ازدواج تـان را مـعـنـادارکـنـیـد 

 

ازدواج تـان را مـعـنـادارکـنـیـد

 

ازدواج تنها دست کردن یک حلقه نیست. ازدواج پیوندی عاطفی میان دو نفر است که باید در طول زمان رشد کند و به ارزش زندگی شما بیفزاید...

 

دکتر مارک اوکانل روان شناس و روان درمانگر دانشگاه هاروارد، می گوید: «ازدواج تنها داشتن حلقه در یک انگشت نیست. ازدواج، رابطه ای صمیمی و مداوم است که در طول زمان رشد و شما را به شخص بهتری بدل می کند.» او که نویسنده کتابی با نام «مزیت ازدواج: پاداش های غافلگیرکننده با هم ماندن در میانسالی» است، می گوید: «لازم است افراد به رابطه با همسرشان به عنوان فرصتی برای نه تنها درک کردن شخصی دیگر بلکه برای

 

درک کردن بهتر خودشان از طریق شخص دیگری نگاه کنند.» به گفته او، اولین گام با فکر کردن پیش از ازدواج شروع می شود: «به این موضوع بپردازید که چرا ازدواج برای شما اهمیت دارد و چرا می خواهید بقیه عمرتان به این رابطه اولویت دهید؟» یک پرسش ساده این است: «این رابطه برای ما چه چیزی را به دنبال دارد؟» اوکانل می گوید: «ازدواج یک رابطه مداوم است درنتیجه باید محیطی را ایجاد کنید که در آن بتوانید تغییر کنید و رشد پیدا کنید. با وجود اینکه فرهنگ ما بیشتر بر مسائل آنی و لحظه کنونی متمرکز است اما مهم است که دو نفر نه تنها به لحظه کنونی، بلکه به ۱۰ سال بعد هم فکر کنند تا بتوانند درک بهتری از آنچه ازدواج به زندگی شان در مدت زمان طولانی می افزاید، پیدا کنند.» ازدواج چیزی بیشتر از با هم کنارآمدن و داشتن رابطه ای خوب است اما رسیدن به سطوح بالاتر صمیمیت به تلاش بیشتری نیاز دارد. اوکانل می گوید: «روابط صمیمی ما باید ما را تغییر دهد. این روابط باید باعث رشددادنمان شود و اگر اینچنین نباشد پس خلأیی در رابطه ما وجود دارد.»

 

● آغاز معنادهی به ازدواج

 

ساختن ازدواجی قوی و صمیمی از درون خود شما شروع می شود و بعد به پیوندی عاطفی میان شما و همسرتان بدل می شود که برای یک عمر به طول می انجامد. اوکانل می گوید: «موضوع این نیست که دو نفر باید صرف نظر از هر شرایطی با هم بمانند اما صمیمیت مداوم می تواند به افراد شانس شناختن خودشان و یکدیگر را به روشی صادقانه تر و واقعی تر بدهد.» به گفته او چه شما یک رابطه مستحکم با همسرتان داشته باشید که بر اساس مصالحه و فداکاری شکل گرفته باشد و چه رابطه ای مشکل ساز داشته باشید که از اختلافات و نومیدی های دائمی آسیب دیده باشد، روش اصلی این است که خودتان را بشناسید تا بتوانید چگونگی سازگارشدن با همسرتان را بهتر درک کنید. راهی که یک زوج برای بهبود بخشیدن به رابطه شان انتخاب می کنند با برخی کارهای بدیهی اما مهم باید آغاز شود. گرچه ممکن است به نظر برسد این قواعد بسیار ساده هستند اما برای بهبود صمیمیت حیاتی اند:

 

تفاوت های تان با همسرتان را بشناسید و به آنها احترام بگذارید.

 

با یکدیگر صحبت کنید.

 

به هم احترام بگذارید.

 

نکات مثبت را تقویت کنید و نکات منفی را کاهش دهید.

 

تقصیر را گردن یکدیگر نیندازید.

 

نسبت به یکدیگر صادق باشید.

 

مسائل را از دیدگاه همسرتان هم ببینید.

 

قضاوت نکنید.

 

● به سوی ازدواجی پرمعناتر

 

این نکات تنها برای شروع هستند. اما هنگامی که رابطه ای با همسرتان ساختید که کنارآمدن با یکدیگر جزء اساسی آن است و به میانه میدان مسائل عمده مربوط به زندگی مشترک تان پا گذاشتید، ساختن حس قوی صمیمیت به هر دوی شما این امکان را می دهد از مزایای ازدواج بهره ببرید. این توصیه ها به شما کمک می کند، همسرتان را بهتر درک کنید و ازدواج تان را معنادار کنید:

 

▪ به عشق در رابطه طولانی مدت فکر کنید: به گفته اوکانل عشق تنها رابطه ای کوتاه مدت و آنی نیست. بر معنای ازدواج و عشق در طول سال ها و اینکه چگونه زندگی شما به خاطر همسرتان بهتر شده است، متمرکز شوید.

 

▪ از تفاوت های تان استقبال کنید: به جای این برداشت که افراد به خاطر عادت کردن به یکدیگر از دست هم خسته می شوند، این مساله را که انسان ها به نحوی بی نهایت پیچیده و همیشه در حال تغییرند، درک کنید.

 

▪ زمان بزرگ ترین هدیه است: زمان یکی از پرارزش ترین هدایایی است که می توانید به دیگری و از همه مهم تر به همسر و خانواده تان بدهید. برنامه ریزی کنید که حداقل ۲۰ دقیقه در روز با همسرتان خلوت و آن را صرف بهبود رابطه تان کنید و این مدت کمترین زمانی است که برای این کار لازم است.

 

▪ به روابط جنسی تان اهمیت بدهید: راه هایی وجود دارد که همسران با افزایش سنشان همچنان رابطه جنسی خود را گرم نگه دارند. با افزایش سن در حالی که رابطه تان تکامل پیدا می کند به دنبال راه هایی باشید که رابطه جنسی تان را زنده نگه دارید.

 

▪ تعادل را حفظ کنید: اختلافات زیادی در زندگی زناشویی به وجود می آید. شما و همسرتان باید این اختلافات را به شیوه ای خلاق که به رشد شما کمک کند، حل کنید. سعی کنید بین تعامل های مثبت و منفی تان با همسرتان تعادلی برقرار کنید. یک قاعده ساده این است که این تعادل بین موارد مثبت و منفی باید ۴ به یک باشد تا ازدواج تداوم پیدا کند.

 

▪ آزادی را از طریق متعهدبودن بیابید: اوکانل می گوید: «تعهد به دیگری شامل کنار گذاشتن برخی چیزهاست اما لازم است دریابید که متعهدبودن هنگام ازدواج به معنای گرفتن چیزی در عوض آن هم هست. به جای آنکه بر چیزهایی متمرکز شوید که ندارید، بر چیزهایی متمرکز شوید که ازدواج به زندگی شما هدیه داده است.

 

▪ ببخشایید و تشکر کنید: به گفته اوکانل به مشکلاتی که در طول ازدواج به طور مکرر پیش می آید، نه به عنوان مشکل بلکه به عنوان فرصت نگاه کنید. از این مسائل به عنوان فرصتی برای تلاش دونفره و پیش رفتن همگام با هم استفاده کنید.

 

▪ به تفریح بپردازید: دو جزء اساسی یک ازدواج صمیمی، رفاقت و دوستی است و به تفریح و سرگرمی پرداختن جزء اساسی هر دوی اینهاست. این کار به شما کمک خواهد کرد با گذشت زمان و سالمندتر شدن رابطه تان را گسترش دهید نه اینکه رابطه تان نزول پیدا کند.

منبع: WebMd


کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------