ادامه تحصیل در سالمندانادامه تحصیل سالمندان,سالمندان,مطالعه سالمندان

ادامه تحصیل سالمندان

 

بهداشت روانی و توجه به نیازهای روانی سالمندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بهترین راه سالم نگاه داشتن ذهن مطالعه مستمر است. ادامه تحصیل زمینه‌ی مناسبی را برای مطالعه مستمر سالمند فراهم می‌کند.

نیازهای روانی و بهداشت روان سالمندان

بهداشت روانی و توجه به نیازهای روانی سالمندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چناچه این اقشار از سلامت روانی خوبی برخوردار باشند این امر تا حد زیادی بر سلامت جسمی و بهبود مناسبات اجتماعی  آنان  نیز اثر گذار خواهد بود.

 

نکات کلیدی برای حفط بهداشت روانی سالمندان

- خواب کافی: خواب کافی کمک می کند تا ذهنی آرام داشته باشند. 7 تا 8 ساعت خواب شبانه و حدود 30 تا 40 دقیقه خواب نیم روزی برای تمدد اعصاب و نیز افزایش انرژی مناسب است.

 

- فعالیت بدنی: ورزش منظم باعث کاهش بیماری های مزمن مثل تصلب شرائین، فشار خون، چربی خون و ... می شود. یک فعالیت بدنی منظم و ملایم روزانه مثلا پیاده روی به مدت 30 دقیقه در روز باعث کاهش بیماری های قلبی – عروقی، کاهش بروز پوکی استخوان، بهبود عملکرد تنفسی، بهبود جریان خون، حفظ وزن ایده آل و در نهایت احساس کلی آرامش جسمی و روانی می شود.

 

- ورزش ذهن و مغز: بخشی از حواس پرتی ها در سنین پیری طبیعی قلمداد می شود. اما فشارعصبی و اضطراب و زندگی پرمشغله هم می تواند در حافظه و تمرکز حواس اختلال ایجاد کند. بهترین راه سالم نگاهداشتن ذهن مطالعه مستمر است.

 

- فعالیت های اجتماعی مختلف: بهتر است روابط اجتماعی را درحدی حفظ کرد که تفاوت جزئی با سالیان گذشته داشته باشد. برای بسیاری ازافراد دوران پیری دوره تداوم رشد هوشی، هیجانی و روانی است. انزوا سالمند را نسبت به افسردگی آسیب پذیر می سازد.

 

- رژیم غذایی مناسب: کاهش مصرف نمک، عدم مصرب چربی های جامد، نگهداری وزن در حد مطلوب، استفاده از همه گروه های غذایی بخصوص میوه و سبزیجات تازه و لبنیات.

 

- آگاهی از علائم افسردگی و اضطراب: اگر احساس تغییر خلق، کاهش انرژی، کاهش لذت از فعالیت های روزمره، احساس گناه، حس بی ارزشی، میل به تنهایی، دلشوره و اضطراب، کاهش خواب و اشتها، کاهش وزن، شکایات متعدد جسمانی مشاهده شود لازم است همراه با یکی از اعضاء خانواده به روانپزشک مراجعه شود.

 

تاثیر مطالعه بر عملکرد روان سالمندان

ادامه تحصیل سالمندان,نیازهای سالمندان,سلامت روان سالمندان

تاثیر مطالعه بر عملکرد ذهن سالمندان

 

ضعف قوای ذهنی علاوه بر قوای جسمی یکی از عوارض سالمندی می باشد، لذا بایستی آنها را با تغییر الگوی زندگی سالمندان به تأخیر انداخت. یکی از موثرترین محرک‌های قوای ذهنی در سالمندان، مطالعه است. بسط معنایی و مفهوم سازی عواملی کلیدی برای حل مساله و یادگیری مفاهیم علمی در یادگیرندگان هستند.

 

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد میزان مطالعه تاثیر مستقیمی بر بسط معنایی و مفهوم سازی در سالمندان دارد. آلزایمر، کم هوشی و کندی ذهن بیماری‌هایی است که سالمندان می‌توانند با مطالعه روزانه و مستمر، ابتلا به آن را از خود دور و یا به تعویق اندازند.

 

ادامه تحصیل در دوران سالمندی

ازجمله  مواردی که کمک شایانی به بهداشت روانی بازنشستگان می نماید تشویق و ترغیب آنان برای ادامه تحصیل و کسب مدارج تحصیلی بالاتر است. افرادی که در هنگام اشتغال به هر دلیلی نتوانسته اند به تحصیلات خود ادامه دهند در هنگام بازنشستگی می توانند به ادامه تحصیل تشویق شوند.

 

ادامه تحصیل علاوه بر نقش سازنده و مهمی که در ارتقا روحیه و خود باوری سالمندان دارد آن‌ها از ابتلا به بسیاری از امراض روحی و روانی حفظ می‌کند.

 

منظور از درس خواندن فقط تحصیل در زمینه حرفه مشخصی نمی باشد. درس خواندن ممکن است برای شما یک نوع سرگرمی باشد. می‌توانید در آموزشگاه‌های مختلف زیادی درس بخوانید، از جمله این دانشگاه‌ها عبارتند از: دانشگاه آزاد ، یا مدرسه عالی حرفه ای آزاد، دانشگاه تابستانی، دانشگاه مخصوص افراد مسن، دانشسرای ملی، دانشسرای کارگری و آموزشگاه ادامه تحصیل بزرگسالان.

ادامه تحصیل سالمندان,سالمندان,مطالعه سالمندان

تحصیل، تضمینی برای سلامت روان سالمندان

 

- دانشگاه آزاد و مدرسه عالی حرفه ای آزاد

دانشگاه آزاد و مدرسه عالی حرفه ای آزاد، به ارائه کورس ها یا دوره های آموزشی دانشگاه و مدرسه عالی حرفه ای می پردازند. تحصیل در آموزشگاههای عالی آزاد برای همگان آزاد است. حتی اگر هیچگونه مدرک تحصیلی نداشته باشید، می توانید در آموزشگاههای عالی آزاد تحصیل کنید.

 

در آموزشگاههای عالی آزاد، تحصیل کردن توام با انعطاف بوده و حالت آزادانه تری دارد. می توانید در طول روز، شب و یا تعطیلات آخر هفته در کلاسها شرکت کنید. همچنین می توانید از طریق اینترنت درس بخوانید.

 

- دانشگاه تابستانی

ترمها یا کورسهای تحصیلی دانشگاه تابستانی بسیار مشابه با دانشگاه آزاد می باشند. در دانشگاه تابستانی می‌توان علاوه بر تابستان، در اوقات دیگر سال نیز تحصیل کرد.

 

- دانشگاه افراد مسن

دانشگاه افراد مسن به افرادی که بیشتر از 60 سال سن دارند، اختصاص دارد. البته ورود برای همگان آزاد می باشد. برنامه آموزشی دانشگاه افراد مسن بخشی از فعالیتهای دانشگاه آزاد بشمار میرود. دانشگاه افراد مسن، به برگزاری کنفرانسهای متعدد، کورسهای آموزشی و سفرهای آموزشی می پردازد. 

 

- دانشسراهای ملی و کارگری

در فنلاند چندین دانشسرای ملی و دانشسرای کارگری وجود دارد. در این دانشسراها می توانید بعنوان مثال به یادگیری زبان، کار دستی، ورزش، هنر نقاشی و آشپزی بپردازید. برنامه های آموزشی دانشسراهای ملی و کارگری بیشتر جنبه سرگرمی دارند.

 

- آموزشگاه ادامه تحصیل بزرگسالان

آموزشگاه ادامه تحصیل بزرگسالان هم دوره های آموزشی را که جهت سرگرمی و فعالیت اوقات فراغت می‌باشند و هم دوره های آموزشی حرفه ای را ارائه می دهند. این آموزشگاهها ممکن است زیر نظر یک سازمان و یا بطور مستقل فعالیت نمایند. در آموزشگاه ادامه تحصیل بزرگسالان می توانید به تحصیل در زمینه حرفه و یا شغل مشخصی بپردازید.

 

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X پزشکی ، بهداشتی ، درمانی, لوازم بهداشتی

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023