تازه های دوران سالمندی

شعر کودکانه در مورد پدربزرگ

شعر کودکانه در مورد پدربزرگ

شعر در مورد پدربزرگ شعرهای زیبا در مورد پدربزرگ شعر کودکانه در مورد پدربزرگ یکی از موضوعات…

شایع ترین اختلالات روانپزشکی در سالمندی چیست؟گرایش روان پزشکی سالمندان , درمان روان پزشکی برای سالمندان , دلایل مراجعه به روان پزشک سالمندان

روانپزشک سالمندان

 

روانپزشکی سالمندی چیست و در چه حیطه ای فعالیت دارد؟

روانپزشکی سالمندی ، گرایشی تخصصی در روانپزشکی است که برای درمان بیماریهای روانی سالمندان باید شرایط خاص جسمی و اجتماعی سالمندان که با جوانان تفاوت زیادی دارد را در نظر بگیرد.

سالمندی یکی از مراحل طبیعی زندگی است که ویژگیهای خاص خودش را دارد و میتواند با کاهش توانایی ذهنی و بدنی همراه باشد. ابتلا به بیماری های مزمن و حاد ، مصرف همزمان چند دارو و احتمال تداخل های دارویی ، بازنشستگی ، از دست دادن شغل مناسب ، کاهش منابع مالی و منزلت اجتماعی و از دست دادن دوستان همه عوامل استرس زایی برای سالمندان هستند که میتواند آن ها را با مشکلات روانی و بیماری های روانپزشکی روبرو کند.

 

با توجه به مطالعات انجام شده حدود 25 درصد سالمندان دارای علایم بارز بیماری های روان پزشکی هستند.

گرایش روان پزشکی سالمندان در سال 1991 ، توسط بورد روانپزشکی و نورولوژی آمریکا در مقطع فوق تخصص ارائه شد. 

 

اگر درگیر احساسات افراطی شده اید یا احساسات شما دلیل خاصی ندارد یا مطمئن نیستید که چه احساسی دارید و چه چیزی را تجربه می کنید و فقط می دانید که مانند قبل حالتان خوب نیست و از شرایط فعلی رضایت ندارید بهتر است مراجعه به روانپزشک را در نظر بگیرید. 

 

تعریف روانپزشکی سالمندان

گرایش روان پزشکی سالمندان ، رشته ای است که مشکلات روانی سالمندان را بررسی و درمان می کند. افراد سالمند ممکن است درگیر اختلالات روانی مرتبط با سن از جمله زوال عقل شوند یا مشکلاتی دیگر از جمله افسردگی ، اضطراب ، اختلال دو قطبی یا اسکیزوفرنی را تجربه کنند.

 

با این که سالمندان ممکن است به همان اختلالات روانی جوانان مبتلا شوند ولی تفاوت هایی اساسی در این بین وجو دارد که روان پزشک سالمندان باید برای درمان آن ها را در نظر بگیرد. 

 

سالمندان به احتمال زیاد نمیتوانند برای درمان سلامت روان خود نقشی فعال داشته باشند و حتی ممکن است به میزان حمایت و کمک متفاوتی از اطرافیان نیاز داشته باشند و به همین دلیل ممکن است به افراد دیگری که در روند درمان اختلالات روانی تجربه دارند ، نیاز داشته باشند. 

 

درمان روان پزشکی برای سالمندان باید با توجه به میزان سلامت روان ، نیازهای جسمی ، احساسی و اجتماعی آنها باشد.

روان پزشک سالمندان باید تمام جوانب بالا را برای درمان در نظر بگیرد و به سایر اعضای خانواده آموزش های لازم برای حمایت از سالمند  در مدیریت موقعیت های پیچیده احساسی را بدهد. 

 

درمان روان پزشکی برای سالمندان , دلایل مراجعه به روان پزشک سالمندان , درمان اختلال افسردگی در سالمندان

دلایل مراجعه به روانپزشک سالمندان

 

دلایل مراجعه به روان پزشک سالمندان

مراجعه به روان پزشک سالمندان میتواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد ، عواملی که سالمندان را به سمت روان پزشک سوق می دهد گاهی میتواند ناشی از بیماری های جسمی باشد از جمله : سکته مغزی  ، درد مزمن ، پارکینسون ، دیابت و غیره.

ممکن است سالمند دچار مشکل ابراز احساسات یا عقب ماندگی ذهنی در اثر اختلالات سلامت روانی شود یا این که از اختلال حافظه رنج ببرد.

 

اگر درگیر احساسات شدید هستید یا هیچ گونه احساسی ندارید مثلا احساس شادی یا غم شدید ، عصبانیت شدید و غیره ، یا حتی اگر درگیر نوسانات خلقی هستید ، بهتر است به روان پزشک سالمندان مراجعه کنید.

 

متداول ترین اختلالات روان پزشکی سالمندان عبارتند از :

- افسردگی

- اختلال شناختی

- ترس و فوبیا

- سومصرف مواد مخدر

- زوال عقل ( دلیریوم و دمانس ) 

 

اغلب اختلالات روان پزشکی در سالمندان قابل پیشگیری هستند و  در صورت تشخیص به موقع قابل درمان و کاهش خواهد بود به خصوص زوال عقل در صورت تشخیص سریع و درمان به موقع میتواند روند کاهشی پیدا کند ولی با گذشت زمان وعدم درمان به موقع غیر قابل بازگشت و دائمی خواهد شد و سالمند نیاز به بستری پیدا خواهد کرد. 

 

درمان اختلال افسردگی در سالمندان , روانپزشکی سالمندان , روانپزشک سالمندی

روانپزشکی سالمندان برای اختلال فراموشی

 

روانپزشکی سالمندان برای اختلال فراموشی یا نسیان

تشخیص به موقع اختلال فراموشی با مراجعه به روان پزشک سالمندان میتواند باعث کند شدن روند فراموشی و در برخی موارد درمان مشکل باشد. 

اختلال فراموشی و نسیان  معمولا در افراد بالای 65 سال دیده می شود ، پیشرونده و برگشت ناپذیر است و روی عقل سالمند تاثیر مستقیم می گذارد  و با افزایش سن احتمال بروز آن افزایش پیدا میکند به طوری که 20 درصد سالمندان بالای 80 سال به آن مبتلا هستند.

 

مهم ترین عوامل بروز اختلال فراموشی در سالمندان صدمات مغزی ، تومور مغزی ، ایدز ، زیاده روی در مصرف نوشیدنی های الکلی ، مصرف برخی داروها ، عفونت ، بیماریهای مزمن ریوی و التهابی.

 

درمان بیماریهای روانی سالمندان , روانپزشکی سالمندان چیست , دکتر روانپزشک سالمندان

روانپزشکی سالمندان برای درمان اختلال افسردگی

 

روانپزشکی سالمندان برا

به طور کلی میتوان گفت که 15 درصد سالمندان به اختلال افسردگی دچار می شوند. افزایش سن به تنهایی باعث افسردگی نمی شود ولی سالمندانی که به یکباره درگیر بیماری های جسمی و تنهایی و دوری از اجتماع می شوند به راحتی در معرض افسردگی قرار می گیرند و قبل از تشدید افسردگی باید از خدمات روانپزشک سالمندان برای بهبود شرایط استفاده کنند. 

 

مهم ترین علایم افسردگی در سالمندان عبارت است از :

پایین آمدن سطح انرژی و تمرکز

به هم خوردن ریتم خواب

پایین آمدن وزن و اشتها

سایر علایم مزمن بدنی مثل سرگیجه

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------