تازه های دانستنیهای جنسی


علت بزرگ شدن دستگاه تناسلی زنان, چوچول, چوچول بزرگ

بزرگ شدن کلیتوریس در خانم ها

بزرگ شدن کلیتوریس بزرگ شدن کلیتوریس یک اختلال آناتومیک در دستگاه تناسلی خارجی خانم‌هاست و می‌تواند…


زمان و علايم تخمک گذاری در خانمهاتخمک گذاری,علائم تخمک گذاری,نشانه های تخمک گذاری

حدودا ۲۰% از خانمها ميتوانند تخمک گذاری و فعاليتهای آن را حس كنند

 

در روش تقويمي، خانمها مي توانند از سابقه ها قاعدگی های قبلي خود بعنوان يک راهنما استفاده نمايند. در اين شیوه هر خانمي مي تواند ميانگين ایام را در سيکل قاعدگی خود حساب کرده و زمانهاي باروري آينده خود را تخمين بزند.

علائم تخمک گذاری در خانمها
هنگامي كه يك دختر متولد مي شود، تخمدان هايش حاوي ميليون ها تخمک نابالغ است. بطور معمول در هر ماه تنها يك تخمک، بالغ و آزاد مي شود. هنگامي كه تخمک از تخمدان ازاد مي شود، ۱۲ تا ۲۴ ساعت پيش از لقاح احتمالي، مي تواند زنده بماند. هر تخمکی كه لقاح پيدا نمي كند، بوسيله پوشش رحم جذب مي شود.


تخمک گذاری مي تواند تحت تاثير عواملي مثل استرس، اضطراب، بيماري، يا بهم خوردن روال رایج زندگي تغيير كند. تخمک گذاری ممكن است سبب حس درد، حساسيت يا سوزش در تخمدان ها يا اطراف آن ها شود.


آشنايي با علامت هاي تخمک گذاري:
تغيير ترشحات گردن رحم.
در حين يا درست پيش از تخمک گذاري، ترشحات گردن رحم معمولاً ظاهري مثل سفيده تخم مرغ بخود مي گيرد. ولی ظاهر اين ترشحات از زني به زن ديگر مختلف است. هر چه قدر روزهاي بيشتري از دوره شما بگذرد، حجم اين ترشحات افزايش پيدا كرده و بافت آن ها نيز تغيير مي كند. اين تغييرات، بيانگر افزايش سطح هورمون استروژن در بدن شما است. هنگامي كه اين ترشحات شفاف، ليز و چسبناک باشد، احتمال حامله شدن شما به حداكثر مي رسد. به نظر بسياري از خانمها، ترشحات در اين دوره مثل سفيده تخم مرغ است.


اين ترشحات در وضعیت طبيعي بعنوان يك سد محافظ عمل مي كنند، ولی در طول اوج توانايي حامله شدن در شما، اين ترشحات به اسپرم اجازه مي دهند تا از مجراي رحم عبور كرده و به طرف رحم بروند، بعد به طرف لوله هاي فالوپ حركت كنند تا با تخمک شما برخورد نمايند.


جهش در درجه حرارت پايه اي بدن
درجه حرارت بدن که در ابتداي صبح بعد از بلند شدن از خواب سنجیده می شود- مي تواند بيانگر آن باشد که شما به تازگی تخمک گذاري کرده ايد. در اکثر زنان، کمي مانده به تخمک گذاري، درجه حرارت بدن اندکي کاهش می باید، بعد افزايش حاد درجه حرارت بدن به دنبال مي آيد، که علامت آن است که تخمک گذاري تازه رخ داده است. بعد ازتخمک  گذاری، دماي بدن شما ممكن است  بين ۰.۴ تا ۱.۰ درجه افزايش پيدا كند. شما اين تغيير را حس نخواهيد كرد، ولی مي توانيد با استفاده از يك دماسنج، “دماي پايه بدن” يا bbt خود را اندازه گیری كنيد.


دماي پايه بدن يعني دماي بدن در موقع صبح و بعد از بيدار شدن از خواب، پيش از آنكه هرگونه فعاليتي انجام دهيد. اين افزايش دما بيانگر آن است كه تخمک گذاری در بدن شما انجام گردیده است ، زيرا رها شدن يك تخمک منجر به تحريك و افزايش توليد هورمون پروژسترون مي گردد، كه دماي بدن را افزايش مي دهد.


زمان حداكثر توانايي شما برای باردار شدن ، دو تا سه روز پيش از اين است كه دماي بدن شما افزايش پيدا كند. برخي از متخصصان بر اين باورند كه ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از مشاهده اوليه افزايش دما نيز شما شانس حامله شدن را داريد، ولی اغلب آن ها اذعان مي كنند كه اين زمان برای باردار شدن خيلي دير است.


پس از تخمک گذاری، يك تا دو روز طول مي كشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدي برسد كه دماي بدن شما را افزايش بدهد. ولی از آن جا كه تخمک تنها حداكثر ۲۴ ساعت مي تواند زنده بماند، هنگامي كه دماي بدن افزايش پيدا مي كند، ديگر برای حامله شدن خيلي دير شده است. به همين دليل، متخصصان توصيه مي كنند كه دماي بدن خود را برای چند ماه دقيقا زير نظر گرفته و نموداري برای آن طراحي كنيد تا بتوانيد الگوي افزايش دما را تشخيص داده و زمان احتمالي تخمک گذاری خود را مشخص كنيد.


در اين صورت مي توانيد به گونه اي برنامه ريزي كنيد كه دو تا سه روز پيش از هنگام افزايش دماي بدن خود، آميزش داشته باشيد.

 

  بیشتر بخوانید: انواع کاندوم 


تغييرات گردن رحم
پس از تخمک گذاري، زن امکان دارد در موقع معاينه دريابد، گردن رحمش نرم تر از حد معمول است، و بالاتر از حد معمول قرار دارد.


درد در ناحيه پايين شكم:
حدودا ۲۰% از خانمها مي توانند تخمک گذاری و فعاليت مربوط به آن را حس كنند، كه علامت هاي آن مي تواند از درد ملايم تا تير كشيدن هاي شديد و ناگهاني باشد. اين وضعیت، كه به آن ميتل اشمرز ي mittelschmerz گفته مي شود، ممكن است از چند دقيقه تا چند ساعت طول بكشد.


ساير علائم
علامت هاي زير را ثانوي محسوب مي کنند، زيرا در تمامی زنان يا تعداد زيادي از آن ها ديده نمي شوند: لکه بيني، حساسيت سینه ها، دل درد، آروغ زدن، افزايش حساسيت در حس هاي گوناگون و تقويت ميل جنسي.


تعيين زمان تخمک گذاری
زناني كه تصمیم دارند حامله شوند، الزامی است در مورد ي دوره هاي قاعدگی شان بالاخص زمان تخمک گذاری شان آگاهی داشته باشند. تخمک گذاری، رها شدن تخمک بالغ است كه يك بار در هر دوره قاعدگی رخ مي دهد و در اين موقع، تخمک آماده لقاح يافتن و بارورشدن است.


با توجه به اين نكات مي توانيد زمان تقريبي تخمک گذاری تان را محاسبه كنيد:
- يك دوره قاعدگی از اولين روز آغاز قاعدگی تا اولين روز قاعدگی بعدي مي باشد.


- يك دوره قاعدگی بطور رایج ۲۸ تا ۳۲ روز طول مي كشد، ولی ممكن است كوتاه تر يا طولاني تر باشد.


- زمان تخمک گذاری با محاسبه كردن نيمه دوره قاعدگی تعيين مي شود.

- تخمک گذاری معمولاً بين روز ۱۱ تا ۲۱ بعد از آغاز دوره قاعدگی رخ مي دهد.

- زمان تخمک گذاری را همچنين مي توانيد با حساب كردن ۱۲ تا ۱۶ روز پيش از اولين دوره قاعدگی بعدي هم به دست آوريد.


روشهاي آگاهی از زمان بارداري
در شیوه آگاهی از زمان باروري، مجموعه اي از اطلاعات به خانم ها داده مي شود تا آن ها بدانند که در چه روزهايي از ماه به احتمال زياد مي توانند در صورت انجام نزدیکی باردار شوند ودر چه روزهايي اين احتمال کم مي باشد. خانم ها مي توانند با مشاهده تغييراتي که در بدنشان ايجاد مي شود بفهمند که زمان تخمک گذاري( رها شدن تخمک از تخمدانها) چه موقعي مي باشد. بعد آن ها مي توانند با استفاده از اين اطلاعات از ایجاد حاملگي جلوگيري نمايند.


مؤثر ترين راه برای کشف اين مسئله که زمان باروري هر شخصي در چه روزهايي از ماه مي باشد، استفاده از هر سه روشي است که در اينجا توضيح داده مي شود.


آگاهی از زمان باروري، ميزان درک خانمها را در خصوص بدن و سيکل( گردش) قاعدگی شان افزايش مي دهد. برای اينکه اين شیوه به عنوان يک شیوه جلوگيري از بارداري مؤثر واقع شود، بايد خانمها در روزهايي که احتمال باروري زيادي وجود دارد از انجام نزدیکی خودداري نمايند و يا اينکه از ساير روشهاي جلوگيري از بارداري( مانند کاندوم) استفاده کنند. بطور کلي تقريبا يک سوم از روزهاي هر ماه را روزهاي باروري تشکيل مي دهد.


شیوه آگاهی از زمان باروري متکي به اطلاعات زير مي باشد:
* چهارده روز پیش از اينکه خونريزي قاعدگی بعدي آغاز شود، يک تخمک از تخمدان آزاد مي شود( به اين وضعيت اصطلاحا تخمک گذاري گفته مي شود).

* پس از انجام نزدیکی، اسپرمهاي آقايان مي توانند تا پنج روز نيز در دستگاه تناسلي خانمها زنده بمانند( درصورتی که چه اغلب آن ها پس از دو روز از بين مي روند).


* در صورتي که از سه روز قبل تا سه روز پس از زمان تخمک گذاري نزدیکی انجام شود احتمال وقوع حاملگي زياد مي باشد.

* از آنجايي که زمان دقيق تخمک گذاري( رها شدن تخمک از تخمدان) را نمي توان دقيقا پيش بيني نمود، پس ۲ تا ۳ روز نيز به شروع و انتهاي اين دوره بايد اضافه نمود. نحوه آگاهی از زمان باروري برای خانمهايي که داراي زمانهاي قاعدگی مرتب در هر ماه مي باشند بسيار مؤثر مي باشد.


روش تقويمي( شیوه ريتم)
در روش تقويمي، خانمها مي توانند از سابقه ها قاعدگی های قبلي خود بعنوان يک راهنما استفاده نمايند. در اين شیوه هر خانمي مي تواند ميانگين ایام را در سيکل قاعدگی خود حساب کرده و زمانهاي باروري آينده خود را تخمين بزند. شروع به نوشتن دوره هاي قاعدگی خود به مقطع ۸ تا ۱۲ ماه نماييد. اولين روز قاعدگی (اولين روز خونريزي) را به عنوان “روز يک” دوره قاعدگی در نظر بگيريد.


کوتاهترين و بلند ترين چرخه قاعدگی را در نظر بگيريد. عدد ۱۸ را از کوتاهترين چرخه قاعدگی خود کم نماييد و آن را به عنوان اولين روز باروري يادداشت نماييد. عدد ۱۱ را از بلند ترين چرخه قاعدگی کم کرده و آن را به عنوان آخرين روز بارداري در نظر بگيريد.

مانند: تعداد روزهاي بين “روز يک” يک چرخه قاعدگی تا “روز يک” چرخه قاعدگی بعدي در يک خانم عبارتند از:


فروردين ۲۹ روز- ازديبهشت ۲۶ روز( کوتاه ترين چرخه)- خرداد ۳۰ روز تير ۳۱ روز( بلند ترين چرخه)- مرداد ۳۰ روز


در اين نمونه مي بينيم که کوتاهترين چرخه قاعدگی در اين خانم ۲۶ روز و بلند ترين آن، ۳۱ روز مي باشد.

عدد ۱۸ را از۲۶ کم مي کنيم تا اولين روز باروري به دست آيد( روزهشت). عدد ۱۱ را هم از ۳۱ کم مي کنيم تا آخرين روز باروري به دست آيد( روز بيست). پس در اين خانم روزهاي ۸ تا ۲۰ هر چرخه قاعدگی روزهاي باروري هستند يعني احتمال حاملگي در اين روزها زياد مي باشد و بايد در اين ایام يا از نزدیکی خودداري نمايد و يا اينکه از ساير روشهاي جلوگيري از بارداري استفاده نمايد.


ارزيابي ترشحات دهانه رحم
در طي يک دوره قاعدگی، قوام يا غلظت ترشحات دهانه رحم در روز هاي پیش از تخمک گذاري، ترشحات دهانه رحم به بالا کشيدن و افزایش اسپرمها به داخل رحم و از آن جا به لوله اي فالوپ يعني جايي که معمولاً لقاح انجام مي شود کمک مي نمايد. ترشحات گردن رحم همچنين به بقاي اسپرمها در داخل رحم کمک مي کند.


در يک چرخه قاعدگی طبيعي معمولاً پس از پنج روز خونريزي قاعدگی، سه يا چهار روز واژن خشک مي باشد، بعد با ترشحات مايعي سفيد يا زرد رنگ و چسبنده روزهاي خيس بودن شروع مي گردد. اين خيس بودن به تدريج افزايش يافته تا به روزي مي رسيم که خيس ترين روز مي باشد. در اين روز ترشحات زیاد، صاف، ليز و لیز و خيلي کش مي آيد( مانند سفيده تخم مرغ). معمولاً تخمک گذاري از دو روز قبل تا دو روز پس از پيدا شدن چنين حالتي رخ ميدهد. با يادداشت نمودن ميزان ترشحات و پيدا کردن خيس ترين روز هر دوره قاعدگی مي توانيد روزهاي تخمک گذاري را مشخص نماييد.


با استفاده از يک اسپکولوم( speculum) پلاستيکي مي توانيد خودتان ترشحات دهانه رحم را از نظر قوام و غلظت آن ارزيابي نماييد.


روش اندازه گيري دماي پايه اي بدن
هنگامي که يک خانم هر روز دماي بدن خود را اندازه مي گيرد متوجه مي شود که وقتي تخمک گذاري انجام ميشود تغييراتي در دماي بدنش ايجاد مي گردد. درست پیش از زمان تخمک گذاري، دماي بدن بطور موقتي در مقطع کوتاهي پايين مي آيد.


در عرض ۱۲ ساعت که تخمک گذاري انجام مي شود دماي بدن چند دهم درجه بالا مي رود و تا موقع قاعدگی بعدي به همان وضعیت بالا باقي مي ماند. وقتي درجه حرارت به مدت سه روز در همان حد بالا باقی بماند، روزهاي باروري پايان يافته و روزهايي که مي توان بدون هيچگونه وسيله جلوگيري از بارداري نزدیکی انجام داده و باردار نشد آغاز مي گردد.


شبیه شیوه تقويمي، در شیوه اندازه گيري دماي پايه اي بدن، شما بايد به مدت ۸ تا ۱۲ ماه دماي بدن خود را اندازه گيري و يادداشت نماييد تا بتوانيد از آن به عنوان يک شیوه نسبتا مطمئن جلوگيري از بارداري استفاده نمائيد. يکي از اشکالات اين شیوه آن است که دماي بدن اشخاص امکان دارد بر اثر بيماريهاي گوناگون، کم خوابي يا استفاده داروها نيز تغيير يابد.


ساير علائمي که در موقع تخمک گذاري در بدن تغيير مي يابند عبارتند از:
* تغييراتي در وضعيت قرار گيري رحم
* درد خفيف يا انقباضات خفيفي در يک طرف قسمت تحتاني شکم( در محل يکي از تخمدانها)
* نرم شدن دهانه رحم
* حساس شدن دهانه رحم
* حساس شدن پستانها
پس برای جلوگيري از بارداري به شیوه “آگاهي از زمان باروري” بايد در زمانهاي باروري يعني از ۵ روز قبل تا ۳ روز پس از تخمک گذاري از نزدیکی نمودن پرهيز نمود و يا اينکه از ساير روشهاي جلوگيري از بارداري مانند کاندوم در طي اين ایام استفاده نمود.


منبع :radiosalamat.ir

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------