بحران میانسالی در مردان، علائم و عوارض آنبحران میانسالی در مردان,بحران میانسالی در آقایان,یائسگی مردان

بحران میانسالی در مردان

 

مفهوم «عبور از جوانی» برای خیلی از مردم چالش برانگیز، دردناک و ناامید کننده است. ترس از دست دادن شور جوانی و سلامت و زیبایی و رفاه به نگرانی روزمره افراد تبدیل می‌شود‎. این مفاهیم می‌تواند به جایی برسد که تبدیل به یک بحران به نام بحران میانسالی شود، در این قسمت ما به بحران میانسالی در مردان و علائم آن پرداخته‌ایم، با بیتوته همراه باشید.

از روزهای نوزادی تا سال‌های پیری عمر انسان به دوره‌های رشد تقسیم شدند. هر دوره مدت خاص خودش را دارد. ترتیب این دوره‌ها و توالی رشد در همه افراد یکسان است اما اینکه افراد دقیقاً در چه سن سال و ماه به آن می‌رسند، واکنش و علائم افراد نسبت به آن دوره و یا اینکه علائم یک دوره چقدر در فرد ادامه پیدا می‌کند؛ بستگی به طبیعت و تربیت آن فرد دارد.

 

میانسالی

دوره نوجوانی با علامت اصلی بلوغ به بازه زمانی از ۱۱ تا ۱۶ سالگی گفته می‌شود که در هر فردی متفاوت است. دوره میانسالی هم بعد از بزرگسالی و به بازه زمانی ۴۰ تا ۶۰ سالگی گفته می‌شود که هر فردی در سال‌های خاصی و در ارتباط با تجربیات خاصی متوجه توالی علائم خاص آن در خود می‌شود.

 

دوره میانسالی تغییرات وضعیت روانی و جسمانی خاص خود را دارد که برحسب موقعیت افراد، توانایی و ظرفیتشان، حمایت و راهبردهای شخصی‌شان تجربه مخصوص خودشان می‌شود. 

 

بحران میانسالی

اگر خانم یا آقایی طی سنین میانسالی اش هیجان‌های منفی، افکار مزاحم و شرایط نابه‌سامانی داشته و نتوانسته از آن عبور کند دچار بحران میان‌سالی شده است. 

 

از آنجایی که توانایی جسمانی افراد با افزایش سن محدود می‌شود به خاطر عدم آزادی عمل و استقلال آسیب‌پذیرتر می‌شوند. ارزیابی مداوم دستاوردها، موفقیت شغلی، موقعیت فرزندان و نتایج زندگی شخص تا به این سن محور اصلی افکار این افراد است.

 

نحوه‌ی درمان بحران میانسالی

لازم است که افراد میان‌سال متوجه تکانه‌های پرخاش، افکار افسرده ساز و رویه‌های استرس‌زای خود باشند و اگر دچار بحران میانسالی شده‌اند از افراد نزدیک خود کمک بگیرند و 

قبل از تشدید ناراحتی‌ها به روانشناس مراجعه کنند و با همراهی آنان به آرامش و تعادل رفتاری برسند. 

 

روانشناس با توجه به گذشته افراد و برداشت‌هایشان مهارت‌های لازم برای این دوره سنی را آموزش می‌دهد، خطاهای شناختی فرد را دنبال می‌کند و بحران هیجانی فرد را در مسیری منعطف از قواعد و برآیندها به جریان درمی‌آورد.

 

بحران میانسالی در آقایان

بحران میانسالی در مردان با علائمی همچون: افسردگی، یائسگی مردانه، بحران روحی شدید، آندروپوز و .. آغاز می‌شود. حالتی شبیه به بلوغ جوانی و دوران جوانی دارد، اما با این تفاوت که اگر در زمان بلوغ جوانی شما شاداب‌تر و پرجنب و جوش‌تر هستید در این دوران افسرده تره و آرام‌تر می‌شوید.

 

برای آن دسته از مردانی که زندگی گذشته‌شان را فرصت از دست رفته می‌دانند و تلاش می‌کنند جوان بمانند این دوره از زندگی به صورت بحران ظاهر می‌شود، در حالی که برای کسانی که متوجه این نکته شده‌اند تغییرات جسمی، هیجانی و روحی ناشی از این مرحله جهت آماده‌سازی آن‌ها برای مرحله دوم زندگی مفید است و این دوره از زندگی برایشان بحران محسوب نمی‌شود.

 

علائم بحران میانسالی مردان

• یائسگی مردانه (آندروپوز)

یائسگی مردانه که به آن آندروپوز هم گفته می‌شود با تغییرات هورمونی، فیزیولوژیک و شیمیایی که معمولا در تمام مردان بین سنین ۴۰ تا ۵۵ سالگی رخ می‌دهد، آغاز می‌شود و این تغییرات بر تمام جنبه‌های زندگی یک مرد تاثیر می‌گذارد.

 

یائسگی مردانه یک وضعیت جسمی است که جنبه‌های روانی، فردی، اجتماعی و روحی متفاوتی دارد. یائسگی مردانه گاهی برای توصیف کاهش میزان تستوسترون با افزایش سن رخ می‌دهد.

 

علائم یائسگی آقایان (آندروپوز)

- افزایش وزن

- کاهش توده عضلانی‌

- افسردگی، بی‌حوصلگی و اضطراب

- اختلالات خواب

- احساس ضعف، خستگی، گرفتگی عضلات و درد‌های استخوانی

- ناتوانی جنسی

- کاهش حافظه و سطح کارایی

- تکرر ادرار بخصوص در شب

- یبوست

- ریزش مو

 

• بازنده انگاشتن خود

مردانی که در این دوره دچار بحران می‌شوند صرف‌نظر از میزان موفقیت احساس یک بازنده را دارند. احساس می‌کنند در تمامی جنبه‌های زندگی‌شان شکست خورده‌اند. امور جنسی و توان فیزیکی در حال افت، هسته مرکزی مردانگی‌شان را تضعیف می‌کند و در نتیجه دچار افسردگی می‌شوند.

 

نکته: مردان اغلب به افسردگی به عنوان یک بیماری زنانه نگریسته و در این دوره بیشتر مردان از افسردگی‌شان آگاه نبوده، بنابراین هرگز شانس درمان را پیدا نمی‌کنند.

 

• گرفتن تصمیمات متفاوت

در این مرحله برخی مردان احساس می‌کنند باید شغل خود را رها کنند یا سرسختانه تصمیم می‌گیرند که تا اوج بروند. بعضی مردان احساس می‌کنند باید به سوی جزیره رویا‌ها بروند تا در آنجا همیشه جوان بمانند و تا ابد شاد زندگی کنند،

 

بحران میانسالی در مردان,بحران میانسالی در آقایان,علائم بحران میانسالی در مردان

علائم بحران میانسالی در مردان

 

نسبت به ظاهر خود حساس می‌شوند، موهای خود را رنگ می‌کنند و به هیچ وجه نمی‌خواهند سفیدی موهایشان نمایان شود، تصمیم به خرید خودروهایی با مدل و رنگ غیر معمول می‌گیرند و سعی در جبران هیجان از دست رفته‌شان دارند.

 

• تغییر روابط

فرد در این حالت ممکن است نسبت به زندگی، پیشه یا شریک زندگی خود احساس ملالت نماید و برای ایجاد تغییر در این موارد، میل قوی‌ای را حس کند. مردانی که دچار بحران میانسالی هستند تمایل زیادی به ترک رابطه دارند و ممکن است رابطه‌های موازی را تجربه کنند و یا بخواهند طلاق بگیرند. آنها به دنبال فرد تازه‌ای برای دریافت احترام، محبت و توجه هستند و آنچه در رابطه دارند را ناکافی، ناامید کننده و اشتباه می‌دانند.‎

 

• این دوره تحولی که نیازمند تفکرات اساسی است، ضرورتا دوره بحرانی نیست و مردی که از سلامت روانی برخوردار است، خود را در سراشیبی سقوط احساس نمی کند، بلکه آن را دورانی سازنده می یابد که از تصمیم گیری های عجولانه و پرداختن به اعمال دیوانه وار، فرسنگ‌ها فاصله دارد.

 

علل بحران میانسالی

‎افرادی که توانسته‌اند مطابق با احساسات، نیازها و خواسته‌هایشان پیش بروند کمتر دچار بحران میانسالی می‌شوند و پیر شدن برای آنها بسیار آسان‌تر است.

 

هرچه دشواری‌های زندگی در جوانی بیشتر باشد مواجهه با پیری دشوارتر می‌شود، گذر زمان، از دست رفتن فرصت‌ها و ناکامی‌های زیاد باعث تشدید بحران میانسالی می‌شوند‎.‎ این موارد باعث احساس اندوه، ملال و ندامت هستند. کسی که دچار بحران میانسالی است ممکن است برای بازیابی کودکی از دست رفته به دنبال رویای کودکی‌اش باشد.

 

بحران میانسالی ممکن است پس از تجربیاتی مثل بیماری، شکست شغلی، بازنشستگی، طلاق، فوت نزدیکان، دانشگاه رفتن فرزندان، ازدواج فرزندان یا انواع دیگری از تغییرات محیطی نمایان شود.

 

کاهش عوارض و پیامدهای منفی میانسالی

- قبل از ایجاد هر تغییر اساسی در زندگی‌تان ابتدا خوب فکر کنید. خریدن چیزهای گران، تغییرات ظاهری یا ترک رابطه مسائل مهمی هستند که نمی‌توانید آن‌ها را بخاطر شرایط روحی خود رقم بزنید. 

 

- کنار آمدن با این شرایط و مقابله با آن کار بسیار دشواری است و همچنین تصمیم‌گیری و فکر کردن در این وضعیت سخت است بنابراین برای پیشگیری از هر نوع حرکت و رفتار انتحاری ابتدا با یک متخصص و مشاور در مورد آنچه در فکرتان می‌گذرد حرف بزنید‎.‎

 

ـ افکار و احساسات‌ را در جهت مثبتی به کار بگیرید. همه چیزهایی که شما را دچار بحران میانسالی می‌کنند لزوما بد نیستند. اگر از این تغییرات فکری آگاهانه و هوشمندانه استفاده کنید حتی نتایج بهتری به دست می‌آورید که برای بهبود رابطه و کارتان موثر است‎.‎

 

ـ از افکاری که آزارتان می‌دهند بیرون بیایید. با شروع فعالیت‌های جدید، آموزش مهارت‌ها تازه و سفر یا مطالعه برای خود جایگاه امن بسازید‎.‎

 

ـ با همسرتان درباره افکار و احساساتتان حرف بزنید. از او کمک بخواهید و خود را در مقابل هم احساس نکنید. حالا که درک بهتری از وضعیت خود پیدا کرده‌اید به خوبی می‌دانید که مشکلاتی که در رابطه‌تان به وجود آمده‌اند ممکن است واقعی نباشند و برآمده از بحران میانسالی باشند. در هر صورت حتی اگر مشکل حل نشده در رابطه دارید باید آن را صرف نظر از این بحران تازه حل کنید و راه حل درستی برایش پیدا کنید‎..

 

 

 گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------