تازه های دوران سالمندی

روان‌درمانی ‌مثبت‌نگر بر خودمراقبتی و کنترل عواطف سالمندان

روان‌درمانی ‌مثبت‌نگر بر خودمراقبتی و کنترل عواطف سالمندان

روان‌درمانی ‌مثبت‌ نگر برای سالمندان روان‌درمانی ‌مثبت‌ نگر دوران زندگی سالمندی روان‌درمانی ‌مثبت‌…

نیازهای عاطفی سالمندان را چگونه بر طرف کنیم؟نیازهای عاطفی سالمندان،برطرف کردن نیازهای عاطفی سالمندان,نیازهای عاطفی در زمان سالمندی

نیازهای عاطفی سالمندان

 

نیازهای عاطفی در زمان سالمندی از اساسی ترین نیازهایی به حساب می آید که براي جلوگيري از حس تنهایی فرد سالمند ضروری است.

سالمندی بیماري نیست. این مسأله ای است که باید حتماً به یاد داشته باشیم و در رفتار با سالمندان آن را در نظر بگیریم. سالمندی مرحله ای از گردش زندگی است که اجتناب ناپذیر است و مسایل رشدی خاص خود را هم دارد.

 

پیر شدن به معنای پیرشدن سلولهاست و با افزایش سن تغييرات ساختمانی در سلول ها روی ميدهد و به همین علت احتیاج اشخاص به توجه و نگهداری بیش تر ميشود . هر سالمندی امکان دارد مشکلات و بیماري های جسمانی خاصی پیدا کند که احتیاج به رسيدگي و درمان و نگهداری دارد ولی در کنار آن ها نباید از نیازهای عاطفی آن ها غافل شد.

 

درصورتی که سالمند در وضعیت خوبی باشد هم روحیه بهتری خواهد داشت و هم سلامت روان وی می تواند روی جسمش هم تأثير بگذارد و بیماریها و مشکلات اجتناب ناپذیر سالمندی کم تر آزارش می دهد‎. 

 

نیازهای عاطفی سالمندان،برطرف کردن نیازهای عاطفی سالمندان,نیازهای عاطفی در زمان سالمندی

به همان ترتیبی که سن اشخاص بالاتر میرود ، نیازها ی عاطفی آنها هم افزایش می یابد

 

احتیاجات عاطفی پیوسته وجود داشته و به همان ترتیبی که سن اشخاص بالاتر میرود ، نیازها هم افزایش می یابد. در گذشته توجه فرزندان به پدر و مادرها و اصولا اشخاص جوان تر نسبت به مسن ترها، بیش تر بود و اخلاق و رسوم حکم میکرد که به سالمندان بيش ترین احترام گذاشته شود.

 

ولی امروزه که بیشتر سالمندان تنها در منزل خود به سر می برند، هر قدر هم که وضعیت زندگی آن ها خوب باشد، از توجه عاطفی سایرین و اقدامات جامعه بي‌نياز نیستند.

 

نیازهای عاطفی در زمان سالمندی از اساسی ترین نیازهایی به حساب می آید که براي جلوگيري از حس تنهایی فرد سالمند ضروری است.

 

مهم ترين چیزی که باید به یاد داشته باشیم این است که سالمندی درست است با مشکلات جسمی و از بین رفتن توان جسمی همراه است ولی در مقابل انباشت خردمندی را هم دارد و فرصتی است که فرد می تواند تجربیاتش را به نسل های بعد منتقل کند. ولی این مسأله معمولاً مورد توجه خانواده ها قرار نمی گیرد و به همین علت سالمندان معمولاً از خانواده کنار گذاشته میشوند و به مرور مشکلات روحی زيادي پیدا می کنند‎.

 

‎احساسات مشترکی بین سالمندان وجود دارد؛ حس ناراحتی و غم بابت بی اعتنایی فرزندان و اطرافیان، حس تنهایی به دلیل رانده شدن ، حس یأس و ناامیدی، حس استرس و نگرانی، حس هرز رفتن و بیهوده بودن و حس سر بار بودن‎. ‎

 

نیازهای عاطفی سالمندان،برطرف کردن نیازهای عاطفی سالمندان,نیازهای عاطفی در زمان سالمندی

برطرف کردن نیازهای عاطفی و سلامت جسمی و روحی میتواند پررنگ ترین انگيزه ازدواج سالمندی باشد

 

جدّي ترین خطری که سالمندان را تهدید ميکند در گوشه گیری قرار گرفتن از سوی اطرافیان است. بخصوص اگر قابلیت رابطه صمیمي و نزديک با سایرین را از دست بدهد‎. ‎

 

ازدواج سالمندان یکی از بهترین ازدواجها و بهترین راه برآورده شدن نیاز های سالمندان است به دلیل آن که در این سنین زنان و مردان به دور از هر گونه هوا و هوس و با کوله باری از تجربه به زندگی مشترک روی می آورند به همین علت با کم ترین احتمال خطر روبرو است و سالمندان در کنار یکدیگر به ارامش می رسند.

 

برطرف کردن نیازهای عاطفی و سلامت جسمی و روحی می تواند پررنگ ترین انگيزه ازدواج های سالمندی باشد. به دلیل آن که هر فرد، در هر سنی، نیازمند مورد توجه بودن و محبّت است، این درحالی ست که افرادی که تنها زندگی ميکنند به علت عدم ارضای نیازهای عاطفی سیستم بدنیشان تعضیف ميشود و رفته رفته موجب درماندگی و بیماري آنها خواهد شد و اینجاست که نقش یک مونس جلوه بیشتری پیدا ميکند .

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------