تازه های دوران سالمندی

روان‌درمانی ‌مثبت‌نگر بر خودمراقبتی و کنترل عواطف سالمندان

روان‌درمانی ‌مثبت‌نگر بر خودمراقبتی و کنترل عواطف سالمندان

روان‌درمانی ‌مثبت‌ نگر برای سالمندان روان‌درمانی ‌مثبت‌ نگر دوران زندگی سالمندی روان‌درمانی ‌مثبت‌…

بزرگ فامیل بودن را جدی بگیریدبزرگ فامیل,بزرگ فامیل بودن,سالمندی

 

تجربه مادربزرگ و پدربزرگ شدن، برای هر كسی خاص و منحصر به فرد است؛ اغلب پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها از همراهی با نوه‌ها و بودن در كنار آنها لذت می‌برند و به همین ترتیب، نوه‌ها هم از این‌كه مادربزرگ و پدربزرگشان اینقدر آنها را دوست دارند، شاد و خوشحال هستند.

 

پدربزرگ و نوه

بعضی از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها براحتی هم نمی‌توانند نوه‌هایشان را ببینند؛ این گروه معمولا به دلیل این‌كه در شهر یا كشور دیگری زندگی می‌كنند یا فرزندشان از همسرش جدا شده است، از دیدن نوه‌ها محروم می‌شوند. اما باید بدانید، در هر صورت، نوه‌ها به حضور شما نیاز دارند و پدربزرگ یا مادربزرگ باید نقش‌شان را در زندگی آنها ایفا ‌كنند.

 

پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های جدید

به محض این‌كه فردی، مسئولیت پدر یا مادر بودن را می‌پذیرد و نوزادی را به زندگی‌اش دعوت می‌كند، نقش جدیدی به والدینش نیز می‌بخشد؛ نقشی شیرین و دوست‌داشتنی كه تقریبا همه افراد آن‌ را دوست دارند و از آن بخوبی یاد می‌كنند. البته، این نكته را هم نباید فراموش كنید كه این ارتباطات قوی و گسترده به كودك كمك می‌كند، احساس امنیت خاطر داشته باشد و از این‌كه به خانواده‌ای بزرگ و منسجم تعلق دارد، خوشحال باشد.

 

بنابراین یادتان باشد بدرستی جایگاه پدر بزرگ و مادر بزرگ را برای كودك توضیح دهید؛ البته این نقش و جایگاه، به شرایط خاصی نیز بستگی دارد؛ مثلا بعضی از افراد خیلی علاقه‌ای ندارند در زندگی خصوصی فرزندانشان دخالت كنند، در حالی‌كه گروهی هم تصور می‌كنند زندگی فرزندشان جدای از زندگی آنها نیست و به همین دلیل در هر یك از این شرایط نقش پدربزرگ و مادربزرگ هم تغییر می‌كند.

 

بعضی از سالمندان، بی‌صبرانه منتظر تولد نوه‌ جدیدشان هستند و همیشه دوست دارند چنین شرایطی برایشان تكرار شود؛ در حالی كه عده‌ای هم با بی‌تفاوتی برخورد می‌كنند و خیلی مشتاق تولد نوه دیگری نیستند. بنابراین خوب است با توجه به حس و ویژگی‌های پدربزرگ یا مادربزرگ درباره حضور آنها برای نگهداری كودك یا كمك كردن به مادر و مشورت خواستن از آنها تصمیم بگیرید و بروشنی محدودیت‌ها را تعیین كنید.

 

در ضمن، عده‌ای هم فكر می‌كنند دوره بچه‌داری آنها گذشته و حالا نوبت مادر است كه از كودكش مراقبت كند؛ پس باید حواستان را حسابی جمع كنید و خیلی مزاحم این گونه افراد نشوید. برخی هم سعی می‌كنند زیاد در كارهای والدین كودك دخالت نكنند تا آنها هرطور كه دوست دارند، فرزندشان را بزرگ كنند و پرورش دهند؛ برای همین این افراد خیلی در كارهای مربوط به نوزاد به شما مشورت نمی‌دهند كه البته این موضوع به دلیل علاقه نداشتن به بچه نیست و فقط نمی‌خواهند موجب آزار شما شوند.

 

بنابراین بهتر است علایق و توانایی پدر و مادرها را بشناسید و با توجه به آن، از كمك و همراهی‌شان استفاده كنید؛ در ضمن، یادتان باشد این دوران هم بزودی می‌گذرد و خیلی زودتر از آنچه فكرش را بكنید، كودك بزرگ می‌شود.

 

اگر از پدربزرگ و مادربزرگ دور هستند...

اگر شما در مكانی دور از والدین‌تان زندگی می‌كنید و نمی‌توانید دائم آنها را ببینید، یادتان باشد از همان دوران كودكی باید كودك را با پدربزرگ و مادربزرگش آشنا كنید، كه البته این كار بسیار سخت هم خواهد بود. اما اگر می‌خواهید رابطه فرزندتان با پدربزرگ و مادربزرگش خوب باشد، می‌توانید از این شیوه‌ها استفاده كنید:

 

دائم عكس‌های كودك را برای پدر و مادرتان ارسال كنید تا آنها بتوانند كودك را در سنین مختلف ببینند.

 

دائم به آنها تلفن بزنید؛ ولی یادتان باشد بچه‌های خردسال خیلی با تلفن صحبت نخواهند كرد و دوست ندارند بازی‌شان را به دلیل تماس تلفنی قطع كنند.

 

با پدر و مادرتان درباره علایق كودك صحبت كنید تا آنها موضوعی برای صحبت كردن با نو‌ه‌شان داشته باشند.

 

از پدر و مادرتان بخواهید برای كودك كتاب بخوانند و صدایشان را ضبط كنند تا شما بتوانید صدای ضبط شده را برای كودك پخش كنید.

 

این شیوه‌ها شاید هیچ وقت نتواند جایگزین تماس مستقیم و در آغوش گرفتن كودك شود، ولی به طور حتم بهتر از تماس نداشتن و بی‌خبر بودن خواهد بود.

منبع : جام جم آنلاین

  

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------