تازه های دوران سالمندی

روان‌درمانی ‌مثبت‌نگر بر خودمراقبتی و کنترل عواطف سالمندان

روان‌درمانی ‌مثبت‌نگر بر خودمراقبتی و کنترل عواطف سالمندان

روان‌درمانی ‌مثبت‌ نگر برای سالمندان روان‌درمانی ‌مثبت‌ نگر دوران زندگی سالمندی روان‌درمانی ‌مثبت‌…

رانندگی برای سالمندان درست است یا خیر؟رانندگی برای سالمندان,تاثیرات دارو در رانندگی سالمندان,نکات ایمنی رانندگی در سالمندان

رانندگی برای سالمندان

 

توصیه های کاربردی برای رانندگی سالمندان

با افزایش سن بعضی توانایی ها کاهش پیدا می‌کنند که یکی از آنان کاهش در توانایی رانندگی است. در این مقاله درباره رانندگی سالمندان صحبت می کنیم.

برای خیلی از ما، رانندگی یکی از موردهای اصلی حفظ استقلال ما با افزایش سن است. با کم شدن عوامل خطر و استفاده از روشهای رانندگی ایمن، امکان دارد بتوانید با خیال راحت رانندگی را در سال‌های بالاتر ادامه دهید ولی چنانچه متوجه شدید که باید رانندگی خود را کمتر کرده یا آن را کامل کنار بگذارید، به معنای پایان استقلال شما نیست. امکان دارد هر کسی با هرسنی مجبور شود رانندگی را کنار بگذارد. 

 

رانندگی برای سالمندان,تاثیرات دارو در رانندگی سالمندان,نکات ایمنی رانندگی در سالمندان

مشکلات رانندگی سالمندان

 

برخی از مشکلات رانندگی سالمندان عبارتند از:

تغییرات در بینایی سالمندان

دریافت بیش‌از۹۰درصداز اطلاعات رانندگی به دیدخوب بستگی دارد و تغییرات فیزیولوژی که در دید سالمند به وجود می آید، در رانندگی وی اثر می‌گذارد. در سنین ۶۵تا‌۷۵سالگی دید به ۴/۷ کاهش پیدا میکند و در ۷۵سالگی این کاهش‌دید به ۱۲/۷ می‌رسد.

 

به این دلیل که میدان بینایی بینی و شقیقه‌ای هردو عیب پیدا میکند و رانندگی در شب برای سالمندان سخت تر می‌شود و دیدن و خواندن علامت های راهنمایی جاده‌ها برای سالمندان از فاصله های دورتر با سختی انجام‌می‌ شود.

 

بیماری کاتاراکت و تحلیل ماکولا در سنین ۷۵سال به‌بالا افزایش‌می‌‌یابد و شبکیه به دنبال بیماری قند و فشارخون بیماری‌های دیگر مثل بیماری‌های کلیوی و غیره دچار تورم و صدمه می‌شود.

 

از آنجایی که مدت زمان دیدن مانع و انجام واکنش لازم و تصمیم‌گیری برای ترمزکردن در فرد سالمند افزایش پیدا می کند، لازم است که سالمندان مقدار فاصله ایمنی با مانع ها و خودروهای جلویی را بیش‌تر از اشخاص جوان رعایت کنند.

 

رانندگی برای سالمندان,تاثیرات دارو در رانندگی سالمندان,نکات ایمنی رانندگی در سالمندان

نکات ایمنی رانندگی در سالمندان

 

کاهش توانایی حواس دیگر

مشکل شنوایی که در سالمندان به‌ دلیل بالا رفتن سن به وجود می آید، در رانندگی آنان تاثیرگذار است.

 

نقش بیماری قلب‌و‌عروق در رانندگی

بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر، مورد بررسی الکتروکاردیوگرافی قرار گرفته‌اند و نتیجه آزمایش به این صورت است که با ۲/۵ساعت رانندگی، در ‌۱۶/۷‌ درصد موارد علامت ایسکمی دیده‌می‌شود. بیش‌تر از نیمی از بیماران دچار اختلال ریتم بطنی می‌ شوند. به علت زیاد شدن ایسکمی، مرگ‌ومیر به‌ دلیل فیبریلاسیون بطنی و یا تاکیکاردی بطنی کمتر دیده‌می‌شود. جامعه پزشکی کانادا (C.M.A) 4‌هفته بعد از انفارکتوس میوکارد، رانندگی را ممنوع اعلام کرده است.

 

تاثیرات دارو در رانندگی سالمندان

داروهایی مانند داروهای خواب‌آور، آرامبخش، آنتی‌هیستامین و ضددرد با رانندگی سالمندان مشکل ساز است و سبب زیاد شدن تصادفات رانندگی می‌شود. به‌همین صورت استفاده الکل هم سوانح رانندگی را افزایش‌می‌دهد. 

 

رانندگی برای سالمندان,تاثیرات دارو در رانندگی سالمندان,نکات ایمنی رانندگی در سالمندان

آیا رانندگی برای سالمندان ممنوع است

 

نکات ایمنی رانندگی در سالمندان

پیری به صورت خودکار با از دست دادن همه توانمندی رانندگی برابر نیست. موارد زیادی وجود دارد که می توانید برای ایمنی رانندگی خود انجام دهید ، از جمله اصلاح اتومبیل ، تغییر در شیوه رانندگی و برطرف کردن هرگونه مشکل جسمی که می تواند در رانندگی دخالت داشته باشد.

 

سلامتی خود را حفظ کنید

انجام معاینات منظم برای نگه داشتن شما در بهترین وضعیت ممکن در رانندگی بسیار مهم است.

 

هر سال چشمان خود را معاینه کنید. شیشه جلو ، آینه ها و چراغهای جلو را تمیز نگه دارید.

 

شنوایی خود را سالانه معاینه کنید. چنانچه به سمعک احتیاج دارید ، حتماً زمان رانندگی  از آنها استفاده کنید. در موقع باز کردن شیشه های اتومبیل مواظب باشید ، چون در برخی مواقع می توانند تاثیر سمعک را دچار اختلال کنند.

 

با پزشک خود حرف بزنید. در مورد اینکه بیماری ها یا داروها چطور می توانند بر توانایی رانندگی شما اثر بگذارند.

 

به اندازه کافی بخوابید. خواب به اندازه برای رانندگی ضروری است. مطمئن شوید که خواب خوبی دارید و با پزشک خود در مورد اثر داروهای خواب در رانندگی حرف بزنید.

 

رانندگی برای سالمندان,تاثیرات دارو در رانندگی سالمندان,نکات ایمنی رانندگی در سالمندان

کدام سالمندان نباید رانندگی کنند

 

این اشخاص رانندگی نکنند

مبتلا شدن سالمندان به زوال عقل (دمانس) و بیماری‌های تخریب‌کننده مغز، مشکلات خیلی زیادی برای آنها ایجاد می کند. متاسفانه زوال عقل و سکته مغزی مشکلاتی به وجود می آورد که  برگشت پذیر نیست و درمان‌ هم ندارد.

 

در شخصی نیز که دچار مشکلات شناختی است، نمی‌توان منتظر تحلیل مطلوب و درست از مسائل رانندگی بود.

 

کسی که به آلزایمر مبتلاست هم به اصلا صلاحیت رانندگی ندارد، اما مشکل اینجاست که بیشتر این اشخاص مشکل خود را انکار می‌کنند و قبول ندارند به مشکلات حافظه مبتلا هستند.

 

علاوه بر این، هر شخص مبتلا به صرع هم بدون دقت به سن باید برای رانندگی با متخصص مغز و اعصاب مشورت و چنانچه رانندگی برایش خطرآفرین است، از وسایل نقلیه عمومی استفاده کند.

 

در شرایطی که شخص سالمند نمی‌تواند میان خطوط موردنظر رانندگی کند و اتومبیلش مرتب به این سو و آن سو منحرف می‌شود یا حتی به کناره خیابان یا جاده بسیار نزدیک می‌شود و مماس با آن حرکت می‌کند یا با خودروی خود گم می‌شود، باید به این مساله به‌عنوان یک هشدار دقت کند. البته پیدا نکردن نشانی برای جوانان نیز اتفاق می‌افتد.

 

بر اساس نظر پزشکان مغز و اعصاب، اشخاص بسیاری ظاهرا برای رانندگی مشکلی ندارند، ولی بعد از انجام آزمایش‌های عصبی و حرکتی، معلوم می‌شود بیمارند، به هیچ وجه نباید رانندگی کنند.

 

عادی است که تنها به علت سن زیاد نمی‌توان به کسی توصیه کرد دست از رانندگی بردارد و در این‌باره سن ملاک نیست بلکه سطح سلامت مهم است.

 

طبق نظر پزشکان مغز و اعصاب، اشخاص بسیاری درظاهر برای رانندگی مشکلی ندارند، ولی بعد از انجام آزمایش‌های عصبی و حرکتی، معلوم می‌شود که بیمارند، اصلا نباید رانندگی کنند.

 

شخصی هم که هنگام راه‌رفتن مجبور است از عصا استفاده کند، حتی چنانچه دید خوب و مهارت شناختی مطلوبی داشته باشد، باز نیز نباید رانندگی کند.

 

بنابراین به سالمندان عزیز سفارش می‌شود حتما چکاپ‌های ماهیانه و سالیانه را انجام دهند و با متخصصان برای ادامه رانندگی مشورت کنند.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------