چگونه می توان رابطه خود را با همسر وسواسی بهبود بخشید؟خوددرمانی همسر وسواسی, روش برخورد با همسر وسواسی, مشکلات زندگی با همسر وسواسی

زندگی با همسر وسواسی

 

همه چیز درباره زندگی با همسر وسواسی

وسواس یکی از بیماری های اضطرابی بسیار آزار دهنده است. هم برای فرد وسواسی هم برای همسر فرد وسواسی ، اگر با یک همسر وسواسی زندگی می کنید باید نکات مهمی را برای کاهش وسواس و درمان او در نظر بگیرید. 

توجه بیش از حد به پاکیزگی با یه اصطلاح وسواس می تواند بسیار آزاردهنده باشد. وسواس یکی از پیچیده ترین اختلالات است که از نظر روانشناسی زیرمجموعه بیماری های اضطرابی و از نظر طب سنتی در اثر غلبه سودا ایجاد می شود. 

 

انواع وسواس 

وسواس معمولا به دو شکل خودش را نشان می دهد. 

وسواس فکری 

وسواس عملی: رایج ترین وسواس عملی ، وسواس شستشو است که می تواند با چک کردن بیش از اندازه و کنتر مداوم همه چیز همراه باشد. 

 

زندگی با همسر وسواسی

شما باید بدانید که فرد وسواسی از کار خود لذت نمی برد . او بیمر است و یک نیروی  درونی او را مجبور به این رفتارها می کند. اگر به چشم بیمار به هسرتان نگاه کنید و بدانید که او قصد اذیت و آزار شما را ندارد بیشتر مراقبش هستید. 

 

مثلا شما شما شاکی هستید که چرا همسرتان ساعت ها شیر آب را باز می گذارد و دستهایش را می شوید در حالی که همسرتان درست لحظه ای که میخواهد شیر آب را ببندد صدایی به او می گوید که دست های تو هنوز تمیز نشده و ممکن است بیمار شوید و مجبور می شود دوباره با شوینده بیشتر دستهایش را بشوید و وقتی میخواهد دوباره شیر آب را ببندد فکر دیگری مانع می شود که بی توجهی به آن فکر باعث ایجاد اضطراب و عذاب وجدان در او می شود. 

 

اگر به چشم بیمار به این احساس همسرتان نگاه کنید متوجه خواهید شد با چه افکار سخت و دردناکی سر  و کله می زند و به جای این که عصبی شوید نسبت به او احساس دلسوزی پیدا می کنید. 

 

وسواس در گروه بیماری های اضطرابی قرار می گیرد که آرامش فرد را می گیرد بنابراین باید طوری رفتار کنید که استرس او کمتر شود . هرچه اضطراب در اطراف همسرتان بیشتر باشد کارهای وسواسی بیشتری از خود بروز می دهد. 

گاهی می توان با مراجعه به مشاور و تجویز دارو ، مشکل را کمتر کرد ولی برای درمان وسواس باید صبور باشید.

همسر مناسب شخصیت وسواسی باید کمی صبور باشد و مشکلات روحی روانی نیاز به دوره درمانی طولانی تری نسبت به مشکلات جسمی دارند. 

 

مشکلات وسواس فکری همسر

وسواس فکری باعث می شود که بیماران همواره به دنبال کشف و اثبات خیانت همسرشان باشند و به همه چیز شک کنند. 

مثلا اگر دیر به خانه بیاید یا به فلان خانم یا آقا احترام بگذارد و پیدا کردن سنجاق سر در ماشین همسر همه را به چشم اثباتی برای خیانت می بینند. 

اگر همسرش به حمام برود یا به او اجازه ندهد پیام هایش را بخواند یا حواسش نباشد یه او محبت کند یعنی با فرد دیگری رابطه دارد. 

 

فرد وسواسی از هر فکر بی پایه و اساسی برای اثبات خیانت همسرشان استفاده می کنند. 

همین وسواس فکری کم کم منجر به ناسازگاری و بداخلاقی و دعواهای هر روزه می شود. 

وسواس فکری ، آرامش برایتان نمی گذارد مدام کارهای همسرتانرا کنترل می کنید ، او را تعقیب می کنید ، جیب هایش را می گردید و هر اتفاقی باث می شود به خیانت او فکرکنید و هیچ دلیلی شما را قانع نمی کند که اشتباه می کنید. 

 

اگر وسواس فکری درمان نشود تا آخر عمر برایتان مشکل ایجاد می کند و باعث جدایی بین شما می شود. 

وسواس فکری با طلاق هم درمان نمی شود شما در رابطه بعدی هم آرامش را تجربه نخواهید کرد و به مرور دچار همین مشکل شده و زندگی را برای همسرتان جهنم می کنید و با مشکلات جدیدتر روبرو می شود. 

 

در صورتی که همسرتان مبتلا به وسواس فکری شده دست از لجبازی بردارید و به صورت منطقی به مشکلتان نگاه کنید. باید بدانید این همسر به اصطلاح وسواسی ، شما را دوست دارد و به فرزندانش علاقمد است و مسلما خودش هم از این شرایط ناراحت است و ازار می بیند. 

 

همسر مناسب شخصیت وسواسی باید  به رفتار نابخردانه همسرش به چشم بیماری نگاه کند و برای درمان او به مشاور مراجعه کرده و صبور باشد. داد و بیداد کردن و تهدید به طلاق کردن فقط می تواند شرایط را بدتر کند و اوضاع پیچیده تر شود. 

 

رفتار با وسواس فکری همسر, برخورد با همسر وسواسی, همسر وسواسی

درمان همسر وسواسی

 

خود درمانی وسواس فکری

اگر دچار وسواس فکری شده اید و مدام فکر می کنید همسرتان به شما خیانت می کنید بهتر است جلوی افکار مخرب را بگیرید و از روش های زیر استفاده کنید. 

اگر شما مدام در حال شک کردن به همسرتان هستید و دیگران با شما مخالفند و همسرتان با دلیل و منطق بی گناهی خود را اثابت کرده است باید بدانید دچار بیماری وسواس فکری شده اید و باید درمان شوید. 

 

باید بدانید که داد و بیداد فقط باعث بدتر شدن مشکلاتتان می شود. به جای این که حرف از طلاق بزنید و آبروی همسرتانرا ببرید به فکر درمان بیوفتید. 

ممکن است گیردادن های شما باعث شود پیوند بین شما از بین رفته و همسرتان به فکر طلاق یا خیانت بیوفتد. 

 

اگر دلیل و مدرک قطعی برای اثبات خیانت ندارید حق ندارید در مورد بد فکر کنید و او را سرزنش و متهم کنید. 

دست از نادانی بردارید ، صبر کنید کاملا آرام شوید و سپس شواهدی که دارید را روی کاغذ بنویسید، در موردشان فکر کنید و مانند یک قاضی کاملا منطقی آن ها را بررسی کنید اگر دلایل کافی و مطئمن نیود نباید به آن ها یقین پیدا کنید و زندگی را برای خودت و شوهرت جهنم کنید.

 

اگر همسرت دیر به خانه می آید دلیلی بر خیانت او نیست شاید زندگی در خانه را اینقدر برایش غیرقابل تحمل کرده ای که ترجیح میدهد زمان کمتری با شما روبرو شود ، شاید مشغول کرای بوده شاید به دیدن دوست یا آشنا رفته شایددر جلسه ای شرکت کرده .

 

روش مناسب برخورد با همسر وسواسی

برای برخورد با همسر وسواسی باید رفتاری صبورانه داشته باشید و همزمان برای درمان دارویی و مشاوره وی اقدام کنید. 

 

عشقتان را به او نشان دهید

 شما باید عشقتان را به او نشان دهید و طوری با او رفتار کنید که مطمئن شود هیچ کس نمی تواند جایش را بگیرد.

مطالعه کافی در زمینه مشکل همسرتان داشته باشید و آگاهی او را در این زمینه افزایش دهید. سعی کنید درگ کنید همسرتان قصد لجبازی با شما را ندارد و هدفش محافظت از سلامت خودش و شماست بنابراین باید با مشکلش همدردی کنید. 

 

خوددرمانی همسر وسواسی, روش برخورد با همسر وسواسی, مشکلات زندگی با همسر وسواسی

طریقه رفتار با همسر وسواسی

 

شک او را کم کنید 

هرگزی چیزی را از او پنهان نکنید. اجازه دهید پیامک هایتان را بخواند رمز گوشیتان را به او بدهید ، مراقب باشید کاری نکنید که منجر به شک او شود، چه اشکالی دارد اگر جیب شما را بگردد. اگر کاری برای انجام دا دن ندارید ، زودتر به خانه برگردید . اگر کمی دیر کردید علت دیرآمدنتان را توضیح دهید ، به او دروغ نگویید و اگر کاری کردی که منجر به شک او شد همان موقع برایش توضیح بدهید. 

 

علت بدبینی را پیدا کنید 

مثلا اگر با خانم ها شوخی می کنی، این کار را ترک کن، شوخی و خنده با خانم ها لزومی ندارد و فقط باعث می شود همسرتان به شما شک کند. 

با خانم دیگری گرم نگیرید به خصوص اگر همسرتان کنارتان نیست. از زن های دیگر پیش همسرتان صحبت نکنید. شما مرد عاقلی هستید که نسبت به همسرتان تعهد دارید پس باید با عقل و منطق بیماری اش را درمان کنید. 

 

اگر یک خانم یا آقا از خوش تیپی و خوش اخلاقی همسرت صحبت کرد دلیل خیانت او نیست ، شما باید از خوش خلقی همسرتان خوشحال باشید ، اگر او بداخلاق بود که کسی نمی توانست تحملش کند. 

اگر شوهرت به زنی بیوه کمک کرد نشان دهنده علاقه او نیست شاید فقط هدفش خیرخواهی است.

 

خوددرمانی همسر وسواسی, روش برخورد با همسر وسواسی, مشکلات زندگی با همسر وسواسی

مشکلاتتان را با همسر وسواسی در میان بگذارید

 

هر جا به همسرت بدبین شدی به خودش بگو

هر کاری که باعث بدبینی شده است را با خودش در میان بگذارید و اجازه ندهید شک در دلتان ریشه بدواند. در نهایت آرامش و بدون عصبانیت و کنایه و اعتراض فکرتان را به او بگویید و به پاسخش گوش بدهید.

اگر دلایلی که برایتان آورد شکتان را برطرف نکرد می توانید در موردش تحقیق کنید. اگر موقع تحقیق متوجه دروغ همسرت شدی هنوز هم دلیلی بر خیانت او نیست شاید به خاطر عصبی نشدن شما مجبور شده داستان را طور دیگری تعریف کند که شرایط خانه بدتر نشود. 

 

اگر سوالی از او پرسیدی و جواب قانع کننده ای ندشت دلیل بر خیانت نیست ، ممکن است مطلب را فراموش کرده باشد یا به خاطر رفتار شما دست و پایش را گم کرده باشد. به او فرصت بده تا وقایع را به یاد بیاورد. 

 

بدگمانی خود را به دیگرن منتقل نکنید

به هیچ عنوان بدگمانی های بیمارگونه خود را با دیگران در مین نگذارید ، احتمال این که از آن ها علیه شما و به هم خوردن زندگیتان یا به چنگ آوردن همسرتان استفاده شود بسیار زیاد است. 

 

شاید فردی که با او دردل کرده اید بی تجربه و ساده باشد و از روی دلسوزی باعث شود شرایط شما بدتر شود. اگر نیاز به مشورت داشتید با مشاور متخصص یا یک فرد عاقل و خیرخواه مشورت کنید. 

 

خوددرمانی همسر وسواسی, روش برخورد با همسر وسواسی, مشکلات زندگی با همسر وسواسی

درگیر رفتارهای همسر وسواسی نشوید

 

درگیر رفتارهای وسواسی همسرتان نشوید

افراد مبتلا به وسواس درگیر کارهای تکراری میشوند مثلا ممکن است از شما بخواهند چندین بار وسایل را چک کنید و دائما در حال شستشو هستند. 

اگر می خواهید به درمان همسرتان کمک کنید نباید به کارهای وسواس گونه او تن بدهید چون دلسوزی شما در این مورد باعث تقویت بیماری می شود. 

فراموش نکنید که گوش دادن به حرف یک وسواسی شاید فقط دوره ای کوتاه از آرامش به همراه داشته باشید ولی به مرور وسواس او شدیدتر خواهد شد. 

 

اگر همسرتان به حرف شما برای کنترل رفتارهای وسواسی توجهی نمی کند یا قصدی برای اصلاح ندارد به تصور این که در حال لجبازی با شماست ، مقابله به مثل نکنید. آرام بمانید و به او بگویید رفتارهایش شما را خسته می کند. مراقب باشید که کلامتان همراه با تحقیر نباشد. 

 

همسرتان را به حضور در جمع تشویق کنید

حاضر نشدن در جمع خانواده و دوستان به دلیل شرایطی که دارید باعث می شود افسرده و منزوی شوید ، بنابراین او را تشویق کنید که در جمع شرکت کند تا استرس و اضطرابش کمتر شود. 

 

رفتار با وسواس فکری همسر, برخورد با همسر وسواسی, همسر وسواسی

برای درمان همسر وسواسی به مشاور مراجعه کنید

 

برای درمان به مشاور مراجعه کنید

تاثیر منفی وسواس در تمام ابعاد زندگی دیده می شود ولی نکته مهم اینجاست که واکنش بسیار خوبی به درمان دارد. شما در طول درمان باید با همسرتان مهربان باشید و او را تشویق کنید. 

 

برخی افراد وسواسی فقط با مشاوره درمانی بهبود پیدا میکنند ولی برخی دیگر نیاز به مصرف دارو دارند. 

اگر وسواس همسرتان باعث ناراحتی و ناامیدی  و خستگی شما شده بهتر است در جلسات زوج درمانی شرکت کنید تا بتوانید آرامش لازم برای درمان همسرتان را بدست آورید. 

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------