توانایی زنانه برای تغییر همسر 

 

 

توانایی زنانه برای تغییر همسر

 

 

در این مقاله به چگونگی اصلاح مردان می پردازیم .منظور از جمله « اصلاح نکردن آقایون ، به اصلاح نکردن آنهاست» این نیست که آقایون برعیب خودشان باقی بمانند وهیچ کوششی براصلاح خود نکنند ! بلکه بیان این است که همسران ، شرایطی در منزل فراهم نمایند که مردان بتوانند دست به اصلاح خود بزنند ! بانوان ، با فراهم نمودن فضایی مملو از محبت وعشق به مردان قدرت تغییر کردن رابه آنها بدهند .به طور مثال مردی که مبتلا به سیگار است ؛ هر گونه نصیحت ویا سرزنش همسرش، مرد را به تثبیت سیگار کشیدن سوق می دهد ! ولی با قبول وتأیید او واستفاده از احساسات وعاطفه زنانه ، می تواند به همسرش قدرت دهد تا با اراده وروحیه زیاد، به ترک سیگار خودش اقدام نماید .

 

زمینه سازی اصلاح شوهرم به دست خودش

 

به طور کلی هر چه آرامش درونی شوهر بیشتر برایش فراهم شود ؛ به اصلاح عیوب و فراهم نمودن یک زندگی شیرین وعاشقانه برای خود ومحیطی آرام برای تربیت فرزندان، کمک کرده ایم ! برای رسیدن به این هدف والا ، خانم ها باید به نکات زیر رعایت توجه نمایند .

 

پذیرش بدون شرط (مقبولیت همسرم)

 

بهترین تعریف پذیرش ، داشتن باز خوردی بی طرفانه نسبت به شخص یااشخاص دیگر است . شخصی که پذیرا است فضایی را ارائه می کند که با ارزیابی افکار ، احساسات ویا رفتارهای سایرین ، آلوده نشده است. فرد دیگر می تواندبگرید ، بخندد ، عصبانی باشد وحتی با وجود این که رفتارش مورد پسند نیست ، پذیرفته شود . به همین دلیل گاهی اوقات ، پذیرش را « مقاومت نکردن در مقابل عشق » می خوانیم . من در اغلب موارد می توانم برای فرد دیگری که رفتارها ونگرش های او با ارزش های من هم خوانی ندارد یا اساساً در تضاد است ، فضایی بی طرف ایجاد کنم .

 

همه افراد به پذیرش احتیاج دارند هیچ کس کامل نیست .همه ، در سطحی پایین تر از آنچه می توانستند باشند ، قرار دارند . هر کسی گاه در عمل به برخی از مسؤلیت هایش شکست خورده است و هر یک از ما ، کارهایی کرده است که برای خود و دیگران درد آور بوده است . زمانی که من با دیگران متفاوت هستم و یا در بهترین شرایط خود نیستم ، پذیرفته شدن از سوی طرف مقابل ، به من کمک می کند تا بدانم با وجود ضعف ها ورفتارهای عجیبی که دارم ، باز هم می توانم همان طورکه هستم مورد محبت واقع شوم . پذیرش، عشق به خود را که سازنده است تقویت کرده و امکانات مرا برای به حداکثر رساندن توانایی های بالقوه ام بسیج، می کند. (روانشناسی روابط انسانی ص367).

 

خانم مارابل مورگان در کتاب « زن کامل » برای اصلاح شوهرتان این گونه توصیه می کند :

 

پذیرش شوهر نخستین گام در راه زنده کردن اوست و گامی است کار ساز ، این آزادی باعث می شود که او به صورت یک مرد کامل در آید . اوتوانایی بالقوه یک مرد کامل شدن را داراست ولی تا وقتی که شما به او اجازه نداده اید که اوخودش باشد ، قادر به رسیدن به آن مرحله نیست . اورا بپذیرید ، همان گونه که امروز هست . نقاط ضعف وقدرت اورا بپذیرید (ص58).

 

به شوهر احترام کامل بگذارید

 

شاید در وهله اول اعتراض کنید که « من چگونه به مردی که دارای عیب وایراداست احترام بگذارم؟ !!! » آیاشما نمی خواهید شوهرتان عیوب خودرا کنار بگذارد ؟ با عیب گرفتن یا «نق زدن » هیچ وقت به مقصود خود نخواهید رسید ولی بااحترام گذاشتن به مقصود خود خواهید رسید ! به گفته های خانمی که با تغییر رویه و احترام گذاشتن به شوهر موفق شد زندگی اش را شیرین کند ، دقت نمایید :

 

«دقیقاً همین کار کردم (احترام گذاشتن ) و درمان شوهرم را با احترام ، نه با کنترل کردن آغاز کردم . کارهای عاشقانه ای که از همسر انتظار می رود برای شوهر کردم ، غذای دلخواه او را پختم ، او را نوازش می کردم ، اجازه دادم کارهای « مردانه» را بدون حضور من انجام دهد و شکایتی از آن نکردم ، از نق زدن در مورد کارهایی که نکرده بود دست کشیدم و هر وقت کار درستی می کرد ، او را تحسین می کردم .

 

باور کنید ، او چنان با من رفتار می کرد که همیشه آرزو می کردم . مانند یک همسر با من رفتار می کرد . توصیه من این است که اگر به نق زدن و عیب جویی ، کنترل کردن ادامه دهید و فرد ناخوشایندی باشید ، شوهر شما آن طور که انتظار دارید و دوست دارید با شما رفتار نمی کند. اگر عشق بورزید ، احترام بگذارید و آن طور که او دوست دارد با او رفتار کنید ، او باز خواهد گشت و طوری که دوست دارید با شما رفتار می کند» (از شوهر خود مراقبت کن ! ، دکتر لورا شل سینگر ص 77 ).


از شوهرتان اطاعت نمایید !

 

اطاعت از شوهر بهترین راه جلب اوست. به او آرامش می بخشد به گونه ای که او را قادر می سازد تا اخلاق خود را عویض کند .و قرآن اطاعت و تواضع در قبال شوهر را جزء خصلت های زنان صالح می داند «فَالصَّلِحَتُ قَنِتَاتٌ زنان صالح زنانی هستند که در برابر شوهرشان مطیع ومتواضع هستند»( سوره نساء 34) .

 

برقراری روابط جنسی خوب

 

برقراری یک رابطه جنسی خوب و گرم علاوه براین که موجب افزایش علاقه می شود، باعث آرامش بخشی یکدیگر می شود . قرآن این حقیقت را بدین گونه می فرماید :

 

هُوَ الَّذِى خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَ جَعَلَ مِنهَْا زَوْجَهَا لِیَسْكُنَ إِلَیهَْا فَلَمَّا تَغَشَّئهَا حَمَلَتْ حَمْلاً خَفِیفًا فَمَرَّتْ بِهِ‏...

 

او خدایى است كه (همه) شما را از یك فرد آفرید و همسرش را نیز از جنس او قرار داد، تا در كنار اوآرام بگیرید . سپس هنگامى كه با او روابط جنسی برقرار كرد، حملى سبك برداشت، كه با وجود آن، به كارهاى خود ادامه میداد و چون سنگین شد...(اعراف 189).

 

در آیه فوق ارتباط جنسی را موجب آرامش بیان می فرماید .در سایه این آرامش است که شوهرتان توانایی اصلاح خود را پیدا می نماید .

 

قرآن زن و مرد را « لباس» یکدیگر می داند «هُنَّ لِبَاسٌ لَّكُمْ وَ أَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ آنها لباس شما هستند و شما لباس آنها »(بقره ، 197).آیت الله جوادی آملی خواصی برای «لباس » قایل است دقت نمایید:

 

** لباس عیوب انسان را می پوشاند آبرو را حفظ می کند. زن و شوهر نیز باید عیوب هم را بپوشانند و آبروی اجتماعی یکدیگر را حفظ کنند .

 

** لباس آرایه انسان است و به وی زینت می بخشد .زن وشوهر نیز باید زینت یکدیگر باشند .زن و شوهر کنار هم موقیعتی در خانواده واجتماع پیدا می کنند که در گذشته آن را نداشته اند ، از این رو به آنها با احترام بیشتری برخورد می شود (تفسیر تسنیم ،ص ، 461).

 

بنابراین با زمینه سازی های مناسب ، به شوهر خود قدرت وتوانایی بدهید تا خودش برای اصلاح خود اقدام نماید.

منبع: تبیان


کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023