دانستنیهای قبل از ازدواج


ازدواج با زن شاغل یا خانه دار,ازدواج با خانم شاغل بهتر است یا خانه دار

ازدواج با زن شاغل بهتر است یا خانه دار؟

ازدواج با زن شاغل یا خانه دار برخی معتقد هستند زن خوب زن خانه‌دار است و بعضی ها دوست دارند همسرشان…


ملاک ظاهریهمسرگزینی,زیبایی همسر آینده

پسند ظاهر یكی از ملاك‌های اساسی در همسرگزینی است. بخش عمده‌ای از سهم ازدواج در حفظ و افزایش پارسایی و خویشتن‌داری، به این خاطر است كه مرد یا زن، از هم‌نشینی و ارتباط با همسرش لذت می‌برد و كشش غریزی او با پیوندی گرم و عاشقانه، ارضاء می‌شود.

ظاهر هم‌سفری كه قرار است مسیر طولانی زندگی را با او بپیماییم باید برایمان شوق‌برانگیز و جذاب باشد وگرنه چگونه می‌توان در كنار كسی كه تمایلی به دیدن و لذت بردن از چهره و صدا و رفتارش نداریم به آسودگی و آرامش رسید؟ اما نگرانی شما، همان‌گونه كه توضیح داده‌اید، از جهاتی درست است:

1- ظاهر، ملاك سطحی و غیر اختیاری انسان است و نمی‌‌تواند نشانگر صفات اصلی و اختیاری او باشد.

2- ظاهرهای زیبا، انسان را در دام خود می‌كشاند و چهره‌های غیر جذاب رماننده و دوركننده هستند و در هر دو صورت این ظاهربینی، فرد را از ژرف‌نگری دور می‌كنند. زیبارویان مشكل‌دار محبوب می‌شوند و نازیبایان پاكدامن و خیرخواه كنار می‌روند!

3- اگر دختر جوانی مكرر در معرض دید خواستگاران قرار گیرد و انتخاب نشود از نظر روحی آسیب می‌بیند و بیم آن می‌رود كه دیگر در به‌روی خواستگاری باز نكند و در عرصه‌های دیگر زندگی نیز با اعتماد به نفس گام برندارد و پسر جوانی به این وسوسه بیفتد كه در شهر پر كرشمه‌ای كه خوبان از شش جهت معرفی می‌شوند، یا خریدار هیچ‌كس نشود و یا هر شش را برگزیند!

چه باید كرد؟
راه‌حل این نیست كه چشم از دیدن چهره دختر معرفی شده برگیرید و آرام و سربه‌زیر به بررسی دیگر ملاك‌ها بپردازید! این هم نمی‌تواند درست باشد كه مادر پسر با سلیقه‌های خاص خود، یكی را بپسندد و دیگری را رد كند!

در همسرگزینی توجه به سیرت طرف مقابل، یعنی صفات اخلاقی كه عناصرسازنده شخصیت هستند، باید بیش از حساسیت به چهره و اندام او باشد. زیرا صفات درونی، عوامل فعال و جهت‌دهنده رفتارند اما قیافه ظاهری وضعیتی ایستا و غیرمۆثر در اعمال آدمی دارد. قرآن، از مسلمان تربیت شده، چه زن و چه مرد، می‌خواهد كه ایمان و دینداری طرف مقابل را بر زیبایی شگفت‌انگیز او برتری دهد و به مدد باورهای عمیق خود، انتخابی عقلانی كند.

پسند ظاهر باید در مرحله میانی قرار بگیرد. اگر بتوان نخست و قبل از دیدار و یا قبل از پیشنهاد برای ازدواج، به معیارهای سن، تحصیلات، فرهنگ و سطح اقتصادی خانواده‌ها توجه کرد و سپس در مرحله دوم، علاوه بر توجه به ظاهر، سایر ملاك‌ها موردبررسی قرار گیرد و در مراحل بعد دو نفر با انجام تحقیقات و كمك خواستن از روان‌شناسان آگاه و با تجربه، هماهنگی‌ها و سلامت روان و شخصیت یكدیگر را ارزیابی كنند.

همسرگزینی,زیبایی همسر آینده

ظاهر خواستگارتان را نمی پسندید؟
یافته‌های علمی، آموزه‌های دینی و تجربه‌های خود ما ثابت می‌كند كه بین زیبایی ظاهر، پاكی و سلامت درون رابطه مستقیم و مثبتی وجود ندارد. علی (ع) در خطبه 234 نهج‌البلاغه، در تفاوت آدمیان می‌فرماید: «یكی زیباروی و كم خرد است، دیگری بلندقامت و كم همت، یكی زشت‌روی نیكوكار و دیگری كوتاه قامت خوشفكر!»

از این رو دختر و پسری كه می‌خواهند تشكیل خانواده دهند و همسفر راه دراز زندگی را برگزینند، سزاوار است به خردمندی، دینداری، خوش‌اخلاقی و شایستگی خانواده پسر خواستگار یا دختر مطلوب، اهمیت فراوان و ویژه‌ای دهد.

البته این سفارش و هشدار به معنی بی‌توجهی كامل به زیبایی همسر آینده و یا پذیرش او با بی‌میلی و اكراه نیست. به گفته دوست فرزانه‌ای: چهره یك نفر می‌تواند پنج حالت را برای طرف مقابل به وجود آورد: اشتیاق، تمایل، تردید، اكراه و انزجار. معلوم است كه اشتیاق و تمایل به پذیرش می‌رسند و اكراه و انزجار به قبول نكردن و كنار گذاشتن.

اگر به راستی نسبت به چهره خواستگار خود اكراه دارید یعنی خوشتان نمی‌‌آید، نباید او را انتخاب كنید حتی اگر دارای صفات و ویژگی‌های مثبت زیادی باشد. چگونه می‌توان شب و روز با آسودگی در كنار كسی زندگی كرد كه از او خوشمان نمی‌آید و همنشینی او را بر خود تحمیل می‌كنیم؟ اما اگر اكراه ندارید و دچار تردید هستید، می توانید جلسات دید و بازدید را بیشتر كنید و با هم در مورد مسائل مختلف گفت‌وگو کنید شاید او را بپسندید و بر تردید خود غلبه كنید.

حواستان باشد بی‌میلی شما تحت تأثیر دوستان و آشنایانی نباشد كه ظاهر خواستگارتان را برایتان بد جلوه می‌دهند. انسان هدفدار برای مردم و جلب رضایت آنان زندگی نمی‌كند.
منبع:بیداری

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------