیدا می کند ولی طرفین هیچ گاه نمی توانند به عنوان یک زوج کامل ارتباط خوبی با هم داشته باشند. ولی با این حال به دلایلی زندگی خود را ادامه می دهند از جمله :

 

پذیرفته نبودن طلاق در خانواده :

برخی زوجین از این که بعد از طلاق نتوانند به راحتی به جمع خانواده برگردند، هراس دارند و از نظر خانواده آن ها طلاق پذیرفتنی نیست بنابراین به زندگی با هم ادامه می دهند. 

 

وجود بچه ها :

برخی افراد به دلیل این که فرزند دارند و نمیخواهند درگیر آسیب روحی طلاق شود و زیر دست ناپدری یا نامادری بزرگ شود ، به زندگی خود بدون علاقه ادامه میدهند. این والدین سلامت روحی فرزندانشان را به آرامش خود ترجیح می دهند. 

 

انکار واقعیت :

نبود علاقه در یک رابطه کاملا قابل تشخیص است و در طولانی مدت نمیتوان آن را مخفی کرد ولی وقتی در مورد نتیجه ازدواج بدون علاقه شان ، از آن ها می پرسی خودشان را بهت زنده نشان داده و کاملا حرفتان را تکذیب می کنند. 

 

اهمیت علاقه در ازدواج, ازدواج با عشق, بهبود شرایط در ازدواج بدون عشق

برای بهبود شرایط در یک ازدواج بدون عشق چه کنیم

 

برای بهبود شرایط در یک ازدواج بدون عشق باید چه کنیم؟

اگر میخواهید خودتان را برای یک ازدواج بدون عشق آماده کنید باید حرفهای مردم و دیدگاه جامعه را در نظر داشته باشید. به احتمال زیاد در یک ازدواج سنتی با زمان شناخت کم ، عشق آتشینی بین دو طرف ایجاد نمی شود ولی باید دقت کنید که علاقه و هماهنگی باید بینتان وجود داشته باشد. طرف مقابل باید ملاک های ظاهری شما را داشته باشد که بعدا با مقایسه او با شوهر دیگران یا همسر دیگران دچار سرخوردگی نشوید. 

 

باید بتوانید تا حدودی یکدیگر را درک کنید و تشابه اخلاقی داشته باشید باید بدانید آیا تفریحات و سرگرمی های شما تشابهی با هم دارد و یا دنیایی که باعث آرامش و لذت شما می شود کاملا با هم متفاوت است.

 

باید بدانید آیا طرف مقابل توانایی و تمایل برای سازگار شدن با شما را دارد یا شما قرار است سنگ زیرین آسیاب این رابطه شوید و فقط در حال کوتاه آمدن برای داشتن آرامش باشید. 

 

به خودتان اولویت دهید 

معمولا در این ازدواج ها یک طرف سعی میکند با اخلاق باشد و به مسئولیت های خود در زندگی پایبند بماند که البته بار تمام مسئولیت ها بر شانه او گذاشته شده و بیشترین آسیب را در این رابطه می بیند. در این شرایط بهترین کار این است که خودتان را در اولویت قرار دهید. 

 

به نکات مثبت او توجه کنید 

با وجودی که از اول علاقه ای به همسرتان نداشته اید ولی حتما دلیل منطقی برای این ازدواج در نظر داشته اید بنابراین بهتر است روی دلایل مثبتی که باعث ازدواجتان شده تمرکز کنید و خوبیهای او را برای خودتان پررنگ کنید و نیمه پر لیوان را ببینید تا بتوانید به او علاقه پیدا کنید. البته ایجاد علاقه در ازدواج های سنتی ممکن است برای همه دست یافتنی نباشد ولی شما باید به زندگیتان ادامه دهید و روی پیشرفت در ابعاد دیگر زندگی تمرکز کنید. 

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X پزشکی ، بهداشتی ، درمانی, لوازم بهداشتی

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023